Letteren, Kunst en Wetenschap. commissaris de vrouw volledige bekentenis toft beeft afgelegd. De man ontkent. De jjonw echter verklaart dat hij de muntstuk- jen vervaardigde en ze haar gaf om uit te I geven. Zaterdag passeerde een rijtuig, waarin twee s wiwassen personen en drie kinderen gezeten wiren, de gemeente Leiderdorp. Eenige jon- 0ss gooiden het paard met sleenen, waardoor |et schichtig werd en op hol sloeg. De beide ©annen sprongen uit het voertuig, maar voor de achterin gezeten kinderen er uit konden Öimmen, stortte het paard met het rijtuig van 'den dijk in den Rijn. Door een gelukkig toeval ©akte de pen los, en het paard zwom met het voorstel naar den kant, en met een schuitje, dat in de nabijheid lag, werden de kinderen van het achterstel weggehaald, zoodat allen ©et den schrik er af kwamen. Te Hillegom heeft Zondag het volgende plaats gehad. Joh. van den Akker en zijn zoon leefden reeds lang in onmin. Ook de knecht van den vader moest het vaak bij den zoon ontgelden. Zondagmiddag verliet de zoon zijn ©hip met een stok gewapend om den knecht ie mishandelen. De vader belette dit. De knecht liep weg en de zoon ging hem na. De vader volgde en ook de moeder, waarop een woordenwisseling ontstond tusschen de ouders en den zoon De zoon gaf zijne moeder een hevigen slag op het hoofd, waardoor zij duizelde. Hierop ontstond eer; worsteling tus schen vader en zoon, waarvan de eerste intusschen den stok had beet genomen. De worsteleuden werden gescheiden door den veldwachter Pardoen. Deze nam den vader mede, die na nog een pas of twintig te hebben geloopen, dood neerviel. De zoon werd ge arresteerd en zeide blijde te wezen dat zijn vader dood was. vliet moest er toch van komen, hij of ik", zeide hij nog. De justitie uit Haarlem en twee genees- heeren waren gisternamiddag te Hillegom. Het Ijjk zal worden geschouwd. (N. R, Ct.) Na het Hdll. komt nu ook het N. v. Ned. klagen ever het gebrek aan zorg van het Amsterdamse!) gemeentebestuur voor Thor- beeke's standbeeld. Zou er, wordt gevraagd, uit de begrooting van 1894 niet een sommetje (e vinden zijn om het standbeeld met fatsoen aan vreemdelingen te kunnen toonen En is dat onmogelijk, dan vragen wij op de begrooting van *1895 een post tot nakoming van dezen plicht, in 1876 plechtig aanvaard. Te Amsterdam heeft zich eene commissie gevormd uit industrieelen en kooplieden, die ten doel heeft tegen het volgende jaar een tentoonstelling van Oud-Amsterdam te orga- niseeren. De bedoeling is een gedeelte van Oud-Amsterdam historisch getrouw en op groote schaal weer te geven, niet alleen wat de bouworde betreft, maar ook in de kleeding van de tijdelijke bewoners der oude wijk. Binnenkort zal eene vergadering worden be legd, waarin dit plan nader zal worden be- sprokèn. moord (o fleliagci». Algemeen heeft men innig medelijden met Anthonie Boes, den man en vader, die te Schagen gedurende 38 jaar het barbiersvak heeft uitgeoefend, en die door ieder, die hem kende, steeds geacht werd. Men is dan ook algemeen van meening, dat alles wat de mis daad betreft of daarmede in betrekking staat, buiten zijn weten is geschied. Zondagmorgen liep het gerucht dat thans ook gebleken zou zijn, dat de inbraak in Maart van dit jaar in het huis van mr. Asser, aldaar, mede door deu gearresteerden Klaas Boes is gepleegd. Het bij die gelegenheid ver miste zilveren dames-horloge van het dienst meisje moet toen, zooals nu gebleken is, door hem verkocht zijn aan een meubelmakers knecht dien hij kende, doch die toen volstrekt niet vermoedde dat het door Klaas Boes gestolen was. De Haarl. Ct. meldt nog; Volgens geruchten moet Rudolf Boes den nacht van den moord tegen Klaas, toen die bij bem te bed kwam, gezegd hebben »Wat zie je wit." Klaas moet daarop alles verteld en zijn broer gewaarschuwd hebbensPas op, zeg het niet tegen moeder.' De onschuld van Simon Alot, die verdacht werd van den moord op de weduwe Bute en hare nicht Anna Beijers, is Zaterdag aan het licht gekomen. Hij is dientengevolge door den officier van justitie te Alkmaar nog denzelfden dag terstond in viijheid gestehh Klaas Boes heeft bekend de misdaad alleen bedreven te hebben. Alot is Zaterdagavond halfnegen