van onoverkomelijke bezwaren medebracht, ter wijl men toch alleen van dat verplichtend on derwijs heil kon verwachten, zoo deelde men het huishoudondorwijs als leervak bij de volksscholen in. Facultatief optreden durfde men niet, omdat men niet zeker was te slagen, wanneer men eerst de sympathie van ouders of leerlingen moest afwachten. Een zekere dwang is somtijds noodig, en het verplichtend onderwijs komt ten goede aan allen voor wie hst bestemd is. Het onderwijs ving te Chemnitz met Paschen 1890 aan. Toen namen 49 meisjes uit de hoog ste klasse van do volksschool er aan deel. Zij werden in twee afdeelingen gesplitst. Daar de proef gelukte, werd in het begin van het school jaar 18911892 het aantal leerlingen op 144 gebracht en het onderwijs over alle weekdagen ver deeld. Van twee klassen kwam het tot. zes. In het begin werd het onderwijs gegeven in een zaal van een stadsgaarkeuken, maar daar deze op den duur te klein werd, besloot de gemeen teraad een eigen gebouw op te richten, bestaan de uit een leerlokaal, provisiekamer en garderobe. Een stuk grond werd daarvoor afgestaan en een som geschonken van 9000 mark. Het plan werd door den stadsarchitect Hechier gemaakt en uit gevoerd. liet gebouw heeft een breedte van 18 motor, is 7.21 M diep en 5 M hoog. Het front ligt naar liet Noorden. De leerzaal wordt aan de voorzijde door drie grooie ramen goed verlicht en ook voor llmke ventilatie is gezorgd. De grond is met xyohth belegd, een stof, die even als steen gereinigd wordt, maar voor de voeten even warm is als hout. Het gebouw met den inventaris vertegenwoordigt een waarde van 15000 mark. In het leerlokaal zijn tien fornuizen geplaatst met bijbehoorond mater iaal, zoodat veertig meis jes gelijktijdig onder we/en kunnen worden. Het gebouw heeft in het gebruik aan alle eischen beantwoord. Daar wegens de grontere ruimte ook meer leeilingen konden geplaatst worden, kon men het aantal op 240 brengen, dus 96 moer dan het vorige jaar. Dezen werden in 6 klassen, elk van 40, verdeeld. Van zes verschillende scholen kwamen de meisjes daar hijeen. Het onderwijs wordt bij afwisseling door twee onderwijzeressen in Imndweiken van de stadsschool gegeven, waarvan de eerste haar opleiding kreeg van inej. Auguste Fórster te Kassei. De onderwijzeressen worden bijgestaan door jongedames uit de stad, die tr .eten zorgen dat alle aanwijzingen dar onderwijzeres stipt worden nagekomen. Niettegenstaande de groute uitbreiding van het hiiishoudonderwijs, overtroffen de uitkomsten de stoutste verwachtingen. Hierdoor aangemoe digd, besloot de raad van Chemnitz het onder wijs op alle lageie scholen in te Voeren. Tot de oprichting van een tweede schoolgebouw werd met grootp instemming besloten, en daarvoor 11500 maik afgestaan. Men begon in de tweede helft van 1892 met den bouw en vóór den win- loopen, 'n mooie tijd meneer Maar al wat beleefd in dien tijd, hoor Ik heb er wat zien gaan en komen" en op zijn houten been wijzende, zeide hij ven dat kat weitje heb ik er ook aan te donken." »Zno" zei ik, ïdan moet je ma toch eens ver tellen, hoe dat is toegegaan." Nu, de man was op zijn piaatstoel en begon zijn verhaal. alk ben als los remmer begonnen en langzamerhand opgeklommen tot hoofdgeleider. Van dienstkloppen hield ik, dat verzeker ik u, meneer, en He linage bazen mochten me, geloof ik, ook wel graag. Nu wilde het toeval, dat ik als hoofdgeleidor een goederentrein reed en als hoofdgeleider moest ik toezicht houden op laden en lossen, want meneer, ik rijd den trein, en de trein niet mij, en daarom zorgde ik dat da boel geregeld marcheerde. Ik bleef bij de wagens en toen alles klaar was, ging ik, zooais mijne ge woonte was, op de ti eeplank staan om den trein te laten optrekken. Een oogenblik had ik gestaan, toen ik een harden slag