besluit tot af- en overschrijving op de ge- meentebegrooting voor 1894 goedgekeurd; aan YV. A. van Dolder Dz. werd, als curator in het faillissement van T. P. Jansen, over eenkomstig 't bepaalde bij art. 34 der veror dening regelende de helling der plaatselijke directe belasting, ontheffing verleend over5 maanden ten bedrage van f56.25 voor de stoombranderij en mouterij welke op 4 dezer in andere handen is overgegaan; overeen komstig het bepaalde bij art. 215 der ge meentewet werd aan A. Cool Mz., als execu teur testamentair van wijlen den beer II. Cool, restitutie verleend van f 118.32 voor de plaatselijke directe belasting dienst 1894 van laatstgenoemdenbet verzoek van F. Giessen om vergoeding van schade aan zijn vaartuig, beloopen bij het passeeren van de spoeling- brug op 13 dezer- werd afgewezen; uit het door den havenmeester, in tegenwoordigheid van den brugwachter dier brug, ingestelde onderzoek was gebleken dat er onder water geen gedeelte van den muur was afgebroken, zoodat daardoor geen schade kon zijn toege bracht; wel was er geconstateerd dat deze schipper had overtreden art. 35 van het haven- reglement, zoodat er van schadevergoeding geen sprake kon zijn. De ontwei p-verordeni ng regelende de samen stelling en den werkkring der commissie be noemd om burgemeester en wethouders bij te staan in het beheer van het pakhuis sde Nederlanden" werd vastgesteld ook de ont- werp-verordening tot regeling van het aantal onderwijzers en onderwijzeressen aan de open bare scholen voor lager onderwijs, werd on gewijzigd vastgesteld de rekening der dienst doende schutterij over 1893, sluitende met een goed slot vari f631.51 en de begrooting voor 1895 dier schutterij werden, overeen komstig het advies der financieele commissie, voorloopig goedgekeurd en zal ter definitieve vaststelling worden ingezonden aan de Gede puteerde Staten dezer provincie. De heer Visser, majoor-commandant der dd. schutterij, was bij de behandeling dier rekening niet tegenwoordig. De rekening van het burgerlijk armbestuur over 1893, sluitende met een goed slot van f 126.60 en die van het stads-ziekenhuis over (fat jaar, sluitende met een goed slot van f750 49, werden ook, overeenkomstig het advies der financieele commissie, goedgekeurd. De heer Roelants, voorzitter van genoemd armbestuur, was tijdens de behandeling dezer rekeningen niet aanwezig. Aan het burgerlijk armbestuur en aan het stads-ziekenhuis werd respectievelijk over 1895, onder definitieve vaststelling van Gede puteerde Staten dezer provincie, een subsidia verleend van f '1200 en f5900. De begrooting van het burgerlijk armbe stuur voor 1895, in ontvang en uitgaaf be dragende f614ö.60'/3 en die voor het stads ziekenhuis voor 1895, in ontvang en uitgaaf bedragende f 0703 werden goedgekeurd. Aan A. de Wit werd, op zijn verzoek, eervol ontslag veileend als onderwijzer aan de le openbare tusschenschool met ingang van 16 September a.s. of zooveel vroeger als het belang van het onderwijs zal toelaten terwijl J. L. C. Borghstijn, op zijn verzoek, eervol werdontslagen met ingang van 1 Sep tember als onderwijzer aan de opgeheven burgerschool. Den rector van het gymnasium werd, op zijn verzoek, oveieenkomstig het advies van den inspecteur der gymnasia, ontslag uit zijne betrekking verleend met ingang van 24 Augustus j.i. Tot onderzoek der gemeentebegrooting voor 1895, werd, gelijk vroegere jaren, be sloten dit te doen geschieden in drie afdee- lingen, waarvan de burgemeester en de twee oudste wethouders in jaren voorzitters zijn, terwijl de leden der financieele commissie als rapporteurs zullen fungeeren, met bevoegd heid van den jongsten wethouder in jaren, om een zijner ambtgenooten als voorzitter te vervangen of als lid in eenige afdeeling zit ting te nemen. le afdeeling voorzitter de burgemeester, rapporteur de heer mr. Schuurman, en de heereu Klein, "Van Westendorp, Knappert, Elzevier Dom en v. cl. Schalk. 