Letteren, Kunst en Wetenschap. Gemengde Berichten. Post en Telegraphie. Land- en Tuinbouw. dit gewest kunnen vertoeven zonder de diepe waarheid te erkennen van het vorstelijk ge tuigenis, door wtjlen Z. M. de Koning bij zijn intocht in Middelburg op 21 Mei 1862 uitge- ken: sDe bevolking der Zeeuwen heelt van oudsher onder al het lief en leed des vader lands steeds getoond trouwe aanhangers van bet Huis van Oranje te zijn". Die trouw en gehechtheid zijn in het hart der Zeeuwen ge- ;ant door de geschiedenis van eeuwen. Trou wens geheel Nederland gevoeltdat ons Koninklijk Huis nog iets meer is dan de uitdrukking van het monarchaal beginsel hier te lande. Ieder gevoelt, dat het Huis van Oranje steeds is geweest het symbool van Nederlands onafhankelijkheid en de waarboro- der volksvrijheid. Mevrouw de Koningin-Regenteshet is ons bekend dat het Uwer Majesteit hoogste doel is om «an uwe Koninklijke dochter de regee ring over te dragen over een voorspoedig en gelukkig volk. Wij weten, dat uwe voor naamste zorg is, onze Koningin op te leiden voor de zware taak, die Hoogstderzelve later aal worden opgelegd. Wij wenschen U. M. daarvoor dank te brengen en de verzekering te geven, dat IJ. M. de liefde der Zeeuwen heeft veroverd en steeds bij hen hooge waar deering zal vinden. Aan Uwe Majesteit de Koningin zij het mij veroorloofd, de toezeg ging te geven, dat de moeilijke taak, die Hoogstderzelve wacht, door de liefde van haar volk zal worden verlicht, en dat II. M. waar zij hulp en steun mocht behoeven, bij de Zeeuwen van eiken rang en stand de ge- trouwste lijfwacht zal vinden, die ergens ter •wereld te vinden is. In het bezoek, door U. M. ons gebracht, vinden wij eene schaduw zijde, dit mag ik voor U. M. niet verbergen. Geen stad, geen dorp o( gehucht zou U. M. niet gaarne in zijn midden hebben gezien. De bevolking buiten Walcheren troost zich echter met het besef, dat van U. M. niet het onmogelijke mag worden gevergd en met de hoop dat een later bezoek haar in staat stellen zal, ook van hare genegenheid te doen blij ken. Echter heeft het U. M. reeds behaagd ia deze oude zaal vol historische herinne ringen aan de vertegenwoordigers van alle Zeeuwsche streken de gelegenheid te geven, U. M. te aanschouwen en te leeren kennen; wij betuigen U. M. voor dit hooge voorrecht onzen hartelijken dank, en verzoeken van deze gelegenheid te mogen gebruik maken om een dronk te wijden aan het welzijn van onze hooge gasten. Lang leve onze Koningin Wilhelmiua, lang leve Hare Koninklijke moeder, onze Koningin-Regentes. De Koningin-Regentes beantwoordde dezen toost volgender wijze»De woorden der Koningin en mij in uw naam toegesproken door het hoofd dezer provincie, wensch ik dadelijk te beantwoorden en u allen in de eerste plaats oprecht dank te zeggen voor uwe hartelijke ontvangst bij het binnentreden in Zeeland en voor het feestmaal te onzer eere aangericht in deze historische zaal. te midden van u, mijne heeren, vertegenwoor digers der provincie, welke ons op zoo on dubbelzinnige en schitterende wijze het welkom toeriep, gevoel ik behoefte te verzekeren, dat het mij innig leed doet, het bezoek aan Zeeland niet tot buiten dit eiland te kunnen uitstrekken. Ik weet hoezeer de gevoelens van trouw en gehechtheid der Zeeuwen aan het Huis van Oranje, gevoelens welke ook de overleden Koning zoo hoog waardeerde, in geheel Zee land van oudsher bestaan, en indien de ont vangst, ons lieden ten deel gevallen, mij met groote dankbaarheid vervult, dan is liet vooral daarom, omdat het mij een bewijs is, dat de Koningin bij de moeilijke taak die haar wacht, zal