visschert lijnde, kwam te dicht langs den ■watermolen, zoodat hij door een der wieken aan het hoofd getroffen werd en dientenge volge een schedelbreuk kreeg. Per rijtuig door den heer J. van der Burg naar zijne woning vervoerd zijnde, werd hem aldaar door de.i lieer J. A. Rutschv geneeskundige hulp verleend. Koningin Wilhrltnina geelt hedenmiddag een grooie kinderpartij op het paleis te Soest- dijk, waarvoor in de provincie Utrecht een aantal invitaties zijn gedaan. Er zullen kindervoorstellingen worden ge geven door het gezelschap van den heer Van Haarlem. De jonge prinsen van Bentheim worden op Soestdijk vei wacht. De garden-partij op het Koninklijk Domein Soestdijk is bepaald op moigen. De hoogleeraar dr. C. M. Kan, van de Amsterdamsehe universiteit, is door de Ko ningin-Regentes belast met het geven van onderwijs in de algemeene aardrijkskunde aan Koningin Wïlhehnina. Naar wij vernemen, is de hoogleeraar P. J. Blok te Leiden door de Koningin-Regentes aangezocht om aan Koningin onderricht it' de geschiedenis te geven. (N. R. Ct.) De gewone audiëntie van den minister van justitie zal Dinsdag 11 dezer niet plaats hebben. De St.-Ct. bevat liet kon. besluit, waarbij bepaald wordt, dat de tegenwoordige zitting van de Sutfen-Ueneraal zal worden gesloten op Zaterdag'15 September, des namiddags ten drie ure. De minister tan binnenlandse he zaken wordt gemachtigd zich op het vermelde tijdstip te begeven naar de vergadering der Staten-Geneiaul, teneinde in eene vereenigde vergadering der beide Kamers de zitting in naam der Koningin te sluiten. Uit Amsterdam is van iemand die onbe kend v\i! blijven, bij het departement van kolomen ontvangen eene som van f 100, ten behoeve van de militairen of gewonden in verband rnet de Lombok-expeditie. Dit bedrag zai, overeenkomstig de bedoeling van den gever, ter beschikking worden gesteld van het centraal comité van het sRoode Kruis" te Batavia. (St.-Ct.) De le luitenant der infanterie van het Oostindisch lever. jlir. J. Sandberg, thans met verlof te Haarlem, die zich voor Lombok had aangemeld, lieefi zijn oproeping daarheen ontvangen. Aan de oproeping van den heer L. den Beer Poortugai'l voor Lombok hebben reeds 150 jongelieden gehoor gegeven. Laiiilxik. Een heden ontvangen particulier telegram uit Batavia aan de N. Ti. Ct. meldt: «Gisteren keerden te Arnpenan terug: kapi tein Lindgreen. off. van gezondheid Ujlaki, luitenant Van der Plank en 00 soldaten, onder vrijgeleide van den radja. De vijand is uit Aroen verdreven door de artillerie. De zoon van den radja is gewond; de radja zal ons aanvallen. De 2T. li. Ct. voegt hieraan toe Dit telegram zal ongetwijfeld door onze landgenooten met groote blijdschap worden gelezen. De vrees dat kapitein Lindgreen en de zijnen de slachtoffers van de wraak der Baliërs zouden worden is dus gelukkig niet verwezenlijkt. Al valt liet voor het oogen- bltk moeilijk te verklaren, dat de radja, die den stiijd tegen ons voortzet, de gevangenen losgelaten heeft, het feit zelf is er niet min der verblijdend om. Het AL v. tl D. heeft een bericht uit Batavia ontvangen van den volgenden inhoud Lindgreen, Ujlaki en Van der Plank zijn met 00 soldaten uitgeleverd. Zij waren goed behandeld. De lijkeu zijn ongeschonden be graven. De radja is voornemens aan te val len. Door het nieuwe bombardement is de kroonprins gewond. De Baiineezen trekken zich naar het gebergte terug. Het 2e batal jon heeft een verlaten versterking ten westen van Mataram bezet. Het 9e, dat bij Kela stelling bad genomen, hoeft den vijand be schoten en teruggeslagen, met verlies van dooden en achterlating van repeteergeweren. Onzerzijds werden geerie verliezen geleden. De marine verhindert de vlucht van Djeiantik naar Bali. Op dit uogenblik is liet beeld van den toe stand op Lombok minder