Tennisgeying. A0. 1894. Woensdag 22 Augustus. N°. 8600 Eerste Blad. Achtenveertigste Jaargang. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag, Biiitenlaudsche Berichten. SgSgië U IT GE VERÏJ. ODÉ. covrjiit. t 1,85. 2.50. - 0.10. BCKSiin BOTER8TB AAT SO. Advertentieprijs: van 110 gewone regels met inbegrip van eene Courant. f 1.10. Iedere gewone regel meer. - 0.10, Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. Abonnementsprijs, per kwartaal franco per pos:, door het geheele Rijk Afzonderlijke nommers Burgemeester en wethouders van Schiedam, •(Gezien het advies der gezondheidscommissie, WAABSCIICWEN de ingezetenen bij vernieuwing tegen het gebruik van onge kookt water en onrijpe vruchten. Schiedam, 18 Augustus 1894. Burgemeester en wethouders voornoemd, VAN DIJK VAN MATENESSE. De secretaris v. LUIK, L.8. DUITSCHLNAD. De keizer heeft Zaterdag een schitterend feestmaal gegeven van 300 couverts, ter eere van den verjaardag van den keizer van Oos tenrijk, en bij die gelegenheid een dronk uit gebracht op zijn getrouwen vriend en bond genoot. Al de te Berlijn in hechtenis genomen anarchisten zijn weer op vrije voeten gesteld, behalve de inbrekers Schewe en Driiger. B Scliewe heeft men geen gevulde bommen, maar twee ongeladen granaten gevonden, zooals bij de snelvurende kanonnen gebruikt wordenverder inbrekerswerktuigen en chemicaliën, die tot bereiding van ontplof bare stoffen kunnen dienen, en voorts nog andere werktuigen, welke in de electrotechniek gebezigd worden. Men schijnt hier dus minder met gevaarlijke anarchisten dan met brutale inbrekers te doen te hebben. In de Ereisinnige Zeitung maakt Eugen Richter een ontwerp-program voor de vrij zinnige volkspartij openbaar, dat op den bin nenkort plaats hebbenden partijdag een onder werp van beraadslaging zal uitmaken, daar de partij, na de bekende afscheiding van de Duilsch-vrijzinnigen, het noodzakelijk acht een nieuw eigen program te hebben. Uit den aard der zaak is dit feitelijk gegrondvest op het oude program van de vroegere Duitseh- vrijzinnige partij. Hieraan is echter inzon derheid in een aantal bijzonderheden een wijdere strekking gegeven. Het doet, in tegen stelling met het vroegere program, zekere concessies aan de sociale politiek van den staat. Natuurlijk altoos met het noodige voor behoud, opdat deze zwenking in de staathuis- houdelyke meeningen niet al te scherp tegen overgesteld schijne aan wat er vroeger werd geleerd. De »valsehe leer van de staatsal- macht" wordt evenals vroeger verworpen, maar er wordt toegegeven dat voor de ver betering van de economische verhoudingen der gemeenschap en der enkele individuen, de staat en de gemeenten het hunne te doen hebben, indien het niet mogelijk is langs ■anderen weg tot het begeerde doel te komen. Den kleinen nijverheidsmannen, landbouwers, ambachtslieden en verderen werklieden be looft het program een bijzondere aandacht voor hunne nooden. Ten slotte verkondigt het de ondersteuning van de internationale bemoeiingen tot verkrijging van duurzamen vrede. Het geheele ontwerp maakt den indruk, dat het inzonderheid is opgesteld met de bij gedachte de socialistisch gezinde kiezers te winnen. F R A N K R IJ K. De minister-president Dupuy heeft een zeer rustigen nacht doorgebracht. Naar het schijnt, blijft de beterschap in zijn toestand aanhouden. Yolgeus de Patrir zijn tien personen in hechtenis genomen ie Pont-sur-Seine, waar president Casimir Périer zijn zomervacantie doorbrengt. Men neemt voorzorgsmaatregelen op groote schaal, daar er verdachte ver schijnselen zijn opgemerkt. Yolgens de Temps heeft Caserio's moeder tal van brieven en telegrammen van ronw- beklag ontvangen, benevens de verzekering dat de dood van haar zoon gewroken zal worden. Te Rome moeten de muren zoo vol gestaan hebben met het opschrift: »Leve Caseriodat de agenten den geheelen dag noodig hadden om de opschriften uit te wisschen. BELGIE. De nadere onderhandelingen over een ge meenschappelijk verkiezingsprogram, tusschen de liberale sLigue" en de radicale s Associa tion" gevoerd, zijn afgeloopen en hebben een vrij bevredigend resultaat gehadhet samen gaan dezer beide groepen sluit niet uit een eventueel verbond met de werkliedenpartij. Men weet dat deze hare beslissing nog niet genomen heeft. ENGELAND. De regeering heeft te Glasgow beslag doen leggen op het uitgeruste schip Islam, dat ver moedelijk naar China of Japan zou worden gezonden. In de Zaterdag gehouden zitting van het Lagerhuis zeide Grey, bij de behandeling van de begrooting van buitenlandsche zaken dat, zoodra de rechtsgeleerden een advies zullen uitgesproken hebben over de kwestie der nCostarica Packet", de regeering onverwijld tot eene beslissing komen zou. Wat Siam betrof, vermeed de regeering, in zoover de belangen van Engeland er niet bij betrokken zijn, alles wat aanstoot of erger nis zou kunnen geven. Mocht echter het vraagstuk eene andere phase intreden, dan zou de regeering ontwijfelbaar eene andere poli tiek moeten aannemen. In verband met het Kongo-tractaat blijft de Britsche invloedssfeer in Afrika onveran derd. Het was niet