Een verongelukt Huwelijk. A". 1894. Zondag 26 en Maandag 27 Augustus. N°. 8604. Tweede Blad. Feuilleton. -A.clitenveert gste Jaargang. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag, uitgéverTT odé. jBuitenlandsclie Berichten. HUMT, Abonnementsprijs, per kwartaal Franco per pose, door het geheele Rijk Afzonderlijke"nomtners t 1.85. 2.50. - 0.10. BCBBAV: BOTBRlTRAIf 7 0. Advertentieprijs: van 110 gewone regels met inbegrip van eene Courant. 1,10. Iedere gewone regel meer- 0.10. Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. F K A N K K IJ K. De Italiaansche gezant, de heer Ressmann, is Donderdag door den president der republiek ie Pont-sur-Seine in gehoor ontvangen. De gezant kwam den heer Périer een eigenhan dig schrijven van koning Humbert overreiken, opgesteld in antwoord op de officieele kennis geving der verkiezing van Casimir Périer tot president. President Casimir Périer heeft van den Spaanschen pretendent Don Carlos het ver doek ontvangen, eenige dagen te Parijs te mogen doorbrengen met zijn gemalin, een geboren prinses de Rohan. (Den prins is eenige jaren geleden, op aanvrage der Spaansche regeering, het verblijf op Fransch grondgebied ontzegd.) De heer Périer heeft echter de verant woordelijkheid voor zulk een verlof niet op rich willen nemen en geantwoord dat over het verzoek beslist zal worden in den kabinets raad die 30 dezer gehouden zal worden. De regeering is voornemens krachtig op te treden tegen het stamhoofd Samory, die aan de Goudkust nog steeds de Fransche posten verontrust. De helft van de troepenmacht die onder luit.-kolonel Montaigne naar den Boven- Oebangi gedirigeerd werd, zal nu naar Grand- Bassam scheep gaan onder opperbevel van ■dien hoofdofficiermen zal nu trachten Samory tusschen de posten aan de kust van Guinea en het Boven-Nigergebied binnen te dringen en zijn tegenstand voorgoed te breken. Aangaande de bijeenkomst derAlgemeene Raden worden nog de volgende opmerkingen gemaakt. In geen der Raden is een gematigd republikeinsch president vervangen door een radicaal, maar wel zijn in ten minste drie departementen de radicale voorzitters door republikeinen vervangen. Behalve in de drie reeds, gemelde gevallen (Rhöne, Var en Gers) is in geen der andere departementen (82 in getal) protest aangeteekend tegen de anar- chistenwetten en dat in weerwil van de woeste campagne, door de radicale en socia listische pers tegen die wetten gevoerd. Wel werd daarentegen bijna allerwegen, na een hulde aan Carnots nagedachtenis, de regee ring aangemoedigd, met de krachtigcönder- drukking van het anarchisme voort te gaan. De commissie tot het verleenen van gratie heeft afwijzend geadviseerd op het verzoek van den abt Bruneau, wegens moord ter dood veroordeeld. De president Casimir Périer heeft zich tot regel gesteld het advies der com missie voor het verleenen van gratie te volgen. Het comité ter bestrijding der werkloosheid, te Parijs gevormd, heeft zijne statuten vastge steld. Vijftig belangrijke vakvereenigingen hebben er zich reeds bij aangesloten. In deze vereenigingen zal men trachten, door het hou den van meetings de belangstelling voor de zaak levendig te houden, in afwachting van de bijeenkomst der Kamers. De werkstakers te Grenoble, 2000 in getal, hebben een motie van vertrouwen aange nomen in het syndicaat. De werkstaking duurt onveranderd voort. DUITSCIIIAND. De regeering heeft besloten eerstdaags nog een vierden kruiser naar de Chineesche wate ren te zenden, met een admiraal als bevelheb ber van het eskader, teneinde op gelijken voet te