De 9-jarige L. Visser, wonende aan de Broersvest, hedenmiddag even voorbij het kommiezenhuisje op de tram die te 4.20 van hier vertrekt, willende springen, is gevallen, waardoor de tram over zijn linkerbeen tus- schen enkel en knie reed. In het wachthuisje van de tram gedragen, werd hem door den heer N. F. Elzevier Dom geneeskundige hulp verleend en bleek het dat de knaap slechts een vleeschwond bekomen had. Door den po- litie-agent Meijer werd hij daarna naar huis gebracht. Staatsblad no. '142 bevat het besluit van den 10n dezer tot tijdelijke voorziening in de regeling van het kiesrecht voor de Kamers van koophandel en fabrieken. Bij de voorjaars-examens van dit jaar slaagde in Noord-Holland als onderwijzeres eene jongedame, die indertijd door een gift van H. M. de Koningin in staat is gesteld hare lessen voort te zetten. In de afgeloopen week is zij benoemd tot onderwijzeres aan eene openbare school. Door de edelmoedig heid van H. M. is zij dus in haar pogen geslaagd. Door een commissie van Nederlanders te Antwerpen, aan wier hoofd onze consul-gene raal aldaar staat, is het voornemen opgevat den verjaardag onzer Koningin feestelijk te vieren, waarbij gerekend wordt op de mede werking der op 31 Aug. te Antwerpen ver toevende Nederlanders. Het plan bestaat een zoo gioot mogelijk aantal Noord-Nederlanders aan een banket te vereenigen, dien feestmaaltijd te doen voor afgaan door een gemeenschappelijk bezoek aan de Nederlandsche afdeeiing van de ten toonstelling, en de aldaar gevestigde armoedige Nederlanders te gedenken. De door inschrij ving daarvoor verkregen gelden zullen aan te Antwerpen gevestigde Nederlandsche welda digheidsinstellingen worden uitgereikt. Aan een Belgisch blad wordt gemeldDe Geldersche katholieken hebben met vreugde geconstateerd, dat de ooievaars, die zooveel goeds voorspellende vogels, die sedert eeuwen op de protestantsche kerk te Arnhem huisden, die verblijfplaats verwisseld hebben voor den toren der nieuwe katholieke kerk. Evenals de ganzen het kapitool beschermden, beteekent, denkt men, het verhuizen van deze ooievaars de aanstaande victorie der kerk. Maandagavond om halfacht is te 's-Gra- venhage eene jongedame, van een bezoek in de Delistraat teirgkeerende, op den hoek van de Wouwstraat aangerand door een indi vidu in bombazijnen kleeding, met een pet op. Haar aangrijpende, trachtte hij haar porte- monnaie te rollen. Op haar luid geroep om hulp echter koos hij liet hazenpad, waarop de jongedame onder geleide van een heer haar weg kon vervolgen. De mooie buitenplaats «Het Hof van Moer kerken", beboerende tot de ambachtsheer lijkheid Mijnsheerenland van Moerkerken onder de gemeente Mijnsheerenland. zal ge sloopt worden. De Oostenrijksche dame, aan wie te Sche- veningen juweelen van een f 6000 waarde ontstolen zijn. logeerde in het Oranje-Motel. Aan den koffer, waarin de sieraden geborgen waren, zijn sporen van braak. Andere kost baarheden en geld werden in den kofier on- aangeioerd gelaten. Aan het stiand te Noordwijk-aan-Zee is aangespoeld eene sloep, gemerkt op zijde van den voorsteven S. S. Mount Stewart Sunder land (in kapitale drukletters). De bekende commissaris van politie te Amsteidam, de heer J. D. Stork, is Zaterdag na eene langdurige ziekte overleden. De heer Stork werd op 14 Maart 1870 tot politie- commissaiis te Amsteidam aangesteld, en had voordien reeds betrekkingen bij de politie te Rotterdam en Gorkum bekleed. Hij was ridder van de Eikenkroon. Hendrik de Jong is Maandag uit het huis van bewaring, waar hij tot nog toe in voor- loopige hechtenis gehouden werd, overge bracht naar de celgevangenis aan den Amstel- veenschen weg, om aldaar zijn driejarige ge vangenisstraf te ondergaan. 9Ioord te Bussum. Het Uil. verneemt nog, dat de dienstbode, Henriette Momber, en haar vrijer, de kanon nier Koeleman, sedert ecnigen tq'd het plan hadden gehad den heer Meinders, als hij afwezig zou zijn, te bestelen, en dat zij het geld noodig hadden, omdat de dienstbode eerlang de geboorte van een kind zou hebben te wachten. De Tel. meldt nog: Het huis van den heer Meinders staat thans ledig. Het zal in de eerste nachten worden bewaakt. Ook in deze moordgeschiedenis speelt de geheimzinnige onbekende eene roi. Er moet, zoo wordt te Bussum door verschillende per sonen beweerd, nog een tweede militair in de zaak zijn betrokken deze zou's namiddags in beschonken toestand met Koeleman, nabij het huis van Meinders, gesproken hebben. Naar deze soldaat wordt nu