liimienlandsche Berichten. ten, pensioenkassen etc. De volkspartij zal in het parlement krachtig optreden en de af schaffing bewerken van wetten, die in tegen spraak zijn met de wetten Gods. ZWITSERLAND. Het eindresultaat van het debat van het internationaal congres voor dierenbescher ming, betreffende internationale bescherming van voor den landbouw nutiige vogels, komt hierop nederHet congres neemt kennis van de voorstellen der heeren Ohlsen, Dtual, Herstedt en Ketzer. Aan dr. Ohlsen wordt opgedragen, op grond van die voorstellen en van nadere overwegingen, in overleg en met goedkeuring van het centraal comité voor internationale dierenbescherming, zooveel mogelijk krachtige stappen ter bescherming van alle nuttige vogels te doen. ITALIË. De minister van financien Boselli had Don derdag een onderhoud met den minister-pre sident Crispi. Boselli deelde mede, dat hij nog 50.000.000 lire noodig heeft, want het tekort op de begrooting dreigt grooter te zullen worden, dan meu had geraamd, ten gevolge van de vermindering van de opbrengst der douane-rechten. Crispi antwoordde, dat hij, overeenkomstig de beloften, welke hij den koning heeft gedaan, daarvan niet kan afwijken. Eerder dan dat te doen, zou bij het politieke leven vaarwelzeggen. Volgens de Bi forma zijn de ministers bij eengeroepen, teneinde er over te beraadsla gen, welke bezuinigingen nog op de verschil lende begrootingen kunnen worden aange bracht. B U L U A R IJ E. De regeeringsorgaan, de vraag der verzoe ning met Rusland besprekende, zegt, dat het uit de jongste uitingen in de Russische pers duidelijk gebleken is, dat Rusland er naar streeft de diiectie en de controle van het Bulgaarsche leger te verkrijgen en Varna en Burgas te bemachtigen. Rusland, zegt het blad, heeft geen belang bij eene verzoening en Bulgarije verlangt die niet. De twee Bulgarije's zijn onderworpen aan den sultan en het vorstendom maakt een deel uit van het Ottomaansche rijk. Bulgarije heeft het recht niet, een duimbreed grond aan den een of ander af te staan. S E U V 1 E. De regeering moet bij die van Hongarije stappen hebben gedaan om prins Arseuius Karageorgewilch het langer vei blijf daar te lande te ontzeggen. AMERIKA. De Senaat der Vereeriigde Staten zette Donderdag de tweede lezing voort van de vier door het Huis van afgevaardigden aan- srenomen voorstellen om suiker, steenkolen, ijzererts en prikkeldraad alsnog vrij van in voerrechten tc verklaren. Voorlezing werd gedaan van een schrijven van den minister Cariisle aan de financieele commissie van den Senaat, verklarende dat aigeheele vrij dom voor ruwe en geiaffineerde suiker gelijk zou staan met een jaarlijkse!) verlies voor de schatkist van 43 milioen dollars. Door een der leden werd voorgesteld de vier voorstel len naar de financieele commissie te verzen den hetgeen zou gelijkstaan met eene verdaging voor onbepaalden tijd. Een ander, de heer Jones, uit Nevada, stelde voor, het invoerrecht voor alle suikers op 30 pCt. der waarde te bepalen, waardoor de schatkist geen nadeel zou lijden en de groote suiker speculanten niet bevoordeeld zouden worden. Het eind der discussie was, dat besloten werd tot verzending der voorstellen naar de finan cieele commissie. Het Huis van afgevaardigden nam Don derdag het voorstel aan om alcohol, bestemd voor iudustrieele doeleinden, alsnog van de vrije lijst, waarop zij bij vergissing geplaatst werd, af te voeren en aan invoerrecht te onderwerpen. De fout in de interpunctie, welke ten gevolge zou hebben dat diamanten vrij van rechten konden worden ingevoerd, blijkt ook voor te komen in het afschrift van het tariefontwerp, dat aan president Cleveland ter omlerteeke- ning is voorgelegd. De heer Wilson zal daarom alsnog bij het Congres een voorstel indienen om die fout te herstellen. Het door den senator Hill ingediende wets ontwerp tot wering en deportatie van bui- tenlandsche anarchisten is door den Senaat aangenomen. Dit ontwerp komt in de plaats van het vroeger door den Senaat aangenomene. Het Huis van afgevaardigden en de Senaat zijn overeengekomen, dat het Huis voor het einde der zitting over dit onderwerp zal stemmen, en dat de Senaat in de volgende zitting zal overgaan tot de behandeling van het ontwerp, waarbij wordt bepaald dat de landverhuizers in de haven van inscheping door de consuls moeten geïnspecteerd worden. De agenten der antraehietkolen-maatschap pijen hebben gisteren besloten de voortbren ging van kolen gedurende het overige der loopende maand te beperken tot 40 pCt» van het opbrengstvermogen der