l J A0. 1894. Zondag 19 en Maandag 20 Augustus N°. 8599. Tweede Blad. Feu 11 e t o n. A. chtenveertigste J aarfiransr. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag, üiïgeverT j. odé. Binnenlandse he Berichten. miii Abonnementsprijs, per kwartaal Franca per pose, door het geheele Rijk Afzondeilijke nommers f 1.85. 2.50. - 0.10. U RB A IJBOTKBITRAAT ff O. Advertentieprijs van 110 gewone regels met inbegrip van eene Courant. f 1.10. Iedeie gewone regel meer. - 0.10. Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. SCHIEDAM, 18 Augustus 1894. Eene resolutie van den minister van finan ciën van 10 dezer schrijft voor, dat op de dwangbevelen, door de ontvangers der directe belastingen uitgevaardigd, vóór de verzen ding aan den kantonrechter ter executoir- verklaring, de afgifte van waarschuwing en aanmaning moet worden vermeld, met op gaaf van de dagen, waarop een en ander is geschied. O Naphthaline, gezuiverd of ongezuiverd, in poeder, kristallen of onregelmatige stukken, is viijgesteld van invoerrecht. Aan de sociaal-democraten van Nederland is een manifest gericht, onderteekend door: L. Cohen, te Zwolle, J. A. Fortuyn, A. H. Gerhard en F. v d. Goes, te Amsterdam, W. P. G. Helsdingen, te Rotterdam, H. van Kol te Aywaille, H. Polak, te Amsterdam, J. H. Schaper, te Groningen, H. Spiekman te Sappemeer, P. J. Troelstra, te Utrecht, H. J. van der "Vegt, te Zwolle, en W. H. Vliegen, te Maastricht. In dit manifest wordt er op gewezen, dat in de gelederen der sociaal-democraten een schromelijke verwarring heerscht, doordat de S.-D. Bond, die reeds op 't congres te Zwolle in 1892 en te Groningen in 1893 met de eischen der practijk brak en zich wierp in de armen van het anarchisme. Om aan dezen toestand van verwarring een einde te maken, stellen de onderteekenaars van het manifest voor om een nieuwe sociaal democratische partij te stichten. De constitueerende vergadering der nieuwe sociaal-democratische partij zal plaats vinden op Zondag 26 Augustus 1894, iu het hotel Atlas" te Zwolle. Alle sympatliiseerende ver- eenigingen en personen worden uitgenoodigd. Aangezien deze vergadering alleen tot doel heeft het constitueeren der nieuwe partij en dus een vergadering moet zijn van ongeveer gelijkgezinden, stellen de onderteekenaars de volgende formule van toelating voor: Vergadering tot regeling der organisatie van alle democratisch socialisten, d. w. z. van diegenen, die zoowel op politiek als op economisch gebied het gemeenschappelijk be zit der productiemiddelen nastreven en die dus ook het kiesrecht willen veroveren en gebruiken als wapen in den klassenstrijd." Alleen door onderteekening dezer formule, waardoor men tegelijkertijd toetreedt als lid der nieuwe partij, wordt men tot deelneming aan de vergadering toegelaten. Men schrijft uit Haarlem aan het N.v. d. D..- Daartoe door den heer J. A. Bakker uitge noodigd, kwamen Donderdagmiddag in diens woning bijeen: de commandant onzer bi and- weer, de heer D. E. L. v. d. Arend, eonige assuradeuren uit Amsterdam en eenige tech nische verslaggevers van dagbladen, ter ken nismaking met een door den heer B. uitge vonden instrument, om het begin van een brand dadelijk kenbaar te maken. Het instrument was boven aan den zolder aangebracht in een kamer, 7 bij 5 M. lang en breed, waarin een temperatuur heerschte van 49o C. Plotseling werd een kolenvuur binnengebracht, en voordat nog de thermo meter een hoogere temperatuur had aange geven, binnen een halve minuut, verried het instrument dat die temperatuursverhooging