A0. 1894. Donderdag 23 Augustus. N°. 8601. KENNISGEVING. A. cli t n v© ©r tig s t e Jaargang. Buitenlandsclic Berichten. Binnenlandsclie Berichten. Versch nt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag, UITGEVER: J. ODÉ. I OUR, N Abonnementsprijs, per kwartaal franca per pose, door het geheele Rijk Afionclerlijke'nommers t 1.85. 2.50. - 0.10. BCREAVi BOTERilEAAf 9 O. Advertentieprijs: van 110 gewone regels met inbegrip van eene Courant. 1.10. Iedere gewone regel meer. - 0.10. Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. De Burgemeester van Schiedam Brengt bij dazen ter kennis van de ingezetenen: Dat iet kohier van de belasting op bedrijfs- en andere inkomsten ito. 2 dezer gemeente, over het dienstjaar 1894/95, door den heer directeur der directe belastingen te Rotterdam op den 20sten Augustus 1894 executoir verklaaid, op heden aar den ont vanger der directe belastingen, ter invordering is ■overgemaakt. Voorts wordt bij dezen herinnerd, dat een ieder ver plicht is zijnen aanslag op den bij de wet bepaalden voet te voldoen; alsmede dat heden de termijn van -es weken ingaat, binnen welken de reclames tegen dezen aanslag behooren te worden ingediend. En is hiervan afkondiging geschied, waar het be hoort, den 22sten Augostu-. 1894. De burgemeester voornoemd VAN DIJK VAN MATENESSE. B E L G 1 E. De Moniteur bevat de benoeming van graaf Rogier Degrelle tot opvolger van graaf d'Ane- than als buitengewoon gezant en gevolmach tigd minister van België bij het Nederland- ■sclie hof. Tusschen agenten van den Kongostaat en inboorlingen van het Portugeesche Guinea- gebied moet aan de grenzen van Manjambe «en vrij ernstige botsing hebben plaats ge had. Volgens de Portugeesche bladen is de post Loba van den Kongostaat, naar aanlei ding van eigendunkelijke handelingen der •slaatstroepen door de inboorlingen aange vallen, die twee ICongoleesche soldaten ge dood en er drie gevangengenomen zouden hebben. De Inaépendance Beige houdt echter de berichten voor sterk overdreven, en meent dat men wel te doen zal hebben met een der in die streek talrijke grensconflicten. BUITSCHLAND. Op de plek waar keizer Wilhelm den slag ■van Gravelotte leidde, is door den groothertog van Baden een gedenkteeken opgericht. Volgens de Voss. Zeitg. zal bij de herzie ning der wet op het recht van vereeniging de leeftijd worden bepaald, waarop men lid «iag worden van politieke vereenigingen. ENGELAND. In verband met Engelands neutraliteit ia den oorlog tusschen China en Japan, heeft de regeering te Elswick beslag doen leggen •op een torpedovanger, door het huis Arm strong voor de Chineesche regeering gebouwd. Het is gebleken dat het de Japansche ge zant te Londen is op wiens verzoek het embargo op den te Newcastle gebouwde tor pedovanger gelegd is. De agenten van den gezant in de voornaamste havens van Groot- Erittannié doen allerwegen nasporingen of er nog andere oorlogsvaartuigen bestemd zijn voor de Chineesche marine. Maandag doorzochten deswege drie douane chefs tevergeefs eene bekende scheepsbouw- werf aan de .Theems, maar op het stoomschip Islam, onlangs aan eene Japansche stoom bootmaatschappij verkocht, werd te Glasgow embargo gelegd, zoodat het belet werd uit te loopen. Aldaar zoowel als te Newcastle wordt ontkend dat de schepen, op welke embargo gelegd js, de beweerde bestemming hebben. De Erigelsche regeering blijkt besloten te hebben geen herhaling van de historie, zooals Engeland wegens de Alabama gehad heeft, toe te laten. De overheden in de havens hebben