mijnen. De Senaat der republiek Ecuador heeft het tractaat tot grensregeling met Peru ver worpen. De bevolking van Ecuador is oorlog zuchtig gestemd. Aan de Times wordt uit Guayaquil van 15 dezer geseind dat een Ecuadorsch stoom schip met 60 man en eene groote partjj krijgsbehoeften, welke door de regeering van Ecuador aan den aanvoei der der opstande lingen in Peru, Pieroia, waren verkocht, naar Peru is vertrokken. Uit Lima wordt aan de Times gemeld, dat president Caceres troepenversterking heeft gezonden tegen de opstandelingen in de noorde lijke provinciën. De provincie Trujillo heult met de opstandelingenvan wie er een 4000-tal gewapend maar niet voldoende van munitie voorzien zijn. Naar het heet, zoude aanvoerder der opstandelingen Solar geneigd zijn zich te onderwerpen. In het gevecht, dat Zaterdag nabij Oroca plaats had, zijn 70 opstandelingen en 50 man regeeringstroepen gedood of gewond. De correspondent der Times heeft een onderhoud gehad met den nieuwen staats president van Peru. Deze erkende dat iiet lastig was den opstand te bedwingen, aangezien de opstandelingen overal waren verspreid in het gebergte, dat moeilijk genaakbaar is. De muiters zijn in de provincie Trujillo, waar de bevolking lien steunt, elfhonderd in getal. De |egeering van Chili dringt aan op de ont wapening van alle Peruanen in Taena. AFRIKA. Uit Pretoria wordt van gisteren gemald De bereden politie der Transvaal heeft ge tracht* het door de oproerige kaffers inge sloten garnizoen van Agatha te hulp te komen. Alle boerderijen der Boeren langs de Lebata- rivier zijn vei brand. De kaffers houden de diligences aan en stelen de muilezels. Be weg naar Murchiston is versperd. Volgens een bericht van heden is Mala- boch met 200 aanhangers onder escorte van burgers te Pretoria aangekomen en gevankelijk opgenomen. De staatspresident lCruger heeft aan de leden van het commando eene premie beloofd indien de financiën het toelaten. Uit Tanger wordt gemeld De opgewondenheid onder de Kabylen in de provincie Marakesj neemt steeds toe. De sultan is voornemens, er een expeditie heen te zenden onder aanvoering van zijn oom Muley Hamin. Men beschouwt het aftreden van den vizier Gharnit, voorstander van een goede verstand houding met Spanje en Frankrijk, als zeker. CHINA. Volgens berichten uit Shanghai ontwikke len de Chineezen, evenals hun vijanden, een groote activiteit in hun krijgstoerustingen. Ze leggen onderzeesche mijnen, blokkeeren de ingangen der havens en dooven de kunst lichten uit. De gouverneur heeft een procla matie uitgevaardigd waarbij, naar gelang der grootte van het schip, vier duizend of zes dui zend taël belooning wordt uitgeloofd voor het vernietigen van een Japansch oorlogsschip en een prijs van tweehonderd voor het dooden van een Japansch officier en honderd voor een soldaat. De proclamatie zegt hun die bij hun pogingen het leven inschieten het paradijs toe. De officieele enquête in zake de Kow Shing liep vrij onbevredigend af. De commissie constateert enkel het in den grond boren der Kow Shing, maar zonder het gedrag der Japanners af te keuren. De commissie prijst echter de houding der Europeesche officieren, die alles deden om de ramp af te wenden. De eigenaars alhier weigeren de afdoendheid der enquête te erkennen. Zij achten de schuld van Japan bewezen en laten de zaak over in de handen der Britsche regeering. De North China Ilerald deelt eenige bijzon derheden mede over de beraadslagingen in den ministerraad, waar tot den oorlog met Japan werd besloten. »De besprekingen", zegt het blad,uwaren zeer levendig slechts éen minister, prins Ching, durfde openlijk den vrede tot eiken prijs aanbevelen. De overigen toonden zich zeer ver ontwaardigd over den ivalschen overmoed" van Japan en er werd besloten den keizer den raad te geven onmiddellijk den oorlog te verklaren, om China niet voor de geheele wereld bela chelijk te maken, Men vertelt, dat prins Ching niet de eenige was. De eerste secretaris Fu Kun zou het met hem eens zijn geweest, maar zou niet voor zijne rneening hebben durven uitkomen. »Het resultaat van het besluit was, dat de gevolmachtigde van China in Korea, Chang Ying-Huan, teruggeroepen werd door een be vel van den Grooten Raad, dat hem door een koerier overgebracht werd." SCHIEDAM, 18 Augustus 1894. Gisteravond is alhier aan den machinist van de sleepboot de Hit van Rotterdam door de kruk van de machine dier boot de middelste vinger van den rechterhand afgeklemd. De geneesheer W. van der Sman heeft hem de eerste hulp verleend. De politie heeft gisteren