A". 1894. Zaterdag 25 Augustus. N°. 8603. Achtenveertigste Jaargang. Buitenlandsclie Berichten. Binnenlandscie Be r ie h t e n. Verschifnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag, UITGEVER? J. ODÉ. BUREAU: BOTEKITRIAT Abonnementsprijs, per kwartaal franco per pon, door het geheele Rijk Afwnderlijke^ooramers t 1.85. 2.50. - 0.10. Advertentieprijs: van 110 gewone regels met inbegrip van eene Courant. f 1.10. Iedere gewone regel meer. - 0.10. Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. DÜITSCHLAND. Volgens de Köln. Zeitg. willen de verschil lende antisemitische groepen in den Rijksdag trachten zich aaneen te sluiten tot eene Duitsch-sociale hervormingspartij. In een hoofdartikel in de Vorw'drts, het officieele orgaan onzer socialistische partij, geeft heden een Nederlandsche socialist een beschrijving van de tweespalt in de sociaal democratische partij van Nederland. Hij voor spelt dat met het congres van aanstaanden 2ondag een nieuw tijdperk voor de werklie denbeweging in Nederland zal aanbreken. Het artikel begint aldus: s Goddank, eindelijk heb ben de Nederlandsche sociaal-democraten er genoeg van te blijven in een genootschap dat voer onder de valsche vlag der sociaal-demo cratie, hoewel de meerderheid zijner leden anarchistisch was gezind." Het eigenaardigste van de zaak is dat de Vonudrts de beschrij ving als hoofdartikel opneemt. In eene openbare vergadering te Stuttgart heeft de socialistische leider Liebknecb t gespro ken over socialisme en anarchisme. »Het anar chisme", zeide hij, vis een teeken van het slecht geweten der tegenwoordige maatschap pij". Over den moord op Carnot zeide Lieb- knecht dat de onthoofding van Caserio eene misdaad was, omdat de moordenaar niet bij zijn volle verstand was. Men had hem in een idiotengesticht moeten opsluiten. Hüdel en Nobeling, die aanslagen pleegden op het leven van Wilhelm I, waren ook gekken. Caserio had, zeide hij, vin plaats van Carnot, die eene neutrale politiek voerde, Casimir Périer moe ten treffen, die vleeschwording der bour geoisie". P R A 8 K R IJ K, In den gezondheidstoestand van den mi nister-president Dupuy is sedert ons vorig bericht gaandeweg verbetering gekomen. Men gelooft dat lhj heden Vernet- les-Bains zal verlaten, om zich weer naar Iüe-sur-Tet bij de familie zijner eehtgenoote te begeven en aldaar te blijven totdat hij zoogoed als geheel hersteld zal zijn. De minister van financien zal bij de Kamer, na de opening der zitting, wetsontwerpen in dienen, ter wijziging van de successierechten en den accijns op spiritualiën verder wordt een inkomstenbelasting voorbereid. Op de Belgische grens is op eene brochure beslag gelegd, die wel den titel droeg »Vive Carnot 1" doch niettemin een apologie van de misdaad van Caserio bevatte. In het raadhuis te Morteau, departement Doubs, is eene met ontplofbare stof gevulde bom gevonden, waaraan eene lont bevestigd was. Daarnaast lag een briefje, waarop ge schreven stondCaserio zal gewroken worden". ENGELAND. In het Lagerhuis heeft Herbert Gladstone in zijne hoedanigheid van First Commissioner of WorJcs, medegedeeld dat de kanselier der schatkist zich bereid had verklaard om op de volgende begrooting een post te brengen ter bekostiging van een monument uit marmer of brons voor Olivier Cromwell, in de abdij van Westminster. De demonstratie in Hydepark te Londen, Zondag a.s. te houden tegen het Huis der Lords, belooft zeer grootsch te zullen worden. Er zullen 11 spreekgestoelten zijn en ook uit Schotland en Ierland worden vele betoo- gers verwacht. Meer dan 200 vereenigingen