duidelijk geworden; Dinsdagmorgen ontvingen wij bet bekende telegram, met het aanbod van de Baliërs om 50 gevangenen in vrijheid te stellen, indien wij daartegenover wilden belooven met pak en zak het eiland te verlaten. Woensdag kregen we daarop het verrassende bericht, dat een bataljon oprukte tegen de vijande lijke stelling, en de hoofdplaats Mataram, de kraton, door de Baliërs was verlaten, als een gevolg van de granaten der marine. Daarbij kwam trouwens nog bericht van een krach tig optreden der artillerie, wat beschouwd mocht worden als een minachtend antwoord op den stouten eiscli van den radja. Van al deze feiten schijnt de regeering in- tusschen niets te weten. Noch omtrent het terugvinden van het detachement Lindgreen in het Dewahuis, noch omtrent de onderhan delingen over de 50 gijzelaars werd door haar iets bekendgemaakt. Alleen werd Dinsdag door den gouverneur-generaal aan den minis ter geseind, dat bij versterking van maiine en mariniers feite'ijk onnoodig achtte, een ver zekering welke in strijd sc! ijit met de mede- deeling uit een den volgenden dag door andere bladen ontvangen telegram, dat gene raal Vetter nieuwe schepen vroeg voor de blokkade van de "Westkust, Naar liet oris vi orkornt, is de regeering dus feitelijk twee dagen achter met het officieele relaas van den stand van zaken. (A'. v. d. D.) Het Leidsche Dagblad bevat het volgende ingezonden stuk: Gedenknaald voor de door verraad gesneuvelden te Lombok, Het denkbeeld tot oprichting van een der gelijk monument In Memoriam dier ongeluk kiger! ging in mij om, en daarvoor wenschte ik u, mijnheer de redacteur, plaatsing van het onderstaande te verzoeken. De tijd ontbrak mij echter, doch bij het lezen in uw dag! 1 id hoe treffend men in het «Kurhaus" te Sclievenin- gen een In Memoriam heeft herdacht, werd ik aangespoord niet langer uit te stellen en u mijn denkbeeld mede te deelen. Waar zoovele edele zonen van ons vaderland zoo noodlottig zijn opgeofferd door het verraad der Baiineezen en zoovele familiën in rouw zijn gedompeld, een verlies, dat de eer van ons vaderland heeft ondergaan, maar dat, zoo wij hopen, met glaus zal worden gewroken en met luister worden hersteld, daar mag zeker wel van een gedenkteeken sprake zijn. Mijn voorstel is dus dat door geheel het vaderland, onder het bestuur eener hoofdcom missie, zich verschillende commission mogen vormen tot het bijeenbrengen van gelden tot oprichting van een dergelijk monument, en door het houden van collecten langs de wonin gen in iedere stad, in ieder dorp, ja zelfs in ieder gehucht, de noodige fondsen worden bekomen, die voor zulk een treffend en vaderiandsch doel 'oenoodigd zijn. Eendiaeht toch maakt macht cn vele klein tjes maken een groote Voor andere doeleinden zijn meermalen in ons vaderland dingen tot stand gekomen, die op het geroep van éen stem uit de burgerij al gemeene sympathie ondervonden. Steller dezer regelen doet alzoo dit schrijven als een klank hooren, waarvan hij iioopt dat de echo door geheel het vaderland moge worden gehoord, ja zelfs daarbuiten en tot in de over- zeesehe gewesten. Daarom ook verzoek ik u, mijnheer de redac teur, uw dagblad, waarin u deze regelen bereid willig wilt opnemen, te willen zenden aan al de voorname dagbladen in ons vaderland, opdat eene algemeene bespreking, gevolgd door daden, tot stand moge komen. Dankbaar voor de opname dezer regelen ter bevordering vari een vaclerland«cli doel Met, achting. Zeiden, 4 Sept. '1894. A. Spinis. De afdeeltng Rotterdam van den Neder landsehen bond van oud-onderofficieren beeft het voornemen eene soiree te organiseeren, waarvan de opbrengst, na aftrek vau de on- vermijdelijkste kosten, ten goede zal komen aan de nagelaten betrekkingen van de ge sneuvelden te Lombok. (N. li. Ct.) Blijkens een te Amsterdam