door de politie gezocht. Gisternamiddag zijn ook verhoord Pieter Stein, bediende van den kruidenier Meijer, een overbuurman van Meinders en Geertje van Woudenberg, eene dienstbode. Tegen beide personen moet henriette Mombers een paar weken geleden gezegd hebben»als mijnheer weg is, dan zullen wij ze vrel eens vinden". Of zij hiermede bedoeld heeft, dat zij dan de kinderen van Meinders die wel eens ondeugend waren, wilde straffen of iets anders, valt natuurlijk moeilijk te zeggen. Men meldt uit Bussum aan de2F. S. Ct.: Heden zijn «uit Naaiden de korte jas van den beschuldigde Koelman, aan welke jas eenige knoopen met bloed bevlekt en waaraan haren van de versiagene gevonden waren, voor het onderzoek naar Amsterdam gezonden. Zoo ook de sigaren, gevonden in het huis van den moord. Deze sigaien zijn van de soort, die in de cantine te Naarden verkocht worden, "Van het getuigenis van het kleine driejarige zusje is officieel niets bekend. Omtrent Henriette Momber vernemen wij nog, dat zij reeds vroeger gevangenisstraf wegens diefs al moet ondergaan hebben. Men meldt van het eiland Marken aan het HU Wie ooit Marken bezocht heeft, kentMarretje Tijssen, het bekende oude vrouwtje, wier typische woning bezocht werd door eiken vreemdeling, die het eiland ging zien. Vorsten en vorstinnen, prinsen en prinsessen, herto gen en hertoginnen bezochten hare woning, werden gastvrij ontvangen, zagen haar zitten in de Markerkanier, bij het kleine raam. Sedert een paar weken zit Marretje daar niet meer. Wie thans haar woning betreedt, wordt ontvangen door twee Marker deernen, die u vertellen dat Marretje daar in de bed- steê ligt achter de gesloten blauwe gordijntjes. Ziek is ze niet, maar haar krachten nemen af. Zij is thans 83 jaar, en op het eiland ge looft men niet dat de oude vrouw ooit weder de bedstee zal veriaten. Te Deventer is valsch zilvergeld in omloop. Een kwartje, bestaande grootendeels uit lood, doch zeer goed nagemaakt, werd bij de politie gedeponeerd. Te Apeldoorn is een zesjarig jongetje bij het naar school gaan op den Stationsweg door een transportwagen uit het kamp van Millingen overreden. De dood volgde onmid dellijk. De justitie stelt een onderzoek in. Te Bocholtz is in verband met den moord, gepleegd op een zekeren Pelser onder Ors- bach, behalve diens vrouw ook aangehouden zekere C., met wien zij leefde. De burgemeester van Rotterdam maakt bekend, dat sedert de laatste kennisgeving, van den 17n dezer maand, en wel respec tievelijk op den lSn en 19n aangifte is ont vangen van twee gevallen van Aziatische cholera hier ter stede en dat de beide lijders aan die ziekte zijn overleden. Te Kinderdijk, gemeente Alblasserdam, is een geval van cholera met doodeiijken afloop voorgekomen bij een schipper, liggende met zijn vaartuig aan de werf van de heet en Jonker aldaar. Voor het geneeskundig onderzoek van sche pen met het oog op de cholera is te Dordrecht een kanonneerboot gestationneerd. De burgemeester der gemeente Aalsmeer heeft aan zijne ambtgenooten verzocht, in hunne gemeente eene collecte te houden voor de slachtoffers van den hagelslag op G Augus tus te Aalsmeer, waarvan de schade door deskundigen is begroot op circa f50,000. De raad der gemeente Aalsmeer heeft be sloten de kermis, wegens de door den hagel slag veroorzaakte schade, dit jaar niet te laten doorgaan. Delft. De spuiingscommissie heeft zich tot H. M. de Koningin-Regentes gewend, met het verzoek de inwoners van Delft en Delf land door Hr. Ms. hooge bemiddeling thans en in de toekomst van den treurigen toe stand waarin het grachtwater verkeert, te willen bevrijden. 's-Gravenhage, Eene tijdelijke voorzie ning in de regeling van het kiesrecht voor de Kamers van koophandel en fabrieken is bij koninklijk besluit van den lOn Augus tus vastgesteld. Zij geschiedt, nu de patentwet is ingetrokken, iri afwachting van een defi nitieve regeling van het kiesrecht voor de Kamers van koophandel. Dientengevolge wordt art. 9, sub 2, eerste lid van het reglement, bevattende algemeene bepalingen betreffende de Kamer van koop handel enz., te rekenen van 1 November 1894, aldus gelezen, dat men om kiezer van leden der Kamer van koophandel en fabrieken te zijn, ter zake van eeuig bedrijf van handel of fabriekswezen, over bet dienstjaar 1893/94 in het patentrecht moet zijn aangeslagen ge weest, voor eene door de Koningin, het ge meentebestuur en de Gedeputeerde Staten gehoord, voor elke Kamer bepaalde som. Tevens is bepaald dat dit besluit vóór 