BinnoHlaiidsclie Berichten. punctie van de tariefwet, betreffende zaai- granen, geheel gelijk aan die der diamanten. Sherman verklaarde Zaterdag in den Senaat der Vereenigde Staten dat er tusschen de vijftig en honderd belangrijke fouten in de tariefwet zijn. Indien de vergissing, waardoor de alcohol voor industrieele doeleinden op de vrije lijst is geplaatst, niet werd hersteld, zou dit het land per jaar 20 a 30 millioen dollars kosten. De Senaat heeft een motie aangenomen, waarin verklaard wordt, dat naar zijn mee ning de aanneming van verdere wetten over kwestieuse punten niet mogelijk is in de tegenwoordige zitting, en dat het het beste is om zoo spoedig mogelijk op reces te gaan. De justicieele commissie uit het Huis van afgevaardigden der Vereenigde Staten beeft een gunstig rapport uitgebracht over het den Senaat aangenomen wetsontwerp op de anarchisten. Uit Rio de Janeiro wordt van gisteren ge meld De minister van financiën heeft ont slag genomen. Er had eene kruitontploffing plaats, welke aan het toeval wordt toegeschreven. Vjjf en twintig personen werden gedood. AFRIKA. Uit Tanger wordt van 19 dezer gemeld: Vele Europeesehe huisgezinnen zijn hier aangekomen van Mazagan, waar deKabylen aangevallen zijn door de Marokkaansche re- geeringstroepen. Deze laatsten zijn met groote verliezen teruggeslagen. De poorten der stad zjjn gesloten en de opstand schijnt zich in het Zuiden over alle steden uit te breiden. Deze berichten brengen hier groote ontsteltenis teweeg. CIIINA. Volgens bericht uit Shanghai werden tal- rijke vreemdelingen, in dienst bij liet Chi- j neesche arsenaal te Wei Uai Wei, genood zaakt ontslag te nemen. De Chineesche soldaten beleedigden hen en schoten op hen toen zij weggingen. Gelukkig misten de kogels. De Chineezen lijden aan spionnen-manie. Vreemdelingen worden aan de strengste en lastigste voorschriften onderworpen. De Times verneemt uit Shanghai dat het Chineesche detachement, bij Asan geslagen, j slechts een klein detachement blijkt te zijn j geweest. Het gros trok noordwaarts tot aan- j sluiting hij liet Chineesche noorderleger. j Eenige schermutselingen luidden plaats bij Pingrang- Men verwachteenen veldslag aldaar. JAPAN. Volgens berichten uit Tokio is er een be sluit van deu mikado verschenen, waarbij de minister van financiën gemachtigd wordt tot het aangaan van eene leening van 50 millioen dollar. Japan moet Engeland toegezegd heb ben, dat liet Wei Hai Wei noch Tsjefoe meer zal aanvallen zonder daarvan 2 x 24 uren van te voren kennis te geven. De Japan- sehe regeering heeft bekendgemaakt, dat in de havenmonden van Nagasaki en Joko- hama onderzeesche mijnen zijn gelegd. Op de oorlogsleening zijn reeds talrijke inschrijvingen ontvangen. SCHIEDAM, 21 Augustus 1894. Aan de leden van den gemeenteraad is medegedeeld dat ten raadhuize ter inzage zijn nedergelegd, teneinde in de eerstvolgende vergadering tot eene benoeming te kunnen overgaan •Jo. een aanbevelingslijst van benoem baren tot a. leeraar in de Franse lie taal en letter kunde aan de hoogere burgerschool, waarop voorkomen I. F. P. Visser, te Utrecht, II. J. A. 11. J. Vermeulen, te Amsterdam. b. leeraar in de Engelsche taal en letter kunde aan de hoogere burgerschool, waarop voorkomen I. C. Timmerman, te 's-Graven- hage, II. W. A. F- Caspersz, te Kerkrade. c. tijdelijk leeraar in lijnteekenen aan de burger-avondschool, waarop voorkomen I. L. P. de Neve, te Rotterdam, II. A. Maurisse, te Rotterdam. 