hoorde en nauwelijks had ik naar den kant gekeken vanwaar het geluid kwam, of ik werd van den wagen geslingerd en viel achterover, met mijn eene been tusschen de wielen, en in het volgende oogenblik gebeurde het ongeluk. Een paar uur later kwam ik bij ter was het nieuwe leerlokaal onder dak. Het komt overeen met de eerste school, die verbon den is met de vijfde districtsschool en staat op den grond van het derde district. De school kan evenveel leerlingen bevatten, zoodat ook daar aan zes klassen van veertig leerlingen les wordt gegeven. Een derde onderwijzeres werd aangesteld. Hier volge een overzicht van de onkosten van het huishoudonderwijs <i. van 1 April tot 81 Doe. 1890: voor opleiding van de onder wijzeres 870 mk, 75 pf. aanschaffing van keukengereed schap en verdere inventaris .1124 a 54 hout, steenkool, huur302 a 25 a jaarwedden onderwijzeres en ad- sistenten754 a 16 a hulpmiddelen voor het onderwijs35! a 50 a Totaal 3409 mk. 20p(. daarvan gaat af aan verkochte spijzen220 a 24 a Blijft. 3l88mk. 90pf. b. In 1891 jaarwedden onderwijzeres en adsistonten 2324 mk. 53 pf. aankoop en ondeihoud van ma teriaal 1214 a 92 a hout, steenkool, huur. 255 a 51 aanschaffing van kookgereed- schap bij de vei huizing 343 a 57 a Totaal 4738 mk, 53 pf. daarvan gaat af aan verkochte sjujzen719a 25 a Blijft 3419 tuk. 28 pf. c. in 1892 jaarwedden van onderwijzeres en adsistenten3415 mk. pf. aankoop en onderhoud van ma teriaal1837 a 84 a berekeningsonkosten voor de onderwijzer essen110 a a Totaal 5362 ink. 84 pf. daarvan gaat af aan verkochte spijzen1138 a 5a Blijft 4224 tuk. 79 pf. De geree (gemaakte spijzen worden tegen den kostenden prijs aan de stedelijke werkinrichting verkocht. Een gedeelte houden de ieeilingen zelf, om te beooi dealen hoe het door haar ge reedgemaakte smaakt. Aan de jongedames, die als adsistenten werken, wordt jaarlijks een ver goeding van 50 mk. gegeven voor eiken voor middag, dien zij wekelijks aan de lessen deel nemen, daar regel, orde en nauwgezetheid beter geeisclit kunnen worden wanneer een vergoe ding wordt toegekend. Het leerlokaal is in tien afdeelingen verdeeld, welke echter haar eigen inrichting hebben. Er zijn dus tien keukens, die alles bevatten, wat in een eenvoudig burger gezin noodig is om se kun nen koken. De feedingen zijn in groepen van en de dokters zeiden dat het been moest worden afgezet. Om u een begrip te geven, wat ik ge leden heb in die twaalf wekende droefheid van mijns vroaw eu kin-jleren, nee» roeneer, dat kan ik niet. Maar toch, meneer en hij keek mij met een zekeren trots aan toch is er geen spoordokterover mijn drempel gekomen. We waren zuinig geweest. Ik had tegen da vrouw gezeidsJans, je kan niet weten wat er gebeurt, laten we do centen die we toch niet noodig hebben oppotten, en zie meneer, de dokter heeft ze gekregen, en ik dank er den goeden God voor, ik heb da onkosten allemaal zalf particulier betaald. En toen ik ten laatste begon op te knappen en mijn vrouw me zoo dioefgeestig aankeek, zei ik want mijn goed humeur had ik niet verloren: nlioor eens wijf, je mankand'er nou niet meer op twee kommen, dan mot jij me maar wat helpen, dan zal alles we! weer goed gaan". En hoewel zij nou niet meer zoo trotseh met me kon gaan wandelen op mijn vrijen Zondag ééns in de drie weken ik in politiek met me drie medailles de twee oudste jongens voorop, de drie kleinste daarachter, wij het lieele span overziend, tcch ben ik er niet minder om, zeide hij schertsend, ik ben lichter geworden, meneer Ik begon onwillekeurig te lachen en de ouwe vier ingedeeld, waarvan ieder haar bijzondere taak heeft. Elk tweetal groepen staat onder toe zicht van eeno adsistente, terwijl de onderwijzeres het geheel overziet. De dagelijks wederkeerende bezigheden, ais vuur aanmaken, voor het