"kennisgeving. A". 1894. Zondag 19 en Maandag 20 Augustus N°. 8599 Eerste Blad. KENNISGEVING. Achtenveertigste «Jaargang. Versch nt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag, Bnitenlandsclie liericliten. UITGEVER: J. ODÉ. GDURAIIT. Abonnementsprijs, per kwartaal franco per post, door het geheele Rijk Afwnderlijke nommers t 1.85. 2.50. - 0.10. BUREAU: BOTKR8TBAAT 7 O. Advertentieprijs: van 110 gewone regels met inbegrip van eene Courant. f 1.10. Iedere gewone regel meer- 0.10. Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. Burgemeester en wethouders van Schiedam, öezien het advies der gezondheidscommissie, WAARSCHUWEN! de ingezetenen bij vernieuwing tegen het gebruik van onge kookt water en onrijpe vruchten. Schiedam, 18 Augustus 1894. Burgemeester en wethouders voornoemd, VAN DIJK VAN MATENESSE. De secretaris, v. LUIK, I.S. De Burgemeester van Schiedam Brengt bij dezen ter kennis van de ingezetenen: Dat het kohier van do belasting op bedrijfs- en andere inkomsten no. 1 dezer gemeente, over liet dienstjaar 1895/95, door den heer directeur der directe belastingen te Rotterdam op den 'laden Augustus 48'iA executoir verklaaid, op heden aan den ont vanger der directe belastingen, ter invordering is overgemaakt. Voorts vvoidt bij dezen herinnerd, dat een ieder ver plicht is zijnen aanslag op den bij de wet bepaalden voet te voldoen; alsmede dat heden de termijn van ja welen ingaat, binnen weiken de reclames tegen dezen aanslag behooren te worden ingediend. En is hiervan afkondiging geschied, waar het be hoort. den 18den Augustus 1895. De burgemeester voornoemd VAN DIJK VAN MATENESSE. F II A N K It IJ K. In het Journal Official is nu een decreet openbaargemaakt, waarbij bepaald wordt dat de wereldtentoonstelling te Parijs in 1900 van 15 April tot 15 Nov. geopend zal zijn. De aangewezen plaats ishet Champ de Mars, het Trocadero, de Esplanade des Inva lides, het Nijverheidspaleis" en al de Seine- iaden. De Strasslurger Bost heeft een verhaal medegedeeld, volgens hetwelk onlangs Fran- sche en Duitsche soldaten aan de grenzen elkander ontmoet, kameraadschappelijk elkaar gegroet en gezamenlijk even kameraadschap pelijk gedronken hebben. Paul de Cassagnac is hierover in woede ontstoken. Het gedrag dezer Fransche soldaten, schrijft hij in VAuto rité, mag der militaire overheid niet onver schillig zijn. Zij moet eene voorbeeldige straf loepassen; de vaderlandlievende trots eischt bet. De soldaten, die hunne handen bezoedeld hebben door het aanraken van Duitsche han den, zijn niet meer waardig de grens te be waken. De bewaking der grens is een groote ■eerepost. Men trekke die soldaten zoo ras mogelijk van daar terug, want zij hebben het recht verloren aldaar langer te blijven. Zij moeten vervangen worden door anderen, die meer dan die onteerde militairen zich het verleden herinneren, en die meer aan de toe komst denken.' In verband met het door de Italiaansche regeering genomen besluit, om het eiland Assab in de Roode zee tot een anarchisten kolonie in te richten, bevat het Journal des Dêbats een belangwekkend schrijven, waarin lialf-ernstig wordt aangedrongen op het nemen van een sproei" met een anarchisten- maatschappij in het klein. De anarchisten kolonie zou natuurlijk van de middelen tot landontginning enz. voorzien moeten worden, en overigens den waarborg geven dat geen betrekkingen met de geordende maatschappij werden onderhouden. Gelukt de proef, zegt de briefschrijver ten slotte, dan zullen de anarchisten onschadelijk gemaakt en in nut tige leden van het menschdom veranderd zijn; blijkt liet