Letteren, Kunst en Wetenschap. Gemengde Berichten. ver- tnnis- toen, door uur 'ken, >egd. mrin raak wie ver der hois van den beer Meynders doorgebracht. 8 uur zijn beiden met het vermoorde meisje nog voor het huis gezien; doch daar- os hebben de dienstbode en het kind eene mandeling door het Spieghel gedaan. Oe militair schijnt zich toen ook verwijderd doch kort daarop weer naar de woning in de Nassaulaan begeven te hebben, met het doel om de kast waarin geldswaarden verborgen ren te openeu. Daarmede schijnt hij nogal moeite gehad te hebben, want toen de dienst maagd en het meisje tegen 9 uur terug kwamen, was het plan nog niet volvoerd en schijnt hij door het kind overvallen te zijn. Teneinde den diefstal of de poging daartoe geheim te houden, moest het meisje voor eeuwig het zwijgen worden opgelegd. En dat is blijkbaar door beiden teo uitvoer gelegd. Het driejarig broertje, dat te bed gelegd was, moet aan den rechter van instructie verklaard hebben, dat Jet, aldus werd de dienstbode genoemd, haar zusje de eene hand voor den mond heeft gehouden en met de andere bjj de keel gegrepen. De soldaat is na den moord zoo spoedig mogelijk naar zijn garnizoen teruggekeerd en kwam daar te 9.20 uur aan. Na een nauwkeurig onderzoek van zijn uniform zijn aan een paar knoopsgaten van zijne korte jas bloedvlekken ontdekt, alsmede eenige haren op de jas ge vonden, die in kleur met die van het slacht offer overeenkomen. De meid droeg in haar gelaat duidelijke sporen van het hevig verzet van het kind. Het justitieele onderzoek heeft dan geheelen dag voortgeduurd. Te 7 uur is de meid ge durende een half uur bij het lijk in vei hoor geweest. Zij bleef daarbij onverschillig, maar verklaarde op herhaalde kruisvragen, dat niet zjj doch de kanonnier het kind had ver moord. Te halfacht is de militair gedurende een kwartier met het lijk geconfronteerd en ondervraagd geworden. Hij was daarbij zoo zenuwachtig, dat hij bij het verlaten van het huis zich niet staande kon houden en door twee personen ondersteund moest worden. Toen hij later in den avond nog weer in verhoor werd genomen, heeft hij verklaard, dat de meid het kind had geworgd. Toen de verdachten gisteravond naar het station vervoerd werden, kon de politiemacht de woede der volksmenigte niet bedwingen, en moest van de sabel gebruik maken om de orde te handhaven. Blooril te Sehagen. ,»i,Men schrijft uit Sehagen aan de N. B. Ct. Verschillende verhalen omtrent de nalaten schap van mej. Bute doen in de bladen de ronde. Wij hebben een onderzoek naar een en ander ingesteld, waaruit blijkt, dat de geheele nalatenschap, met inbegrip der zaak, op 7- a 8000 gulden wordt geschat. Aan A. Beyers was door tusschenkomst van een notaris te Nieuwer-Amstel f3000 vermaakt. Daar noch mej. Bute noch A. Bute wettige erf genamen nalaten, vervalt de nalatenschap aan den staat. Reeds werd de opmerking gemaakt dat de staat een deel der erfenis op het ont dekken der moordenaars diende uit te loven. De spanning in onze gemeente duurt voort. Bij het minste gerucht concentreeren zich honderden voor het raadhuis om toch maar iets positiefs te vernemen. Heden leidde de officier van justitie mtt F. F. Karseboom weder het onderzoek. Ook in Haarlem wer den gisteren naar aanleiding van eenige ge ruchten door de Schager politie nasporingen an. Een bulletin var. de Schager Courant van Maandag 20 Augustus 1894 maakt de vol gende oproeping van den officier van justitie le Alkmaar bekend: In de woning van Jansje Stoel, weduwe van Gerrit Bute of Beute, die in den nacht van 11 op 12 Augustus te Sehagen te gelijk met Anna Beijers werd vermoord, zijn rdet aangetroffen de