2e afdeeling: voorzitter de wethouder Vis ser, rapporteur de lieer Van Erpecum, en de heeren Roeiants, De Bruijn, Brillenburg, Kranen en Hoek. 3e afdeelingvoorzitter de wethouder Maas, rapporteur de he^r Prins, en de heeren Poortman, Hoogendam, De Groot, Van Buijsen en Loncq. Tot onderwijzers aan den cursus in moderne talen, voor het schooljaar 1894/5, werden benoemdvoor de Fransche taai J. Goed volk voor de Engelsche taal J. Bittervoor de Duitsche taal B. de Maar en voor boek houden en handelsrekenen K. Rovers, allen alhier. Tot onderwijzer, tevens plaatsvervangend hoofd, aan de herhalingsschool voor meisjes voor den cursus 1894/5, werd benoemd B. de Maar; tot onderwijzer aan die inrichting J. van Rhijn Gz.en tot onderwijzeressen in nuttige handwerken: E. de Goederen, J. J. van Vliet en M. van Rossen. Tot onderwijze res 3e klasse aan de school met uitgebreid leerplan voor jongens, mej. W. J. Visser, alhier; tot onderwijzer 3e klasse aan de le openbare tusschenschool J. van Meurs, onder- wqzer aan de 2e kostelooze school, en tot onderwijzer 2e klasse aan de 2e kostelooze school J. van Schie, tijdeljjk hoofd der opge heven burgerschool. Aan de burgeravondschool werd tot tjjdelqk leeraar in rechtlijnig teekenen benoemd de heer L. P. de Neve te Rotterdamde benoeming van een leeraar in de Fransche taal en letterkunde aan de hoogere burger school en leeraar in de Fransche taal aan het gymnasium werd aangehouden, omdat de eeist aanbevolene bericht had zijne sollici tatie in te trekken; terwijl tot leeraar in de Engelsche taal en letterkunde aan de hoogere burgerschool voor éen jaar werd benoemd de heer C. Timmerman, te Ben Haag. Tot leden van het college van zetters voor 's rijks directe belastingen werden voorge dragen de heerenJ. H. Ris Hz., A. van Buysen, G. A. J. Beukersmet hen worden op de voordracht geplaatst, de heerenH. R, M. A. van Gent, A. Dirkzwager, J. H. Houtman. Op voorstel van burgemeester en wethou ders werd besloten de vergaderingen in de maand September te houden op den 2den en 4den Dinsdag. De lijdelijke wethouder van openbare wer ken, de heer Van Buysen, deelde mede dat volgens de verordening op de brandweer in de maand Augustus de brandspuiten moeten beproefd worden, hetgeen per keer f 100. kost, behalve het arbeidsloon aan stadswer kers voor het schoonmaken. De commissie van openbare werken heeft besloten om eene gelieele reorganisatie van de brandweer te doen plaats hebben, met het oog waarop de oefeningen deze maand nu niet zullen ge schieden vooral ook wegens het groot aantal brandkranen in de gemeente aanwezig. Verder niemand meer liet woord verlan gende, sloot de voorzitter de vergadering. Hedenmiddag ontvingen we het treffend bericht van het overlijden van dr. I. Hooykaas, emeritus-predikant bij de Remonstrantsche gemeente te Rotterdam, vroeger gedurende een zestal jaren predikant bij deNederduitsch- Hervormdé gemeente te dezer stede. Toch werd door zijn heengaan de band niet ver broken, welke gedurende genoemd tijdvak zoo velen onzer aan den gewaardeerden man verbond. Dr. Hooykaas bleef hier tal van vrienden behouders, die innig aan hem ge hecht waren, en die zich eveneens op zijn hartelijke genegenheid mochten blijven be roemen. Terwijl we ons neerzetten een woord van hulde aan dezen beminden doode te wijden, ontvangen we van bevriende zijde het volgende diepgevoelde woord, dat wij gaarne aan ons kort bericht toevoegen. Dr. Hooykaas is heengegaan. Na een lang durig en zeer smartelijk Iqden eindigde een leven van zeldzamen geestesadel en hoogheid van ziel, een adel en een hoogheid die voort sproten uit een verheven godsdienstig geloof. De diepte en innigheid van dat geloof ver klaren de wijding, welke van deze profetische natuur uitging. Velen onzer weten daar iets van. Het lust ons niet nu reeds in bijzonder heden te treden over het leven van den nauvvgezetten geleerde en over diens invloed rijken arbeid. Dit alles treedt op den achter grond, waar wij zijnen naam noemen als van den man, die den levensstandaard van velen onzer bl'j vend heeft verhoogd, wiens persoon lijkheid allereerst verdiepend en dus verhelïend werkte op wie met hem in geestesaanraking kwamen. Ware HaverSchmidt nog in ons midden, hoe zou hij getuigen van de kracht, die uitging van dezen