Grey dat de onderhandelingen met Frankrijk in zake de neutrale strook van Siam op den goeden weg zijn en de grensregelingscom- missie in het najaar haren arbeid zal kunnen aanvangen. Ten aanzien van het buitenge woon krediet van 35,000 pd. st. voor Uganda, verklaarde hij, dat de eisch om schadever goeding der katholieken in die streek een punt van onderzoek bij de regeering en die van Frankrijk uitmaakt, dat echter nog niet zoover gevorderd is dat hij daaromtrent iets zou kunnen mededeelen. Gisteren heeft sir Edw. Grey in het Lager huis verklaard, dat er geen enkele reden be staat om aan te nemen dat het Britsche eskader in de wateren van Korea onvoldoende is. RUSLAND. De ongesteldheid van den keizer bestaat, naar men verneemt, in de naweeën der long ontsteking, die Alexander in den vorigen winter opdeed door veronachtzaming van eenen aanval van influenza. Professor Sacha- ryn, *e Moskou, heeft derhalve op eene spoe dige verandering van lucht aangedrongen, zoodat de keizer waarschijnlijk vroeger dan eerst het plan was naar Kopenhagen vertrekt, waarheen Sacharyn hein ditmaal zal verge zellen. Er gaan geruchten, dat er weder eene nieuwe nihilistische samenzwering, gelijk aan die van verleden Mei, tegen de keizerlijke familie ontdekt is. De keizer heeft de groote manoeuvres te Smolensk, waaraan niet minder dan 150,000 man troepen zouden deelnemen en die van groot belang werden geacht met het oog op mobilisatie en troepenvervoer langs de spoor wegen, om onbekende reden afgelast en ver vangen door verschillende kleine plaatselijke manoeuvres. De geruchten dat de Russische vloot in den Stillen Oceaan zal worden versterkt, wordt bevestigd. Binnenkort zullen negen, deels ge heel nieuwe oorlogsschepen uit Kroonstad daarheen vertrekken, een pantserkruiser eerste klasse, twee kanonneerbooten, twee klipper schepen en vier torpedobooten. Op zjjn laatst zullen ze den 27n dezer uitvaren. OOSTENRIJK. De Hongaarsche minister van landbouw laat een onderzoek instellen naar den oogst van het hooi en ander veevoeder, om, indien het noodig blijkt, weer een verbod van uit voer uit te vaardigen. Aan een feestmaaltijd, te Raab (Hongarije) gegeven bij gelegenheid van den jaardag des keizers, nam ook de bisschop dier stad deel. Hij nam de vrijheid aldaar in heftige termen de wet op het burgerlijk huwelijk te veroor- deelen. Op den dag van St. Stephanus, bescherm heilige van Hongarije, deed zich een incident voor in een kerk te Temesvar, bij een groote mis. Een jonge pastoor viel in zijn preek de politiek der tegenwoordige Hongaarsche re- die nu nog achterbleven, waren de dominee, Lothar en ik. De jongen stond daar ais een steenen beeld en staarde op den grafheuvel alsof hij dien met zijne oogen weder wilde openwoeien, en de storno sloeg hem den kraag van zijnen ruiter- mante! om de ooren. De dominee tikte hem zachtkens op den schouder en zeide: «Heer baron, wilt u van eenen ouden ruan nog eens een enkel woord booren Maar ik wenkte hem ter zijde en fluisterde hem toe: «Ga maar naar huis, domineetje, en Iaat uwe vrouw eenen warmen grog voor u klaarmaken. U moet het wei een beetje luchtig hebben, zoo in dio dunne toga?" süch," zeide hij, met een oolijk glimlachje «dut lijkt maar zoo! Weet u ik heb mijn winterjas er onder." «KapitaalMaar ga nu maar naar huis. Ik neem den jongen voor mijne rekening. Ik weet beter dan u waar hem de schoen wringt." Zoo liet hij ons dus alleen. geertng hevig aan. Een groot deel der ge meente verliet daarop onder luid protest en hóógst verontwaardigd de kerk. ZWITSERLAND. De nieuwopgerichte «katholieke volks partij", die de confessioneele banier heeft ontrold door de benaming «conservatieven" voor de katholieken af te schaffen, wenscht echter met de protestantsche conservatieven voeling te behouden. Dit zal haar toch blijk baar moeilijk vallen bij hare pogingen om eene volksstemming in het leven te roepen tegen de jongste besluiten der Bondsvergade ring ten opzichte van den diplomatieken dienst. Deze pogingen zoo wordt uit Bern geschreven zijn een kenteeken van jagen naar middelen ter agitatie. En het ongeluk kigste is, dat de nieuwe partij vermoedelijk wel het noodige aantal onderteekeningen tot aauvraag oin eene volksstemming zal weten bijeen te brengen want in zeer wijde krin gen der bevolking weet men niets van den diplomatieken dienst, dus nog minder van de daaraan verbondeu eischen, en wordt er al leen geluisterd naar grooten ophef omtrent al te ruime bezoldiging, weelde en geldver spilling. Het