navolgende voorwerpen, die tijdens den moord vermoedelijk in die woning aanwezig waren: twee gladgouden zijnaalden, 18 kaïaats; twee cantille kapspelden, 18 karaats; '1 paar ouderwetsehe oorbellen of oorknoppen met haar achter glas; 1 hals ketting met zwarte koralen (een streng) en gouden tonnetje; 1 halsketting (vier stren gen) van zwarte koralen met gouden slotje; vier gouden vingerringen, waaronder 1 met een wit steentje; ongeveer twaalf zilveren thee- of likeuilepeltjes, aan het smalle ge deelte gedraaid en aan het breide gedeelte van den stoel met een gegiaveerd takje of bloempje. De officier van justitie te Alkmaar verzoekt opsporing, inbeslagneming en opzending dier voorwerpen, alsmede draadbericht. Tevens wordt draadbericht verzocht van de adressen van twee mannen, de een on geveer 45 jaren, lange donkere bakkebaarden, bovenlip en kin gladgeschoren, gewone ge laatskleur, helder uit groote oogen ziende, zwarte zijden pet, de ander van jeugdiger uiterlijk, welke personen in den avond van 11 Augustus te Uitgeest waren gezeten in een waggon 3e klasse van trein 121, vertrek kende van Uitgeest 1.6 uur 's namiddags en te Sehagen (aankomst 10.10 uur's namidd.) z\jn uitgestapt. De vrouw van zekeren C. B., te Edam, die plotseling krankzinnig schijnt te zijn ge worden, heeft Zaterdagavond, toen het reeds donker was, een schuitje in de haven losge maakt, en is daarmede de Zuiderzee inge varen. De burgemeester heeft een botter der Zuiderzee-politie uitgezonden, om haar te zoeken. De schuit werd in zee gevonden, maar zij was leeg. Kleeren lagen in de boot. Waarschijnlijk is de vrouw dus verdronken. Te Meppen (Dr.) is de landbouwer II. Eefting zoo hevig door een paard getrapt, dat hij aan de gevolgen is overleden. De raad der gemeente Zevenhuizen, hoewel geheel uit landbouwers bestaande, heeft met algemeene stemmen besloten, geen adhaesie te betuigen aan de door de protectionistische landbouwvereeniging te Utrecht aan de Tweede Kamer aangeboden adressen tot het heffen van schaalrechten op de granen. Te Olst is dezer dagen in den grond ge vonden een zeer goed geconserveerde zilveren Leeuwendaalder van Holland, van het jaar 1576. Dit is de eerste munt, zooals die tijdens den opstand tegen den Spaanschen koning op eigen gezag der Staten van Holland werd geslagen. Een schrijnwerker te Grave werd gisteren gearresteerd als verdacht van onzedelijke handelingen met een 14-jarig meisje. De remmer hij de staatsspoor Joh. S. is te Blerick aangehouden, verdacht van verschil lende diefstallen in dienst en ten nadeele der spoorwegmaatschappij gepleegd. Hij is naar Roermond overgebracht. Te Eijsden (L.) gaat, om de choleragevallen in den omtrek, de kermis niet door. Te Bocholtz (L.) is aangehouden de vrouw van den mau, die te Orsbach vermoord ge vonden is, hangende in een touw. Zij wordt verdacht den moord gepleegd te hebben. De vorige week hebben zich te Rotterdam vier gevallen van pokken voorgedaan. Te Rotterdam zijn blijkens kennisgeving van den burgemeester sedert 17 dezer 2 nieuwe gevallen van cholera asiatiea aange geven, waarvan '1 met doodelijken afloop. In het geheel hebben zich nu, van het staan der ziekte op 27 Juli af, 5 gevaller cholera alhier voorgedaan. Drie var .ze zieken zijn overleden, terwijl de 2andere lijders nog in behandeling, doch herstellende zijn. Zondagmiddag is in de cholera-b£rak te Rotterdam opgenomen een 27-jarig los werkman, die den daaropvolgenden nacht is overleden. Te Haarlem heeft zich weder een cholera geval voorgedaan in de Delftschestraat. Te Amsterdam zijn sedert Zaterdag weder twee choleragevallen voorgekomen. Een dezer patiënten is reeds