edele Wat hij was, blijke uit wat wij zijn, wij die ons zijne geestverwanten durven noemen. Dit te worden, zij de hulde hem gebracht, de eenige die hem waard is. Gezegend zij zijne nagedachtenis! Ter gelegenheid van den verjaardag van H. M. de Koningin zal Vrijdagmiddag te 1 I uur door den majoor-commandant eene in- i spectie over de schutterij worden gehouden in het exercitieveld, indien het weder echter minder gunstig is, op de Groote Markt. In den namiddag zal door de stafmuziek der schutterij een concert in de Plantage gegeven worden. Voor het notaris-examen 2e gedeelte is geslaagd onze stadgenoot de heer H. Hoek Azn. In aansluiting aan ons vorig bericht, deelen wy mede dat de nVereeniging tot bevorde ring van .de belangen der Herv. Kerk", naar aanleiding der viering van den verjaardag van H. M. de Koningin in het »Lol;aal voor Evan gelisatie", bovengenoemd bestuur zich de medewerking heeft verzekerd van de solisten de dames P. Pinster, sopraanM. C. Eijsberg, altde heeren M. M. Breemer, uit Rotter dam, viool; en J. S. Bosman, alhier, piano. De »Ned. R.-k. Volksbond" zal op het den 9n en lOn September te Antwerpen te hou den congres van den sBelgischen Volksbond" officieel veitegenwoordigd worden door de heeren Passtoors, Scheerder en Smit, terwijl de heeren Wiliemau en Juffermans uit Schie dam mede officieus het congres zullen bij wonen. Bij de vermelding van de giften en ge schenken, door HH. MM. gedaan, behoort nog gevoegd te worden, dat de politie te Middel burg en te Vlissingen ieder f 150 ontvingen en "een gelijk bedrag werd geschonken aan de muziekkorpsen der dd. schutterij te Mid delburg en van het 5e reg. van Bergeu- op-Zoom. De minister van financiën maakt bekend, dat op 25 dezer bij de betaalmeesters in kas was f 2,094,485.82 en dat op denzelfden dag door de Nederlandsche Bank, ingevolge art. 11 bis van haar octrooi, aan 's lands kas een voorschot was verstrekt ten bedrage van- 1,150,911.06 De gewone audiëntie van den minister van oorlog zal Donderdag 30 en die van den mi nister van marine Vrijdag 31 dezer niet plaats hebben. De minister van buitenlandsche zaken brengt ter kennis van belanghebbenden dat de heer F. M. Knobel, Harer Majesteits zaakgelastigde en consul-generaal te Teheran, vóór zijn terug keer naar zijnen post, aan 's ministers depar tement te spreken zal zijn van Maandag 27 dezer tot en met Vrijdag 31 dezer daaraan volgende, dagelijks des voormiddags van 10 12 en des namiddags van 2—4 ure. Blijkens een telegram van den gouverneur- generaal van Nederlandsch Indië van 20 dezer, wordt de gouvernements-koffieoogst op Java voor dit jaar thans geraamd op 329,740 pikols. Lombok. Het Nieuws van den Dag heeft gisteren een bulletin verspreid van den volgenden inhoud Een telegram uit Batavia bericht ons »Onze troepen op Lombok zijn verraderlijk aangevallen en de cavalerie is verstrooid. De gemeenschap tusschen Mataram en Regara is verbroken." Dit is de vertaling van het Engelsche tele gram, dat eveneens op het bulletin vermeld staat. Het luidt»Lombok troops attacked treacherously Cavalry beaten communication Mataram Regara broken." Met Regara zal wel bedoeld zijn Tjakra Negara, waar volgens de laatste mail-berich ten het hoofdkwartier van onze troepen gevestigd was. Men meldt ons uit 's-Gravenhage, dat, blijkens de door onzen berichtgever ingewon nen inlichtingen, officieel nog niets van een verraderlijken aanval van de Lombokkers op onze troepen bekend was. NB. Ct.) Aan de N. Ii. Ct. wordt uit Batavia gemind Onze troepen werden bij Mataram door de Baliërs overvallen. 