A°. 1894 Woensdag 5 September. N°. 8610 Eerste Blad. KENNISGEVING. A. ch. tenyeertlgst© Jaargang. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag, Buitenlandsclie Berichten. UITGEVER: J. ODÉ. mil t. Abonnementsprijs, per kwartaal Jfranco per F°st, door het geheele Rijk Afeonderlijke nominers t 1.85. 2.50, - 0.10. K ÏI ItB A SI t BOTKRSUUT 7 O. Advertentieprijs: van 110 gewone regels met inbegrip van eene Courant. 1.10» Iedere gewone regel meer- 0.10. Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. De burgemeester, van Schiedam Brengt bij dezen ter kennis van de ingezetenen: Dat het kohier van de belasting op bedrijfs- en andere inkomsten, no. 3, dezer gemeente, over het dienstjaar 1891/05, door den heer directeur der directe belastingen te Rotterdam op den lsten September 1894 executoir verklaaid, op hedeu aan den ont- '•ecte belastingen ter invordering is vanger dei •overgemaal' Voorts plicht voet te va'""- bij dezen herinnerd, dat een ieder ver- aanslag op den bij de wet bepaalden alsmede dat lieden de termijn van ses weken A*t, binnen welken de reclames tegen deren aanslag behoor»# te worden ingediend. En is hiervan afkondiging geschied, waar het be hoort, den 4den September 1894. De burgemeester voornoemd. VAN DIJK. VAN MATENESSE. Schiedam, 4 September 1894. Vervolg.) De laatste krijgsbedrijven van den dapperen gsaorcal Michiels op Bali worden door den beer De Bruyne volgenderwijze geschetst. Ze liebben betrekking op den vorst van K lonkong, >den laatsten vijand, die op Bali te bevechten bleef, Den 24sten Mei 1849 begaven de troepen zich op weg naar het westelijk gelegen Kasoemba, van waar een weg noordwaarts naar de residentie van den vorst van Klon- kong voerde. De weg liep van Padang Cove eerst door een nauwen pas, dan door bouw land. Het gebergte verwijdert zich langzamer hand van de kust, maar zendt iets verder twee bergruggen naar het strand. Waar de tweede rug de kust bereikt, lag de tampat dewa of tempel van Soenla Lawas, die door de Baliërs goed versterkt wasdan verwij dert het gebergte zich weer en aan de andere zijden van den tempel bestaat liet terrein ge heel uit bouw'.and, met doornachtige heggen doorkruist en hier en daar met kokospalmen beplant, Zoo dra men bij den tempel was aange komen, werd het vuur dadelijk op.de ver dedigers geopend, terwijl het 5de bataljon afgezonden werd, om langs den voet van het gebergte de stelling om te trekken en den bergrug te bezetten. Met veel moeite be reikte het laatste den top van den rug, die de stelling beheerschte, en bracht van daar door zijn plongeerend vuur verwarring onder de Baliërs. Te gelijk werd ook de bestorming van voren bevolen en na eene dappere ver dediging de tempel genomen. Daarop trok ken de troepen verder naar Kasoemba de helft van het vijfde, het dertiende en het zevende bataljon onder Van Swieten meer langs het gebergte, de andere onder den generaal zelf langs het strand. »Aan den ingang van den kampong Kasoemba stormt eene talrijke bende met gevelde lans en onder groot geschreeuw op de troepen los, maar wordt teruggedreven en de kam pong voet voor voet veroverd. De Balische kampongs zijn verdeeld in groote vierkan ten, omgeven door steenen muren van acht a tien voet hoog, eu elk van deze wordt op zich zelf verdedigd. Vooral in éen blok, waarin zich ongeveer 100 man bevonden, werd met buitengewone dapperheid gevochten. Driemaal waren de onzen binnengedrongen, maar ook driemaal er uit geworpen, totdat eindelijk het geschut eene bres gemaakt bad, waarop allen over de kling werden