kunnen rekenen op de trouw en den steun ook van de bewoners dezer scboone provincie. Ik ben u erkentelijk, mijnheer de Commissaris, voor de vriendelijke woorden, mij persoonlijk toegesproken. Bij de gewich tige taak, welke mij werd opgelegd, is het. mij een gevoel van groote voldoening te weten, dat de getrouwe aanhangers van het huis van Oranje ook mij hunne genegenheid niet ont houden. Deze overtuiging geeft mij moed, voort te gaan op den weg, mij door het ver trouwen van het Nederlandsche volk aange wezen, en geeft mij de zekerheid, dat ook het Zeeuwsche voli: van heeler harte zal bij dragen om de zware taak, die mijne dochter wacht, door liefde en steun te verlichten dat het de oude trouw aan Oranje nooit zal verloochenen. Ik hoop van harte, dat het dezer provincie moge welgaan, en ik verzoek u allen te gelooven, dat de gevoelens van erkentelijkheid, door de ontvangst in uw midden bij ons opgewekt, niet alleen gelden de bewoners van dit eiland, maar van geheel Zeeland. God zegene uwe provincie en de Zeeuwen in ruime mate. Ik stel u voor, met mij een dronk te wijden aan den bloei en den voorspoed van Zeeland en aan het welzijn van alle Zeeuwen." De illuminatie is gisteravond uitstekend ge slaagd, terwijl op de Markt en op het Molen water de muziek zich deed hooren. De audiëntie was druk bezochter ver schenen vele burgemeesters van kleini/ dorpen in hun boerenpak, In den vooravond viel een zachte regen, die na tien uur toenam, zonder evenwel afbreuk te doen aan de levendigheid in de straten. Hedenochtend ten 9.45 ure brachten IIH. MM. per rijtuig een bezoek aan Vere, ter be zichtiging van het raadhuis en de Groote Kerk ook daar was alles rijk versierd met eere poorten, guirlandes en lampions. Verwelkomd door den burgemeester, raadsleden en de eerevvacht van Vere, reden HH. MM. door de stad, waar op de Markt een muziekgezelschap uit Noord-Beveland speelde en de schoolkinde ren Haar een schilderij aanboden, voorstel lende de Groote Kerk. De geestdrift is buitengewoon en laat zich gemakkelijker denken dan beschrijven. Hedenmiddag te 5 uur keerden de Koning innen alhier terug, waar te halfzeven in het gouvernementshotel het diner zal worden genuttigd. Vergadering der Kamer van koophandel en fabrieken te Schiedam, op Zaterdag 18 Augustus 1S94, des namiddags ten halftwee ure. Afwezig de heeren Houtman, Maas en Prins. De vergadering wordt door den voorzitter, den heer J. J. G. Nolet geopend, waarop de notulen worden gelezen en onveranderd vast gesteld. Behalve de gewone verslagen en berichten waren ingekomen: a. Een schrijven van de directie van het vrij- entrepót alhier, herinnerende aan het voorgeschre- vene bij artt. 2 en 4 van het algemeen reglement dier instelling om in de vacature, ontstaan ten gevolge van het overlijden van den heer J. Loopuyt, aan H. M. de Koningin een drietal ervaren handelaren voor te steller., teneinde daaruit eene keuze te doen. b. Eene circulaire van de Kamer van koop handel en fabrieken te Hoogezand, begeleidende een afdruk van hare missive aan ZExcell. den minister van financiën, betrekkelijk een ge- wenschte herziening der wet op de personeele be lasting, en verzoekende adhaesie aan hare denkbeelden, zoo mogelijk in die wet op te nemen. c. Eene circulaire van de Kamer van koop handel en fabrieken te Breda, met een afdruk van haar adres aan ZExcell. den minister van water staat, handel en nijverheid, en aan dien van jus titie, betreffende «Knoeierijen in den Boterhandel". Tot de behandeling dezer onderwerpen over gaande, besluit de Kamer, na stemming, het volgende drietal aan H. M. de Koningin