A0. 1894. Zaterdag 1 September. IM°. 8608 Buiteiilandsche Beriehten. A. oh. tenveertigste Jaargang. Versch nt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag, uitgeyerIj. odé. Binnenlantlsclie Bericht en. [DURA R E t G I E. Het internationale vredescongnes te Ant werpen, onder bescherming [van koning Leo pold, werd Woensdagmorgen geopend met één rede van den voorzitter Houzeau de Lalmie, die trachtte aan te toonen dat de .oorlog volstrekt geen noodzakelijk kwaad is,, en verzet aanteekende tegen de half- jniiitaire opvoeding aan sommige inrichtin gen van onderwijs. Nadat de heer Greliing namens de Duitschers en de heer Darbv namens de Engelsehen het congres hadden toegesproken, verkreeg mevrouw Bertha von Suttner het woord om den toestand in Oosteri- rijk-Hongarije te schetsen zij werd levendig toegejuicht. Onder de andere redenaars be hoorde ook de beroemde Fransche economist Frédéric Pas.sy, die wees op de vorderingen, in den jongsten tijd gemaakt door het begin sel der arbitrage. Bij de namen der deelne mers aan het congres vinden wij geen Nedtrlandsche. Het congres heeft gisteren een artikel aan genomen ten gunste van het sluiten tussehen de Europeesche natiën van een verdiagvan onbeperkten duur, tot het onderwerpen van geschillen aan eene scheidsrechterlijke beslis sing, naar het voorbeeld van dat, tussehen .Zwitserlanden deVereenigde Staten bestaande. Aan het internationaal bureau is opgedragen bij de Europeesche regeeringen de noodige slappen te doen, tot herstel van den vrede tussehen China en Japan. DUITSCIILAND. Naar verzekerd wordt, is het geschil tus sehen den rijkskanselier Von Caprivi enden minister van financiën dr. Miquel zoogoed als bijgelegd en zou er dan ook geen sprake meer .zijn van de aftreding van laatstgenoemden. Op het te Berlijn gehouden antisemitisch congres heeft de afgevaardigde König elk verbond rnet de conservatieve partij ver worpen, omdat deze de antisemitische be weging ten eigen bate heeft aangewend. Daarentegen heeft liij een voorstel ingediend tot samensmelting van alle antisemitische groepen, daarbij verklarende dat Ahlwardt dat denkbeeld goedkeurt, onder beding dat hij zijne vrijheid van handelen zal behouden. De Berlijnsche correspondent der jV. It. Ct. schrijft van gisteren Bet onheil van Lombok wekt hier deel neming en wordt op voor Nederland sympa thieke wijze besproken. Hiermee slaat mis schien wel in verband dit, dat men hier meer cn meer gelooft, hij de behandeling der jonge Duitsehe koloniën veel van de ondervinding door Nederland opgedaan te kunnen leeren, misschien nog meer dan van Engeland. In eene onlangs vanwege de Duitsehe »Kolonial- gesellschaft verschenen brochure over het beheer van koloniën werd dat ook erkend. Abonnementsprijs, per kwartaal f 1.85. ~Staneo per post, door het geheele Rijk2.50, Afzonderlijke noromers- 0.10. HKKËASJ: SOTERHTRjIiiT 7 O. Advertentieprijs: van 110 gewone regels met inbegrip van eene Courant. f 1.10. Iedere gewone regel meer. - 0.10. Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. De^Post spreekt al een vermoeden uit om trent de beteekenis van liet onheil en meent dat Nederland verplicht zal wezen zoo ener giek mogelijk op te treden. Andere bladen herinneren aan Atjeh en wenschen Neder land toe dat Lombok geene herhaling van Atjeh moge geven. De Schlesische Ztg. zegt dat waar aan men- sclieu van een zoo lange ondervinding, die beproefde leiders hebben en in den kolonialen dienst geschoolde troepen, nog zulke onheilen boven het hoofd hangen, wij