DIENSTBODE, Openbare Verkooping Wordt jemati lept lietikr ai IH6EZ0HBEH. Letteren, Kunst en Wetenschap. Gemengde Berichten. Post en Telegraphie. S te dl lij k i e u vv s. ADVERTENTIEN. Cornelia WÜIemina Monifoort, HERMAN MEURS, HERMAN MEERS, Tafels, Stoelen, Cana pé s, Piano, Linnenkast, v Buffet, Da messed trijf bu reau, Porseleinkast en Étagère met porselein. Spiegels, Pendules, Vloer- kleeden. Wascktafels, Ledekanten met matrassen en beddegoed, Zil ver-, Kristal-, Glas-, Verlakt-, Aarde-, Koper- en Blikwerk, Brandkast, Kantoor-ameublement en vvat meer ten verkoop zal worden aangeboden. Zware en lichte GRENEN BIN TEN, RIB REN, VLOERDELEN, DAKDELEN en BRANDHOUT alsmede een BAGGERPRAAM met 2 zware riemen en I roei- beugels. Zeeuwsche boertjes lieten zich verlokken lot het kaartspelen, waarbij de gewone methode ,olgd werd. Een tweetal verloor een aardig sommetje. Op het geroepValsche kaartspe lers! kozen de schelmen het hazenpad en ■waren in het gedrang spoedig verdwenen. Den van de kwanten werd door een tweetal agenten in burgerkleeding op heeterdaad be trapt en aangehouden. De zakkenrollers bewogen zich gaarne in de herbergen, waar men, om te schuilen voor de stortregens, man aan man stond. Vele Zeeuwsche deernen werden het slachtoffer hunner vlugge vingers. Te Vlissingen is Donderdag gearresteerd een zakkenroller, die juist bezig was bij eene I7im Cfollllr Knnn/>ov(\f) Urtt Ulnrtlr Ann UHII'U "'J t)~'Potuil. W1WVU. Franschman te zijn. Gedurende de feestdagen zijn te Middel burg 8 gouden horloges, benevens verschil lende andere voorwerpen van waarde gerold. Te Amsterdam heeft zich wederom een cholera-geval voorgedaan, en wel in de Tweede Lindendwarsstraat. Het aantal gevallen be draagt nu 40, dat der dooden is on veranderd. Een tweede cholera-geval doet zich voor in de oude behuizing »Het Ooievaarsnest", aan den Amstelveenschenweg te Nieuwer- Amstel. Het is een gehuwde vrouwde toestand der lijderes is bevredigend. Te Spijkenisse heeft zich een geval van cholera asiatica met doodelijken afloop voor gedaan. Te Maastricht is sedert de vorige opgave een persoon door cholera aangetast en een persoon daaraan overleden. Middelburg. Aan den maaltijd werd gisteren door den burgemeester een toost uitgesproken, waarin hij uiting gaf aan de gevoelens, die allen bezielden. Hij eindigde met een Leve de Koninginnenen een drie werf hoezeedat door de aanwezigen met geestdrift werd herhaald. Hare Majesteit de Regentes beantwoordde de toespraak met eene dankbetuiging voor de schitterende ontvangst, Hare Majesteit de Koningin en Haar in Zeeland bereid. De Regentes besloot met de woorden: ïHet is met een gevoel van groote erkente lijkheid en met de oprechte verzekering, dat ons bezoek in Middelburg en aan Zeeland der Koningin en mij onvergetelijk zijn zal, dat ik u voorstel met ons in te stemmen, wanneer wij bij het vaarwel, dat de Koningin en ik Zeeland toeroepen, van geheeler harte, aan uwe stad en deze provincie eene gelukkige en voorspoedige toekomst toewenschen". Na afloop reden de Vorstinnen naar het kanaal, waar een schitterend vuurwerk werd ontstoken, dat, dank zij den heerlijken avond, uitmuntend slaagde. Eene groote menigte volks was op de been en bewoog zich in opge wekte stemming den geheelen avond langs de straten. Te 9.40 hedenmorgen verlieten Hare Majes teiten, uitgeleide gedaan door autoriteiten van stad en provincie, aan