uit de cel naar de raadzaal van het gerechtsgebouw geleid, alwaar zich bevonden de officier van justitie, mr. Karseboom, en de rechter-com- missaris, mr. Lagerweij, benevens de jeugdige misdadiger, Klaas Boes. Onder hevig schreien heeft deze daarop, in tegenwoordigheid van die beide heeren, Alot om vergiftenis gesmeekt voor hetgeen hij hem had aangedaan, en de verklaring afgelegd, dat Alot geheel onschuldig is. Behalve de valsche beschuldiging van Boes tegen Alot, dat deze de dader en hij de mede plichtige was, heeft hij getracht voor dien tijd, dit vermoeden ingang te doen vinden door Dinsdagmorgen (21 Augte ruim zes uur, een aan de weduwe Bute behoord heb bend kettinkje te werpen in de lieg in de onmiddellijke nabijheid van de woning van Alot, die bij zijn ouders inwoont. Deze daad echter was juist de oorzaak dat de misdadiger werd ontdektwant toen na het vinden van het kettinkje door een zoon van de weduwe Deutekom, die in een aangrenzend voorhuis woont, daarvan kennis werd gegeven aan de justitie, werd door deze oogenblikkelijk alles in het werk gesteld om te ontdekken op welke wijze het gevonden sieraad daar gekomen was. Het trok al dadelijk de aandacht, dat het kettinkje droog was, niettegenstaande 't voort durend geregend had tusschen den avond van den moord en het oogenbhk, waarop het gevonden was. t Was dus zoogoed als zeker, dat het kettinkje eerst later aldaar was neer geworpen, en dat het, toen hel gevonden werd, nog slechts korten tijd op de bedoelde plaats gelegen had. Weldra bleek, dat, behalve Klaas Boes, niemand anders op die plek geweest was, omstreeks den tijd, waarop de vondst geschiedde. Eer de dag om was, werd de dader ontdekt en werd Klaas Boes des avonds te halfelf, terwijl hij mede aan het feestvieren was het was dien dag de jaarlijksche feestdag (harddraverij en vuurwerk) door de politie aangehouden en naar het raadhuis gebracht, waar hij door de justitie in verhoor werd genomen; sedert dat oogenblik had dejeugdige misdadiger zijne vrijheid verloren. Hoe hij echter in dat verhoor, dat bijna onafgebroken den geheelen nacht en den daaraanvolgende!) dag en nacht werd voortgezet, de justitie door zijn valsche beschuldiging tegen Alot heeft misleid, is nu bekend. Hoe leugenachtig de booswicht is kan hier uit blykem dat hij, naar wordt medegedeeld, Vrijdag j.l. hij wist toen blijkbaar nog niet, dat zijne moeder gestorven was aan zij tie ouders nog een brief schreef waarin hij hun mededeelde dat hij den moordenaar slechts den weg had gewezen, doch dat hij zelf niet had gemoord; Alot schreef denzelfden dag een brief aan zijn ouders waarin hij zgne onschuld betuigde. Het is thans gebleken, dat verschillende verklaringen, welke het vermoeden tegen Alot deden ontstaan, onwaar zijn. Zoo o. a. ook de verklaring van J. de Vries, die beweerde door Alot te Haarlem getracteerd te zijn, bij welke gelegenheid deze (Alot) veel geld bij zich moet gehad hebben. Het lijk van vrouw Boes is Zondagmorgen vroeg te vijf uur van uit haar woonhuis in alle stilte begraven. De lijkstatie werd door niemand dan door de politie vergezeld. Het blijkt opnieuw hoe volleerd moeder en zoon in het veinzen en huichelen warenj Op den dag der begrafenis van de beide slachtoffers stond vrouw Boes haar vertrek af om de genoodigden bij de droeve plechtig heid te ontvangen. In de kamer van vrouw Boes werden na afloop de gebruikelijke koffie en bioodjes genuttigd, en aan de tafel zaten ook zij en haar zoon aan, evenals de andere gasten hun droefenis over de vreeselijke ge beurtenis uitende. Toen eenige uren later de justitie het terrein van de misdaad nog eens kwam op nemen, bood Klaas Boes uit eigen beweging zich aan, om den heeren inlichtingen te ver schaffen. Volstrekt geen vermoeden op den jongen hebbende, die geheel het voorkomen heeft van een gewonen boerenknaap, werden de aanwijzingen, die hij meende te kunnen doen, dankbaar aangenomen. Hy deelde o. a. mede hoe hij, ongeveer het uur waarop de moord geschied moest zijn, verdacht geritsel op het erf vernomen had. Hij verklaarde toen naar buiten gegaan te zijn en een man over de schutting te heb ben zien klimmen. Die man zoo beweerde de booswicht moest een