overleden. Te Amsterdam is het aantal cholerage vallen sedert gisteren met een vermeerderd en zijn twee choleralijders in het buiten gasthuis aldaar overleden. Te Nieuwer-Amstel is eene tweede geval van cholera geconstateerd. Te Velzen heeft zich Zaterdag weder een cholerageval voorgedaan. De aangetaste vrouw van H. W. is Zaterdag middag overleden. Te Barsingerhorn heeft zich een derde geval van cholera voorgedaan. De patient is woouachtig in het aan zee grenzend plaatsje Kolhorn. Te Maastricht zijn sedert de vorige opgaaf drie persoon door cholera aangetast en een daaraan overleden. Het totaal der aangetasten bedraagt 64, dat der overledenen 30. 's-Gravenliage. Onder voorzitterschap van den staatsraad mr. T. M. C. Asser heeft Vrijdag in een der lokalen van de Eerste Kamer der Staten-Generaal eene bijeenkomst plaats gehad van de commissie door de on langs gehouden conferentie voor het interna tionaal privaatrecht benoemd tot het vaststel len van de processen-verbaal van de laatst gehouden vergaderingen der conferentie. Behalve de voorzitter waren de alhier geac crediteerde gezanten van Frankrijk, Italië, Spanje en Portugal, alsmede de Nederland- sche gedelegeerde ter conferentie, jhr. mr. G. J. Th. Beelaerts van Blokland, en de secre tarissen mr. Breukelman en baron Van Weideren Rengers tegenwoordig. Men verwacht dat de handelingen der conferentie nu spoedig in druk zullen ver schijnen, en dat de Nederlandsche regeering weldra bepaalde voorstellen aan de andere mogendheden zal doen omtrent eenige door de conferentie vastgestelde ontwerpen. Gedurende den aanstaanden winterdieust zullen de stoomtrams van de II. IJ. S. Mij- Den HaagScheveningen, in plaats van tot de Duinstraat, tot aan liet strand doorloopen, terwijl tevens de dienst Anna-Paulownastraat Scheveningen, die anders gedurende den winterdienst gestaakt werd, onderhouden zal worden. Soesldijk. De hertogin van Albany is Zaterdagavond met hare kinderen naar Enge land teruggekeerd. Groningen. De afdeeling Groningen van den sociaal-democratischen bond heeft met eene geringe meerderheid besloten, mr. P. J. Troelstra, Van Kol en andere parlementair sociaal-democratische woordvoerders niet meer als sprekers uit te noodigen. Naar aanleiding van dit besluit heeft J. H. Schaper, redacteur van Be Wachter, bedankt ah voorzitter van de afdeeling. Middelburg. Hedenmorgen ten 12.10 ure kwamen de Koninginnen per exprestrein hier aan, luide toegejuicht door de talluoze menigte, in gezelschap van H. M. commissaris jhr. De Brauw. De Vorstinnen werden op het perron verwelkomd door den gemeenteraad benevens vele stedelijke en provinciale autori teiten, terwijl een tweetal jongedames haar bouquetten aanboden. Na de gebruikelijke plichtplegingen ging het langs de luister»ijk versierde straten, onder geestdiiftig gejuich, naar het gouvernementshotel, alwaai te 12.45 gedejeuneerd werd. Te halftvvee werd BH. MM. hulde gebracht door de schooljeugd, die op het Abdijplein eenige fragmenten Lit de cantate iMichiel Adrz. de Ruyter" zong. Van de audiëntie, die te halfdrie aanving, werd veelvuldig gebruik gemaakt. Van vier uur tot kwart over vijven maak ten HH. MM. een rijtoer, waarbij haar op de Markt 26 jouge meisjes in uniform kostuum bloemen strooiden en liederen toezongen. Jammer dat de weersgesteldheid niet wat meewerkt, de vele grootsche en kostbare deeoratiën lijden duchtig onder de zwaie regenbuien. Naar wij vernemen heeft »De Jonge Wacht van het Willemsfonds" te Gent besloten, tij dens het verblijf der Koninginnen alhier eene groote betooging te flarer eere te houden. Op het programma van het bezoek staat eene aubade. Ylissingen, Bij