ie moordenaar of de moordenaars niet veel langer dan anderhalf uur in het huis kunnen vertoefd hebben, dewijl iemand te ongeveer yfelf de weduwe, door de openstaande ach terdeur van den winkel, in de door een lampje verlichte keuken, in den stoel zag zitten slapen, Daar deze althans meende op te merken. Te ruim eif uur hoorden twee voorbijgangers, toen alles in het huis donker was, een angstig «regil in de woning, met den eenige malen herhaalden uitroep: »0, Godo, GodDewijl echter tusschen de weduwe en haar nichtje meermalen een minder aangename woorden wisseling moet voorgevallen zijn, meenden zjj te moeten denken aan een min of meer heftig tooneel tusschen haar beiden, en toen zy, op het punt staande het huis binnen te dringen, niets meer hoorden en door de door zichtige gordijnen licht zagen ontsteken in de kamer, waarin iemand heen en weer liep, «dogen zij huns weegs, onbewust, welke vree- seljjke dingen daarbinnen gebeurden. Te ruim twaalf uren hoorde een der buren op ziju erf, hetwelk grenst aan dat van de vermoorde weduwe, eenig gerucht, waarop deze zijn hond losliet, die wei hevig blaffende het erf rondliep, doch hetgeen zonder verder gevolg bleef; van de schutting echter, die de erven scheidt en vrij oud is, waren, naar men vermoedt, bij de overkiimming van den moor denaar twee planken gebroken, en uit het feit, dat ook op een andere schutting over kiimming zichtbaar was, maakt men op, dat hjj achterom over een stuk weiland is ont vlucht, terwijl het iets later overgaan van de bel van de winkeldeur der vermoorde het vermoeden doet rijzen, dat de tweede moor denaar, verhinderd door den inmiddels losge laten hond, het huis door de voordeur heeft verlaten. Zondagmiddag met den trein van twaalf «ren zijn uit Alkmaar overgekomen de heeren mr. H. J. Lulofs Umbgrove, substituut-officier van justitie, en mr. A. C. Lager weg, rechter commissaris, vergezeld van den substituut- griffier en dr. J. Thomas, die met den plaat- selijken geneesheer, dr.' Melchior, belast is met het visum repertum. Op de plaats van de misdaad is een photo- gram genomen van de lijken, welke des mid dags naar het lijkenhuis op de algemeene begraafplaats zijn vervoerd geworden. Nv. d. D.) Een treurig ongeval bracht Zondag te Huisen een groot gezin in rouw. Terwijl S., een oppassend man, met ten geladen geweer liep, ging door een noodlottig toeval het schot af en trof den ongelukkige in het onderlijf. Hij overleed enkele uren daarna en laat een weduwe met vijf kinde ren na. Het meisje te Broek-in-Wateriand, dat eenige dagen stom was na het inslaan van den bliksem in hare woning, heeft de spraak teruggekregen. De landbouwer D. H. te Uithuizen had van zijn meid de opdracht gekregen een kiein sommetje, circa f 300, voor haar te beleggen, Waaraan gedeeltelijk door haren heer werd voldaan. Hij kocht n.l. n Groningen voor haar een waardepapier en gaf haar het res- teerende geld, circa f 200, terug, wat de meid later ontkende en waarover zij zich bij een advocaat beklaagde. Deze schreef den heer H. aan, het volgens de meid niet teruggegeven geld binnen zekeren tijd te zijnen kantore te deponeeren. De heer H., een geacht man, meende om onaangenaamheden te voorkomen, aan deze sommatie te moeten voldoen. Kort daarop komt weer een schrijven van den zelfden advocaat met bedreiging van een ver volging, indien H. niet binnen zooveel dagen duizend gulden zond. De brief behelsde nog de waarschuwing aan H. om niet met zijne kindeien hierover te spreken. De eenvoudige man, bang