gejaagd. »Intusschen is ook aan den rechtervleugel hard gevochten. Met groote overmacht valt de vijand de troepen aan, maar wordt terug geslagen. Oogenblikkelijk herzamelt hij zich en dringt, voorafgegaan door eeuige tirailleurs, met gevelde lans, voorovergebogen hoofd, onder woest geschreeuw, op de onzen in. Dezen laten hem bedaard naderen, maar ont vangen hem, zoodra hij goed onder schot is, meteen tweegelederen vuur, dat hein opnieuw doet afdeinzen. Een derde aanval heeft plaats, toen de rechtervleugel in de open rijstvelden ten westen van Kasoemba is aangekomen. Het zevende en dertiende bataljon vormen onmiddellijk carré's, daar de vijand eene omtrekkende beweging heeft gemaakttevens wordt hij rta de inneming van Kasoemba ook in de flank aangevallen en teruggedreven, waarop hij eindelijk den strijd opgeeft en naar Klonkong aftrekt. Nu blijft nog over, den kampong te zuiveren van de enkele vijanden, die zich nog hier en daar in de huizen Heb ben genesteld en deze met de grootste woede verdedigen, totdat eindelijk te vier uur in den namiddag de vermoeide troepen hunne kwar tieren kunnen betrekken. De generaal neemt zijn hoofdkwartier in den kraton; de troepen worden in den kampoug gelegerd en langs de toegangen der verschillende wegen wachten uitgezet, om nachtelijke aanvallen te voor komen. »De nacht gaat vrij rustig voorbij, doch te drie uur in den morgen hoort men plotseling geweervuur aan twee der wachtposten. Dade lijk wordt alarm geslagen, en worden de troepen in slagorde gesteld. Men ziet den vijand naderen met brandende flambouwen, waarmede hij reeds hier en daar de huizen be gint in brand te steken, maar daardoor ook zelf beter zichtbaar wordt. In doodsche stilte wachten de onzen hem af, en nauwelijks is hij tot op honderd schreden genaderd, of hij ontvangt de kogels der drieponders in zijne dichte gelederen. Hij deinst af, bepaalt drie keer zijn aanval, maar wordt even dikwijls teruggeslagen. Toen splitst hij zich in twee afdeelingen, waarvan de eene naar het strand trekt en het marine-bataljon aantast, de andere den kampong overvalt bij de kwartieren van het dertiende bataljon. Het marine-bataljon doet hem door een tweegelederenvuur afdein zen, en evenzoo is ook de tweede aanval vruchteloos. slntusschen is het enkelen vijanden gelukt, door de onzen heen te dringen en de park- lijnen van eenige paarden door te snij den. Zoo komen zij in de nabijheid van generaal Michielsdieomringd door de officieren van zijn staf en de commandanten der genie en artillerie, in de open ruimte van den kraton zijne bevelen staat te geven. Om het terrein enkele oogenblikken zicht baar te maken, laat de commandant der artillerie nu en dan een lichtkogel ontsteken. Pas is de eerste ontbrand, of er vallen in de onmiddellijke nabijheid eenige schoten, waar van een den officier van gezondheid Schrei- ner in den arm raakt, een ander den gene raal in het rechterbeen treft, zoodat bij ter- nederstorl. Te gelijk heeft een nieuwe aanval op liet zevende bataljon plaats, die afgeslagen wordt, waarna de vijand voorgoed terugtrekt. ïDit was het einde van den gedenkwaar digst nacht van den 24sten Mei, van dien w Vmden strijd in de duisternis, slechts hier en daar door een opstijgenden lichtkogel, de fakkels der vijanden en de vlammen der brandende huizen verhelderd. Zoowel de wachtposten als de uit hun slaap gewekte troepen hadden moedig hun plicht vervuld, al had er ook sommige oogenblikken eenige verwarring gehoerscht, voorzeker niet te ver wonderen ï»te midden van bet builend ge schreeuw