A0. 1894. Donderdag 30 Augustus. N°. 8606. Aclitenyeertigste Jaargang. Biiitenlaiidsclie Berichten. Binnenlandsclie Berichten. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag, UITGEVER: J.~ ODÉ. BÏIKEACt BOf ER8TRAAT 7 O. cmii j Abonnementsprijs, per kwartaal ffMco per pose, door het geheele Rijk Afionderlijke no miners t 1.85. 2.50. - 0.10. Advertentieprijs: van 110 gewone regels met inbegrip van eene Courant. f 1.10, Iedere gewone regel meer. - 0.10, Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. F K A i K R IJ K. Het program van Casimir Périer's reis is nu vastgesteld. De president der republiek begeeft zich den 19n September met een extra trein uit Parijs naar Chateaudun, waar o, m, een feestmaal op het stadhuis en een gala-voorstelling in den schouwburg zullen plaats hebben. Den volgenden dag houdt de president wapenschouwing over de manoeu- vreerende troepen, nog dienzelfden namiddag wordt de terugreis aanvaard. De ministerraad, tegen 30 dezer bijeen geroepen, zal zich wegens de afwezigheid van den heer Dupuy alleen bezighouden met af doening der loopende zaken. Men acht het intusschen zeker dat de minister-president den kabinetsraad zal bijwonen, die den 15n September gehouden wordt. Het Journal des JDélats deelt onder voor behoud een telegram uit Saint-Louis (Sene- gambië) mede, waarin gemeld wordt dat de Franschen in Tombouctou opnieuw na drie dagen vechtens eene nederlaag geleden heb ben. Twee compagnieën zijn bij een uitval vernietigd. Tot nog toe is door de regeering geene enkele bevestiging ontvangen van het bericht omtrent de nederlaag der Fransche troepen bij Tombouctou. Te Asnières bij Parijs heeft een bijeenkomst plaats gehad van leden der ontbonden Ligue lies Patriotes en der Boulangistische partij. Een motie werd aangenomen, waarbij men den oud-afgevaardigde Mülevoye opdroeg, den Russischen gezant een adres aan te bieden, waarin het verbond met Rusland de onont beerlijke grondslag genoemd wordt van Frank- rijks buitenlandsche staatkunde. Millevoye belastte zich dadelijk met de uitvoering dezer opdracht. Aan alle commissarissen van politie is het nauwkeurige signalement verzonden van de in Frankrijk verblijf houdende, als anarchist bekendstaande personen, alsmede van de anarchisten die over de grenzen gezet zijn. Het aantal dezer lieden bedraagt 374. De meesten zijn Italianen, daarna komen de Bel gen, Duitschers, Spanjaarden en Russen. De gendarmerie heeft bevel ontvangen, een bijzonder toezicht te oefenen op de landloo- p«rs, daar vele anarchisten meenen dat zij zich, als vagebonden uitgedoscht, gemakkelij ker kunnen onttrekken aan de bewaking der «verheid. DUITSCHIAO. In eene Zondag te Essen gehouden verga dering van 424 afgevaardigden van 185 mijnwerkers-vereenigingen is met algemeene stemmen besloten tot vorming van een «hristelijken mijnverkersbond, welke zich ten doel stelt de bestrijding der sociaal-democratie «n het verkrijgen van een billijk loon, over eenkomstig de waarde van den arbeid en de dringende levensbehoeften der mijnwerkers. In eene vergadering van den Duitschen mijnwerkersbond te Bochum heeft de voor zitter Schroeder verklaard, dat er een tekort in de kas is van 22,000 mark. EJf GELASD. Het ministerie van oorlog heeft den 8-uren- dag in de kruitfabriek te Waitham weer afgeschaft. Vermoedelijk is dus de proef, bij den aanvang der thans geëindigde Parlements- zitting aangekondigd, mislukt. Uit Glasgow wordt gemeld Het stoomschip Islam, waarop beslag was gelegd, is gisteren vrijgelaten, nadat de Ja- pansche gezant beloofd had, dat het niet ge bruikt zal worden ten behoeve van den oorlog. De graaf van Parijs ligt te Buckingham zwaar ziek, voedsel kan hij slechts zeer moei lijk gebruiken. ZWEDEN. Een officieel bericht uit Stockholm meldt, dat de gezondheidstoestand der kroonprinses in den laatsten tijd ongunstiger geworden is. De prinses is thans 32 jaar en sinds 1881 gehuwd. Zij is de eenige dochter van den groothertog van Baden. Reeds kort na haar huwelyk openbaarde zich by haar eene aan doening der ademhalingsorganen, tengevolge waarvan zij des winters in zuidelijk klimaat moest doorbrengen. ITALIË. Dat de zaken op Sicilië nog lang niet zoo goed staan als men verwachtte, schijnt ook hieruit te blijken, dat het voornemen om den kroonprins te belasten met het commando in Palermo opgegeven isgeneraal Mirri is tot divisie-commandant aldaar benoemd. Het clericale blad Voce della Verita is in beslag genomen, daar het een manifest van het te Luik gehouden katholiekencongres ten gunste van 's pausen wereldlijke macht openbaargemaakt heeft. Te Brescia zijn vijf werklieden in het arse naal gevangengenomen, verdacht van ont vreemding van eenige stukken, by het nieuwe Italinansche geweer, model-1891, behoorende. SPANJE. De regeering heeft geen tijding gekregen ter bevestiging van het van Gibraltar per telegraaf medegedeelde gerucht omtrent den dood van den sultan van Marokko. Uit Madrid wordt gemeld dat de markies Cerralba, leider der Carlistische partij, zijn ontslag heeft aangebodenmen verzekert dat het door Don Carlos is aangenomen. T R K IJ E. De Porte heeft eene krachtige nota tegen de bezetting van