185 mar, sneuvelden, waarvan 30 officieren dood of rermist. De troepen trokken op Ampenan terug. Het Nieuws van den Dag heeft uit Batavia nader een telegram ontvangen van den vol genden inhoud: De resident is in veiligheid. Veertien officieren, generaal Van Ham en honderd vijftig soldaten zijn gedood. Onze correspondent uit Den Haag seint ons dat tot hedenmiddag bij het departement van koloniën nog niets bekend was omtrent de particuliere berichten gisteren en heden be treffende Lombok ontvangen. Zaterdag is aan boord der De Bugter krijgsraad gehouden, tot onderzoek van het ongeluk op de Stier, tijdens het verblijf der Koninginnen te Vlissingen. Een der gekwet sten schijnt reeds overleden, en van t .vee anderen heet de toestand hopeloos. Beuter seint uit Gibraltar, dat schepen uit Amsterdam drie dagen in quarantaine moeten blijven. De sZuiderzee-Vereeniging" heeft bij circu laire hare leden tot getrouwe opkomst in de October-vergadering opgewekt en hun kennis gegeven van een adres, door haar aan de Koningin-Regentes verzonden, waarin de ver- eeniging H. M. verzoekt het tot stand komen van de drooglegging der Zuiderzee te willerr bevorderen.' Het kranig gedrag der bemanning van het ss. Amsterdam der N. A. S. M. ligt allen nog: in het geheugen. Het is ons aangenaam nog te kunnen mededeelen, dat het Amenkaan- sche Congres aan de nagelaten betrekkingen van ben, die den schooner Maggie E. Well te hulp wilden komen, een bedrag van 5750 dollars heeft toegewezen, n.l. aan de weduwe van den eersten officier J. Meijer 500 dollars elk harer beide kinderen 250 d.de weduwe van bootsman E. Regnard 500 d.; aan de moeder van A. J. Ondijn 500 d.aan eik der beide kinderen van Eichorn 250 d.aan de weduwe A. Bos 500 d., aan elk harer beide kinderen 250 d.; de weduwe A. van Vliet 500 d., aan eik harer 5 kinderen 250 d. Aan A. van der Wilt, die behouden bleef, is ook 500 d. toegewezen. Neptunus Zooals men weet, zijn de aanslagen in de plaatselijke directe belasting naar het inkomen belangrijk verhoogd. Door eenige personen is met het oog daarop onderzocht of eraan de Schie bij de Heul ook bouwgrond te koop is. Zij zouden dan in de onmiddellijke nabij heid van Rotterdam wonen, maar onder de gemeente Overschie, waar de belasting zeer laag is. Misschien krijgt men dan te Rotter dam ook de forensen-kwestie. {Centrum.) Donderdag j.l. vierde de wed. Yuijk te Kapellea/d. Use! haar 103n verjaardag. Het eerst werd zij met dien verjaardag gelukge- wenscht door baar ruim 73-jarigen zoon, en voorts door eenige ingezetenen, die de oude nog anders dan met wenschen alleen bedach ten zoo deed ook het gemeentebestuur. Vrouw Vuijk mag zich nog verheugen in eene goede gezondheid en beschikt over al hare zintuigen. Alleen wat in de laatste Iff jaar over haar hoofd is gegaan, kan zij zich niet meer herinneren. Men schrijft uit Den Haag aan de N. B. Ct. In verschillende stadswqken werden vooral bij handelaren in boter en kaas in den iaat- sten tijd vaïsche rijksdaalders in betaling ge geven door eene vrouw die eieren kocht en ook nog bestellingen opgaf aan adressen, welke echter later verzonnen bleken te zijn. De rijksdaalders waren zoodanig nage maakt, dat bij eenigszins nauwkeurige be schouwing de valscliheid merkbaar was, en dientengevolge bleet het in den regel bij eene eerste uitgifte en kwamen de muntstukken dan ook spoedig op liet politie-commissariaat terecht. Niettegenstaande het ij 'erig onderzoek door de politie ingesteld, kon tot nu toe nog geen licht in deze zaak worden ontstoken. Gisterochtend kwam nu wederom een win kelierster zich beklagen dat haar door een vrouw een rijksdaalder in betaling was ge geven, welk muntstuk bleek valsch te zijn. Zij meende in haar, die het geldstuk gaf, een vrouw te herkennen die vroeger in de Frederikstraat eene groentennering dreef. Geholpen door deze aanwijzing, wist de recherche gistermiddag de woonplaats dier vrouw uit te vinden. Bij ingesteld onderzoek in hare tegenwoor dige woning aan de Kettingstraat, bleek weldra dat men aan het juiste adres was. Niet alleen toch werden valsche rijksdaalders gevonden, maar tevens gereedschappen welke voor de vervaardiging der muntstukken noodig zijn geweest. Deze voorwerpen waren onder den schoor steen verborgen. De 24-jarige vrouw leefde alhier met een Duitscher, die vroeger reeds als zonder mid delen van bestaan over de grenzen werd gezet. Beiden zijn gisteravond in arrest genomen. Nader verneemt men aangaande de aan houding van de twee personen, verdacht van het maken en uitgeven van valsche rijksdaal ders, dat by het verhoor voor den politie-

Schiedamsche Courant | 1894 | | pagina 2