water en de brandstoffen zorgen enz., komen beurte lings voor rekening der leerlingen naar een vast plan. Dit doen zij zonder het bevel der onderwij zeres af te wachten. Dan begint het eigenlijke onderwijs, de be spreking der recepten, die op een bord geschre ven zijn, zóo, dat ze voor alien goed zichtbaar zijn. De voedingsmiddelen, welke op de les ge bruikt zuilen worden, worden nauwkeurig be handeld besproken, hoe men ze verkrijgt, welke waarde zij in den handel, en vooral welke waarde zij voor de voeding hebben, hoe men ze in de keuken moet behandelen, als men ze alleen of in verband met andere voedingsmiddelen tot een smakelijk, voedzaam en goed verteeibaar gerecht bereiden wil enz. Daarbij leeren de kinderen door middel van verschillende platen en tabellen prijs en voedingswaarde van verschillende arti kelen kennen en ontvangen zij aanwijzingen hoe ze het best en voordeeligst in te koopen. Vooral wordt aan zuinigheid hooge waarde gehocht en steeds gestreefd naar het verkrijgen van de beste uitkomsten met weinig middelen. Alvorens de «pijzen gereed worden gemaakt, wordt bepaald, voor hoeveel personen, volwas senen of kinderen, men koken wil, hoeveel men per persoon en voor het geheel mag bestellen. Hierbij worden allerlei berekeningen gemaakt. Dan volgt de inkoop. Vleesch, groenten, krui derijen enz. worden den kinderen tegen betaling afgegeven. Hot geld daarvoor ontvangt iedere groep afzonderlijk vóór den aanvang van elke les. Uitgaven en inkomsten moeten nauwkeurig ge boekt worden. Bij den inkoop moeten de kinderen opgeven waarom zij dit stuk vleesch koopen en het andere weigeren. Voordat de kinderen be ginnen te koken, doet de onderwijzeres de eerste noodige handgrepen vont, welke zij dour de kinderen doet hei halen. Daarbij wordt altijd op het vivaarom" gewezen. Als de spijzen gereedge maakt zijn; maken de leerlingen liet schriftelijk welk, d. i. zij schrijven de uitgaven in het kas boekje. Vroeger werd het theoretisch gedeelte gedicteerd, maar dit was te moeilijk, de tijd was kort en de handen, die .vooraf met zooveel practischen arbeid bezig zijn geweest, missen de noodige rust en zekerheid. Hetgeen vroeger werd opgeschreven wordt sedert het vorig jaar gedrukt aan de meisjes ter hand gesteld. Dit hoekje wordt nu bij het theoretisch onderwijs gebruikt, terwijl liet voider dient om liet geleerde nog eens na te zien, en het volgende te ieeren. Het boekje is getiteld Lehrbuch fürden hauswirth- schaftlicken Unlerricht in der Voiksschule, en trekt veel navraag. Zonder onderscheid hebben de kinderen van Chemnitz veel belangstelling getoond in het ook de plooien op zijn gelaat zetten zich uit en ik keek in zijne oogen, die zoo eerlijk de wereld inkeken. »Eu kan je er met je geld van komen 1" ■vroeg ik door 's mans openhartigheid aange trokken. »Nou, zoo wat meneer, ais ik mijn pensioen van Indië niet had hij keek naar links boven op zijn borst, alsof hij zeggen wiide daarmee heb ik hot verdiend, doch alleen Zondags maar, op medailles doelende, die hij droeg, dan zouden we er bijna niet van kunnen leven de jongens moeten op een goede school, in onzen stand van menschen, spreekt noga! duidelijk, meneer. Maar ik verdien er nog wat extra's bij, ik poets de schoenen voor de lui eri dat geeft maandelijks ook nogal wat kortom, meneer, ik kom op voor mijn huis houden." Nu, ik kon niet anders dan zijn gedrag prijzen. liet plotseling remmen, openslaan van portie ren, brak ons gesprek af. Een stationsnaam werd uitgegalmd, mijn reisgenoot stond met behulp van zijn stok op en was vlugger dan ik het vei- wacht had op den beganen grond. Hij salueerde militairementeen hartelijk geineenden handdruk liet ik niet na hem te geven. Ik zag lietn naai den chef zich begeven au verder voortstrompelen. huishoudonderwijs op de