bekende geweest zjjn, daar hij anders onmogelijk weg had kunnen komen. Aan het einde toch van het land, waarover hij gevlucht was, bevond zich een breede sloot, welke men in den donker niet over kon of men moest precies weten waar de eenige smalle plank lag, die het land verbond met het aangrenzende. Zelfs wees hij de justitie op een paar bloed vlekken op de schutting, als sporen, door den gevluchten moordenaar daarop nagelaten. Het is thans gebleken, dat dit de bloedige afdruk ken waren van zijn eigen vingers, toen hij, na de vreeselijke daad gepleegd te hebben, over de schutting klom, om zich naar zijn huis te begeven. Men schrijft aan de N. R. Ct. van gisteren Wij brachten heden een bezoek aan Simon Alot, die aan het hem ten laste gelegde in het Schager drama onschuldig bleek te zijn. Hij maakte op ons den indruk een zeer zenuwachtige en beweeglijke natuur te hebben. Op ons verzoek vertelde hij, dat hij Zaterdag avond ongeveer te S'/a uur uit zijn cel ge haaid was. Daarop was hij naar de kamer der rechters gebracht, waar Klaas Boes zich bevond. Deze was toen onder hevig snikken en schreien op de knieën gevallen, met ge bogen hoofd uitroependesAlot vergeef het m\j, want je bent geheel onschuldig." Wegens opgewondenheid en blijdschap herinnerde hij zich weinig meer, van hetgeen er verder was voorgevallen. De justitie had hem reisgeld verstrekt, waarop hij zoo spoe dig mogelijk naar Schagen was vertrokken. Hij hoopte nu alleen nog maar, weer spoedig werk als timmermansknecht te kunnen vinden. Moord te Kussum. Vrijdagmiddag heeft de politie te Bussum de plaats der misdaad nogmaals bezocht, om nauwkeurig vast te stellen, in welk gedeelte der woning de moord moet hebben plaats gevonden. Uit die onderzoekingen is gebleken, dat het kina moet zijn gedood in de gang boven, die grenst aan de slaapkamer in v, d. Scheer's woning, waar, zooals men weet. het gegil van het ongelukkige kind is gehoord. Maakte men in een der andere verti ekken van Meinder's huis gedruisch, dan drong dit niet tot die slaapkamer door, zoodat mag worden aangenomen, dat het kind uit de bovenvoorkamer in de gang is gesleurd en daar in de duisternis om het leven is ge bracht, nadat de deur der kamer was dicht geslagen, opdat de kleine jongen, die te bed lag, niets zou hooren. Gistervoormiddag is het volledig parket uit Amsterdam te Bussum geweest. De offi cier van justitie Ort leidde zelf het onderzoek door het geheele iiuis, den tuin en de achter liggende terreinen, waarlangs de dader ont vlucht moet zijn, en het huis van den heer v. d. S. De apotheker Koning werd als des kundige aangesteld tot onderzoek van de bloedvlek op den muur der bovenverdieping. Verscheidene personen werden gehoord en 's avonds werd de pnvaatput onder toezicht der politie geleegd. Het onderzoek heeft niet tot nadere onthullingen geleid. De rechter van instructie nam heden de beide veldwachters in verhoor, die de dienst maagd omstreeks 8 uur 's avonds aan het station met het slachtoffer ontmoet hadden en vervolgens het 13-jarige vriendinnetje, dat den geheelen dag tot 6 uur met het vermoorde Jansje doorbracht en van de dienstmeid vijf centen ontving voor snoepgoed, waarbij deze zeide, dat beide wel een pookje mochten wegblijven. Een ander buurmeisje legde verklaringen af aangaande het laatste tijdstip, 8 uur, dat Jansje met de dienstmeid en den soldaat voor het huis stonden en alle drie het gangetje op zij van de woning ingingen, alsook over de twee soldatendie kort daarna van de woning van Meijnders zich in de richting van de Brink verwijderden. Een der beide militairen, die zij gezien had, herkende zij heden dadelijk en deze ver klaarde dan ook dat hij op den bewusten avond in nabijheid van hel huis was geweest en had staan wachten op Koeleman, ten einde gezamenlijk naar de kazerne te gaan. Het vermogen, dat de heer Joël Oppen- heim Sz., aan het instituut voor doofstommen te Groningen heeft vermaakt, onder last van vruchtgebruik, bedraagt f 400,000. Te IJselstein is plotseling overleden de wethouder W. In verband met aldaar loopende geruchten verwacht men gerechtelijk onder zoek naar de oorzaak van zijn dood. De commissaris van politie te Wageningen