daarentegen dat zij te lui zijn om te werken, en de voorkeur blijven geren aan propaganda door de daad, dan staan ons buitengewoon interessante berichten te wach ten als er tenminste nog éen anarchist overblijft om ons die mede te deelen. De in naam aan Frankrijk toebehoorende, maar onbewoonde Kerguelen-groep in den Indischen Oceaau komt schrijver voor het doel het geschiktst voor. DUITSCIILAND. Naar het heet, werd de regeering ampel van het tusschen Engeland en Japan over- eengekomene betreffende eene eventueele op heffing der buitenlandsche consulaire juris dictie in Japan onderricht, en toonde zij zich bereid om, op dringend verlangen van Japan, in onderhandelingen op eenen soortgelijken grondslag te treden. In financieele kringen te Berlijn heeft eene brochures Woekerwinst en Geldmannen" groote sensatie verwekt. Het vlugschrift geeft de namen van een groot aantal woekeraars en afschriften van brieven, welke voor vele kapitalisten en een tweetal zeer geachte advo caten compromitteerend zijn. De eerste op laag van liet vlugschrift is geheel uitverkocht. Zeer waarschijnlijk zal door de justitie een onderzoek worden ingesteld. Over de oprichting eener katholiek-theolo gische faculteit aan de universiteit te Straats burg worden thans onderhandelingen gevoerd tusschen wereldlijke en kerkelijke autoritei ten. Naar hetgeen uit Straatsburg wordt geschreven, wordt van clericale zijde dat denkbeeld hartstochtelijk bestreden, uit vrees dat de staat met hulp der theologische facul teit de opleiding ook van katholiek-geeste lijken zoodanig ter hand zal nemen, dat het priesterseminarium nog slechts de beteekenis behoudt van een convict, ongeveer gelijk te Miinchen. Ook bij de universiteit zelve vindt het denkbeeld geen bijval, daar met het oog op de leidende rol, welke de protestantsche faculteit in den evangelischen bond speelt, zich moeilijk een vredelievend samengaan der beide faculteiten laat verwachten. Ook de Elzas-Lotharinger volksvertegenwoordiging is er tegen, en wel omdat het weder geld zal kosten. Het laat zich dus niet aanzien alsof er iets van zal komen. Bij een der anarchisten te Berlijn die in verband met de arrestatie van Schewe zijn aangehouden, zijn twee ongevulde granaten gevonden, waarvan men niet weet waar zij vervaardigd zijn. Bij verscheidene andere gearresteerden zijn compromitteerende geschriften gevonden. De anarchisten waren gewoon samenkom sten op tuinland in de nabijheid van het centraal veestation te houden. Te Chemnitz, in Saksen, was de socialis tische partij-organisatie op bevel der politie ontbonden, op grond dat het was eene ver- eeniging die weigerde aan de wet op de ver- eenigingen te voldoen. Het ministerie heeft thans in hoogste instantie dit verbod bekrach tigd. De socialisten vreezen, dat nu ook in andere Saksische steden hetzelfde zal gebeuren. Nabij Göttingen zal ter eere van Bismarck een TÖ M hooge toren gebouwd worden, die den naam Prins-Bismarcktoren zal dragen. De kosten zijn door een openbare inschrij ving ruimschoots gedektde keizerde koning van Wurtemberg, verschillende steden en korpsen officieren en vereenigingen schonken bijdragen. Het monument belooft schitterend te zullen worden. ENGELAND. Het Hoogerhuis heeft gisteren bij tweede leziug de ïLocal Government Bill" voor Schot land aangenomen. In het Lagerhuis zeide de minister Morley gisteren dat de betreurenswaardige houding van het Hoogerhuis om het ontwerp in zake de Iersche paciiters te verwerpen, waarschijn lijk de maatschappelijke en administratieve moeilijkheden in Ieiland zal verergeren. Het is daarom de plicht en