het bezoek van HII. MM. onze Koninginnen, wordt hier verwacht de graaf van Vlaanderen, die, naar wij verne men, ook deel zal nemen aan het den Ko ninginnen in het nieuwe havenstation aan te bieden déjeuner. De koninklijke maatschappij De Schelde" werkt Donderdag niet. Het loon, ongeveer f1800, wordt den arbeiders toch uitbetaald. In ons land ontbreken nog steeds de stand beelden van een aantal vorston uit het Huis van Oranje, die wegens hun groote verdiensten en algemeen erkende vermaardheid ruimschoots aanspraak op zulfe een gedenkteeken zouden kun nen doen gelden. Daarom verdient het zeker de aandacht, dat de afstammelingen van hen, die als kolonisten naar Amerika gingen, een be wijs van sympathie willen geven voor het land, waar de wieg hunner voorvaderen stond, door een standbeeld op te richten voor den man door een hunner als Hollands greatest son geioemd, n.l. prins Willem I. Uit het «Yearbook of the Holland Society of New-York 1894" blijkt, dat op voorstel van den voorzitter, A. v. Wijck, het vorige jaar een commissie is benoemd, die de oprichting van een standbeeld voor Willem I op een der pleinen van New-York zal voorbereiden. (Nat. Spectator.) De opgravingen in Palestina door Engelsche onderzoekers hebben een prachtig mozaïek van 21 bij 13 voet aan het licht gebracht, dat blijkens een onderschrift vervaardigd werd «ter herinne ring aan alle Armeniërs, wier namen de Heer kent". Het stuk is bijna geheel gaaf en stelt een wijn stok voor met talrijke vogels. Naar het archeo logisch genootschap te Londen is eene plioio- graphie gezonden. Johann Pakucz, een welgestelde boer uit Ptruska, in Hongarije, trouwde vele jaren geleden met eene dienstmeid, die haar man later een zoon schonk. Toen het kind drie maanden oud was, nam de vrouw het dikwijls mee naar hot veld, waar de kleine op zekeren dag spoorloos verdween. Sedert dien waren vele jaren verloopen. Pakucz verwisselde het tijdelijke met het eeuwige en toen het rouwjaar vooi bij was, hei trouwde de weduwe inet haren knecht, die sedert een paar jaar bij haar in dienst was. Een paar weken geleden bekende in hetzelfde dorp zekere vromv Balicska op haar sterfbed aan haren biechtvader, dat de weduwe Pakucz met baren eigen zoon getrouwd was, en dat zij, vrouw Balicska, daarvan de schuld was. Zij verhaalde dan, dat zij in hare jeugd insge lijks Pakucz beminde en zij daarom gezworen had, zich te zullen wreken op het meisje, dat hij tot vrouw had genomen. Om die reden had zij het drie maanden oude knaapje van Pakucz gestolen en het in eene nabuiige gemeente doen opvoe den. Zij was het die den knaap, jongeling gewor den overreedde om zich bij Pakucz als knecht te verhuren en zij was het nogmaals dte, na den dood van den man, de weduwe aanraadde met haren knecht te trouwen. De geestelijke maakte de moeder en echtgenoote van den knecht, op wensch van de stervende, die spoedig daarna den geest gaf, met den vjeeselij- ken toestand bekend en aan eene kleine moeder vlek het kende de rampzalige vrouw dan ook baron zoon, in haren tweedon echtgenoot. Uit vertwij feling dronk zij op het graf van haren eersten man vergif, zoodat zij spoedig overleed. Hoe de moderne CEdipus die vreeselijke ont hullingen ontving, wordt niet gemeld. Een vlug batbier, uit Pistyan, had onlangs met een apotheker om f 100 gewed, dat hij in een spoortrein tusschen Pistyan en Neusliidtl (Illyrie) een reis van 29 minuten vijftien heeren zou scheren, en hij heeft zijn weddenschap ge wonnen. Hij schoor, onder algemeene belang stelling en vroolijkheid, achttien personen, en zoo, dat zij volkomen tevreden waren.

Schiedamsche Courant | 1894 | | pagina 3