Artilleriestraat aldaar, waar de drie man schappen worden verpleegd, die bij de onlangs plaats gehad hebbende ontploffing op de bat terij aKaaphoofd" deerlijk werden verminkt. Er is nog geen bepaald bericht ontvangen of HH. MM. langer dan een dag te Helder lullen vertoeven en of het bezoek uitsluitend het maritieme etablissement Willemsoord of ook de gemeente Helder geldt. Een beschonken Schiedammer, die Woens dagavond aan het station D. P. te Rotterdam met den trein huiswaarts zou keeren, zocht daar twist en deelde klappen uit. De man was zoo dronken, dat hij niet mee mocht; conducteurs en politie-agenten verwijderden hem eindelijk met veel moeite van het perron. Op straat ging hij met twee politie agenten aan het vechten. Alle drie lagen spoedig op den grond. Een der agenten werd daarbij in liet gelaat verwond. Met behulp van burgers slaagde men er ten slotte in den buitengewoon sterken en woes- ten dronkaard naar het politiebureau in de Meermansstraat te brengen- (A\ 22. Ct.) 9toor«l te Schagen. Nader meldt men nog aan het JV. v. d. D. dat genoemde Simon Alot drie jaar gehuwd is, doch geene kinderen heeft; zijne vrouw echter woont niet bij hem in. Reeds eerder heeft zij haar man, wegens de slechte be handeling, welk zij van hem ondervond, ver laten, en nu zij onlangs hem voor de tweede maal weder had verlaten, weigerde zij beslist voortaan met hem samen te wonen en heeft zij een betrekking gekregen aan de kaasfabriek te Schagen, waar zij thans nog werkzaam is. Alot, die timmerman van beroep is. heeft in verschillende plaatsen, als Den Haag en Haarlem gewoond. Meer dan eens heeft hij in Haarlem gewerkt en gewoondnaar men zegt, woonde hij ook aldaar toen de bekende moord op de twee oude vrouwen aldaar ge pleegd verd. Sedert de laatste drie weken had hij geen werk gehad en was onlangs van Haarlem naar Schagen gekomen, waar hij tot heden bij zijn ouders inwoonde, die beiden nog leven. Klaas Boes, meubelmaker van beroep (of eigenlijk nog [veiling), is de zoon van den barbier en koffiehuishouder A. Boes en een kind uit diens huwelijk met zijn tweede vrouw G- Jos. Zooals reeds vroeger gemeld is, woont Boes naast het huis waar de moord is gepleegd, en luopen de erven der huizen in elkander. Op een der erven zijn een aantal van de vermiste voorwerpen van waarde en een vrij belangrijk bedrag aan geld gevonden zoodat thans, tia de bekentenis van dezen jeugdigen medeplichtige, weldra het volle licht over de gruwelijke misdaad zal opgaan, ■welke gedurende deze dagen de gemoederen met zoo angstige spanning vervulde. Met twee rijtuigen zijn gistermorgen om halfzes de misdadigers geboeid naar Alkmaar vervoerd, vergezeld door den officier van jus titie rnr. Karseboom en de noodige politie. Het onderzoek in deze zaak is door de justitie met den meesten ijver en beleid ge voerd het laatste onderzoek met K. Boes, ■waarin ook van tijd tot tijd S. Alot gehoord werd, is begonnen. Dinsdagmiddag te f2 uur en ortnfeebroken, nacht en dag, doorgezet tot gister- (Donderdag) morgen te 5 uur. Men meldt uit Schagen aan de N. 22. Ct. .- Vrouw Boes, de moeder van den gearres teerden Klaas Boes, heeft zich levensgevaar lijk niet een scheermes aan den hals ver wond. Zij is onder behandeling van den ge neesheer. Nader wordt gemeld: "Vrouw Boes is dood. De bezoekers in een koffiehuis hadden tegen haar gezegd: »Je weet er wel meer van." Daarop zei ze: »Alotkan wel onschuldig zijn: misschien heeft Klaas het alleen gedaan. Als jelui dat van me den ken, dan wordt het mijn tijd!" Terstond daarop nam ze een scheermes en sneed zich met twee sneden den hals af. Omtrent den verdachte Alot meldt de JElaarl. Ct. Hij woonde in het huis naast de vermoorde wed. Bute. Het had reeds lang de aandacht der justitie getrokken, dat hij voorgaf