werkelijk had plaats gehad, want de eraan verbonden verklikker sloeg aan en maakte een leven van geweld. Nadat het vuur was verwijderd, bleef het nstrument nog wel 10 minuten werken. De proef werd nog eens herhaald, thans met een kleiner vuur, en nu duurde het iets langer voor de verklikker aansloeg. Alle aanwezigen waren 't eens dat het instrument uitmuntende diensten zal kunnen bewijzen, vooral in pakhuizen, museums, archieven enz., doch ook in woonhuizen. Iloe hoog het water in Friesland gestegen is, blijkt uit de volgende opname in de veen derij Beets gedaan. Het water staat daar thans 70 centimeter boven het zomerpeil. Ten vori- gen iare was de waterstand in Augustus aldaar 20 centimeter beneden zomerpeil. Een ver schil dus van 90 centimeter in waterhoogte. Het is te begrijpen, dat dit vooral in eene veenderij groote riadeelen met zich brengt. De turf staat in het water, drijft weg, even als het hooi der nog nietgeveende madalanden. Brabant in den laatsten tijd zeer vermindert, blijkt alweer uit liet volgendeHet landgoed »De Braacken", gelegen te Vucht, groot ruim 5 HA, met een kasteel naar alle eischen des tijds ingericht en eene groote bocrdeiij, werd gisteren publiek verkocht voor f 23,700zoo bracht onlangs het riant gelegen kasteel Reeburg" aldaar, met 11 HA tuin- en wei land, slechts f30,000 op; dit kasteel werd 15 jaar geleden aangekocht voor f 05,000. Het liuishoudoHilerwijs op «lo volksschool. Te Stadskanaal zal een gebouw worden opgericht waar gelegenheid tot uitspanning bestaat en geen sterke dranken verkrijgbaar zijn. Men denkt daardoor liet drankmisbruik tegen te gaan. Het terrein voor den bouw is reeds aangekocht. Dat de waarde der landerijen in Noord- De directeur ICuhn te Chemnitz schrijft in een Duitsch Wad over dit onderwijs het volgende. Waar behooit het lmishoudonderwijs voor on bemiddelde meisjes thuis Volgens den een bij het berhalingsonderwijs, volgens den ander maakt het een integreerend deel van bet volksonder wijs uit. Beider oordeel is juist. Wij willen liever, in plaats van themetisrhe beschouwingen te geven, aantoonen hoe de verbinding van huishoutlonderwijs met het lager onderwijs prac- tisch kan samengaan. Wij bedoelen de pogingen, welke in deze richting te Chemnitz gedaan zijn. Eerst beeft men slechts een proef willen ne men. Daar zij boven vei wachting gunstig uitviel, schonken de autoriteiten dezen nieuwen tak van onderwijs hun volle aandacht, en stemden zij toe dat men dit leervak niet alleen moest aan houden, maar dat het aanmerkelijk kon worden uilgebieid en naar meer ondervinding op dit ge bied behoort te worden gestreefd. Men had vóór de invoering van het lmishoud onderwijs wel overwogen of dit onderlicht niet met beter gevolg aan volwassen meisjes zou kun nen worden gegeven, maar daar het herhalings- onderwijs niet verplicht was en de invoering daar- JJ Een spoorwegschets. Het was druk op het station. Eene eigenaar dige drukte, waarvan de eigenaardigheid, zelfs niet bij drukbezochte feesten is op te merken. Het aansnorren van den trein in de verte, dreunend en regelmatig slagen op de rails gevend, dan het rammelen der groote Engelsche machi nes en plotseling staat het gevaarte stil, zich onderwerpend aan den Westinghouse vervolgens het vlugge uitspringen der conducteurs uit den bagagewagen, het openen der portieren en degenen der reizigers, die te ongeduldig zijn om tó wachten totdat de conducteur de deuren opent, beproeven de koperen klep neer te slaan en zoodoende zich zelf te helpen. Dim het