gemaakt door dit schrijven, zond j werkelijk de geëischte duizend gulden. Nog was de maat niet vol en opnieuw volgde een dreigement met bevel binnen een paar dagen f 5000 te zenden. De arme H. scheen ten einde raad te zijn en moet zich van het leven beroofd hebben, een brief aan zijn kinderen achterlatend, waarin hij de redenen die hem tot deze daad brach ten, uiteenzette. De zaak moet bij den officier van justitie aangegeven zijn. (N. Pr. Gr. Ct.) "Wijlen mr. F. K. Bosch, den 7n Augustus te Utrecht overleden, heeft de navolgende legaten vermaakt: Aan de kerk zijner parochie (Biltstraat), thans nieuw in aanbouw en uitwendig haast voltooid, f 75,000, de instelling van den H. Johannes de Deo, f 150,000, mgr. Staal voor de Oostindische missie f 60,000mgr. Joosten voor de Westindische missie f 60,000, het Andreas-gesticht Spriugweg, f50,000, het R,-k. weeshuis, Maliesingel, f 50,000, het R.-k. armbestuur f50,000, de R.-k. armenscholen f 50,000, het weduwenfonds van R.-k. onderwijzers f 25,000, alle te Utrechthet Dominicanen-klooster te Huissen f 20,000, het R.-k. blindengesticht te Grave f20,000, mgr. "Wulfingh voor de R.-k. scholen in Suriname f 20,000, het doofstommen-instituut te St.-Michielsgestel f 10,000, het gesticht «De Heybloem" in Limburg f 10,000, de Martinus-vereeniging te Utrecht f 10,000, voor de rnelaatscheu in West-Indië f 10,000, de parochiekerk van St. Dominicus te Utrecht f 10,000, de parochiekerk van den H. Augustinus te Utrecht f 10,000, de St.-E!isabeth-Vereeniging te Utrecht f5000, de Vincentius-Vereeniging aldaar f5000, de Donders-stichting voor ooglijders aldaar f3000, de armen van de hervormde diaconie aldaar f3000, de armen der Israëlitische gemeente aldaar, f 3000, de werkinrichting voor blinden aldaar f3000, voorts een aantal legaten aan particuliere personen. Te Goes hebben de heeren P. van der Ven, M. A. Stieger en D. van Westeinde, als bestuursleden van de Roomsch-katholieke kiesvereeniging, ontslag genomen wegens on- eenigheid tusschen het bestuur en een groot deel der leden, voortspruitende uit de jongste Kamerverkiezingen. Te Rotterdam is een nieuwe lijder aan cho lera asiatica aangegeven. Dit geval deed zich voor bij een daar ziek aangekomen stoker eener uit het buitenland komende stoomboot. In het geheel hebben zich nu te Rotterdam, van het ontstaan der ziekte op 27 Juli af, 2 gevallen van cholera voorgedaan. Beide lijders zijn nog in behandeling. Twee der vier lijders aan Aziatische cholera zijn in het Wilhelmina-gasthuis te Amsterdam Zaterdagnacht overleden. Er worden nog twee patiënten verpleegd, terwijl Zaterdag weereen nieuw verdacht geval zich heeft voorgedaan. In het geheel zijn tot Zaterdag te Amsterdam 44 gevallen van Aziatische cholera geconsta teerd, waarvan 6 met doodelijken afloop. Zaterdagmiddag deed zich weder een ver dacht geval voor in de Linschotenstraat te Haarlem, bij eene vrouw, moeder van 4 kin deren. Zij is naar de barak overgebracht. Des nachts is zij overleden. Zondag overleed ook haar zuigeling van 8 maanden. Het gezin uit de Zuiderstraat is thans over gebracht in het huis op de ïPhoenix," dat door de gemeente is gekocht. Uit dat gezin is een commensaal overleden. Te Zaandam heeft zich aan boord van het zelfde vaartuig een tweede geval van cholera asiatica voorgedaan. De vrouw van den schip per en diens 9-jarig dochtertje zijn de aange tasten. De vrouw is overleden. Bij het meisje is thans de ziekte geweken. Het verkeert echter nog in zorgvolien toestand. Het gezin is in de