den avond waarop de moord geschiedde, in een achterkamer, grenzende aan die waar de moord is gepleegd, te hebben zitten lezen, en wel iets meende gehoord te hebben, maar niet aan moord gedacht had. De kamer waar hij zat, was alleen gescheiden door een muur van de kamer waar de moord is gepleegd. Bovendien heeft hij den volgenden ochtend na den moord andere kleeren aangetrokken en de kleeren gedurende den moord aan ge had zijn niet meer te vinden. Hieruit maakt men op, dat de moeder ook niet vreemd is aan dien moord. Ook was het oog op hem gevestigd omdat hij met het meisje verkee ring gehad heeftofschoon het meisje niets meer van hem wilde weten, bleef zjj nog met hem gaan omdat zij bang voor hem was. Zij heeft aan een vriendin van haar verteld, dat zij hem zoo gevaarlijk vond en wel in staat een moord te doen. Boes was reeds geruimen tijd bevriend met Simon Alot. Deze kwam veel bij Boes aan huis en beiden moeten den moord beraamd hebben. Den 13den en 44den is hij op de Haar- lemsche kermis geweest, waarvoor hij van zyn moeder te Schagen f2.50 ontvangen heeft, en kwam terug met veel geld in zijn zak, niettegenstaande hij zonder werk was. Hij vertelde dat hij Maandag te Uitgeest weer werk had en daarheen zou gaan. Opmerkelijk is het, dat het veel gebeurde, vooral op Zaterdagnacht, dat er nog een tweede meisje in huis was, dat 's avonds behulpzaam was in den winkel en zorgde voor het weg brengen van de bestelde waren. Dit meisje bleef dan veeltijds over. Dezen nacht echter was zij toevallig niet in huis, daar zij 's avonds nog per laatste gelegenheid naar Haarlem vertrokken was. De moordenaars wisten dit waarschijnlijk niet, daar afdrukken van bloe dige handen aan het bedgordijn en op de kussens van het bed, waar anders dit meisje sliep, waren te 2ien. Gisterochtend zijn in den tuin van het huis waar hij woonde de vermiste lijfsieraden ge vonden, benevens een pakje met gouden tien tjes, ter waarde van duizend gulden. Boes was een van de dragers van het lijk. Hij toonde toen groote aandoening. Verleden Zondag heeft hij met twee kameraden het kerkhof bezocht om de kransen te bezichtigen. Hij uitte toen, evenals de anderen, de ergste bedreigingen en verwenschingen tegen de moordenaars. Nader verneemt de Haarl. Ct. dat ge noemde Alot tot voor kort te Haavlem heeft gewoond, en hij by de buren zeer ongunstig bekendstond als een gevaarlijk sujet. Hij woonde geruimen tijd in de Oude Raamstraat, echter niet tijdens den bekenden moord aan den Raamsingel. Eerst kort daarna is hij te Haarlem gekomen, en wel uit Hillegom. Zijne vrouw ontving meermalen bezoek van hare grootmoeder, die te Schagen woonde. Of dit dezelfde persoon is als de thans vermoorde vrouw, wist men echter niet te zeggen. De Tel. meldt nog Reeds Dinsdagmorgen trachtte Boe* zich van een der gestolen voorwerpen, een koralen ketting, te ontdoen. Hij had dien op straat neergeworpen, in de rneening, dat niemand dit had gezien. Intusschen bleek, dat hij bij deze daad was bespied. Bij ondervraging door den rechter van instructie verklaarde Boes, dat hij op den avond van den moord elders was geweest, doch het mocht gelukken, hem de onwaar heid daarvan aan te toonen. Aldus in het nauw gebracht, heeft hij gisteiavond bekend, medeplichtig aan den moord te zijn geweest. Het gestolene had hij op het erf van zijn vader verborgen. Een paar uur vóór den moord had Boes nog met het meisje gesproken. Moord te Bussum. In de Suikerbakkerssteeg een smal steegje, uitkomende op den N.