Kassala naar Rome gezonden. ïfiïPTE, Uit Kairo wordt van gisteren gemeld: Groot opzien verwekte heden de inhechte nisneming van Ali Pasciia Ciierif, voorzitter van den wetgevenden raad, en van den ge- pensionneerden generaal Hassan "Walyf Pascha, onder beschuldiging, Soedaneesche slavinnen te hebben gekocht. Een derde Pascha, Sharawl genaamd, heeft de vlucht genomen. A M E R I K A. President Cleveland heeft Maandag zijn be sluit aangekoudigd om het tariefontwerp noch te teekenen, noch er zijn veto over uit te spreken. Bygevolg werd het ontwerp te mid dernacht wet. Uit Lima wordt gemeld dat 600 opstande lingen, met Winchester-geweren gewapend, van het zuiden naar het noorden oprukken. De Peruaansche regeering heeft troepen tegen hen afgezonden. De voormalige president van San Salvador, generaal Ezeta, is, met de uitgeweken opstan delingen die hem vergezelden, aan boord van het Amerikaansche oorlogsschip Bennington door de politie te San Francisco gearresteerd. De door hem aangeboden borgstelling is van de hand gewezen; zij olijven dus gevangen totdat, op het verzoek dar regeering van San Salvador over hunne uitlevering zal zijn beslist. Berichteu van de Mosquito-kust melden dat de Nicaraguaansche troepen te Bluefield verscheidene Amerikaansche en Britsche onderdanen hebben gevangengenomen, onder wie ook de Britsche vice-consul. Toen de bevelhebber van den Amerikaanschen krui ser Columbia daai tegen protesteerde, werden de gevangenen heimelijk op een schoener ingescheept, die hen naar Greytown zou brengen, maar het slechte weer verijdelde dat plan. De gevangenen werden toen voor de keuze gesteld tusschen verbanning of terechtstelling te Managua. Daar zij het laatste verkozen, werden zij op een stoomschip der waarts gebracht. Het Engelsche oorlogsschip Mohawk is terstond onder stoom gegaan om de gevangenen te bevrijden. AFRIKA. Uit Tanger wordt van g'steren gemeld De sultan had een aanval van koorts, maar is vooruitgaande. De berichten uit Marokko luiden iets min der ongunstig. Naar het schijnt, heeft de sultan met de opstandelingen onderhandelin gen geopend, en is het tot een vergelijk ge komen, tengevolge waarvan in de eerste plaats eenige provinciale gouverneurs afgezet zullen worden. De opstand was eigenlijk ook meer tegen dezen gericiit dan tegen den persoon des sultans. Tusschen Marakesj en Mazagan moet een karavaan geplunderd zijn, die 42,000 duros aan geld medevoerde. Het zou echter niet zoo onmogelijk zijn dat die onderstelde 42,000 duros bestemd waren voor de oorlogsschatting aan Spanje (het telegram is officieel). Volgens een uit Tanger aan de Temps ge zonden bericht heeft de aanval op den Fran schen consul te Fez slechts bestaan in een steenworp op dien ambtenaar gericht. De regeering heeft nu den consul een soldaat als lijfwacht toegevoegd. CIIINA. Voigens tijdingen uit Shanghai heeft Von Hanneken eene benoeming gekregen bij de marine. De vloot is te Port Athur uitgeloopen en naar Wei-Hai-Wei gestevend, zonder Ja- pansche oorlogsvaartuigen te ontmoeten. AUSTRALIË. De minister-president der kolonie Nieuw- Zuid-Wales, de heer Reid, heeft een schrijven gericht tot de ministers-presidenten der overige koloniën, waarin hij zich bereid verklaart andermaal de aangelegenheid der vorming van een statenbond ter hand te nemen en daartoe hunne medewerking vraagt. H et tegen woordige stelsel, meent de heer Reid, belet, dat eenige der koloniën tot hare volle ont wikkeling komen, en de verlangde federale Unie of statenbond kan verwezenlijkt worden, zonder dat inbreuk wordt gemaakt op de ver vulling der andere verplichtingen, die op de verschillende regeeringen rusten. SCHIEDAM, 29 Augustas 1894. De verjaardag van Koningin Wiihelmina zal ditmaal hier ter stede met meer luister gevierd worden dan gewoonlijk. Behalve de inspectie over de schutterij en het namiddag concert door liet siafmuziekkorps zal des morgens ten 9 ure een uitvoering van koraal- muzïek op de Groote Markt gegeven worden, terwijl Donderdagavond ten 8 ure een groote taptoe met fakkellicht de feestviering zal in leiden. De minister van binnenlandsche zaken, heeft, naar aanleiding van een verzoek der Engelsche regeering om in kennis te worden gesteld met de wetten en bepalingen, welke hier te lande bestaan omtrent vervalschïng van levensmiddelen door tusschenkomst van de commissarissen der Koningin de gemeentebesturen uitgenoodigd hem de veror deningen op dat stuk, voor zoover die in elke gemeente voorkomen, te willen toezenden. Het bezoek, dat onze Koninginnen aan Zeeland hebben gebracht, heeft ook in het buitenland dat ons in dit opzicht niet verwent algemeen belangstelling gewekt. Vooral de Belgische bladen deelden kolommen vol bijzonderheden mede over de ontvangst te Middelburg, de verschillende feestelijkheden, den tocht over Walcheren, de heromhulling van De Ruyter's standbeeld te Vlissingen bijna alsof het Nedeilandsche couranten waren. Alle zijn vol lof over de bevalligheid, waarmee onze jonge Koningin hier hare »blijde inkomst" deed. »Dit Koningskind", getuigt TIndependence, heeft zich als een vol leerde Majesteit gekweten van hare plichten

Schiedamsche Courant | 1894 | | pagina 1