zullen aan de betooging deelnemen, die volgens den president van het comité Hunt, de reusachtigste zal zijn, die te Londen werd gehouden sedert de Reform-demonstratie. Op de lijst der sprekers komen vele Parlementsleden voor, o. a, het Indische lid Naoroji, leden van den Londen- schen graafschapsraad en andere autoriteiten. RUSLAND. Ter aanvulling van het bericht van giste ren over de ongesteldheid van den keizer, kan thans worden medegedeeld dat de keizer zich overwerkt heeft en behoefte heeft aan rust. Er is echter geen gevaar bij. De regeering is voornemens in de hoofd steden van Europa museums op te richten waarin de voortbrengselen van de Russische industrie zullen worden ten toon gesteld. De eerste museums worden in Frankrijk, Duitsch- land, Italië en Turkije geopend. De Russische gezant te Weenen heeft den Oostenrijkschen minister van buitenlandsche zaken officieel kennis gegeven, dat het Russi sche Middellandsche-zee-eskader in het laatst van September een bezoek aan Triest zal brengen. De Fransche admiraal Dupuy is Zondag bij zijn aankomst met het pantserschip Bayard te Wladiwostok feestelijk ontvangen. Een deputatie uit de stad kwam hem aan boord brood en zout aanbieden. De burgers hebben een picnic gehouden met de Fransche zeelie den. De stad was versierd met vlaggen en 's avonds geïllumineerd. PORTUGAL. Aan een door den minister van financiën Ilintze Ribeiro aan den koning verstrekt rap port over den financieelen toestand des rijks is het volgende ontleend: De regeering wil niet dictatorisch de belastingen verhoogen, noch ook het budget der uitgaven meer be lasten zij bepaalt zch tot de verlenging van het budget zooals het aangenomen is door de Cortes, welke in geen 14 jaren dit document hadden onderzocht. Om te weerleggen, dat het bankroet door een te overdadige huis houding en overdreven gebruikmaking van het krediet des lands is ontslaan, voegt de regeering de werkelijke inkomsten en uitgaven van 1878/79 tot 1892/93 bijeen (voor de beide laatste jaren voorloopig). Diensvolgens werden in die 15 budget-jaren te zamen 495.18 mil- lioen milreis gewone inkomsten verkregen en 536.72 millioen uitgegeven. Daarbij komen nog 98.31 millioen buitengewone uitgaven en slechts 5.07 iniilioen buitengewone inkomsten; te zamen 500.20 millioen inkomsten en 635.08 millioen uitgaven, zoodat voor een tekort van 134.83 millioen milreis het staatskrediet moest worden gebruikt. Een gedeelte van deze gel den is voor spoorwegaanleg en havenbouw besteed. Van 1890/91 tot 1892/93 zijn de uitgaven met 7X millioen verminderd, waar van echter 6 millioen milreis alleen op de renteverlaging der buitenlandsche schuld val len. Indien de nog overige maanden aan de verstrekene beantwoorden, zal het deficit over dit jaar slechts 1.21 millioen milreis bedragen. S E R V 1 E. Ofschoon de ministerieele crisis voor het oogenblik geweken is, wordt uit Belgrado ge seind, dat toch binnen eene maand liet af treden van den minister-president Nieolaje- witeh te wachten is. De reden daarvan zou zijn oneenigheid met den ex-koning Milan, hetzij over de uitgifte eener leening, hetzij over Milans plannen om opnieuw aan het bewind te komen. CHINA. Uit Shanghai komt bericht dat Li Ilung Chang heeft besloten tot eiken prijs de ge meenschap met liet Chineesche leger in Korea te handhaven. Daartoe heeft hij bevolen dat de geheele vloot zich zou vereenigen in de golf van Petsjili en de Japansche vloot daaruit verdrijven. Het bericht uit Shanghai dat de Chineesche vloot meester is in de golf van Petchili schijnt niet veel te beduiden