staan met de overige neutrale mogendheden. De sociaal-democratische Vorwarïs beweert dat de eenige reden, waarom de afgevaardigden Liebknecht, Bebel en Singer op den socialisten dag te Frankfort niet als woordvoerders zullen optreden, is, dat op het vorig congres aan de groote partijhoofden ver veten is zich steeds te veel op den voorgrond te dringen. Het trekt daarom te meer de aandacht dat Vollmar zal optreden als rapporteur over het belangrijke agrarische vraagstuk in zijne verhoudingen tot het socialisme. De Berljjnsche correspondent der N. li. Ct. schrijft van 23 dezer In de vergadering van de Duitsch-vrijzin- nige kiezers van het tweede Berlijnsche kies district overwonnen bij de behandeling van het ontwerp van het nieuwe program der partij de jongeren, die, in tegenstelling met Eugen Richter, aan de eischen op sociaal- politiek gebied meer recht willen laten weer varen en een program begeeren dat minder aan de Manchesterleer herinnert. Zij hebben bij de keuze van afgevaardigden voor de aan staande algemeene vergadering ten slotte enkel afgevaardigden van hun richting weten te iaten benoemen. De aanhangers .van Richter protesteerden daartegen heftig. In de Volksseitungdie tegen Richter schrijft en in grove ongezouten uitdrukkingen de Freisinnige Zeitung, Richter's orgaan, de loef afsteekt, wordt vandaag een gezegde van "Virchow, uit een oude rede in het Parlement, opgehaald, waaruit blijkt dat deze heilige witte olifant der partij reeds vóór meer dan twintig jaar bereid was den normalen werk dag als een billijken eiscli der werkende menschheid te erkennen, terwijl Eugen Rich ter nu zelfs nog niet eens den maximum werkdag in het program wil opnemen. Blijkens eene mededeeling aan de katholieke werkliedenvereeniging te Aken is het congres van al deze in Duitschland bestaande ver eenigingen niet slechts verzekerd, maar is er ook reeds bepaald dat het den 15n Septem ber te Keulen zal worden geopend en hebben bovendien reeds een dertigtal dezer vereeni gingen hare deelneming toegezegd. In de eerste plaats zal op liet congres aan de orde worden gesteldgelijke organisatie van al die vereenigingen in liet rijk en oprichting van een centraal orgaan. B E L O I E. Het corivié der liberale Associatie te Brus sel heeft hei voorstel van Feron aangenomen. Dat voorstel beoogde een bondgenootschap tusschen de Associatie en de Liga op de vol gende voorwaardentoekenning van zeven candidaturen voor ieder genootschap en aan bieding van vier zetels aan de werkliedenpartij als deze zich wil aansluiten bij het verbond. De heethoofden der radicale partij zijn echter niet tevreden over het genomen besluit en willen een algemeene vergadering laten bij eenroepen. Daartoe is noodig dat twintig leden er om vragen. EHELiO. In het Lagerhuis heeft de minister van on derwijs een overzicht gegeven van het open baar onderwijs in Engeland en Wales over het afgeloopen jaar. De begrooting voor het loopende jaar bedraagt 6,500,000 pd. st. Hiervan is vier millioen voor dag- en avond- vondscholen uitgetrokken, twee millioen voor kostelooze plaatsing aan dagscholen en een half millioen voor het toezicht. De begrooting, die zonder noemenswaardig debat werd goed gekeurd, is belangrijk hooger dan verleden jaar, wat hoofdzakelijk een gevolg is van de invoering der wet op het kosteloos onderwijs. Er genieten op het oogenblik 4,225,000 kin deren kosteloos onderwijs, terwijl 500,000 niet meer dan éen stuiver per week betalen. Bii de behandeling der begrooting van buitenlandsche zaken verklaarde sir Edw. Zoo aan liet