Woensdag 29 Augustus. N°. 8605 A". 1834. Tweede Blad A. ch t n ve r t g1 s t Jaargang. Versch nt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag, Binnenland sclie Berichten. Gemengde Berichten. Post en Telegraphie. V i s s c h e r ij. UITGEVER: J. ODÉ. Koloniën. COURANT. Abonnementsprijs, per kwartaal franco per post, door het geheele Rijk Afzonderlijke nommers t 1.86. 2.50. - 0.10. B tl IÏE A C BOTEK8TR11T 7 O. Advertentieprijs: van 110 gewone regels niet inbegrip van eene Courant. f 1.10. Iedere gewone regel meer. - 0.10. Driemaal geplaatst woidt tegen tweemaal berekend. SCHIEDAM, 28 Augustus 1894. Eenigen tijd geleden kon men in Indische bladen het bericht lezen, dat er een ernstig verschil was ontstaan tusschen de Neder- landsche regeering en dr. Snouck Hurgronje, naar aanleiding van het reeds verschenen ge deelte van zijn boek over Atjeh. Al is misschien voor dat bericht een korte poos aanleiding geweest, zeker is het, dat de verhouding tusschen de regeering en onzen .geleerden landgenoot zoo goed is als men wenschen kan. Meer dan eens heeft de regee ring hem verzekerd van hare groote waar deering van zijn werk, en er is alle grond om te verwachten, dat hij daarmede op dezelfde wjjze zal blijven voortgaan. In verband hiermede, zal men ongetwijfeld met genoegen vernomen hebben, dat dr. Snouck Hurgronje, die onlangs werd aange zocht voor den hoog bezoldigden leerstoel te Cambridge, daarvoor heeft bedankt. Zoowel de liefde voor het eenmaal door hem aange vangen werk, als de liefde voor zijn vaderland met het aannemen van den leerstoel te Cambridge had verandering van nationaliteit moeten gepaard gaan hebben hem tot dat besluit bewogen. Hij bljjft dus onze landge noot in elk opzicht. Moge het hem gegeven worden zijn grootschen arbeid naar zijn eigen wenschen geheel te voltooien. (N. v. d. D.) De Nederlandsche kamer van koophandel te Londen heeft het volgend schrijven ver zonden Het is in den laatsten tijd voorgekomen, dat bij het scheikundig onderzoek van mon sters van zuivelproducten in Groot-Brittannië vergissingen gemaakt werden, die in eenige gevallen intijds konden hersteld worden, doch waarvan in andere gevallen personen, die waarschijnlijk geheel onschuldig waren, slachtoffers werden. Het komt ons daarom gewenscht voor de aandacht van belanghebbenden, die tenge volge van een analyse moeilijkheden onder vonden, te vestigen op de wenschelijkheid om hun product, -zoo spoedig mogelijk na het eerste onderzoek, te onderwerpen aan een nadere analyse door een bevoegd deskundige hier te lande, daarbij zorg dragende dat dit onderzoek plaats hebbe op hetzelfde monster als dat, waarop de eerste analyse plaats had. Indien de uitkomsten van het tweede onder zoek verschillend zijn, zou dit grooten invloed kunnen oefenen en de belanghebbenden kun nen vrijwaren voor de gevolgen eener eerste ongunstige analyse. Het spreekt vanzelf, dat onze kamer, hoe wel bereid om den handel zooveel mogelijk te helpen, in zulke gevallen geenerlei ver antwoordelijkheid, hetzij voor de juistheid van analyses, hetzij voor eventueele kosten, op zich kan nemen, maar zij heeft adressen ver zameld van scheikundigen te Londen, Man chester, Newcastle-upon-Tyne en Sheffield, die volgens door haar verkregen inlichtingen in alle opzichten bevoegd zijn analyses van zui velproducten uit te voeren en stelt de namen en adressen gaarne ter beschikking van hen, die daarvan opgave mochten verlangen. Welke lasten tegenwoordig op den Rijn worden vervoerd, bleek dezer- dagen weer. De groote radersleepboot Matildas Stinnes No. 7 voer met vijf sleepkanen, welke te zamen 100,000 centenaars kolen hadden geladen, van Ruhrort naar den Boven-Rijn. Om deze lading per spoor te vervoeren zouden 500 waggons noodig zijn geweest. In de nabijheid der gemeente