in beslag genomen een hoeveelheid bedorven ooft, die werd rond gevent. Tengevolge van den uitslag van het toe- latings-examens aan de cadettenschool te Alkmaar, komt voor eene plaatsing als cadet in aanmerking, voor den dienst in Neder- landsch fndië, J. D. P. Rijneke alhier. Aan het ministerie van waterstaat, handel en nijvetheid te 's-Gravenhage werd giste ren aanbesteed het herstellen en verbeteren van rijkstele graaflijnen in de provincie Zuid-Holland. Minste inschrijver H. Komijn te Schiedam, voor f794. De Koningin-Regentes heeft dr. S. Grei- danus, te Soestdijk, benoemd tot geneesheer harer hofhouding. H. M. de Koningin-Regentes is, naar de Engelsche dagbladen mededeelen, voornemens met hare zuster, IJ. K. H. de prinses van Albany, in October het huwelijk te gaan bij wonen vart haren broeder, den regeerenden vorst van "Waldeck Pyrmont met prinses Mathilde van Schaumburg—Lippe, dat te Büekeburg zal plaats hebben. De koning van Wurtemberg en de groothertog van Luxem burg zullen eveneens de huwelijksplechtigheid bjj wonen. Dezer dagen is bij het leger de nieuwe soort veldflesch ingevoerd. "Waren de tot heden toe gebruikte van blik, deze zijn van aliminium vervaardigd en veel lichter dan de vroegere. Bovendien zijn zij duurzamer en ook gemakkelijker schoon te houden. Door de maatschappij tot expl. van staatssp, is eene gratificatie benevens eervolle vermel ding toegekend aan A. J. van Aartsen, ma chinist 2e klasse te Zutfen, voor betoonde oplettendheid bij het binnenrijden van het station Eist met een goederentrein op 3 Juli 1.1., waardoor eene botsing met een personen trein werd voorkomen. De Telegraaf, Hollanisch Nieuivsllad voor New-Jerseybevat een annonce, waarin wordt medegedeeld, dat de heer Van Deth op Zondag 12 Augustus een lezing zou houden in de Hol- landsche taal over de Neerbosch-kwestie in de Apollohall, Van-Houten-street, PatersonN. J, Den volgenden dag sprak de heer Van Deth des avonds in de Methodisten-kerk te Midland Parkin de Engelsche taal over dezelfde kwestie. Beide lezingen zouden door debat gevolgd worden. Een Fransch caricaturist geeft schetsen van wielrijders, zooals zij na een paar geslachten zullen zijn. Boven de heupen zullen zij niets meer zijn dan een lijn: lengte zonder dikte. Beneden de heupen zijn ze dan bovenmatig gevuld met harde spieren, waarvan vooral de kuitspieren monsterachtig dik zullen zijn. Een hoogleeraar uit Genève daarentegen gelooft, dat de toekomstige menschen niet meer zullen wielrijden, maar zich.eenvoudig laten rijden in electrische rijtuigen of per ballon. Het gevolg zal dan zijn, dat de beenen langzamerhand verschrompelen en kleiner worden, terwijl alle werkzaamheden zich tot h iofd en armen zullen bepalen, waardoor de armen een buitengewone lengte erlangen zullen. Hiermede gaat gepaard het verdwijnen dei- tanden tengevolge van het eten van zachte spijzen. Natuurlijk zullen dan de kenmerken van schoonheid ook veranderen anders waren alle menschen monsters! (3.51.) Te Bleiswijk is in den afgeloopen nacht de bliksem geslagen in een watermolen die totaal is afgebrand persoonlijke ongelukken hadden niet plaats. Twee dienstboden van den heer D. C. de L., aan den SiDgel te Dordrecht woonachtig, vermisten dezer dagen van hare slaapkamer hare horloges, die in standaardjes op eet? linnenkastje hadden gestaan. Op welke wijze deze diefstal was gepleegd, was voornamelijk de groote vraag die op de lippen der huisgenooten zweefde, doch spoedig kwam aan het licht, dat men, om dezen ten uitvoer te brengen, een reeds vroeger met succes aangewende tactiek had gevolgd, Uit een onderzoek bleek toch, dat bij een der naaste bewoners zich een man had ver voegd, met het verzoek, eens op het dak te mogen zien naar een lekkage, hetgeen ter stond door de niets kwaads vermoedende dienstboden werd toegestaan. De man, die tot op den zolder gevolgd werd, klom het dakraam uit eu begaf zich daarna op het dak, waarna hij gelegenheid vond, op de zolders der belendende panden, waarvan de ramen meest altijd openstondeneen bezoek te brengen, om hetgeen daar van zijne gading voor de hand lag weg te nemen. Op dezelfde wijze als hij gekomen was, verliet hij het huis, waardoor hem toegang was verschaft, en eerst des avonds ontdekte men den dief stal, waarmede toen terstond de politie in kennis werd gesteld. Een ieder zij dus voor deze praktijken op zijne hoede(D. Ct.) Men meldt uit Haarlem aan de N. Jt. Ct Bij een hevig ouweder dat dezen nacht tegen éen uur boven de stad woedde, is de

Schiedamsche Courant | 1894 | | pagina 2