Duitschers in onze jonge koloniën menige gebeurtenis ge makkelijker begrijpen en dragen zullen. Overi gens hebben de Hollanders in hun koloniën al grooter moeilijkheden overwonnen. F K A N K R IJ K. De Soleil erkent dat de toestand van den graaf van Parijs zorgwekkend is. De beter schap, na het bezoek van den bekenden arts Guyon ingetreden, heeft geen stand gehouden. Gelukkig bezit de lijder den troost, zijn kinderen om zijn ziekbed ver- eenigd te ziende hertog van Chartres is naar Stone-House vertrokken, en ook de koningin van Portugal (dochter van den graaf) büjrt aldaar. Aan den abt Bruneau, door het hof van assises te Laval ter dood veroordeeld wegens het vermoorden van zijn pastoor, is gister ochtend de doodstraf voltrokken. Hij ging moe dig den dood in. Hij laat eene memorie na, waarin hij verklaart onschuldig te zijn. Te Dijon heeft zich een zeldzaam feit voor gedaan. De afgevaardigde Pierre Yaux is door zijn kiezers van zijn mandaat vervallen ver klaard. In een groote vergadering heeft de socialistische partij aldaar het besluit genomen om 1o. Pierre Vaux van de registers der partij- genooten te schrappen, 2o. den voorzitter der Kamer het ontslag van den afgevaardigde Vaux te zenden, dat deze, bij het stellen zijner candidatuur, in blanco had geteekend. Dat is nog eens een imperatief mandaat ENGELAND. Koningin Victoria is Dinsdagavond naar Schotland vertrokken. De minister van marine heeft gisteren een officieel telegram uit Bonny (West-Afrika) ontvangen, volgens hetwelk de sloep van het Engelsche oorlogsschip Alecio bij het doen van een verkenning op eene livier een aantal schoten had te doorstaan, die van de oevers kwamen. Eén matroos werd gedoodde stoker en een andere matroos werden ernstig gewond. De werkstakende mijnwerkers te Glasgow hebben gisteren besloten den arbeid te her vatten. Het 30 jaar geleden geopperd plan om te Londen eene nieuwe katholieke hoofdkerk te bouwen naar, het model der St.-Pieterskerk f* te Rome, op een door kardinaal Manning aangewezen plein, nadert zijne verwezen lijking. Van het benoodigde kapitaal van 125,000 pd. st. is reeds de helft bijeen. De eerste steen zal worden gelegd in Juni 1895. E C S L i I). Dat de toestand des keizers geen reden geelt tot bezorgdheid, b'ijkt ten overvloede uit het vertrek van professor Zacharjin naar Moskou op den 25n dezer. De Daily Neics verneemt dat de regee ring voornemens is de vloot m de Kaspische zee aanmerkelijk te versterken, niettegen staande het verdrag met Perziè aan Rusland reeds het uitsluitend gezag in die zee ver zekert. Rusland schijnt te vreezen dat Enge land eventueel de beste schepen der handels vloot zou kunnen opkoopen. Vandaar dat de Russen hun eigen marine in de zee zouden willen versterken. Den lOn September zal de eerste gewone trein rijden op de tweede afdeeliug van den T'anssiberischen spoorweg\an Koergau naar Omsk, een afstand van 756 werst, mét i-U iceds "oor liet verkeer geopende gedeelte, van Tsjeljabinsk naar Koergan, 1006 werst. De reis zal onder anderen worden meege maakt door den minister van verkeerswegen, den lieer A. K. Kriwosjejin. ITALIË. Te Rome loopt bet gerucht dat de minister van financiën Boselli aan Crispi hoop gegeven heeft, dat het weinig moeite kosten zal het evenwicht op de begrooting te herstellen, daar de belastingen veel meer opgebracht hebben dan men meende. De Triluna en de Italia spraken reeds Dinsdagavond liet gerucht tegen, als zou de minister van oorlog Mocenni afgetreden zijn Woensdag bevatte de Dsercito