volksschoolzij wareu ijverig, leerzaam, soms zelfs te ijverig, verricht ten allen arbeid nauwgezet en waren zeer orde lijk en netjes, zoodat zij een bijzonder gunstiger» indruk maakten. Van week tot week werden zij zelfstandiger en spoedig zijn zij in staat zei van het eene werk door het andere te vinden. Tucht en orde hebben niet slechts niet geleden, de meisjes zijn integendeel aardiger en voorko mender in haar optreden, ernstiger en zelfstan diger geworden. Voor een deel is dit ook toe te schrijven aan den omgang van do meisjes met de beschaafde onderwijzeressen en adsistenten. De omgang tusschen beiden is zeer vertrou welijk. De ouderen zijn niet alleen leermeeste ressen, maar worden vriendinnen, aan wie de leerlingen zich met vertrouwen aansluiten. De moeders hebben mij dikwijls vetkiaard dat haar dochter, sedert zij het huishoudonderwijs volgde, jiractischer, meer overleggend en ver standiger in huis was, met meer ijver het werk. deed en trotseh was op de verkregen kennis, welke zij zoovee! mogelijk zocht toe te passen. Eindelijk bestaat een gedeelte van den goeden invloed van het huishoudonderwijs daarin, dat de meisjes bij het verlaten van de volksschool eerder in een dienst komen en dien boven de fabriek verkiezen. Nadeelige gevolgen van het invoeren van dit leervak op de volksschool zijn nooit voorgekomen. Tot zoover directeur Kühn uit Chemnitz. Is dit verhaal niet om van te watertanden Het huishoudonderwijs deel makend van het lager onderwijsNa een korte proef een eigen gebouw- op sfflffsgrond, op stadskosten gebouwd Het klinkt ons nog in de ooren als een sprookje- uit de Duizend en éen Nacht n toch zijn wij niet zoover ten achteren bij Chemnitz in 1891. Ook bij ons is de eerste proef genomen. Het huishoudonderwijs op particulier initiatief gegeven ta Amsterdam,'s-Gravenhage en Rotterdam wordt door de leerlingen met grooten ijver gevolgd en hoeft hier en daar reeds goede vruchten gedragen. Steeds zijn de aanvragen veel grooter dan de be schikbare plaatsen en veien zijn teieuigesteld omdat zij de school zoo gaarne wilden, maar nog niet kunnen bezoeken. Van de 36 leerlin gen die gelijktijdig de lessen der Arnster- damscho huishoudschool kunnen voigen, verzuimt nooit éene zonder billijke redenen, wèl een bewijs dat de meisjes gaarne komen eu over tuigd zijn er iets te leeren. Maar wat zijn 36 leerlingen voor een stad als Amsterdam 1 De Amsterdamsche moeders zijn het eens met die te Chemnitz. Ook haar oordeel over de dochters, die de lessen volgden, is vleiend voor het onderwijs. Vele leerlingen van de school werden in goede diensten geplaatst en voldeden goed. Onze inleiding is dus al lang gereed Onderwijl was de trein weder in beweging en weg waren station en mijn reisgenoot. Maar vprgetei» kon ik hem niet. Den geheelen dag had ik dieir man voor den geest, zóo vol plichtsbesef en toch in weerwil van zijne armoede nog trotseh ais hij zeide aEan spoordokter, neen meneer, een spoor- dokter heb ik niet gehad. Ik heb den dokter zeif particulier betaald". ir Eenigen tijd geleden bezocht ik hetzelfde station ■weder. Ik zag denzelfden man bezig aan het blok. Het was' avond, hij scheen vermoeid. Het zweet lag in druppels op zijn voorhoofd, en toch, goed moedig glimlachte hij en zorgde voor de veiligheid. dIs aiies veilig?" hoorde ik roepen. nAIIes veilig meneer," was het antwoord, en de trein vertrok. 's Avonds .at ging de man naar huis, langzaam voortstrompelend verwijderde hij zich. De lichtjes, blauw, groen en rood, glinsterden in de verte en de sterren stonden hartstochteloos onbe weeglijk aan den blauwen hemel en de maan verlichtte met haar helderen glans het pad. Langzamerhand verdween hij uit het gezicht, maar niet uit mijn hart. ANTH. VV. YVILTEN Jb.

Schiedamsche Courant | 1894 | | pagina 6