gewenscht, kwestiën tusschen Engeland en Frankrijk betreffende hunne invloedssfeien in Afrika onopgelost te laten. Daarin school gevaar. Thans echter was er een standpunt bereikt, op hetwelk de hoop op eene bevredigende oplossing der hangende kwestiën tusschen de beide mogend heden beter stond, dan sedert lang het ge val was geweest. In het Lagerhuis deelde Grey gisteren mede dat het rechtskundig advies betreffende de arbitrage in de zaak der sCosta Rica Packet" ontvangen is en zonder verwijl zal worden onderzocht. Ook deelt hij mede dat de recht bank te Salta in Argentinië ten gunste van de uitlevering van Jabez Balfour heeft besloten. Harcourt verklaart dat de vraag, welke houding het Huis heeft aan te nemen ten aanzien van het veto door liet Hoogerhuis uitgesproken over wetsontwerpen, door het Lagerhuis aangenomen, een der ernstigste is voor welke de regeering zou kunnen worden gesteld. De minister meent echter dienaan- gaaude geene definitieve verklaring te kunnen afleggen tijdens de tegenwoordige zitting. In de zitting van het Hoogerhuis heeft Kimberley gisteren verklaard dat de regee ring zich bezighoudt met de reorganisatie van het personei der ambtenaren ia Oeganda. Er wordt een rnaandelyksche transportdienst ingericht van de kust naar Oeganda. Een stoomboot en sloepen zijn verzonden voor den den dienst op het Nyanza-meer. De onzekere verhouding van de regeering tegenover de Oostafnkaansche maatschappij maakt dat het thans onmogelijk is groote werken van wegen te ondernemen. De regeering is geenszins voornemens Col- ville terug te roepen, wiens diensten voor treffelijk zijn. Maar de tijd zal komen, dat er een burgerc>mmissaris moet benoemd wor den. De troepen in Soedan zullen met 1200 man versterkt worden. Ook in Oeganda zijn er troepen van moedige inlanders. Al de verzoeken van Coiville om oorlogsmaterieel worden door de regeering ingewilligd. Bij derde lezing is het ontwerp op de plaat selijke Londensche belastingen aangenomen. Te Belfast hebben op Maria Hemelvaarts dag ernstige ongeregeldheden plaats gehad tusschen katholieken en protestanten, waarbij een vijftal personen gewond en vele venster ruiten vernield werden. Vrijdagavond is een groote fabriek van zeildoek geplunderd. Men vreest nieuwe ongeregeldheden. RUSLAND. Gedurende de eerste 5 maanden van dit jaar is uitgevoerd voor eene waarde van rbl. 251,162,000, tegen rbl. 183,359,000 in het zelfde tijdvak van 1893, terwijl de invoer eene waarde beliep van rbl. 178,887,000, tegen 140,895,000. De Russische vice-admiraal Raswosow, commandant van de haven van Kroonstadt, is vermoord door een ontslagen beambte van de bureaux der haven. De moordenaar had den admiraal eenigen tijd gevolgd, terwijl deze in zijn rijtuig de stad doorreed, en toen het rijtuig een oogenblik stilhield, loste de moordenaar twee geweerschoten op hem. De admiraal stierf binnen enkele minuten. De moordenaar heeft zich door twee ge weerschoten van het leven beroofd. O O S T E N R IJ K. Keizer Frans Jozef heeft Zaterdag zijn 64sten vei jaardag gevierd tc Lemberg, waar hij door de bevolking allerhartelijkst ontvan gen werd en groote toebereidselen voor de feestviering waren gemaakt. ITALIË. Men zegt dat de ministerraad den koning een wetsontwerp tot liet verleenen eener algemeene amnestie voor vergrijpen, op Sicilië gepleegd, voorgelegd hebben. De amnestie zou een kwijtschelding inhouden van de volle straf der veroordeelden tot minder dan een jaar; zij die tot 1 a 3 jaar werden veroor deeld, zouden hun strafduur met een jaar verminderd zien. Uit Rome wordt aan de Hcw-York Herald gemeld, dat verscheidene personen Vrijdag de woning van den heer Luigi Crispi, zoon van den minister-president, zijn binnenge drongen, met de bedoeling hem te vermoor den. Dit voornemen werd echter veihinderd door de komst van een der buren. Aan de 50,000 lire, die de regeering heeft verleend tot verlichting van den nood door de aardbevingen op Sicilië ontstaan, heeft de ko ning persoonlijk nog 20,000 lire toegevoegd. SPANJE. De drie anarchisten, die heetten uit Barce lona langs verschillende wegen naar Frankrijk getrokken te zijn om den minister-president Dupuy, wegens de door hem ingediende wet tegen de anarchisten, te vermoorden, zijn, naar thans gemeld wordt, voordat zij de reis aanvaardden door de Spaansche politie ge arresteerd. S E R Y I E. Bleek het vroegere bericht betreffende ont slagneming van het gansche ministerie voor barig, thans wordt gemeld, dat de liberale ministers van justitie en koophandel, Andono- vitch en Govanovitch, hun ontslag hebben ingediend. Eene poging van de hoofden der liberale partij om nog twee andere ministers tot gelijken stap te bewegen is mislukt. AMERIKA. De World meldt het gerucht, dat Cleve land aan de ziekte van Bright (nier-aandoe ning) lijdtde ziekte zou echter niet ver ge vorderd zijn. De Standard verneemt uit New-York, dat het mogelijk is, dat Carlisle als secretaris dei- schatkist aftreedt en vervangen wordt door Wilson. Uit Washington wordt van 17 dezer gemeld: Er is een nieuwe fout ontdekt in de inter-

Schiedamsche Courant | 1894 | | pagina 1