-Z,-Voorburgwal, en met een bocht doorloopende tot de Nieuw- straat denkt men volstrekt niet zoo ongun stig over Henriëtte Momber, dat men in dit meisje een door de natuur voorbeschikte moor denares moet zien. Alle buren waren ver schrikkelijk ontsteld toen zij hoorden van do vseeselijke gebeurtenis te Bussum. Wreed was ze volstrekt niet, wel wat losbandig", zoo is het algemeen oordeel. De ouders zijn nog niet in verhoor geweest. Zij kunnen zich niet voorstellen, dat hunne dochter tot eene daad als zware mishandeling van een kind in staat wasveel minder tot een kindermoord. De vader is knecht in een manufacturen-magazljn en verdient vijf gulden 's weeks, en de moeder tracht er met het venten van petroleum een paar gulden bij te verdienen. Met tranen in de oogen de vrouw ziet er erg knap en fatsoenlijk uit vertelde de moeder van Jet Momber, dat het leed zoo zwaar was. En nu werden ze ook nog in hun brood benadeeld ea ze hadden zooveel te doen, om voor hunne 3 nog jonge kinderen het brood te verdienen. Henriëtte Momber heeft ongeveer 7 weken te Bussum gediend. Ze had te Amsterdam verkeering met den artillerist Koeleman, maar toen deze te Naarden wegens straf werd over geplaatst, had hij haar overgehaald te Bussum een dienst te zoeken. Door een misverstand was zij later weer eenige dagen te huis maar toen had zij een brief ontvangen met de vraag, of zij weer te Bussum wilde komen. Henriëtte, zoo vertellen de buren en ook de ouders, werd zelf wel eens door Koeleman mishandeld. Zoo kwamen zij een drietal maanden gele den tehuis met de mededeeling, dat zij op het Damrak door een haar onbekend persoon met een mes was gestoken. Aan eene vriendin echter had ze later ver teld, en zoo waren de ouders het ook ge- waargeworden dat Koeleman het had ge daan bij gelegenheid van eene danspartij ia Neerlands WerJcmanomdat zij tegen een anderen danser had gelachen. Hij had haar mede naar beneden gelokt en toen op den N.-Z.-Voorburgwal verraderlijk aangegrepen. De steekwonde moet nog in het schouder blad zichtbaar wezen. Ook werd Henriëtte niet lang geleden door Koeleman met een kolenschop zoo op het hoofd geslagen, dat zij bloedde; dit moet gebeurd zijn in eene tapperij in de Dirk-van- Hasseltsteeg. Telegraaf1) Uit Tilburg wordt aan het N. v. d. D. ge schreven: nBy het korte oponthoud dat de Koningin nen op de heenreis hier hadden door het verwisselen van locomotief, verscheen de Ko ningin aan het portier en werd verwelkomd door den burgemeester, uit naam van het aan Oranje zoo verknochte Tilburg. De Koningin-Regentes dankte en betuigde haar leedwezen over de vergissing welke te Soestdijk had plaats gehad. (Men had name- lyk Maandagavond van daar geseind dat de trein hier zou doorrijden, terwijl Dinsdag ochtend werd getelegrapheerd, dat men zich vergist had. H. M. verklaarde, dat zij brj hare terugkomst uit Zeeland op a.s. Zaterdag, te 11.04 gaarne de huldebetuiging van Tilburgs ingezetenen zou ontvangen. Vervolgens onder hield 11. M, zich op minzame wijze in bij zonderheden over den toestand van het fa briekswezen enz. Het plan bestaat het huldebetoon aanstaan den Zaterdag zoo luisterrijk mogelijk te doen zijn. Men meldt nog uit Rozendaal aan de N. li. Ct. .- Bij aankomst van den trein uit Antwerpen, is gisteren aan het station te Rozendaal van den Franschen consul te Rotterdam de por tefeuille ontrold. De brutale zakkenroller had de hand nog in den binnerijaszak van den consul, of diens echtgenoote bemerkte het en greep den dief. Wegens groot gedrang wist de zakkenroller- zicii echter los te rukken en verdween hg met de portefeuille, zonder dat het der politie is mogen gelukken hem op te sporen. De portefeuille hield een aanzienlijk bedrag aan bankpapier in. Het is wel te betreuren, dat aan het grens station Rozendaal geen politie is gestation- neerd, die de Frausche taal machtig is. Vooral met het oog op de drukte, die de Antwerp- sche tentoonstelling aldaar meebrengt, is dit hoogst noodig. Rotterdam. Ter voorziening in de zich andermaal openbarende behoefte aan meer dere havenruimte en ter bevrediging der be hoeften van ertsbooten aan betere gelegen heid tot overlading in waggons hebben burg. en weth. bij den gemeenteraad het volgende voorstel ingediend 1°. a. Een tweede haven te maken aan de Katendrechtsche kade; b. daarvoor uit buitengewone middelen f 225,000 toe te staan en daartoe verschillende erfpachten en huren op te zeggen. 