ontvangen par ticulier telegram heeft bet Bataviaasch Niemobllad voorgesteld eene loterij ten be drage van een half miilioen te houden, ten bate van de Lombok-expeditie. JY.v.d.D Aan dc expeditie wordt deelgenomen door de marine met de schepen Fries Hendrik, Eoningin Emma der Nederlanden en Tromp van het auxüiair eskader alsmede de Sumatra en de Borneo van de Indische marine. Met de kanonnen der Prins Hendrik kan geschoten worden op 3500, met die van de Emma en de Tromp op 5000 Mhet geschut van de Sumatra en de Borneo draagt op afstanden van -10,000 tot 42,000 M. Aangezien nu Mataram 4500 M ongeveer van de kust ligt en de schepen ongeveer 4<l0 M van den wal geankerd zijn, bedraagt de geheeie afstand welke de kogels moeten doorvliegen 5000 M. De Prins Hendrik heeft dus Mataram niei kunnen beschieten, de Emma en de Tromp konden liet net even bereiken. De Sumatra en de Borneo iiebben dus het eigenlijke bombardement gedaan, en hunne kanonnen zouden vermoedelijk in staat zijn zelfs Tjakra Negara te bereiken. Een ongerioemdschrijvervan een ingezonden stuk in de N. Roti. Ct. trekt hieruit de leer, dat het hoog noodig is om bij onze marine steeds met den tijd mee te gaan en voor de nieuwste en beste bewapening te zorgen. Men vraagt hoe het mogelijk kon zijn, dat kapitein Lindgreen in zijn benarde positie tussclien de Baliërs, den brief van generaal Vetter in handen heeft kunnen krijgen. Een Indisch officier, die meer dan éen expe ditie meilemaakte, geeft daarop het volgend antwoord Voor het overbrengen van rapporten of brieven door de postenketen worden spionnen gebezigd. Daarvoor gebruikt men kettinggan- gers, gestrafte inlanders, die als koelies mee op expeditie gaan en deze gevaarlijke diensten geheel vrijwillig vervuilen, met het vooruit zicht bij welslagen kwijtschelding van straf te ei langen, soms tot mandoer te worden verheven, Voor dit gevaarlijk werk het meest geschikt, zijn de Pal em bangers, die als spionnen echte branies zijn en voor geen paar dooden te sterven bang zijn. In den regel wordt meer dan éen ketting ganger uitgezonden met hetzelfde bericht, om als de een in banden van den vijand mocht vallen, kans te hebben dat de ander zijn doel bereikt. De brieven worden in den regel in een doosje lucifers verborgen, omdat, indien dc spion gedood mocht worden door den vijand en gefouilleerd, dit het minste argwaan wekt. liet mag wel eens opgemerkt worden, zegt, het Vaderland dat de gevangen neming van kapitein Lindgreen en zijn deta chement wel aan twee onzer bladen is ge seind, maar officieel niet is bevestigd. Er bestaat hoop, dat deze Jobstijding met juist is. Men weet, dat Lindgreen met zijn deta chement zich verschanst heeft in een Dewa huis ten Z.-O. van Tjakra Negara. Dit is een hindoe-tempel, die wel, gelijk gewoonlijk het geval is, op een hoogte zai zijn gelegen en gemakkelijk te verdedigen zal zijn. Het op rukken naar Kela, waarvan Woensdag ge seind werd, heelt denkelijk ten doel hem te ontzetten. Het bericht zijner ontzetting, gis teren riog ongegrond, zal dus nog waar kun nen worden. Volgens een particulier bericht kan men het zilvergeld in massa opgestapeld vinden bij den vorst van Lombok, die niets maalt om goud, maar zijn zinnen heeft gezet op het blanke zil ver. Het witte metaal, dat hij eenmaal bezit, wil hij niet meer missen (misschien mag hij dan toch de oorlogskosten er van betalen Als na den verkoop zijner plantage-producten, soms 3 a 4 karren rijksdaalders komen bin nenrijden, dan is hij er het eerst bij om te zorgen, dat er geen enkele verloren gaathij bewaart ze alle zorgvuldig; dat zijn zijne kroonjmveelen. Het denkbeeld wordt geopperd of het niet voor de hand ligt, om den schatrijken vorst van Lombok, als hij zijn te verwachten onder werping heeft aangeboden, bij wijze van oor