A0. 1894. Zaterdag 8 September. N°. 8613. Aohtenyeertigste Jaargang. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag, UITGEVER: J. ODÉ. SCHOUW W a a r s c h u w i 11 g. SnSlenlaTidsclie Berichten. Binnenlandsche Berichten. Abonnementsprijs, per kwartaal Sranco per post, door het geheele Rijk Afzonderlijke nomraers t 1.85. 2.50. - 0.10. I« V US R A IJ s BOTKKSTBAIT PO. Advertentieprijs: van 110 gewone regels met inbegrip van eene Courant. f 1,10. Iedere gewone regel meer- 0.10. Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. aver de wateringen en Jielnslooten in ï»ct Oud- en IMeuw-Wcst. Frankeland. Burgemeester en wethouders van Schiedam, Gezien art 9 der verordening op het reinigen en ,0p de gevorderde breedte en diepte houden van de wateringen en heinslooten in het Oud- en Nieuw- West-Fraukeland binnen genoemde gemeente, van Jen 19den Mei 1881; Brengen tor kennis van de eigenaars van lande rijen, huizen en erven in genoemd Frankelaml, dat op Maandag den 24» September 1891, desvoormUld'jgsten vegen ure, eene SCHOUW zal gedreven worden over bovenbedoelde wateringen en heinslooten. Wordende bij dezen ieder, dien zulks mocht aan gaan, gewaarschuwd, te zorgen, dat aan het bij de bovenaangehaalde verordening voorgeschrevene alsdan behoorlijk voldaan zij. En opdat niemand hiervan onwetendheid zoude tinmen voorwenden, zal deze worden afgekondigd waar het behoort. Schiedam, den 7n September 1894. Burgemeester en wethouders van Schiedam VAN D1J1C VAN MAl'ENESSE. De secretaris VERNÈDE, B E L G I E. Koning Leopold maakte Dinsdag in gezel schap van de ministers De Burlet, De Smet de Naeyer, De Bruyn en den secretaris voor landbouw Nyssens, een tochtje op de Schelde beneden Antwerpen, ter bezichtiging der rivier verbeten'r,gs werken aldaar. Deze werken zijn bestemd om, in verband met het voor genomen nieuwe Rijnkanaal, aan den steeds ioencmendeu achteruitgang van het handels verkeer te Antwerpen, in vergelijking met Rotterdam en Hamburg, paal en perk te stel len Wel-is-waar overtreft de tonneninhoud der ie Antwerpen binnenkomende schepen nog steeds dien van Rotterdam en Hamburg; maar met de hoeveelheid der werkelijk gelost of in geladen wordende goederen is liet anders ge steld. Deze laatste bedroeg in 1891 en 1892 voor Antwerpen resp. 3,752,819 en 3,229,131 ton; voor Rotterdam 4,393,956en4,278,849 ton; voor Hamburg 5.425,189 en 5,490,774 ton. Tegenover deze cijfers staat dan een tonnenmaat der schepen voor Antwerpen: 7,140,625 en 6,676,764: Rotterdam 4,513,168 •en 4,729,648; Hamburg 5,762,369 en 5,638,533 ion. De bovengenoemde werken beoogen eens deels bet jivierbed der Schelde met zijn vele wendingen en ondiepten te verbeteren en dus den weg naar zee te verbeteren; anderdeels door een kanaal de Amsteniamsche en Rot- ierdamsche Rijnvaart naar Antwerpen af te leiden; de lengte van het geprojecteerde Ant- werpen-Rijnkanaal zou namelijk slechts 185 KM bedragen, terwijl die van Üerdingen naar Rotterdam 226, en naar Amsterdam 268 KM lang is. Men zegt dat de koning en de regee ring zeer gunstig gezind zijn voor deze plan nen. Er staat het nieuwe kanaal echter een waarschijnlijk onoverwinnelijk bezwaar in den weg, n.l. dat een deel van dit kanaal door Nederlandsch gebied zou moeten loopen. En overigens worden tegen dit gedeelte van het plan ook bedenkingen geopperd in Antwerp- •sehe handelskringen waar inen in ditgrootsche plan een noodlottig beletsel ziet van andere en noodzakelijker werken, vooral aanleg van verbeterde sluisinrichtingen en verbetering der havens. Het Woensdagavond te Brussel vergaderde bestuur der ^Association" verwierp met 7 tegen 5 stemmen de door Feron voorgestelde alliantie met de >>Ligue Libérale". Het be stuur vereenigde zich met- een voorstel van Riehald, strekkende om de kwestie der alli antie te onderwerpen aan de besturen van al de liberale vereenigingen van het arrondis sement Brussel. D lr I I S C If L A N D. Bij de onthulling van het gedenkteeken voor den ouden keizer te Koningsbergen heeft de keizer gezegd, dat hij evenals zijn grootvader de diep ernstige overtuiging heeft, dat hij alleen uit Godes hand zijne kroon ontvangen