2o. een aanbevelingslijst van benoembaren tot leeraar in de Fransche taal aan het gym nasium, waarop voorkomen I. F. P. Visser, te Utrecht, II. G. Welbergen, te Hoorn. Bij den manufacturier II. de Jong aan de Hoogstraat alhier zijn thans de pokken gewe ken; het huis wordt heden gedesinfecteerd door twee hospitaalsoldaten, daarvoor uit Den Haag herwaarts gekomen. De pokziekte heeft zich te dezer stede tot een paar gevallen be paald. Hedenmorgen te halfzeven is een met koolasch beladen wagen van de aschstaal in de Korte Haven nabij het spui geraakt, door dien het paard achteruitliep. Paard en kar zonken onmiddellijk in de diepte weg, zoodat het paard niet meer te redden was. Beide zijn later op het droge gebracht. De ministers van justitie en van koloniën, de heeren Van der Kaay en Bergsma, ver trokken gisterochtend ter audiëntie bij de Koningin-Regentes naar Soestdijk. De minister van financiën maakt bekend, dat op 18 dezer bij de betaalmeesters in kas wasf 1,553,578.461/2 en dat op denzelfden dag door de Nederlandsehe Bank, ingevolge art. Wis van haar octrooi, aan 's lands kas een voorschot was verstrekt ten bedrage van- 1,350,328.78 De gewone audiëntie van den minister van financiën zal Donderdag 23 dezer niet plaats hebben. Den 18n Augustus 1894 heeft aan het de partement van buitenlandsche zaken te 's-Gra- venhage de uitwisseling plaats gehad der akten van bekrachtiging van de op 26 Juni 1894 aldaar tusschen Nederland en Monaco gesloten overeenkomst tot wederzijdsche uit levering van misdadigers. Stci Den 20sten Augustus heeft aan het depar tement van buitenlandsche zaken de onder- teekening plaats gehad van een protocol, waarbij de sedert 1875 tusschen Nederland en de Vereenigde Staten van Venezuela be staande geschillen zijn bijgelegd. (Stci.) De Tel. verneemt uit goede bron, dat eer lang een kon. besluit zal verschijnen, waarbij de laatste kohieren der patentbelasting, (die over het dienstjaar 1893/94) nog gedurende eenigen tijd als grondslag der kiezerslijsten voor de Kamers van koophandel gehandhaafd worden. De regeering erlangt zoodoende den tijd om te overwegen, welke regeling voor de t< ekomst de meest wenschelijke is en of die regeling wederom bij kon. besluit of bij de wet zal behooren te geschieden. Het hoofdbestuur der «Holiandsche Maat schappij van Landbouw'' ondersteunt de pogingen voor den aanleg eener tramver- bindiug RotterdamUoeksche Waard. In de Maasbode komt een schrijven voor, door mgr. Snickers het centraal bestuur van den »Ned. R.-k. Volksbond" toegezonden. Uit dit schrijven blijkt onder meer dat het in uitzictit gestelde congres van dien bond wegens de vele voorbereidende werkzaam- zaamheden, daarmede gemoeid, tot eeu vol gend jaar moet worden uitgesteld. Ook de buitengewone algemeene vergade ring ter behandeling van het concept-reglement voor een Weduwen- en R.-k. Halve-Weezen- fonds" zal vooreerst niet doorgaan. Aan het Scheveningsche strand zijn aange spoeld zeven doode paarden, die in vergevor derden staat van ontbinding verkeerende, in het duin zjjn begraven. Even buiten den Nieuwen Waterweg is gistermorgen vroeg de Nederl. loodskotter no. 12, schipper Cordia, overstoomd door de Engelsche stoomboot Diamond. Al de opva renden zjjn gelukkig geredeen paar jongetjes, die de reis voor plezier medemaakten, moes ten bijna ongekleed over, daar zij tijdens het ongeval in de kooi lagen. Juist toen allen'waren overgesprongen op de Diamond, zonk de kotter weg in de diepte. Heden beleeft Johanna de Hom, wed. Vuijk, te Kapelle a/d IJsel, haren 103n ver jaardag. Het oudje is nagenoeg geheel blind, doch overigens volmaakt gezond en geeft vele blijken van een goed geheugen te bezitten. Zoowel gebeurtenissen van vroeger als van den laatsten tijd herinnert zij zich. Onder Ilaarlemmerliede (Waardpolder) is de houtzaagmolen van den heer H. Kost door den bliksem