2°. Te besluiten tot het inrichten van drie voor de overlading van erts in spoorweg- waggons geschikte ligplaatsen voor zeeschepen in de Katendrechtsche haven en daarvoor toe te staan f 365,000, te dekken uit buitenge wone uitgaven. VGravenliage. Heden werd in liet- hoofdgebouw van het sKon. Zoül. Bot. Genoot schap" de internationale tentoonstelling van zang-, kamer- en volière-vogels geopend. Zij is voor het publiek toegankelijk nam. van lVs tot 6 uur, Vrijdag, Zaterdag en Zondag, 24, 25 en 26 Augustus, van des voormiddags 10 tot des namiddags 6 uur, en wordt gevolgd door een verloting, die zal plaats hebben op Maandag 27 Aug., des namiddags te 2 uur. Middelburg. Heden werd door II. M, de Koningin-Regentes ten tien ur.e een bezoek gebracht aan het gerechtsbouw en het gast huis. Daarna brachten de beide Koninginnen een bezoek aan de Nieuwe Kerk, waar ds. Poort een toespraak hield en de photographic van de graftombe van Evertsen door de kerk voogden werd aangeboden. H. M. de Koningin legde een prachtigen palmtak op Evertsen's tombe neer. Terwijl de Koninginnen het kerk gebouw verlieten, werd gezang 224 vers 1 aan geheven. Daarna werd het burgerweeshuis be zocht, waar een koor van meisjes en jongens HH. MM. toezong. Te halfeen uur: déjeuner in het gouverne- ments-hotel. Van 2 tot 4 uur: Bezoek aan het Oude- Mannen- en Vrouwenhuis en Armenweeshuis, Bezoek aan het museum van het sZeeuwsch Genootschap der Wetenschappen". Muziek uitvoering op de Markt door de stafmuziek van het 3e regiment infanterie. Ten halfzeven ure zal het diner in het raad huis plaats hebben, aan 1111. MM. aange boden door den gemeenteraad. Hedenavond zal de versierde en verlichte gondeltocht plaats hebben, opgeluisterd dooi de stafmuziek van het le reg. inf. en vuur werk op het Kanaal. In den loop van den avond zullen HH, MM. een rijtoer door de stad maken, ter bezichtiging van den gondeltocht. HH. MM. zullen worden uitgenoodigd eer/ deel van den tocht mee te maken. Het vuurwerk zal uit twaalf nummers be staan. Het hoofdnummer is 40 M lang. Ylissingeii. Het weder voorspelde wei nig goeds, toen gisterochtend de Koninginnen per extra trein uit Middelburg vertrokken. Te ruim halfelf bereikten HH. MM. de Koning innen het nieuwe station, alwaar het ge meentebestuur en enkele autoriteiten ter ont vangst aanwezig waren. De echtgenoote des burgemeesters en hare dochter boden HH, MM. bouquetten aan. De eerewacht der schutterij, die met het stafmuziekkorps van het 3e reg. inf. op het perron geschaard stond, werden daarna door de Koninginnen geïnspecteerd. Hoewel het inmiddels hard was gaan regenen, stond bij het station eene groote menigte, die een luid hoera aanhief. Bijna onmiddellijk na aankomst begaf de koninklijke stoet zich naar het stoomschip Nederland, alwaar de Vorstinnen door de directie opge wacht werden. Onder de saluutschoten van Hr. Ms, oorlogsschepen, die voor deze gelegen heid naar Vlissingen gedirigeerd zijn, werd de tocht aanvaard naar de reede om de flotille in oogenschouw te nemen. De maat schappij sZeeland" wilde aan de vertegen woordigers der dagbladen geen gelegenheid geven om den tocht mede te maken. Tijdens den marinetocht had er aan boord van het oorlogsschip Stier een treurig incident plaats. Door het springen van een stoom pijp werden zeven matrozen gewond, waarvan sommigen naar men vreest levensgevaarlijk.

Schiedamsche Courant | 1894 | | pagina 2