Harlingen geraakte een kind in de Bolswarder vaart. Een flink zwemmer, J. Houtsma, in eene weide aan het hooien, begaf zich te water en greep het kind, maar liet het dadelijk weder los en zakte in de diepte weg. Door het werk verhit heeft ongetwijfeld de koude van het water hem bevangeneerst in den nacht heeft men zijn lijk gevonden. Het kind, dooi den stroom naar den kant gedreven, werd door andere hooiers gered. De overledene, 34 jaar oud, laat eene vrouw en twee jonge kinderen achter. De openbare scholen te Zevenaar zjjn ge sloten wegens het heerschen der diphtheritis. Reeds zijn enkele sterfgevallen voorgekomen. Niemand kan, volgens het spreekwoord vijf poolen vergen aan een schaap". En zes pooten aan een kalf is iets zoo overdrevens, dat hot niet geduld mag worden. Te Dreihausen (distr. Mar burg) althans, Heeft men een kalf dat met zes pooten (twee voor- en vier achterpooten) geboren werd, door een welgeslaagde operatie bevrijd van de twee overtollige steunsels. De thans viervoetige patiënt is zeer welvarend. Te Congosto, in de Spaansche provincie Leon, had men voor eenigen tijd bijna een elfjarig meisje begraven, dat slechts in een staat van volslagen bewusteloosheid en gevoelloosheid leg. Na bijna acht weken in dien toestand verkee-d te hebben is het kind bijgekomen. Het gerucht c?<-breidde zich, dat het uit de dooden was opgeslat ^-ten gevolge waarvan het meisje zelf in kleuren en geuren is gaan verhalen, hoe zij werkelijk dood geweest is en, onder geleide der Heilige Maagd, Paradijs, Vagevuur en Hel bezocht heeft. Vrome lieden maken van het geval groot gewag en men moet thans het advies van den aartsbisschop hebben ingeroepen. Teneinde de noordpool te bereiken, wordt aan het Fransch aardrijkskundig genootschap aanbevolen, np afstanden van b.v. twee slee- dagreizen groote houten schuren te bouwen, bij vooi keur op Groenland, welk eiland door den vader van het denkbeeld, den architect Hanin, zeer geschikt wordt geacht voor een proef van dien aard. Elke van die schuren zou op hare beurt een voorraadmagazijn moeten worden en eene be waarplaats van bouwstoffen voor eene meer afge- weikte hut. Daar de nog niet afgelegde afstand tot de pool ongeveer 300 geographische mijlen bedraagt, zouden er dus twintig van die loodsen dienen te worden opgericht en dan zou men een weg naar de noordpool bezitten, dien men door Eskimo's met hunne honden kon doen bewaken. Het donkbeeld is in ieder geval oorspronkelijk men behoeft nog maar te zien of liet ook toepas selijk is. De gelegenheid tot verzending der coriespon- dentie naar Bergen (via Rotterdam) bestaat door middel van liet stoomschip ïngerid. De laatste buslichting aan het postkantoor te Rot terdam is bepaald op 30 dezer, des namiddags ten 5.30 ure. De wijze van verzending behoort duidelijk op het adres vermeld ta worden. De gelegenheid tot verzending der correspon dentie naar Ned. Oost-Indié (behalve Atjeh en Padang) via Rotterdam bestaat door middel van het stoomschip Soembing. De laatste buslichting aan het postkantoor te Rotterdam is bepaald op 1 September, des voormiddags ten 1 1 ure. De wijze van verzending behoort duidelijk op het adres vermeld te worden. Batavia 27 Juli. Lombok. De Java-Bode schrijft: Naar het schijnt gaat de beëindiging van de Lombnksche kwestie niet zoo vlot als men na het succes van de expeditie wel had gedacht. Het vorstenbestuur heeft zich zonder eenigen tegenstand aan de door ons gestelde eischen onderworpen en een daarvan is nederlegging van het bestuur door den ouden vorst ten be hoeve van den wettigen troonopvolger en mede regeerder. Van onze zijde zullen wij moeilijk op dien eisch kunnen terugkomen, doch de Sasaks zullen er waarschijnlijk geen vrede mee hebben dat de vader door den zoon wordt vervangen, al zal deze dan ook onder