ten strengste instructiën om te waken tegen schennis van dien aard. Het democratische blad Beynoids, dat niet vrij is van sympathie voor de anarchisten, waarschuwt dat de regeering op maatregelen zint om de ongewenschte gasten te weren. Tusschen de buitenlandsche anarchisten zou een strenge schifting worden gehouden en degenen die als gevaarlijk te boek staan, zouden een uitnoodiging ontvangen om het Vereenigd Koninkrijk te verlateningeval zij aan de vriendschappelijke uitnoodiging" geen gehoor geven, zouden zij eenvoudig ver bannen worden. Het blad verzekert, deze inlichting uit officieele bron te hebben ont vangen de Daily Hews maakt trouwens ook gewag van dergelijke maatregelen. E D S L A N D. Uit Warschau wordt gemeld, dat de keizer, naar aanleiding van het huwelijk van den grootvorst-troonopvolger, aan een aantal staat kundige veroordeelden amnestie zal verleenen. SPANJE. De regeering heeft besloten een oorlogs schip naar Mazagan te zenden, ter bescher ming van de belangen der Spaansche onder danen, "welke bij de troebelen in Marokko dreigen gevaar te loopen. De Britsche kanonneerboot Bramble heeft zich naar Tanger begeven, waar ook een Itali- aansch oorlogsschip verwacht wordt. Volgens bericht uit Madrid, zijn onlangs 7 Duitschers, die bij het Fransche vreemden legioen in Algiers hadden gediend en gedeser teerd waren, te Fez aangekomen, om het Mahommedaansche geloof aan te nemen. Doch op bevel van den sultan van Marokko, die kortaf verklaarde zulke overloopers niet in zijn land te willen hebben, zijn zij aangehou den en naar Tanger gebracht, alwaar zij bij beschikking van den Duitschen vertegenwoor diger naar Hamburg worden ingescheept. 'I U E K IJ E. De ontevredenheid en woeligheid op Kreta neemt gestadig toe. De Kretensische afge vaardigden, die te Kania zijn vergaderd, heb ben den landvoogd verzocht den sultan te herinneren dat ze vast rekenen op de bijeen roeping der nationale vergadering en op her vormingen in de ünancieele toestanden en het rechtswezen. De landvoogd antwoordde dat hij eerst de toestanden moet bestudeeren. AMEItlKA. Omtrent president Clevelands gezondheids toestand wordt heden gemeld, dat hij slechts aan moeraskoorts geleden heeft en nu bete rend is. Hij bevindt zich nog altijd te Buz- zardsbay buiten en zette zijn handteekening nog steeds niet onder het nieuwe tarief. Het Huis van afgevaardigden der Vereenigde Staten heeft voor de tegenwoordige zitting het ontwerp van den senator Uil! tot het weren van anarchistische immigranten ter zijde gelegd. De financieele commissie uit den Senaat heeft de vier bekende wetsontwerpen van het Huis der vertegenwoordigers, strekkende om suiker, steenkool, ijzererts en prikkel draad alsnog op de vrije lijst te plaatsen, teruggezonden, met het advies, wat de suiker betreft, de wijziging er in te brengen, dat de extra differentieele rechten op geraffineerde suiker uit landen, waar eene premie betaald wordt, worden afgeschaft. Men gelooft echter niet, dat de Senaat in deze- zitting nog eenig veriler ontwerp in behandeling zal nemen. De vertegenwoordiging van den staat New- York heeft een voorstel tot invoering van het vrouwenstemrecht verworpen, hoewel zeer druk daarvoor was gepetitionneerd. De politie te Chicago heeft de hand gelegd op tal van helsche machines, tot vernieling van goederen en menschenlevens bestemd. De nasporingen worden voortgezetverdachte personen verlaten inmiddels de stad. De Braziliaansche generaal Saraiva is be zweken aan de wonden, welke hij in het ge