open graf van een ouden kameraad te staan dat is niet alles, mijne heeren dat is niet alles, zeg ik u Men stampt zijne voeten in het mulle aardrijk, «n draait aan zijnen knevelen trekt een dom gezicht, en zou daarbij wel zijne ziel uit zijn lichaam willen huilen. Maar ondertussclien was bij dood, die goede Putzlitz. Daar viel niets meer aan te doen. Met hem had het grootste genie in het uit vinden en mengen van verschillende puncben, grogs, cobblers, mitsgaders koude en warme bowls het tijdelijke gezegendIk verklaar u, mijne heeren, als men met hem uit wandelen was, en hij begon op zeer eigenaardige manier de lucht door zijnen neus op te snuiven, dan k»n men er zeker van zijn dat er op zoo'n oogenblik eene idee voor eene nieuwe bowl in hem oprees. Uit den reuk van het eene of andere onkruid herkende hij reeds den aard der wijn soorten, die er overheengegoten moesten worden, om iels ongeëvenaards, iets extra fijns te fabiiceeren. Ook voor het overige was hij een beste vent, en de tijd is mij in al die jaren, als wij avond op avond bij elkander zaten hetzij dat hij naar mij kwam op Ilgenstein, of ik naar hem op Döbeln reed nooit lang gevallen. Als hij mij maar niet eeuwig de ooren had doen tuiten van zijn vervelende trouwplannen! Dat was zijne zwakke zijde. Altoos wilde hij mij onder de huif helpen. Maar voor zich zeiven als weduwnaar toch neen, voor zich zeiven was hij wel wijzer! En nu lag hij daar vóór mij in die zwarte kist, met het ridderwapen er op en het was mij waarachtig als moest ik op den deksel kloppen en hem toeroepen »Putzlitz, ouwe jongen, wat zijn dat nu voor flauwe aardigheden? Kom er uit! Wij moeten immers nog ons partijtje piket spelen Mijne heeren, 'nier valt niet te lachen De heftigste van alle hartstochten is de gewoonte en hoeveel menschen er jaarlijks aan gestoorde gewoonten ten gronde gaan, dat vermeldt ons geen lied en geen heldenzang om mijnen ouden vriend Uhland te citeeren. Het was een weer om honden en katten te vergeven. Storm, regen, hagel alles door elkanderVerscheidene heeren hadden wijselijk hunne regenjassen aangetrokken, langs welke het water zoo tappelings naar beneden liep En evenzoo liep het water ook langs de wangen en over de baarden. Ja misschien mochten er.-hier en daar een paar tranen onder door geloo*. n hebben want vijanden had Putzlitz niet. Van eigenlijk gezegde naaste betrekkingen was er bij het graf maar éenzijn zoon Lothar. Hij was op den sterfdag van Berlijn gekomen, waar hij bij de garde-dragonders stond en hij had zich als een braaf zoon gedragen zijnen vader de handen gekust, veel geschreid, mij hartelijk bedankt voor mijne bemoeiingen, en voor de rest verschrikkelijk veel te comtnan- deeren gehad. Want zoo'n luitenantje nu ja, daar welen wij alles van en wij zouden niet veel gedeugd hebben, als wij indertijd óok niet zoo waren geweest. Als ik den knappen borst zoo van ter zijde aankijk, terwijl hij daar staat en zijne tranen manmoedig verbijt, schieten mij de woorden van den oude te binnen, die hij op zijnen stetfdag mij nog toegefluisterd had sHanckel bewijs mij nog eene weldi ad in mijn graf! Verlaat mijnen jongen niet!" Zooals ik zeide dal schoot mij daar te binnen. En toen ik nu door den dominee gewenkt werd, om de drie handenvol aarde in de groeve te werpen, toen zond ik ook stilzwijgend den eed naar omlaag: ®Ik zal hem niet verlaten, oude vriend 1 Wees maar gerust!" Alles heeft een einde. De doodgravers hadden hun werk gedaan, de buren hadden afscheid genomen en de eenigen

Schiedamsche Courant | 1894 | | pagina 5