en amok roepen van zooveel dui zenden vijanden van liet knetteren der vlam men, die op verschillende plaatsen in den kampong oprezenvan de zware slagen dei- door het vuur splijtende bamboe; van het kraken der instortende muren het knallen van geweerschoten .n alle richtingeniiet dreunen van kanonvuur; het fluiten der kogelshet brieschen en trappelen van los- loopende paardenhet kermen van gewonden en in éen woord te midden van al de ont zetting, die een der ijselijkste tooneelen van het oorlogsleven kan te weeg brengen."" (Weitzel.) liet verlies der Baliërs in de dagen van den 24sten en 25sten Mei werd geschat op 800 dooden en 1000 gewonden, dat van de Nederlanders op 7 dooden en 28 gewon den. Groote verslagenheid verwekte evenwel de dood van den generaal Michiels, die, naai de Etna overgebracht, waar zijn rechterbeen geamputeerd werd, denzelfden avond nog was bezweken. Algemeen was'de rouw om den uitstekenden krijgsman, die zoowel hier als op Sumatra's Westkust niet alleen door zijn moed en veldheerstalenten, maar. gelijk liet officieel blad der Indische regeeiing getuigde, ook door zijne schranderheid en doorzicht in daden van burgerlijk bestuur had uitge blonken. (Slot volgt.) BELG I E. De gemachtigden der radicale «Associa tion" en der nLigue libérale" hebben Zater dagavond hunne onderhandelingen ten einde gebracht. Besloten werd, het volgende pro gramma aan de verschillende groepen ter bekrachtigiug aan te bieden De candidaturen voor de Kamer zullen als volgt verdeeld worden 7 voor de «Associa tion", 7 voor de nLigue", 4 voor den Werklie- denbond De commissie beschouwt de volgende pun ten als vereenigbaar met de individueele par tijprogramma's 1. Herziening der kieswet (hoogstens 25- jarigen leeftijd voor senaat, pvoviucie en ge meente kiesrecht voor de gemeenten op niet engere basis dan nu voor de Kamer is vast gesteld). 2. Gelijke verdeeling der militaire lasten. Beperking van den diensttijd. 3. Afschaffing der rechten op vleeseh en noodzakelijke voedingsmiddelen. Verzet tegen protectionistische maatregelen ten aanzien van den landbouw. 4. Maatregelen in het belang van de mijn arbeiders en de werklieden in ongezonde oe- drijven. 5. Maatregelen ter bescherming van de .be langen der werklieden en ter voorkoming\an de depressie der loouen tengevolge van mis bruik van concurrentie bij het aanbesteden van openbare werken. 6. Wettelijke regeling der werklieden- verzekering. In een aanvullingsartikel wordt bepaald dat, mocht de werkliedenpartij hare medewerking weigeren, alle candidaturen ge lijkelijk tusschen de beide groepen verdeeld zullen worden. Uit Brussel wordt van I dezer gemeld: De leuning heeft heden het bureau van het vredes-congres in audiëntie ontvangen. Deze lieeren toesprekende, zeide de koning»Ik stel groot belang in het werk van de mannen en vrouwen van naam, die aan dit congres deelnemen. In het bijzonder als souverein van eenen neutralen staat, wijd ik mijne aandacht aan liet vraagstuk van den vrede. Onze neutraliteit legt ons verplichtingen op wij moeten diensvolgens over de middelen kunnen beschikken om die neutraliteit te ver dedigen in overeenstemming met onze eigene inzichte'n cn met die van de staten welke onze neutraliteit gewaarborgd hebben". De slotzitting van het congres is heden- namiddag gehouden. De leden die hij deu koning op audiëntie geweest waren, gaven aan het congres verslag van de hun ten deel gevallen ontvangst, waarin liet congres ver klaarde eene krachtige aanmoediging te vinden.

Schiedamsche Courant | 1894 | | pagina 1