vecht tegen de opstandelingen op 10 dezer bekwam. De opstand in den staat Rio Grande do Sul wordt thans als geëindigd beschouwd, daar de oproerlingen zich verspreiden. Ook de Braziliaansche minister van oorlog heeft z\jn ontslag ingediend. Argentinië maakt zich bezorgd over de wapeningen van Brazilië. Op de Samoa-eilanden is het weer onrustig. De legers van den koning en de opstandelingen staan tegenover elkaar, maar hebben nog geen slag geleverd. Koning Malitoa heeft den Britschen admiraal verzocht de eilanden onder Britsch protectoraat te stellen, maar het verdrag met Duitschland en de Veree- nigde Staten maakt dat onmogelijk. A F E I K A. Uit Pretoria wordt gemeld, dat twee hoof den der opgestane Kaffers in het noorden van de Transvaal zich aan de Boeren hebben overgegeven. De verschillende commando's trekken nu op tot ontzet van het altijd nog ingesloten Agatha. Uit Kaapstad wordt gemeld, dat te Johannis- burg eene vergadering van burgers is ge houden, waarin geprotesteerd is tegen den Kafferoorlog, daar de krijgsgevangenen ge bruikt worden als slaven. Dit slaat op het gebruikelijke leerlingschap der krijgsgevan genen. Middelerwijl neemt de opstand der Kaffers in noordelijk Transvaal eene gevaar lijke verhouding aan. De operatiën der Boeren moeten vóór November afgeloopen zijn, daar alsdan het koortsseizoen intreedt. Het stelsel der commando's faalt geheel. De Transvaal- sche regeering wordt gedwongen goed be zoldigde vrijwilligers aan te werven. Yelea nemen vrijwillig dienst. CHINA. De overheid te Shanghai heeft het gebruik van Japansche munt verboden. Men verwacht spoedig een nieuwen aan val der Japanneezen zoowel van de land- als zeezjjde op Wei Hai Wei. Reeds moeten de Japansche torpedobooten er in geslaagd zijn, 's nachts heimelijk in de haven binnen te dringen. Volgens den correspondent der Ball Mall Gazette is gebleken, dat bij het gevecht te Yashan een aantal Koreaansche soldaten op bijzonder bevel van den koning aan de zijde der Japanners gestreden hebben. De Chi neesche strijdmacht, die bij dat gevecht de nederlaag leed, zou slechts eene kleine af- deeling zijn geweest van het Noorderleger. De hoofdmacht rukt op naar Cinj Ranj, waar binnenkort een groote veldslag Terwacht wordt. Naar luid van berichten uit Shanghai naderen de vijandelijke legers Korea, Al meer en meer schijnt een beslissende veldslag op handen. De Chineesche bevelhebber beschikt over 50,000 goed gewapende soldaten. De Chineesche regeering heeft eene groote massa ammunitie te Londen besteld. Naar de Times uit Shanghai verneemt, be vestigen nadere bijzonderheden over het in den grond boren der Kow-Shing, verstrekt door geredde opvarenden, volkomen de Engel- sche lezing van het gebeurde. Niet alleen redden de Japanners niemand, maar het is thans bewezen dat de gezagvoerder der Nanitsa beval alle drenkelingen dood te schieten, nadat de Koxo-Shing reeds gezonken was. Onder de vreemdelingen in China gaat maar éen roep van afkeuring over de laaghartig heid der Japanners in deze zaak. JAPAN. De regeering moet beloofd hebben de Chineesche vaartuigen enkel te laten door zoeken wegens contrabande. Voor het overige zouden zij ongemoeid worden gelaten, maar bij ontdekking van contrabande zouden zij opgebracht worden. De oorlogsleening is naar uit vertrouw bare bron wordt gemeld driemaal vol- teekend. SCHIEDAM, 22 Augustus 1894. De politie heeft hedenmorgen in beslag genomen een mand met bedorven visch, die alhier werd rondgevent.

Schiedamsche Courant | 1894 | | pagina 1