getroffen en geheel afgebrand. Eene loods en eene aanzienlijke hoeveelheid hout ging mede verloren. Niets was verzekerd, wijl wegens de ligging geen maatschappij den molen wilde verzekereu. Te Amsterdam is een geacht ingezetene overleden, volgens de verklaring van den ge neesheer, aan de gevolgen van ioodvergifti- ging, veroorzaakt door het verven van het hoofdhaar met eene verfstof, welke loodbe- standdeelen bevatte. Moord te Museum. Men meldt aan de iV. JR. Ct. Ten huize van den heer Meinders, Nassau- laan te Bussum, is Zondag een afschuwelijke moord gepleegd. De heer M., sedert 6 weken weduwnaar, bad zich voor familie-aangelegen- heden naar elders begeven en de zorg voor zijne drie kinderen aan de dienstmaagd over gelaten. Deze moet in een aanval van razernij het oudste dochtertje, een aanvallig meisje van elf jaar, met een gordijnkoord gewurgd hebben. Na de volvoering van die gruwelijke daad ging zij zelve die mededeelen aan de naaste buren, in den comestible-winkel, waar men aanvankelijk zeer ontstelde, doch na zich van het feit overtuigd te hebben, onmiddel lijk de politie met het gebeurde in kennis stelde. De burgemeester was spoedig ter plaatse aanwezig en aan dezen bekende de misdadigster, uit haat jegens het kind tot de misdaad gedreven te zijn. Zij werd onmid dellijk in hechtenis genomen. Bij zijne tehuiskomst met den laatsten trein vond de heer Meinders zijn huis vol met buren, die zich over de beide andere kinderen van 5 en 3 jaar ontfermd hadden, en nu bij het kinderlijk de wacht hielden. De JV. B. Ct. geeft eene aanvulling en ver betering van bovenstaand bericht. Het is een beknopt verhaal van den buurman, wiens hulp het eerst is ingeroepen en die het kind heeft afgesneden. Omstreeks kwart over negenen Zondag avond kwam de bewuste dienstbode over de schutting van den tuin om hulp roepen, smen had het nrnrije vermoord". De buur en diens knecht snelden toe, en vonden in de beneden kamer aan de gordijnknoop, waaraan ge woonlijk de embrasses bevestigd worden, het meisje in zittende houding op een stoel, hoofd voorover hangende, met een strop om den hals. De buur sneed het kind onmiddellijk af, en zond zijn knecht uit om een dokter te halen. Na de opperkleeren losgemaakt te hebben, wendde de man alle pogingen aan, om de levensgeesten weer op te wekken. Tevergeefs. Bij bet losmaken van den strop zag hij duidelijk indrukken aan den hals, alsof het kind niet door den strop, maar met de handen gewurgd was; trouwens de zit tende houding van het slachtoffer, met het hoofd naar den grond gebogen kwam hem al dadelijk verdacht voor. De vrouw van den buur had, ongeveer een kwartier vóórdat de dienstbode om hulp riep, boven zijnde om hare kinderen ter ruste te leggen, een angstig gillen gehoord van een kind, dat, naar hare raeening, erg mishan deld werd even daarna hoorde zij echter niets meer. Ook hare kinderen hadden het gehoord, en zoo ook hare moeder, die zich in de benedenkamer bevond. De meid ontkent eu doet het voorkomen, alsof zij, komende van het station, waarheen zij met het vermoorde meisje gewandeld was, in huis ouraad hoorde. Er waren inbrekers in huis geweest en die hadden het kind ver moord, beweert zij. De verdachte had kennis aan een militair in Naarden in garnizoen, die Zondagavond bij haar vertoefde en door de buren is gezien, en die omstreeks 8 uur met haar en het slachtoffer heeft gesproken. De gruweldaad is omstreeks 9 uur gepleegd. Aan eene kast op eene bovenkamer, waarin geld geborgen was, moeten sporen van braak ontdekt zijn. Er zijn personen tegenover wie de verdachte zich zeer vijandig over het ver moorde kind heeft uitgelaten. De Tel meldt nog, dat ook de