barak opgenomen, terwijl het schip gisteren zou worden ontsmet. Het Zaanwater is be smet verklaard. Op 14 dezer werd een man, die te Alkmaar thuis hoorde, op de kermis te Barsingerhorn ziek. Toen men daar de zekerheid erlangde, dat de man aan cholera leed, gaf de burge meester van Barsingerhorn aan 2 personen den last om den lijder naar Alkmaar, naar zijne woning, te vervoeren. Den daaropvolgenden nacht omstreeks 2Va uur kwam deze te Alkmaar aan, en wel in een open vlet. Gelukkig werd de vlet opgemerkt en zorgde de politie, dat de lijder onmiddellijk naar het gasthuis werd vervoerd, en niet naar zijne woning, waarin zijne vrouw en 7 kinderen gehuisvest zijn. De lijder, die in zeer bedenke lijker toestand verkeerde, is overleden. Te Broek-op-Langendijk deed zich Vrijdag het eerste geval voor en nu zijn er reeds vijf overleden, o. a. in éen gezin de vrouw en 2 kinderen. Te Mijdrecht heeft zich een geval van ziekte voorgedaan, dat aan cholera doet denken. De patiente, eene bejaarde vrouw, is overleden. Het eerste geval van Aziatische cholera met doodelijken afloop is gisternacht te Beverwijk voorgekomen. De overledene een werkman had kort te voren cholera- lijders in het naburige Velzen verpleegd. Aan boord van een schip, liggende in de Zuid-Willemsvaar Ij onder de gemeente Erp (Noord-Brabant) is iri den nacht van 40 op 44 dezer weder een cholesageval met doode lijken afloop voorgekomen. Te Maastricht zijn van Vrijdag op Zaterdag 2 choleragevallen voorgekomen. Sterfgevallen hadden niet plaats. Sedert het uitbreken der ziekte zijn 57 personen aangetast, van wie 27 met doodelijken afloop. Inhoud van Mo. 1 (11e jaargang) van het Mattttdblad leget* de Ver- valscbingcn onder redactie van dr. P. F. van Hamel Koos, te Amsferdani. Onze elfde jaargang (18841894). Onder zoekingen van levensmiddelen en handelsartikelen gedaan aan het Bureau voor chemisch en micro scopisch Onderzoek. Keuessgiucht 291, Amster dam DiiecteurenDr. P. F. van Hamel Roos en A. llarmens Wz. Controle-onderzoekingen. (Brood en Meel. Roggebloem. - Havermout. Bruin Brood. Beschuit. Boter. Levertraan. Thee. Geconserveerde levens middelen. Cognac. Kaneellikeur. Koolzuui houdend water.) Uiltieksel van het verslag der werkzaamheden van de Gezondheids commissie te Maastricht over het jaar 1393. I. Vervalschingen in Engeland. Boter- vervalsching. Vervalschte zemelen. Wetenschuppelijfce Berichten. (Boter analyse volgens de methode BrullHygiëne en Industrie. (Het gebruik van gesteriliseerde melk bij zuigelingen. De waaide van lietsuiker als voedsel (4), Oorzaken van veigiftiging door vamelje-ijs. Veigiltiging van vee door bladeren VRn perzikenboonieu. Versterkt irisecten- poeder. Aluminium en zijn nieuwste toepas singen. Een nieuwe grondstof voor vaten. Invoer van vlee-ch in Engeland. Enrnpeescha paailvisschenj in de toekoni-tFeuilleton. (Een nieuwe wijze van theebeleiding. Adder- beten met doodehjk gevolg. Nog eens de witte tanden der negers. De vensters open Wijnsteenboomen. Hoeveel zijn onze ledematen waard 4 Scheikundig Congres te Biussel. OTerschie. Zondagmiddag viel het 3- jarig zoontje van P. Roodenburg aan de Schans in 't water. Het kind was reeds zinkende, toen het ongeval werd opgemerkt door J. Drinkwaard. Door zich gekleed te water te begeven, kon hij het kind van een anders wissen dood redden. Kralingen. De afdeeling Kralingen van het 3Algemeen Nedeilandsch Werklieden verbond", Vrijheid door Broederschap", heeft van H. M. de Koningin f 200, en van H. M. de Koningin-Regentes f I25 ontvangen tot tegemoetkoming in de groote uitgaven die zich de afdeeling heeft moeten getroosten voor ziekengeld aan de leden Delft. Aangezien de stank der grachten alhier nog steeds aanhoudt, zal despniings- commissie Donderdag a.s. weder bijeenkomen otn te overleggen, wat in den tegenwoordigen stand van zaken gedaan moet worden. 