zal nu moeten blijken, hoever de nieuwe partij het daarmede zal kunnen brengen. ITALIË. Het heet dat de koning voornemens is voor Sicilië de betrekking van onderkoning te creëeren en het ambt op te dragen aan den kroonprins. Door dien maatregel hoopt hij kalmte op het eiland te brengen en de wel vaart er te doen toenemen. Natuurlijk kan dit niet bij tooverslag geschiede», maar met het onderkoningschap zouden er tevens ver anderingen in het bestuur komen, die aan de ontwikkeling van het eiland bevorderlijk kunnen zyn. Er is in 1860, zoo lezen wij in een der bladen, eene groote fout begaan men heeft toen Sicilië, zonder te letten op zyn bijzonder oeconomischen toestandzonder overgangen plotseling gelijkgesteld met het nieuwe Italië, en dit heeft nadeelig gewerkt. Vandaar de tegenwoordige ongelukkige om standigheden op het eiland. Zooveel is zeker, dat de kroonprins be noemd is tot divisie-generaal, en dat hij te Palermo zijn zetel zal hebben. Deze benoe ming zou wel de voorbode van bovenbedoeld besluit kunnen zijn. Te Parma zijn vier wrekers" van Caserio in hechtenis genomen. Die personen, twee bakkersknechts, een letterzetter en een kleer makersknecht, werden 's nachts op heeterdaad betrapt, terwijl zij op de muren schrevenCa serio zal gewroken wordenLeve de anarchie Teneinde deze anarchisten te beletten te Parma de terechtstelling van Carnot's moorde naar te wreken, zullen zy' naar de Dalak- eilanden bij Massowah worden overgebracht. De politie heeft huiszoekingen verricht in «Nu, mijn jongen," zeide ik «daarvan wordt hij niet weer levend. Kom nu naar huis en als je wilt, dan blijf ik je van avond gezelschap houden." «Dat is niet noodig, oom," antwoordde hij. Hij noemde mij nog «oom," zoo uit oude ge woonte, van zijne kinderjaren nogEn zijn gezicht stond strak en wrevelig, alsof hij zeggen wilde: «Waarom stoor je mij in mijn leed Wij kunnen misschien wel een beetje over zaken spreken," zeide ik. Hierop zweeg hij en ging mee. Gij kent ailen, mijne lieeren, het terugkeeren in een sterfhuis na de begrafenis. De houtiucht van de kist hangt er nog in en van het dennenstrooisei, van de laurierbladen, van de geknakte bloemen.... Het is iets afschuwelijks! Mijne zuster, dia destijds nog mijn huishouden waarnam de goede ziel is nu ook al lang dood had wel-is-waar zooveel mogelijk alles laten opruimenmaar het was toch nog maar half werk geweest. verschillende plaatsen in de provincie Carrara. Er zijn belangrijke papieren en wapenen in beslag genomenvijf anarchistische aanvoer ders werden gearresteerd. SPANJE. Uit Madrid verneemt de Standard dat de regeering de mogendheden kennis heeft ge geven, bereid te zijn tot eene gemeenschappe lijke tusschenkomst in de zaken van Marokko. Uit Madrid wordt gemeld dat de comman dant van den kruiser Beina Begenta bevel heeft ontvangen naar Tanger te vertrekken en zich ter beschikking te stellen van den Spaanschen gezant. De kanonneerboot Puyon is naar Melilla vertrokken om de orders van den gouverneur dier plaats te ontvangen. PORTUGAL. De overeenkomst der koninklijke Portu- geesche spoorwegen is reeds door j/j der crediteuren goedgekeurd. Zij zal dus worden aangenomen binnen den eersten door de rechtbank bepaalden termijn. Volgens te Lissabon ontvangen bericht uit St. Paul de Loanda is de Transafrikaansche spoorweg in volle exploitatie tot aan de Be- neden-Casengo, in de koffiestreek over een afstand van 280 kilometer. In October a.s. zal de lijn tot aan de Boven-Casengo geopend worden. De spoorweg is dan 300 kilometer lang. B U L G A K IJ E. Zankoff heeft, nadat de regeering hem verboden heeft Bulgarije te betreden, aan een correspondent van de Ind. Beige ver klaar^, dat hij niettemin besloten blijft in zijn vaderland terug te keeren. Hij beweert dat de regeering hem niet zal durven doen gevangennemen. Vooral poogt hij een onder houd te verkrijgen met prinses Maria Louise, die bij haren vader den hertog van Parma in de buurt van "Weenen vertoeft. Hy wil haar overtuigen dat vorst Ferdinand zijn troon alleen kan bevestigen indien hij prins Boris in de Grieksch-orthodoxe kerkleer opvoedt. AMERIKA. De gouverneur van Chicago heeft in eene proclamatie aan de bevolking van Illinois hulp ingeroepen voor de noodlijdende werkstakers in Pullman-stad. Meer dan duizend gezinnen, zegt hij, te zamen zes duizend personen, waarvan vier vyfden vrouwen en kinderen, lijden gebrek aan alles. De Pullman-maat schappij weigert iets voor hen te doen, om dat de werklieden, toen hun voor het laatst