wie de Vorstinnen nog maals Hare hooge ingenomenheid met de ontvangst betuigden, Middelburg, om op Haren terugtocht naar Soestdijk nog een oogenblik te Goes te vertoeven. Bij hare aankomst aldaar werden de Ko ninginnen gecomplimenteerd door den burge meester en verdere autoriteiten, waarna de leerlingen van ai de scholen, zoowel openbare als bijzondere, getooid met oranjesjerp of strik, en van vlaggen voorzien, HH. MM. eenige coupletten van het »Wilhelmus" toezongen, onder begeleiding Tan de muziek van de ver- eenigingen sEupiionia" en Hosanna". Twee weesmeisjes boden HH. MM. elk een bouquet aan. Deze hulde werd door de Koninginnen met Hare gewone minzaamheid aanvaard. Het oponthoud duurde slechts zeer kort. Door duizenden met warmte toegejuicht verlietea HH. MM. Goes, om te 42.50 in goeden weistand te Soestdijk terug te keeren. Ingezonden medcdeelingen, betreffende zaken van particulier handels- en nijverheidsbelang. 2t> Cents per regel. Boor 2d Professoren van verschillende Duitsche en andere Europeesche Universi teiten is eenparig getuigd dat de echte Zwitsersche Pillen van den Apotheker Ri chard Brandt een zeker en kostelijk werkend en volkomen onschadelijk laxeermiddel zijn. Tegenover zuike getuigenissen moeten alle andere zwijgen. De echte Zwitsersche Pil len van den Apotheker Richard Brandt, die het witte Ju als op hei roode veid dragen, zijn alleen verkrijgbaar in de Apotheken tegen 70 cent het doosje. HoofddepotF. E. VAN SANTEN KOI.FF te Rotterdam. Evenals vorige jaren, zijn ook dezen zomer een dertigtal Amerikaunsche heeren en dames te Rijsoord (gemeente Ridderkerk) gelogeerd waarvan de meesten de schilderkunst beoefenen. Van mr. G. H. Betz is ter perse een drama in vijf bedrijven, in verzen: «Karei de Stoute". Bij herstellingen in de kerk te San Lorenzo werd onder allerlei afval eene schilderij van Rafaél ontdekt, voorstellende de Mueder Gods met het kind. De echtheid van het stuk schijnt buiten twijfel. Tegelijkertijd vond men een al taarstuk van Niscolo Gioifino. Eene vereeniging an antiquairs te Milaan heeft reeds een milioen lire voor beide stukken geboden. liet veelbesproken «kasteel in de lucht" dat door luchtballons omhooggehouden boven het tentoonstellingsterrein te Antwerpen zou hangen, blijft voor de Schelde-stad een luchtkasteel in over- drachteüjkan zin. Men heeft het plan moeten opge ven, om het ongunstige weder. De ondernemer wil nu er mee naar Nizza gaan. In de Duitsche pers deed onlangs het bericht de ronde, dat prins Bismarck in een gesprek de anarchisten met varkens zou vergeleken hebben. De llamb. Nnchr zegt, dat dit een vertelsel is. «Tamme zwijnen," schrijft het blad van Bismarck, «zijn nuttig voor den mensch en zijn schepsels die hun roeping in deze wereld, zoo niet geheel, dan toch naar hun beste kunnen vervullen. Dit kan men van de anarchisten niet zeggen." Prins Bismarck zou, toen men hem het vertelsel mededeelde, gezegd hebben «Zoo'n vergelijking zou ik toch uit respect voor mijn varkens niet willen maken." Voor «Isinglass", het paard van Mac Calmont, dat den prineoss-of- Wales- wedstrijd en den Eclipse-wedstrijd heeft gewonnen, heeft de direc teur der Duitsche stoeterijen 18000 guinjes ge boden (f220800), welk bod is afgeslagen. De Campaniaeen boot van de Canard-lijn, beeft de reis van Queenstown naar Fire Island gemaakt in 5 dagen, 7 uur en 50 min. Te New-York zijn