's-Gravenhage. De prinses van Schaum- burg-Lippe, zuster van Z. M. den keizer van Duitschland, is gisteravond in de residentie aangekomen. De vorstin begaf zich met haar gevolg naar Scheveningen, alwaar zij haar intrek heeft genomen in het »0ranje-Hotel". Gislernamïddag heeft de khedive van Egypte met zijn gevolg de residentie velaten, zicii begevende naar Antwerpen. Prins Karadja, buitengewoon gezant en gevolmachtigd minister van Turkije alhier, is op 't kasteel Boviguy (België) overleden. Aalsmeer. De hagelbui van 6 dezer blijkt in deze gemeente buitengewoon veel schade te hebben aangericht. Het aantal ge broken glasruiten alleen bedraagt om de 450,000, wat al op eene schade van bij de f 20,000 wordt begroot. Veel aanzienlijker is echter het nadeel, dat aan planten en gewassen is toegebracht. Duizenden jonge stekken en kasplanten zijn vernield, terwijl andere in den vollen grond staande planten toch zoozeer zijn beschadigd, dat ze onverkoopbaar zijn geworden. De groententeiers hebben niet minder reden tot klagen. Augurken en boonen hebben veel geleden. Vele gezinnen zijn geheel zonder verdienste en andere zijn zelfs broodeloos. In de gemeente wordt alles gedaan om in de noodigste behoeften te voorzien. De verliezen blijken echter te groot dan dat de gemeente zelve alleen in staat zou zyn overal de noo- dige hulp te verschaffen. Een beroep op de liefdadigheid der land- genooten zal moeilijk kunnen uitblijven. (N. B. Ct.) Amsterdam. Eenige bekende leiders der sociaal-democratische partij, die zich niet kunnen vereenigen met de revolutionnuire richting die de bond volgt, waren Zaterdag in Utrecht vergaderd. Zij besloten deze week een manifest uit te vaardigen, waarbij zij zich officieel atscheiden, om een nieuwe orga nisatie te vormen in parlementairen geest. Eenige afdeelingen zullen volgen. Middelburg. Het detachement huzaren dat alhier tijdens het verblijf van de Koning innen wordt gedetacheerd, bestaat uit 4 rit meester, 2 luitenants en 50 minderen, alien van liet 2e reg. huzaren uit 's-Hertogenbosch. Het aanstaande Koninginnenbezoek aan Walcheren maakt, naar de Brugsche Beiaard schrijft, in Brugge groeten opgang. Velen maken zich gereed om naar Walcheren te gaan, en er wordt zelfs levendig gesproken van eene vriendschapsbetooging der Vlamin gen te Middelburg. Deze zou bestaan uit gezang en uit het aanbieden van bloemen. Het gelegenheidslied is reeds gereed en draagt den titel «Hulde der Vlamingen aan de jonge Koninginnen van Noord-Nederland", op de wijs van het lied »Het beleg van Bergen-op-Zoom". De generaal-majoor Teding van Berkhout, bevelhebber in de Ille militaire afdeeling, te Breda, zal gedurende liet verblijf van HH. MM. alhier vertoeven en in het hotel Nieuwe Doelen" logeeren. (M. Ct.) Vlissingen. Naar wij vernemen, zullen de liederen, welke gezongen worden bij ge legenheid der plechtige lieronthulling van het standbeeld van Michiel de Ruyter, uit gevoerd worden door een koor van 850 kin deren, onder leiding van den heer N. van Kamer. Het geheel zal begeleid worden door de stafmuziek van het 6e reg. inf. uit Breda, kapelmeester de heer P. A. Stenz.

Schiedamsche Courant | 1894 | | pagina 3