heeft, en daarin het richtsnoer van zijn handelen vindt. Aan den algemeenen partijdag der vrijzinnige volkspartij, welke te Eisenach staat gehouden te worden, is eene vergadering van alle Betlijnsche afgevaardigden der partij vooraf gegaan. Met 51 tegen 4 stemmen verwierp deze vergadering het voorstel om in het nieuwe program der partij eenigerlei ehch tot wettelijke invoering van een maximum- arbeidsdag op te nemen. Zoo werden ook alle andere voorsteilen tot wijziging van het ont worpen program verworpen, zoodat Eugen Richter over de neigingen tot oproer in het kamp der Berlijnsche partijgenooten eene schitterende zege heeft bevochten. Omtrent het verwachte nieuwe ontwerp van tabaksbelasting meldt de Zuidduitsehe Talal-zeitungdat het ten doel heeft, de be lasting te doen hellet) bij overgang in bet verbruik, voorts de controle te velde te doen vervallen, de rooktabak niet die voor sigaren, maar alleen die voor de pijp bestemd met eene zeer geringe verhooging van in voerrecht te belasten, daarentegen op alle andere tabaksfabrikaten een zooveel liooger invoevecht naar de waarde te berekenen. ENGEliSB. In hel deze week te Norwich geopende congres der Trade-Unions, sprak de voorzitter Delves eene redevoering uit, waarin hij met voldoening wees op de invoering van den acht uurswerkdag en een minimum-loon in de staatswerkplaatsen. De moeilijkheden, waar mede de nijverheid tegenwoordig te kampen heeft, schreef hij toe aan de overproductie, waardoorde markt de werklieden overheerscht, in plaats dat deze de markt regelen. De arbeid van het individu, zeide hij, moest wor den geregeld naar het voortbrengingsver- mogen der gemeenschapde loonen moeten daarom stijgen en de werktijd worden inge krompen, naarmate dit laatste toeneemt. Het collectivisme is het eenige middel tegen de kwalen der maatschappij en der nijver heid. De leeftijd, waarop kinderen in de fa brieken worden toegelaten, moest verhoogd, het loon voor de vrouwen gelijkgesteld wor den met dat der mannen, enz. Een andere spreker sprak als zijne over tuiging uit, dat de grootste vijanden van den werkman niet de kapitalisten zijn, maar de dronkenschap, het spel en de verkwisting. Niet minder dan 119 motiën zijn ingediend, welke ineerendeels eene politieke strekking hebben, in strijd met het tot dusver steeds gehuldigd beginsel, dat de groote werklieden- bond zich buiten den partijstrijd moet houden en alleen liet oog vestigen op de belangen der arbeiders. Er bestaat dan ook groote vrees dat de debatten tot eene scheuring in den machtigen borid zullen leiden. Reeds een voor proefje daarvan levert de verkiezing van een secretaris der parlementaire commissie. De afgevaardigde Fenwick, die tot dusver die functie vervulde, zal vermoedelijk niet her kozen worden, daar bij zich steeds tegen den 8-uren-dag voor mijnwerkers verzet heeften daarom alle afgevaardigden der mijnwerkers, behalve die uit Durham en Northumberland, tegen zich heeft. De onafhankelijke arbeiders partij stelt Tom Mann tot candidaat, maar ook van hem wil de mijnwerkersbond niets weten. De Engelsche mijnwerkers zouden het liefst John Burns kiezen, maar deze heeft voor het candidaatschap bedankt. Er zijn nu als candidate!) vier tot dusver weinig bekende mannen aangewezen. liet zal belangwekkend zijn, te zien of de parlementairen het winnen zullen en of het tiental arbeiders-afgevaardigden in liet Lager huis bij de eerstvolgende verkiezingen ver sterking zal ontvangen. Zij behoeven nog zoo talrijk niet te zijn als de [eren, op welke het Gladrtoniaansche ministerie tot dusver steunt, om de partijtoestanden aanmerkelijk te ver anderen. DENEMARKEN. Het IJslandsche Althing heeft een wets ontwerp aangenomen, waarbij het vangen van walvisschen binnen de grenzen van IJs- lands zeegebied aan vreemdelingen verboden wordt. Overtreding zal worden gestraft met 2000 kronen boete voor den eersten, 10,000 kronen voor den tweeden en inbeslagneming van bet vaartuig bij den derden keer. BÜIGAEIJE. De regeering maakt eene nota aan de mogendheden gereed, met verzoek prins Fer dinand van Saksen-Coburg als wettelijk vorst van Bulgarije te erkennen. Na goedkeuring