te hebben. In de eerste plaats ligt het door een Japansch eskader bedreigde sterke fort Wei-hai-Wei niet in die golf maar ten oosten daarvan, ter wijl verder de voornaamste Japansche oor logsschepen noodig zijn tot bescherming eener vloot van transportschepen, welke met troe pen en krijgstuig op weg is naar het noorden. Het spreekt dus wel vanzelf, dat de Japan sche vloot voor het oogenblik een grooten zeeslag tracht te vermijden. Pogingen om troepen te landen op de Chineesche kust zijn tot dusver niet aangewend. Aangaande de overwinning, welke de Chineesche troepen in Korea zouden behaald hebben op de Japanneezen, ziju geen nadere berichteu ingekomen. Op de verzending van telegrammen wordt een zoo strenge censuur geoefend, dat het niet mogelijk is iets met juistheid te weten te komen. De correspondent der China Gazette te Tientsin meldt, dat onder de Chineesche solda ten op Korea allerlei ziekten heerschen en dat de soldaten zich bij tientallen ophangen. Ook onder de Japansche soldaten is de sterfte groot. JAPAN. Volgens berichten uit Jokohama hebben edelen voor tachtig millioen taël aan vrij willige oorlogskosten ingeteekend. De minister-president graaf Ito moet aan verscheidene diplomaten verklaard hebben dat de regeering hoegenaamd geen bezwaar heeft tegen de voltooiing van den Transsibe- rischen spoorweg, omdat deze zeker aan Japans handel met Europa zal ten goede komen, en dat zij zich daarom ook niet zou verzetten tegen de bezetting van Port Lazareff, in Korea, door Rusland, om die haven tot eind station van bedoelden spoorweg te maken. De gezant te "Washington heeft verklaard, dat zijne regeering geen kanonnen, geld of soldaten uit het buitenland noodig heeft, en dat zich meer vrijwilligers uit het buitenland aanmelden dan zij kan gebruiken. Niettegenstaande herhaalde afkondiging van de wet van 4860, waarbij aan Amerikaansche burgers verboden wordt, deel te nemen aan een oorlog tegen een bevriende natie, ontvangt het gezantschap te Washington dagelijks brieven en telegrammen van jonge en oude mannen van eiken rang, en uit alle deelen der Staten die in het leger dienst willen nemen. SCHIEDAM, 24 Augustus 1S04. Naar wij vernemen, heeft. dr. K. W. M. Montijn, rector van het gymnasium alhier, uit die betrekking ontslag gevraagd. Onze stadgenoot de heer WJ J. Heyligers is op de tentoonstelling van liet»Kon. Zoülo- gisch-Botanisch Genootschap" te 's-Graven- hage voor de grootste en schoonste verzame ling inlandsche zang- en kamervogels be kroond met den eersten prijs, groote gouden medaille, alsmede met een bronzen medaille, uitgeloofd voor den zeldzaamsten inlandschen vogel, terwijl hem bovendien een zilveren eeremedaille werd toegekend, uitgeloofd door de Nederlandsche vereeniging »Avicultura". Woensdagavond vond de 17-jarige L. Pen ning op het Stationsplein alhier een gouden dameshorloge met zilveren kettinkje, waarvan hij bij de politie aangifte deed. De eigenares, die zich kort daarop bij de politie aanmeldde, zag zich dus spoedig weder in het bezit van het verlorene gesteld. De politie heeft gisteren in beslag genomen op straat een mandje bedorven pruimen, en in een winkel een mand onrijpe peren. In den afgeloopen nacht zijn door de politie alhier op straat zwervende gevonden en aan gehouden 2 Duitschers. Tegen hen is een bevel afgegeven om over onze grenzen te worden gebracht. Naar men meldt, zouden de Koninginnen voornemens zijn bij haar aanstaand bezoek aan de gemeente Helder, ook een bezoek te brengen aan het militair hospitaal in de

Schiedamsche Courant | 1894 | | pagina 1