haas- lig uitstappen der reizigers, de blijde uitroepen van weerzien aan vrienden of bloedverwanten en allen zich toch haastig verwijderend van de plaats waarvan zij zijn uitgestapt, alsof zij blij waren, uit hunne voorloopige gevangenis verlost te zijn. De portieren worden haastig met een zwaren slag dichtgesmeten, de conducteur doet twee schril-aanhoudende stooten op zijn fluit hooren en de trein zet zich in beweging om spoedig te verdwijnen. De reizigers zijn nauwelijks overgestapt, of er nadert er wederom een uit eene andere richting, een massa stof om zich heen verspreidend en het lieve leventje begint opnieuw. Wederom worden dezelfde voorzorgen genomen, de kleine verkooper van kranten (met zijn pet waarop de letters A. K. V. naar de drie voorletters der onderneming) overstemt bijna het gezucht en gestamp van het stoompaard, de chef en zijne opzichters staan, den reizigers inlichtingen gevend en voor de veiligheid van den dienst wakend op het station om de portieren heen staan de familie leden om den verti ekkonden een laatst vaarwel te zeggen, een kolocl.ial geeft, met liet hoofd over het portier geleund, ïeurtelings zijnen vader, moeder en verscheidene broers en zusters de hand en als de trein zich langzamerhand in beweging zet, de machine hoe langer hoe meer stampt en eindelijk in beweging komt, dan wuiven de zakdoeken in alle handen en allen loopen den trein nog een paar pas na om hem de hand te geven, doch zij geven dien wedloop spoedig op. En de vader pinkt een traan weg. de moeder barst uit in tranen en beiden en allen vergeten wat die daar gaat naar het verre land hun voor verdiiet en kommer heeft bezorgd. Zij denken alien aan hem en vergeten alwat gebeurd is. Reeds verder gaat de trein, alleen de achterste wagen is nog zichtbaar; dan een paar seconden en hij is verdwenen, wel uit het oog, maar niet uit het hart, want dageen die daar heenging zal in menig gebed worden bei dacht. En zoo geeft ook een spoorwegstation reden tot ernstig nadenken. Dit alles zag ik toen ik in den trein zat. Ik dacht er over na en was zoo in gedachten verdiept, dat ik niet eens bemerkt had dat de trein zich in beweging had gesteld een praatje van den man tegenover me wekte mij uit mijn gedachten. sMooi weer, meneer," zeide hij en knipoogde terwijl hij met de rechterhand naar buiten wees op het zonnige landschap. Ik knikte van ja en zeide djt het buitenge woon warm was. Ik nam den man eens op. Hij was gekleed in een zwart-bruinachtige pillow-broek, had een witten katoenen kiel aan, die van voren met gele knoopen was vast gemaakt. Een blauwe pet met svliegend wiel" was zijn hoofddeksel terwijl éen schoen zijn schoeisel uitmaakte, éen schoen, wijl de man rnaar éen been had en ook een houten, waarom de broekspijp heel losjes heen en weer slingerde. Een vreemd gezicht, zoo onregelmatig mogelijk een ruwe koperen snur van borstelig haar hield hij er op na, en toch ik keek den man eens aan, het geheel was niet zoo onharmonisch als de afzonderlijke deelen wel geleken. sis u aan de maatschappij 7" vroeg ik, nieuws gierig van hem iets te vernemen. sJa zeker, meneer," was het antwoord, op zijn pet wijzend, sik ben van den sspoorwagen". Dit scheen eene technische uitdrukking te zijn, want ik had opgemerkt dat de beambten bet liefst onder elkander van sden spoorwagen" spraken. »Al lang aan den spoorwagen 7" vroeg ik weder. Hij begon te iachen, dat ik zoo spoedig zijne uitdrukking overnam. »Nu, zoo ongeveer 22 jaar heb ik al meega-

Schiedamsche Courant | 1894 | | pagina 5