militare mededeelingen aangaande de voorstellen tot reorganisatie van het leger, welke door generaal Mocenni in de volgende parle- mentszitting ingediend zullen worden. Te Frascati zijn tien personen in hechtenis genomen die vroeger tegen de arrestatie van anarchisten verzet hadden aangeteekend. De Agenzia Siefani meldt uit Massowah: Berichten uit Gosregieb houden in, dat de derwisehen volslagen ontmoedigd zijnmen betwijfelt of de malidi versterkingen zou kun nen zenden. De verstei kingen om Kassala zijn gereed, de bezetting is nu in staat, eiken aanval het hoofd te bieden. T D K K IJ E. De sultan heeft Woensdag den nieuwen Italiaanschen gezant ten gehoore ontvangen. De sultan heeft thans een besluit uitgevaar digd, waarbij voor alle niet-Muzelmansche scholen het ouderwijs in de Turksche taal verplicht wordt gesteld. Als vergoediug daar voor heeft de sultan voor de leerlingen dier scholen het in staatsdienst treden gemakke lijker gemaakt. A M E R I K A. Het congres der Yereenigde Staten is Dins dag tot nadere bijeenroeping uiteengegaan. President Cleveland is naar zijn landgoed te Buz»ard bay teruggekeerd. Het verhaal tan een bomaanval op generaal Crespo, den president van Venezuela, wordt officieel tegengesproken. De Times verneemt uit Lima dat het hoofd der opstandelingen Pierola het voornemen heeft binnenkort met wapenen en ammunitie naar Peru te vertrekken. CHINA. Omtrent den oorlog tussehen China en Japan zijn weer enkele opgeschroefde berichten ont vangen, welke uit den aard der zaak nadere bevestiging behoeven. Volgens een bericht uit Chineesche bron hebben de Chineesche troe pen in Korea, bijgestaan door 5000 Ivoreanen, de Japansche strijdmacht met groote verliezen 40 mijlen ten noorden van de hoofdstad Seoul teruggeworpen en wordt de vijand nog steeds achtervolgd. Daarentegen meldt een gerucht uit Japansche bron dat de Japansche vloot zich in hel noordelijk deel van de golf van Petchili bevindt, dat eene aanzienlijke tioepen- macht ten noorden van Taku is ontscheept en zicii gereedmaakt tegen Peking op te rukken, terwijl reeds 20,000 man Japan- neezen aan de Gele rivier zouden staan. Te Hongkong is een Fransch zendeling door een Japansch soldaat gedood. De oorlog begint reeds nadeelig op deu handel te werken. Volgens de Pall Mall Gazette is te New-York tengevolge van den oorlog de prijs van thee in de laatste dagen 50 pCt. gestegen. De Duitsehe katholieke zendelingen, die in Zuid-Shantung door roovers gevangen genomen waren, zijn tegen 4000 mark losgeld in viijheid gesteld. SCHIEDAM, 31 Augustus 1804. De taptoe, waarmede gisteravond de natio nale feestdag van heden werd ingewijd, had een groote en opgewekte menschenmassa op en rondom het Marktplein verzameld. Zoodra het klokkengelui geëindigd was, werd de roflel geslagen en de taptoe geblazen. Nadat vervolgens liet sWiihelmus" (oude toonzetting) was ten gehoore L "bracht, begaf de troep zich langs verschillende straten, be geleid door fakkellicht en Bengaalsch vuur, weilt geheel een recht feestelijke stemming teweegbracht, waarvan de straten nog in het late avonduur gewaagden. De 14e verjaardag van II. M. Koningin "Wilhelmiria wordt heden alhier gevierd door het uilsteken der nationale driekleur van alle openbare en zeer vele particuliere go- bouwen, de torens, molens en de in de havens liggende schepen, zoodat onze stad een recht feestelijk aanzien heeft. Door de stafmuziek der dienstdoende schut terij werd hedenochtend te 8 uur van liet

Schiedamsche Courant | 1894 | | pagina 1