ter be noeming van een lid der directie van het vrij- entrepöt alhier voor te stellen (alphabetisch) de heeren tl R. M. A. VAN GENT, P. LOOPUYT, J. T. W1TTKAMPF. Na eenige discussie wordt besloten, wat het adres-Hoogezand betreft, daarop vooralsnog niet in te gaan, maar bedoeld ontwerp van wet af te te wachten, en alsdan te beoordeelen. Het -i'res-Breda werd besproken door den voorzitter en de heeren nar. Jansen, Wittkampf en Lagerweij. Wordt besloten aan de betrokken ministers mede te dee'sen, dat de Kamer in beginsel de bemerkingen beaamt en het mitsdien wen- sclielijk acht: dat het Product bij verzending naar het Buitenland steeds moet vergezeld gaan van een Certificaat vermeldende of bet artikel Natuurboter, dan wel Margarine of Surrogaat is den verkoop te verbieden van met Mar garine of Surrogaat vermengde Natuur boter, terwijl de Kamer, met die van Breda, van oor deel is: dat, zoolang door onvoldoende controle, de bestaande Boterwet niet behoorlijk wordt nageleefd en de ove' i reders niet gestreng gestraft worden, de Wet demoraliseerend v.ci'it, hel vei trouwen binnens- en buitens- lan ls schokt, en zulks zeer ten nadeele vai, den eerlijken Boterhandel en de Boternij- verheid, welke schade voornamelijk op den toch reeds gediukten Landbouw overgaat. Loor den heer mr. W. II, Jansen werd inge diend, naar aanleiding van het adres der «Ned. Protectionistische Landbouwvereeniging", een exposé over de tnuntkwestie en het belasting wezen waarin tevens middelen ter verbetering van den gedrukten toestand van landbouw en nijver heid enz. werden aangewezen. Deze beschouwin gen, in den vorm van een adres aan H. M. de Koningin, werden door den secretaris voorgelezon en zullen op voorstel van den voorzitter worden gedrukt, en aan de leden rondgedeeld, ter nadere overweging. Na de gewone rondvraag sluit de voorzitter de vergadering. In het vervolg zal de groote zaal van het sKurhaus" te Sclieveningen bij de uitvoering van symphonieèn en van andere werken van den eersten rang gesloten blijven. Het publiek wordt dan slechts gedurende de pauze toegelaten. Te Krombuig in Opper-Silezië zal een piano belasting worden ingevoerd. Het stadje telt 7558 zielen en 500 piano's. Mep vreest in Duitschland, dat de Duitsehe zijdehandel veel schade zal lijden door den oorlog tusschen Onina en Japan. De Pruisische regee ring heeft daarom aan verscheidene Kamers van koophandel hun oordeel gevraagd over de beste maatregelen, te nemen bij een rijzing der prijzen van ruwe zijde of de beste middelen om die te voorkomen. Voor den handel in thee zal de oorlog waar schijnlijk niet zoo schadelijk zijn. De Pull Mali Gazette althans, herinnert, dut men in Engeland meest Indische thee gebruikt, om de goedkoopere prijzen. «Wij kregen," zegt het biad, «vroeger 90 percent van onze thee uit China en nu geen 33 percent." De Mormonen te Kopenhagen hebben dezer dagen een feestelijke bijeenkomst gehouden ter herdenking van het feit dat 44 jaar geleden daar de eerste 15 Mormonen werden gedoopt. In die 44 jaar heeft deze sekte in Denemarken, Zweden en Noorwegen 42,000 aanhangers ge wonnen, van welke 29,000 naar de Zoutiueerstad getogen zijn. Vrijdag heeft boven Rybinsk en omstreken (gouvernement Jaroslaf) een vreeselijke orkaan gewoed, die veel schade lieoft aangericht. Tal van daken werden afgerukt, het kruis eener kerk kwam naar beneden, hondeidja'rige boomon wei den doorgebroken op de Wolga werden schepen van hun ankers losgescheuid. Op do Sjeksna, een zijrivier der Wolga, werd door den orkaan onderweg de passagier-stoomboot Oespech gevat en sloeg om. Door de tevoren