blijkens een officieel verslag diphtheritis-bacillen gevonden in kaas. Een hoe veelheid kaas van 3000 pond is op last der over heid vernietigd. De melk was van den sta! van een boer bij wien iemand aan diphtberitis gestorven was. In een bijvoegsel der Staats-Courant van 23 dezer is opgenomen een verslag van den directeur, den heer Sassen, aan de Koningin-Regentes, be treffende den dienst der rijkspostspaarbank over 1893. Ook nu weder waren de uitkomsten hoogst bevredigend. Op 31 Dec. 1893 waren in omloop 401.046 boekjes, tegen 358.483 op 31 Dec. 1892, dus 42 563 meer, of 11.9 pCt., tegen 12.3 pCt. in 1892. Het getal inlagen was in 1893 672.144 tot een gezamenlijk bedrag van f 17.651.588,84, zijnde onderscheidenlijk 54.369 en f2.281.806 meer dan in 1892. liet aantal terugbetalingen was 250.438. tot een gezamenlijk bedrag van f 13.725.701, of onderscheidenlijk 19.900 en f 1.253.002 meer dan in 1892. Het gezamenlijk tegoed der inleggers aan het einde van 1893 was f 32,247.119, of f 4.685.011 meer dan in 1892, Wegens belegging van gelden werd in 1893 een gezamenlijke rente verkregen van f 1.030.379, waarvan werd uitgekeerd of bijgeschreven ten behoeve van de inleggers f758.532, zoodat aan rente meer werd ontvangen dan uitgegeven f271.847, of 58 075 meer dan in 1S92. Het gemiddeld rentebedrag, over 1893 verkre gen, was 3.25 pCt., tegen 3 10 pCt. in 1892. Schiedam, 24 Augustus 1894. In het 2e blad der .Yiemve Itotterdamsche Cauranl van 23 dezer, no. 201, komt een voor stel voor van burgemeester en wethouders van Rotterdam, omtrent den gewenschten aanleg van nieuwe havens. De laatst aangelegde haven schijnt dair nog niet geheel gereed te z.jn en men behandelt reeds op ernstige wijze het vraagstuk, wair van drie tot vijf nieuwe havens zullen wmlien aangeiegii, omdat hei te voorzien is, dat binnen niet langer tijd ligiuimte voor erts- en koknschepen zal ontbieken. Het dagelijksoh be stuur dier gemeente schijnt de leer te huldigen dat tgouvernerc'esl prevoirEn het heeft gelijk en verdient daarvoor hulde en dank van allen wien Rotterdams welvaait ter harte gaat. Zou hierin ook eene vingerwijzing kunnen liggen voor onzen gemeenteraad Ook langs onze stad loopt de Maas, en is in gemeenschap mot onze haven», die, hoewel in ruitnte en diepte niet bij de Rolterdunische te vergelijken toch niet geheel onbruikbaar zijn. Ook in onze gemeente is aansluiting aan de spoorwegen en aanvoer van kolen of vervoer van eits niet buitengesloten. Maar van maatregelen, om tot liet bezoek dier havens uit te lokken, wordt weinig bemerkt. Van beizi-ning en vei laging van het ergerlijk hooge havengeld is wel lang geleden gesproken, maar niemand heelt van de uitkomst dier lange bespreking iets vernomen. Toch schijnt de veronderstelling niet gewaagd, dat kleinere kosten tot grooter bezoek zouden uitlokken. Maar nu gaan bij voorkeur de schepen en schuiten onze haven voorbij, en onze binnenhavens, die door hare sluiswei kon, voor niet te groote schepen, rustige gelegenheid tot ovei laden en overwintering aanbieden, liggen vtij wel verlaten. Moest van tijd tot tijd niet een kolenuak hare lading voor eene branderij lossen dan zou de vaart zich vrij wel tot drie of vier pakschuiten en wat spoe- lingjchouwen bepalen. En het mag waailijk be- twijteid worden, of het bedrag van het liooge havengeld, door weinig schepen betaald, der ge meentekas zoovee! meer