raadt een ieder aan, die handelsrelatiën wil aanknoopen met Frederik Pronk, wonende en kantoor houdende Adrianastraat no. 29 Rotterdam, om eerst information omtrent dien persoon in te winnen. Hij adverteert in verschillende bladen en vraagt dan voor de firma Pronk en Co., fruit handelaren, export-Londen-Convent Garden Market, prijsopgave van puike aardappelen, fruit, kippen, ganzen, eenden enz., voor export. ïSolide opkoopers, mits borg kunnende stellen, zenden brieven franco aan Pronk Co., 29 Adrianastraat, Rotterdam." Te Maastricht zijn in beslag genomen een valsche rijksdaalder met de beeltenis van Koning Willem III en het jaartal 1867, be nevens een gulden tnet de beeltenis van Koningin Wilhelmina, jaartal 1892. Beide stukken missen het randschrift. De vorige week hebben zich te Rotterdam 2 gevallen van pokken voorgedaan. Te Amsterdam zijn Zaterdag en Zondag in het Wdhelmina-Gasthuis twee personen over leden aan Aziatische cholera. In Nieuwer-Amstel doet zich weer een ge val van cholera voor, nu naast Het Ooievaars nest aan den Amstelveenschen weg, bij een gehuwde vrouw. Haar toestand is bevredigend. Gisteren werd in de gemeente Wijk aan Zee en Duin het eerste geval van Aziatische cholera geconstateerd bij een alleenwonenden arbeider. Zondag is te Oorschot een geval van cholera (waarschijnlijk cholera nostras) met doodelij ken afloop geconstateerd. Een kind van onge veer 7 jaar was het slachtoffer van de ziekte. Te Ilellevoetsluis is de brugwachter dei- marine Vrijdag aan cholera nostras overleden. Aan boord van een op de reede t,e Vlissingen liggend schip is een geval van cholera met doodelijken afloop voorgekomen. De man is reeds begraven. Bij het afzenden van dit be richt waren nog twee personen lijdende. Te Nieuwerkerk a/d. IJsel heeft zich een geval van cholera asiatica met doodelijkeu afloop voorgedaan. Te Maastricht is Zondag weder een geval van cholera met doodelijken afloop voorgeko men. In het geheel werden aangetast 67 personen en zijn 34 overleden. Maassluis. Ten nadeele van zekeren U. zijn verschillende gouden en zilveren voor werpen ontvreemd. De 28-jarige zoon van den bestolene wordt hiervan verdacht. De voorwerpen zijn gisterochtend in de groole bank van leening alhier in beslag genomen. 's-Gravenhage. De heer Knobel, zaak gelastigde en consul-generaal van Nederland in Perzie, met verlof hier te lande aanwezig, zal 15 September naar Teheran vertrekken. De heer H. C. Bergsma, consul-generaal van Nederland voor de Zuidafrikaansclie republiek, te Pretoria, bevindt zich met ver lof hier ter stede. Apeldoorn. Op Koninginnedag zal hier eene kinderkermis worden opgeslagen en de jeugd, die er met muziek een bezoek zal bren gen, zal er op allerlei versnaperingen worden onthaald. Voor mannen en vrouwen zullen verschillende wedstrijden om prijzen plaats hebben, een paar muziekkorpsen zullen een en ander opluisteren. Een flink vuurwerk be sluit het feest. Middelburg. Tot sluiting der Koning innen-feesten werd Zaterdagavond van half negen tot elf uur een groot volksconcert op de Groote Markt gegeven door het muziek korps der dd. schutterij. Een zeer groot publiek woonde dit concert bij. Tot sluiting werden alle volksliederen gespeeld, wat van de zijde van het vrij geestdriftige publiek luide hoera's uitlokte. Vlissingen De groote optocht, die Don derdag j.l. tijdens het bezoek der Koninginnen werd gehouden, doch die wegens het zeer slechte weder dien dag uie* geheel volgens programma is afgeloopen, zal nu Vrijdag a.s., bij gelegenheid van den jaardag van Koningin "Wilhelmina, opnieuw worden gehouden. Door den secretaris der gemeente Vlaardingen wordt, ingevolge art. 103 alinea 2 van de ge meentewet, zoig gedragen voor bet oud-archief der gemeente, zouals blijkt uit het gemeenteverslag over 1893. Hij klaagt over onvoldoende ruimte om de boeken en de schrifturen op ordelijke wijze te bergen. Voor de bibliotheek weiden enkele geschenken ontvangen. Naar het Ulr. Dagbl. verneemt, heeft de beer Martinus J. Bouman, te Gouda, een opera vol tooid naar het oorspronkohjk Nederlandsch libretto »De Tempeliers", van den heer Jac. Philippi, te Utrecht.

Schiedamsche Courant | 1894 | | pagina 3