1 Juni 1896 herzien wordt. Deze voorloopige regeling is bepaald op de voordracht van den minister van waterstaat, handel en nijverheid, den Raad van State gehoord. Daartoe uitgenoodigd, vertrekt morgen een deputatie van het bestuur en leden van ver dienste van de Koninklijke vereeniging Het Eereteeken voor belangrijke krijgsverrichtin gen, met banier naar Vlissingen, ter bijwoning van het feest der heronthulling van het standbeeld van De Ruyter. De Hollandsche Spoorwegmaatschappij vei leent dezen Indi- schen oud-krijgers, onder wie verscheidene wier borst met de "Willemsorde versierd is, vrij vervoer naar Vlissingen en terug. Amsterdam. Op Koninginnedag zal hier een volksfeest worden gehouden op het terrein achter het rijksmuseummet kosteloozen toegang. Het «specialiteiten-gezelschap" van het theater «De Vereeniging" geeft er eene voorstelling. Twee luchtreizigers houden eene wedstrijd met hunne ballons. Op dit terrein, op velschillende stadspleinen en in het «Paleis voor Volksvlijt" zullen ver schillende orkesten uit de provincie spelen, 's Avonds een watertocht met muziek naar den Buiten-Amstel, waar een schitterend vuurwerk het feest zal besluiten. Amsterdam. De heeren Heineken en Gerritsen hebben een voorstel bij den ge meenteraad ingediend, strekkende om het- gebed bij de opening der vergaderingen te doen vervallen. Helder. Betreffende liet bezoek der Koninginnen aan onze gemeente op den 12n September, schrijft men ons uit 's-Graven- hageVan vertrouwbare zijde verneem ikr dat HH. MM. te Helder niet zullen over nachten en er zelfs niet eens zullen dineeren. {Held. Ct.) 's-Hertogenboscli. Gisterochtend om 10.46 passeerden HH. MM. de Koninginnen onze gemeente, op weg naar Middelburg. De oud-strijders van het Metalen Kruis hadden HH. MM. verzocht hun de gelegenheid te geven haar te begroeten, waarop was geant woord dat de trein langzaam voorbij heb station zou rijden om aan liet verlangen der oud-strijders te voldoen. De muziek der d.d. schutterij was opliet perron opgesteld. Onder de vele autoriteiten, die in groot tenue of in ambtsgewaad tegenwoordig waren, merkten wij op mr. L. A. N. Gerrits. waar nemend commissaris der Koningin jhr.Jos. de la Court, lid der Gedeputeerde Staten van Noord-Brabant; jhr. J. van der Does de Willebois, burgemeester, met de wethouders; mr. L. A. Rits, majoor-commandant der d.d. schutterijW. G. van der Noordaa, kolonel- commandant van het 2e regiment infanterie; J, C, P. Thiricn, majoor-commandant der vereenigde eskadrons van het 2e regiment huzaren C. A. Prins, luitenant-kolonel-com mandant der le divisie kk, marechaussee, benevens vele officieren en duizenden belang stellenden. Toen de trein zeer zacht binnenreed, be vonden zich de beide Koninginnen op het balkon van den salonwagen en wuifden zij, vooral Koningin Wilhelmina, de juichende menigte zeer hartelijk toe. De muziek speelde het oude 3)Wilhelmus", de vaandrig van de afdeeiing «Het Metalen Kruis" salueerde met het vaandel en uit duizenden monden weer galmde het hoera Rozendaal. Gisteren bij aankomst van den koninkl ijken trein stonden de heer August Coenen, burgemeester, en de heer Horbag, stationschef, beiden in ambtsgewaad, benevens verschillende andere rijks- en spoorwegambte naren, op het perron van het station om HH. MM. te begroeten. Terwijl de koninklijke trein het station langzaam voorbijreed, speel den de beide koninklijke harmonieën de volks liederen. HH. MM. wuifden de menigte har telijk toe. Middelburg. Nadut Je Koninginnen gistermiddag een bezoek aan het stadhuis- hadden gebracht, had het diner door de Pro vinciale Sta,en Haren Majesteiten aange boden ir. de Statenzaal plaats. De commissaris der Koningin nam aan het dessert het woord om den Koninginnen een heildronk te wijden. «Gebruik makende van liet verlof, door H. M, de Koningin-Regentes verleend aan mij als voorzitter der Provinciale Staten van Zeeland, om aan dezen maaltijd een oogen- blik het woord te voeren, zij het mij aller eerst vergund Uwe Majesteiten onzen innigen dank te brengen voor liet groole voorrecht, hetwelk dit gewest te beurt valt door het hooggewaardeerd bezoek van Uwe Majesteiten. Hoogstdezelve kunnen zich er van overtuigd houden, dat de geheele provincie met het bezoek Uwer Majesteiten zeer is ingenomen en de geheele Zeeuwsehe bevolking deze heugelijke gebeurtenis ten eeuwigen dage in dankbare herinnering zal houden. Uwe Majesteiten tuilen niet vele uren in-

Schiedamsche Courant | 1894 | | pagina 2