werd aangeboden den arbeid te hervatten, dit niet verkozen en nu door anderen ver vangen zijn. In de katoennijverheid van Pennsylvanië dreigt weer een groote werkstaking. De aan leiding is een voorgenomen loonsverminde ring. Elf duizend arbeiders te New-Bedford hebben reeds het werk gestaakt en 22 fa brieken zijn daar gesloten. Men denkt dat ook elders de arbeiders het werk zullen sta lk liet haar naar huis rijden, haaide eene flesch van Putzlitz's besten portwijn, en nam plaats tegenover den jongen, die op de sofa zat en de punt van zijne degenschede in het tapijt boorde. Zooals gezegd een prachtige knaapRijzig, slank en forschzooals het past voor eenen dragonder. Een mooie knevel. Dikke, zwarte wenkbrauwendaaronder een paar oogen als koienen daarboven, laag over het voorhoofd, een wilde, donkere krulkop. En dan in zijne geheeie verschijning dat echte, éenige iets de drommel mag weten wat het isdat men alleen bij gardisten ontmoet en ook onder hen lang niet bij allen. Ik klink met hem natuurlijk op zijns vaders nagedachtenis en vraag dan zoo losweg «Wel wat moet er nu verder, denk je?" «Weet ik 'tbromt hij tusschen zijne tanden en kijkt mij met zijne vlammende oogen als een wanhopige aan. Ja, ja Zoo stonden de zaken. De financiën van den oude waren nooit heel ken, om hunne makkers te New-Bedford te steunen. Een bericht uit Lima meldt, dat de Peru- aansche regeering weer meester is van de kuststreek en dat de opstandelingen uit de noordelijke provinciën zich in het gebergte van het binnenland hebben teruggetrokken, AFRIKA. Volgens bericht uit Kaapstad zal de com missaris voor openbare werken naar Pretoria- vertrekken, om te trachten tot eene regeling van de spoorwegtarieven te komen. CHINA. Uit Shanghai wordt van gisteren gemeld Aan de vreemdelingen wordt verboden, zonder bijzondere machtiging het arsenaal te naderen. Een keizerlijk besluit beveelt de oefening en uilrusting van 10,000 man uitMandsjoe- rije en de provincie Peking om te Tung Chan, Sanho en Tientsin gelegerd te worden. De keizerin moet 42 millioen tael ter be schikking van den onderkoning Li Hung Chang gesteld hebben. Veertig Japanneezen hebben Woensdag Shanghai verlaten. Een groot aantal Cliinee- zen zyn uit Japan te Hongkong aangekomen. Volgens bericht uit Shanghai heeft de Chi- neesche regeering tevergeefs beproefd, eene leening van een millioen taels te sluiten bij bankiers in China, bij welke leening de han delsvloot tot onderpand werd aangeboden. Daarentegen ontving zij ettelijke aanneme lijke aanbiedingen van Europeesche bankiers. Ofschoon nog steeds geen officieele bevesti ging is ontvangen van het bericht uit Chi- neesche bron, dat de Japanneezen in Korea- eene aanzienlijke nederlaag hebben geleden, is het toch niet onwaarschijnlijk dat hunne positie daar op het oogenblik minder gunstig en hunne poging om den toegang tot het schiereiland voor Chineesche versterkingen uit Mantsjoerije af te sluiten mislukt is. Het bericht dat Japan onmiddellijk 9000 man troepen uit Seoul heeft gezonden naar Ping Yang, het belangrijk strategisch punt dat door de Chineezen beet bezet te zijn, en dat het de te Fusan, aan de oostkust van Korea, gelande troepen weer heeft ingescheept met eene tot dusver onbekende bestemming, ver moedelijk naar het noorden, schijnt wel voor die meening te pleiten. Een officieel telegram meldt, dat de koning van Korea zich den 31n Juli j.I. onafhankelijk van China heeft verklaard en de Japansche regeering heeft verzocht mede te werken tot het verdrijven der Chineezen uit Asan. Te vens heeft hij alle verdragen met China op gezegd. JAPAN. De regeering moet verklaard hebben rijst niet als contrabande te zullen beschouwen. schitterend geweest. En daarbij zijne liefde voor alles wat goed om te drinken was Maar bovenal de jongen, die er sinds jaren op los- geleefd had alsof de mergelkuilen op Dóbeln louter zilvermijnen waren geweest. «Wel, mijn zoon," begon ik «zijn ze weer aan 't brommen «Geducht, oom antwoordde hij. «Het zal je niet meevallen," zeide ik. «Con tanten zijn er weinig, het heele gedoe ligt onder zware lastenen wat er tegenwoordig met landbuuwen verdiend wordt, nu, dat kunnen de kippen je wel vertellen «Dus ontslag nemen vroeg hij, en hij keek mij daarbij aan alsof hij voor den krijgsraad zijn vonnis verwachtte. «Ja wat zal ik je zeggen? Als je niet de eene of andere goede partij in petto hebt, die je weer op het paard helpt Hij schudde woedend het hoofd. (Wordt vervolgd.)

Schiedamsche Courant | 1894 | | pagina 6