het voornemen der regeering, dit vraagstuk in de eerstvolgende zitting nogmaals aan de orde te stellen. In eene te Glasgow gehouden vergadering van Schotsche mijnwerkers is besloten, ge noegen te nemen met eene loonsverlaging van zes stuivers daags, wanneer hun dat gewijzigde loon voor den tijd van 18 maanden gewaarborgd wordt. De mijnbesturen zouden Woensdag over dit voorstel beraadslagen. Inmiddels hebben vele werkstakers, door den nood gedwongen, den arbeid onvoorwaarde lijk hervat. De gevreesde nieuwe werkstaking der Lon- densche huurkoetsiers is voorkomen, doordien de minister van binnenl. zaken, als scheids rechter in het geschil, den huurprijs der rijtuigen, aan de eigenaars te betalen, heeft verminderd van 13 Augustus tot 30 Septem ber tot 12 shillings en van 1 tot 21 October tot 11 shillings daags. In de kolenmijnen van Staffordshire is het aantal werkstakers tot 20,000 gestegen. De politie heeft alle moeite om de nog voort- werkenden tegen hunne kameraden te be schermen. RUSLAND. Aan het ministerie van volksontwikkeling wordt gewerkt aan een zeer belangrijk plan, waarvan de verwerkelijking van den grootsten invloed zal zijn op de binnenlandsche toestan den. Het plan bestaat namelijk verplicht lager onderwijs in het rijk in te voeren. De school opzieners der gouvernementen Charkof, Pol- tawa, Koersk en Woronesj, die in Petersburg zijn om het plan te helpen uitwerken, doen hun best om het vóór den herfst klaar te krijgen, teneinde het met 1 Januari 1895 in werking te kunnen laten treden. Het Russische ministerie van volksontwikkeling is, onder de leiding van den bekwamen en liberalen mi nister Deljanof, druk bezig alleilei hervor mingen in te voeren die de volksbeschaving :Q de hand werken. Te Petersburg is onlangs een medische hoogesehool voor vrouwen op gericht, te Moskou is de houtvester-academie weer geopend en de joden zullen binnenkort hun eigen staatsscholen krijgen, waaraan academisch gevormde onderwijzers zullen les geven. OOSTENRIJK. De Oostenrijksche minister van binnen landsche zaken heeft afwijzend beschikt op het protest van het gemeentebestuur van Praag tegen de beschikkingen van den stad houder van Bohemen in zake de naambordjes der straten van Praag. De minister noemt den toon van het protest ongepast en de klacht over onwettigheid van de handelingen des stadhouders ongegrond. Te Weenen zijn weer twee monsterbijeen komsten gehouden ten gunste van algemeen stemrecht, waarvan eene door ruim 15000 personen werd bijgewoond, Dr. Ellenboger, de bekende volksleider, betuigde dat de socia listen van plan waren, wat leven in de poli tiek te brengen, die thans in den dut is. De regeering siaapt, maar zij zou ruw worden wakkergeschud. Dr. Ellenboger verwachtte niets van de coalitie der drie groote partijen. Zij was, zeide hij, slechts een kunstmatige vereeniging van onsamenhangende elementen. Dr. Kronawetter hield in eene andere bij eenkomst een rede voor algemeen stemrecht. Gestadig breidt het socialisme zich in Oos tenrijk uit. De anarchisten echter hebben er weinig aanhang. Eerst sedert twee jaren trach ten zij er hunne leer te verbreiden door de Zukunft het blad welks beide redacteuren dezer dagen werden gevangengenomen dat de meening der communistische anar chisten vertegenwoordigt. De Hongaarsche clericale partij heeft in duizenden exemplaren een manifest verspreid, ■waarin zij ieder oproept, deel te nemen aan de vestiging vaneen Hongaarsche volkspartij. Het manifest belooft het arme volk een billijk staatskrediet, arbeidsbeurzen, staats voorschot-

Schiedamsche Courant | 1894 | | pagina 1