oplevert, dan vele schepen met leag havengel I doen zouden. .Mag men uit de geschiedenis der posterij, der telegram- kosten en der spool wegtaiieven een besluit nemen, dan is de kans op verbeterde opbiengst waailijk niet uitgesloten. Dat de ingezetenen een groot gedeelte dier te hooge havengelden toch zei ven betaien, zal voor niemand, die helder uit de oogon kijkt, een ge heim zijn. Waar het kan, zal de schipper het hooge havengeld, dat hij te betalen heel's wel in de vracht zien teiug te vinden. En waar het den aanvoer van onmisbare artikelen betreft, slaagt hij daarin vrij wel de Rhurkolenvrachten leve ren daarvan liet bewijs itnrneis zij zijn in den regel 10 of 15 ct. hooger naar lner dan naar Rotterdam. Maar do schipper, die een artikel ver voert of koopt of veikooper. wil, waarvoor hij te Rotterdam eene even goede maikt vindt als hier, zal zich wel wachten voor de zekerheid van hoog havengeld te nioet>*n betalen, met de kleine kans die bij aanbrengst in Schiedam op de koopers te kunnen vei halen. En mocht ai een enkele schipper onze vvooriplaats aandoen voor de mooie oogen onzer vrouwelijke be volking, voor die der mannelijke zal liij zich geen opoffering getroosten, maar naar zijn voor deel zien. E11 dewijl er geen enkele schipper komt, zonder iets mede te brengen, wat onze ingezetenen gebruiken kunnen, of iets mede te nemen, waaraan diezelfde ingezetenen iets verdienen, is het waarlijk wel aan te iaden om ze door alle gepaste middelen tot het bezoeken onzer stad uit te lokken. Bij vermeet derd bezoek zullen sluis— en bruggelden daarvan ook wel goeden invloed ondervinden. Mogen zij, die met de behartiging van Schie dams belangen belast zijn, deze wenken ter harte nemen, waardoor de bloei van o:t/e stmt misschien iets zou worden bevorderd. Gouvcrncr, c'csi prevoir. Een hoianns'ellende in de welvaart van Schiedam. BURGER L IJ K E STA N D. Geboren 23 Aug. Lourinus Gerardinus, zoon van J. F. den Routing en J. de Bruin, Houtstraat. Marinus Johannes, zoon van M. J. Scheller en M. Kieia. Villastraat. Overleden 23 Aug. Ilerebertus Johan nes Steentjes, oud 1 maand, Singel. Heden overleed tot onze diepe droef heid. onze geliefde Dochter, Zuster en Aanbehuwdzuster, Mejuffrouw Uit aller naam: .10IK MONTFOORT. Schiedam, 23 Augustus 4 894. Bezoeken van rouwbeklag kunnen niet worden afgewacht. fJeden overleed, tot orize diepe droef- l, 1 r- t» nciu, üuic gcneiue iLciuj^eiiuuL, v au er en Behttwdvader, de Heer op den leeftijd van bijna 54 jaar. Uit aller naam: Wed. H. MEURS- Yan iqcit Eijk. Overschie, 25 Aug. '94. Hedeu overleed tot diepe droefheid van mij, mijne kinderen en behmvd- kinderen, mijn geliefde Schoonzoon, de Heer op bijna 54-jarigen leeftijd. Dit aller naam: D. VAN DER EÏJK. Overschie, 25 Augustus 4894. Com contant geld) op Donderdag 3© Augustas iSO.l, des voormiddags ten lialftlen ure, in liet gebouw Musis Sacrum" te Schiedam, ten over staan van Jen Notaris Mr. H. M. O. POORT MAN aldaar, door den Vendumeester P. BURGER, van: bestaande In Daags te voren van 10 tot 4 uur to zien. - B. Op dose verkooping kunnen GEENE goederen worden bij gebracht. De Deurwaarder A. BOSMAN is voorne mens op Vrijdag 34 Augustus a.s,, 's voor middags te lO uur, aan den JVoordmolen te verkoopen: een fatsoenlijke niet beneden 20 jaar, P. G. Te bevragen aan het Bureau der Schie- darasclie Courant.

Schiedamsche Courant | 1894 | | pagina 3