door de Sobranje zal deze nota langs diplo- matieken weg worden verzonden alleen aan de Russische regeering zal zij door een depu tatie worden aangeboden. De regeering heeft de verzending per post van de Pesther Lloyd verboden, op grond dat dit blad een voor de regeering beleedi- gend hoofdartikel heeft opgenomen. Dat be sluit trekt te meer de aandacht, omdat Rus sische bladen, die voortdurend dergelijke artikelen bevatten, ongemoeid worden gelaten. De minister-president Stoiloff, die eene rondreis door het vorstendom maakt, heeft in eetie rede te Varna verklaard, dat het geen Bulgaar ooit in de gedachte gekomen is, te pogen Ruslands vriendschap te verkrijgen ten koste van de instellingen des lands. De regeering zal geen stappen doen om tot eene verzoening te komen door belangen daarvoor prijs te geven, hoewel zij alles vermijden zal wat Rusland zou kunnen kwetsen. AMERIKA. Te New-York hebben 15,000 kleermakers, slachtoffers van het kik eating system, het werk gestaakt. Zij eischen hooger loon. Maandag was de eerste Arbeidsdag in de Vereenigde Staten. In bijna alle steden is de feestdag met arbeidersbetoogingen gevierd. De Times verneemt uit Lima dat de Peru- aansche staatstroepen onmachtig blijken om de opstandelingen beslissend aan te vatten. De laatstgenoemden voeren met goed gevolg een guerilla-oorlog. De regeering lijdt boven dien aan chronisch geldgebrek. De troepen blijven zonder soldij, en het loon der Lima» sche politie is reeus twee maanden achter stallig. Dientengevolge heerscht natuurlijk algemeene ontevredenheid. CHINA. Een bericht uit Shanghai meldt dat eene aanzienlijke troepenmacht j.l. Donderdag eene verkenning heeft gedaan in den omtrek van Port Arthur, maar daar zij de verdediging van de landzijde te sterk vond, onverrichter zake is teruggetrokken. Chineesche 'Iberichten, over San Fran cisco gisteren te Londen ontvangen, geven den tekst van het keizerlijke manifest, bevat tende de oorlogsverklaring aan Japan. Dien aangaande valt enkel op te merken, dat dit document de Japanners minachtend sivojen" betitelt, hetgeen hun aloude burbarennaarn is. Volgens bericht uit Shanghai lokte het pro test der vreemdelingen tegen de arrestatie van twee Japanners in den vreemdenwijk te Shanghai eene bekendmaking uit van de Chineesche regeering, verklarend dat de in China nog ingezeten Japanners alleen dan blijven mogen, wanneer zij zich onvoorwaar delijk onderwerpen aan de Chineesche juris dictie, onverschillig waar woonachtig. Dien tengevolge besloten de nog overgebleven Ja- pansche firma's te Shanghai tot staking der zaken en terugkeer. De Chineesche pers be vat sarrende artikelen tegen Engeland wegens liet gebeurde met de Kowshing, betoogende dat de Britsche vlag straffeloos beleedigd kan worden en dat de Engehschen doodsbang zijn voor de Japanners. Een onderzeesche torpedo nabij Shanghai ontplofte bij ongeluk, daarbij eene Chineesche jonk vernielende. Eenigen van de bemanning kwamen om. De Times verneemt uit Shanghai, dat de Japanners moeten gedreigd hebben hunne toezegging, om Shanghai ongemoeid te laten, in te trekken, tenzij het arsenaal aldaar ge sloten wordt. Vermits dit laatstgemelde echter onbeduidend en schier werkeloos is, gelooft men aan andere drijfveeren der Japanners, vermoedelijk de begeerte om Engelands in terventie uit te lokken. AUSTRALIË. Volgens een te Kingston ontvangen tele gram zijn j.l. Zaterdag te Haiti zeven per sonen gefusilleerd, die betrokken zijn in eene samenzwering tegen het leven van den president Hippolyte. Een ander telegram meldt, dat te Port au Prince ernstige on lusten moeten zijn uitgebroken. Ofilciecle Berichten. Bij kon. besl. is tot voorzitter van de Eerste Kamer der Staten-Generaal, gedurende de zitting die zal aanvangen op den derden Dinsdag in September 1894, benoemd mr. A. van Naamen van Eemnes, lid van de Kamer. Bij kon. besluit is aan den heer J. C. Jansen, eervol ontslagen minister van marine, een pensioen verleend ten bedrage van f 4000 's jaars. SCHIEDAM, 7 September 1894. G. de Jong, wonende aan den Buitenhaven- weg alhier, heden in de Poldervaart aan 't

Schiedamsche Courant | 1894 | | pagina 1