ons toezicht besturen, en afschaffing van het geheale vorstenbestuur verlangen. Nu lag het wel in de bedoeling van de regeering er voor te zorgen dat onze troepen wel de Sasaks maar dezen niet de expeditie hielpen, teneinde hun voor later geen stem te geven in het kapittel, doch nu van strijd en van hulp geen sprake is geweest, kan het toch zeker niet wenscheüjk zijn de ontevredenheid der Sasaks misschien zelfs hun tegenstand te doen voortduren. De moeilijkheid door de In dische regeering is nog grooter, omdat volgens artikel 63 van het regeeringsreglement voor het daarstellen van nieuwe gouvernementsvestigin gen op de eilanden vara den Oostindischen archipel de machtiging des Konings noodig is, zoodat de gouverneur-generaal, hoe gaarne hij het waarschijnlijk ook zon doen, in dezen niet op eigen gezag zal kunnen handelen. Het ge noemde artikel toch is wel enkel in het regeerings- teglement opgenomen omdat het in 1824 met Engeland gesloten tractaat zulk eene machtiging eischte en men eene verrassing als ons met Smgaporo werd bereid, van weerskanten voor het vervolg wilde voorkomen, maar nu het er eenmaal in staat, zal ook voor eene gouverne mentsvestiging op Lombok de koninklijke mach tiging noodig zijn, al behoort dit eiland reeds tot ons gebied. Den 25n Jult is van Bneltdeng aan het Bat. Nbld. geseind dat de Sasaksche hoofden dien dag naar Tjakra-Negara waren vertrokken om met geneiaal Vetter te confereeren dat zij afkeerig zijn van het Balineesche bestuur en onder ons direct gezag vei langen te worden geplaatstdat de troepen hoogst waarschijnlijk nog tot ultimo Augustus op Lombok zouden blijven en dat de gezondheidstoestand onder hen over het algemeen gunstig was. De Soer. Cl. meldt, dat er vele Sasaksche hoof den met da Prins Hendrik der Nederlanden zijn meegekomenhet schip werd op de oostkust van Lombok overal met groote vreugde en eerbetoon door de bevolking ontvangen. De kapitein van den generalen staf Willemstijn en de controleur Liefrinek waren van hunne politieke zending naar de oostkust van Lombok teruggekeerd. Het Bat Hbld. verneemt, dat drie gevangpn Eugelsehen te Boeleleng losgelaten doch plaat selijk geïnterneerd ï'»n. Medun, 28 Juli. De tot 23 Juli van Tamiang ontvangen be richten behelzen weinig nieuws. De controleur ontving berichten, welke het aftrekken van Nja Mohammad's bende bevestigden. Dio ambtenaar begaf zich den 20en per Tjantik naar Edi. cun daar met het hoofd van bestuur te conlereeren. Deli-Ct SCHIEDAM. Zondag is alhier van de haringvisscherij binnengekomen de logger Schie dam, schipper P. Streil, aanbrengende 24 last haring. Gisteren vertrok ter haringvisscherij de logger Excelsiorschipper J. Kalisvaarl. VLAARDINGEN, Sedert de vorige opgave zijn alhier binnengekomen 15 loggers, gezamen lijk aanbrengende 311 last pekel- en 40 toil benevens 23000 stuks steui haring, en 1 Scheve- ningsche bom met 280 kantjes pekelharing. MAASSLUIS. Sedert de laatste opgave zijn alhier binnengekomen 6 loggers, gezame .'.ijk aanbrengrende 1595 ton en 14 kantjes pekel haring. PERNIS. Gisteren kwam alhier binnen de sloep Johannct Cornelis, stuurman Jan Noordzij, met 50 ton zoutevisch en 42 ton schelvisch. De kabeljanwvisscherij is zóo slecht, dat geen ton per beug gevangen werd. KRALINGSCHE VEER. Gisterochtend werden aan de markt alhier aangevoerd 129 zal men, die voor fO,G5 tot 1.15 per Vu kilo werden verkocht. Nog werden aangevoerd 78 St.-Jacobs- zalmpjes, die f0.80 tot 1.per'/s kilo golden. De vorige week werden alhier aangevoerd en \arkocht 975 zalmen on 415 St.-Jacobszalmpjes, AMMERSTOL. De vorige week zijn alhier ter markt aangevoerd 78 zalmendie voor f0.80 a 1.05 per Vs kilo werden verkocht en 142 St.-Jacobszalmpjes, die f0.80 a 1.10 X kilo opbrachten. "n-r

Schiedamsche Courant | 1894 | | pagina 5