genomen maatregelen en de samenwerking van bemanning en passagiers werden bijna alle opvarenden, ten getale van honderd, gered. Alleen de gezagvoer der, twee manschappen en drie passagiers zijn Een dame te Port Victoria (Australië) schreef onlangs aan een narer vriendinnen te Adelaide het volgende «Hebt ge wel het flauwste denkbeeld, wat de muizenplaag voor ons op het schiereiland te be duiden heeft 7 Indien zij (de muizen) niet spoedig in aantal verminderen, zal het weldra een ge vecht tusschen ons en hen geven om uit te maken wien liet land zal beliooien. Stel u voor naar bed te gaan en dit alreeds in beslag genomen te zien 'door een groot aantal muizen I Wij konden ze niet tellen, Wij vogen ze op bij hon derden. Op het erf van het graanpakhuis krioelen er millioenen. Men kan ze van verre ruiken en de ellendige dieien verslinden niet alleen hunne doode kame raden, maar, na kiekeboe met elkander gespeeld te hebben in uw haar, als ge slaapt, bijten ze u achter het oor of elke andere geschikte plaats. Het is onmogelijk zich er een voorstelling van te maken, als men liet niet beleefd heeft. Ik heb een dozijn vallen voortdurend in werking en overal vergif gelegd. Een van onze pachters vertelde mij, dat hij 12'/s morgen lands bezaaid had en vóór hij het zaaiveld verliet, was het een en al muizen, die al het zaad opvraten. Hij zaaide opnieuw en liet een man achter zich aanloopen met de egge, terwijl hij zaaide. Zomtt gij niet denken, dat het een verzinsel was Tocli is het waar." De gelegenheid tot verzending der correspon dentie naar Bergen (via Rotterdam) bestaat door middel van het stoomschip Olaf Kyrra. De laatste buslichting aan het postkantoor te Rot terdam is bepaald op 23 dezer, des namiddags ten 5.30 ure. De wijze van verzending behoort duidelijk op het adres vermeld te worden. De gelegenheid tot verzanding der correspon dentie naar New-Yoik (via Rotterdam) bestaat door middel van het stoomschip Edam, De laatste buslichting aan het postkantoor te Rot terdam is bepaald op 24 dezer, des namiddags ten 10.30 ure. De wijze van verzending behoort duidelijk op het adres vermeld te worden. Bij den veehouder C. Houtman te Schiedam, is onder zijn vee, loopende aan de Warande, mond- en klauwzeer uilgebroken. Te Zegwaard is een geval van mond- en klauw zeer voorgekomen. Uit Eist wordt gemeld, dat de paardenhandel voor hot buitenland de laatste weken zoo leven dig is als hij in geen jaren is geweest, voor.il in 1 Va-jarige paarden. Verschillende transporten zijn leeds verzonden, hoofdzakelijk naar Belmë. Men besteedt f 180 a 225 per stuk. Op den 3ln December 1893 bedroeg in de provincie Friesland liet getal landbouwers, die land in gebruik hadden, 13,460, waarvan met minder dan 8203 pachters tegen 5297 eigenaren. De grootste verschillen waien bij landerijen van 15 hectare (2757 pachters en 1883 eigenaren), van 3040 heet. (1070 pachters en 440 eige naren), en van 50Gü heet. (228 pachters eu 88 eigenaren). In het Zuidelijk-Westei kwartier (Groningen) veroorzaken de legens der jongste weken veel schade. De veldvruchten, die eerst zooveel be loofden, doen weinig verwachten. Rogge en havpr staan reeds veel te lang op liet landhet hooi, namelijk de tweede snede, ligt gemaaid of staat in oppers te bederven. Vooral de aardappeloogst laat zich zeer slecht aanzien. De burgemeester van De Leek had reeds Zondag Ue ingezetenen opgeroepen, die genegen zijn om mede te wei ken tot leniging van den nood, welke het water in vele gezinnen veroor zaakte. In de kerk te Tolbert werd die verga dering gehouden.

Schiedamsche Courant | 1894 | | pagina 3