vrijer der meid in hechtenis is. Men schreef gisteren uit Bussum aan de iV. B. Ct. Heden te 12.22 (spoortijd) kwamen de rechter-commissaris, de officier van justitie en de griffier uit Amsterdam alhier, om een onderzoek in loco in te stellen. De uitmun tende wyze waarop onze burgemeester de eerste instructie geleid had, had de taak groo- telijks verlicht. Een onderzoek in het huis va» den moord gaf tot uitkomst, dat diefstal de aanleiding is geweest. Duidelijk waren de spo ren aanwezig dat men getracht heeft eene secretaire te openen met een kleermakers- schaar, waarvan de beide punten half afge broken waren. De breuken toonden door de heldere kristallen aan dat zij nog niet oud waren. Nadat vele getuigen gehoord waren, voor namelijk buren, die op de eerste alarmkreten van de dienstbode toegeschoten waren, ging" men tot het ondervragen over van de be schuldigde dienstbode en van den medebe schuldigden soldaat uit Naarden (haren vrijer)r die beiden hardnekkig de misdaad bleven ontkennen. Hedenavond werd de beschuldigde dienst bode bij het lijk gebracht, zij bleef echter bij haar ontkennen. Eensklaps kwam er verandering in haar gelaat en met een diepen zucht verklaarde zij dat haar vrijer de mis daad gepleegd had. Op de vraag van de justitie waarom zij zoo lang gezwegen hadr bekende zij dat haar vrijer haar bedreigd had, haar te vermoorden wanneer zij hern verried. Angst voor hem had haar doen zwijgen, maar nn zij van alle kanten be zwaard werd, kou zij niet langer zwijgen. De soldaat werd nu geboeid voor het lijk- gebracht, waarop de rechter-commissaris hem mededeelde, waarvan hij beschuldigd werd, ,Hy bleef echter met een stalen gezicht ont kennen,'steeds het lijk aanziende zonder-'..t een trek van zijn gelaat eenige aandoening verried. De beide beschuldigden en het lijk in ver zegelde kist zijn hedenavond per spoortrein naar Amsterdam getransporteerd. Honderden menschen volgdeu het rijtuig dat hen naar het station vervoerde. Het station was over vol en het publiek vloog tegen de coupé op, waarin de beschuldigden gezeten waren. "Wanordelijkheden vielen echter niet voorf alleen kon men bespeuren dat het publiek vol was van haat en wrok tegen de be schuldigden. Als deskundigen bij het onder zoek werden benoemd dr. Clinge Doornbos1 en een geneesheer uit Amsterdam. Volgens verklaring van de doctoren is de worging met de hand uitgevoerd. liet lijkje- is toen naar beneden gedragen en met haar eigen schortje om het hoofd en den hals op eers stoel gebonden. Het slachtoffer, dat niettegen staande haar jeugdigen leeftijd zeer resoluut scheen te zijn, schijnt bij hare tehuiskomst gerucht gehoord te hebben op de bovenver dieping, heeft toen hare schoentjes uitge trokken en is op hare kousen naar boven geslopen, en schijnt toen de poging tot diefstal ontdekt en gezegd te hebben sik zal het aan vader zeggen", waarop eene worsteling ont staan is, waarbij het slachtoffer en de be schuldigde dienstbode vele schrammen in het gelaat gekregen hebben. De soldaat had slechts aan de pink van de linkerhand eene versche schram. Ook de justitie keerde hedenavond naar Amsterdam terug. De vader van het slachtoffer zat gedurende- de geheele instructie in stomme smart ter neder. Nader meldt men nog uit Amsterdam: Bij een persoonlijk bezoek aan Bussum- vernamen wij nog enkele bijzonderheden. Uit gesprekken met de naaste buren moet opgemaakt worden, dat tusschen de dienst maagd Henriette Momber en haar beminde, den kanonnier Koeleman, te Naarden in garnizoen, het plan, om den afwezigen mees ter te bestelen, Zondag tot rijpheid kwam. De militair had den ganschen dag in het

Schiedamsche Courant | 1894 | | pagina 2