logsschatting, te belasten met een ruime scha deloosstelling ie. Aan de nagelaten betrekkingen der door het verraad gevallen of onverhoopt nader nog te overlijden en vermiste officieren en min deren 2e. Aan allen, die tengevolge van de door dat verraad bekomen wonden oflicliaams-of zielsziekten voor den militairen dienst zullen worden afgekeurd. Aan een «militair-aardrijkskundige beschrij ving van het eiland Lombok," door den ka pitein van den Indischen generaien staf, H. P, Wi'.lemrtijn (die nu zulk een werkzaam aandeel in de tegenwoordige Lombok-expeditie neemt) zijn volgende bijzonderheden ontleend: De krijgsmacht van den vorst van Lombok kan worden berekend op een maximum van 440,000 ("100,0ü0 Sasaks en 40,0(10Baliërs), waarvan er pl. m. 20,000 in geval vati oorlog stemd worden om koelie- en transport diensten te verrichten. De Sasaks zijn geheel ongeoefend en in vredestijd zelfs niet met- geweren gewapend. Zij worden in geval van nood opgeroepen en voor hel grootste deel van lansen, voor een klein deel van vuursteen- en percussiegeweren voorzienelke inboorling draagt verder een kris. Omtrent hun militaire eigenschappen kan slechts gezegd worden, dat zij verre van twistziek en in geenen deele oorlogzuchtig van aard zijn slechts zelden en niet dan na aanhoudende kwelling, zullen zij zich tegen het gezag verzetten. De Italische krijgslieden vormen geen staand leger, doch worden in oorlogstijd opgeroepen en dan met geweren bewapend. Slechts 450 man zijn doorloopend onder de wapenen en vormen een lijfwacht voor den vorst. In vre destijd worden de Baliërs geregeld bij ploegen opgeroepen om zich in het schijfschieten te- oefenen, zoodat zij zeker hierin oefening be zitten. Het aantal geweren kan op pl. m. 25,000' stuks geschat worden, waaronder pl. m. ÏOOO achterladers zijn voor de vorstelijke personen en «poenggawa's" (Baliërs die den vorst in de uitoefening van zijn gezag bijstaan). In tijd van oorlog wordt eerst de Baüsche krijgs macht van geweren vooi zien en de overschie tende vuurwapens worden aan een deel der Lomboksche dienstplichtigen uitgereikt, ter wijl de overige met lansen worden uitgerust. Dit aantal vuurwapens kan echter vermeer derd worden, daar er op Lombok geweren worden gemaakt. De 70 a 80 stuks kanonnen, die op Lombok gevonden worden, kunnen weinig schrik in boezemen, omdat zij van zeer oude constructie ziju, grootendeels zelfs geen affuiten bezitten en hoofdzakelijk voor saluutschoten gebezigd worden. Op den weg van Tjakra Negara lig gen 47 stukken geschut, waaronder 12 lilah's. Hoewel Mataram de hoofdzetel is van het Lombokseh bestuur, verwijlen de vorsten bij voorkeur op een der zeven in de nabijheid gelegen lustverblijven, te weten Narrnada, Lingsar, Goenoeng, Sari, Bogaveati, Andana, Pringa-rata en Tjnkra-Negara. Het Handelsblad zegt van een oud-kapitein der Indische mailbooten, die in de jaren '188ti en 1887 anderhalf jaar op Lombok gevaren heeft en bij elke reis, welke hij naar het eiland maakte, een tochtje in het binnenland ondernam, een en ander omtrent de wapenen vernomen te hebben, waarover de Baiineezen' beschikken. Reeds toen wist een mot den vorst van Lombok zeer goed bekend man op het eiland dien zegsman te vertellen, dat de schatrijke vorst zijn geld niet alleen besteedde aan het laten aanleggen van de prachtigste Engelsche tuinen, maar dat er geen maand voorbijging, zonder dat Chineesche schepen- die ven Singapore over Soerabaja en Bali naar Lombok voeren, een groot aantal van de beste en duurste Engelsche geweren van John Price en John Little, te Singapore, op Lombok aanbrachten. Genoemde zegsman meende 'bok, dat bet bij onze legermacht in Indië zeer bekend bad kunnen zijn, dat zich op Lombok duizenden geweren bevonden, en dat deze in de eerste plaats hadden moeten worden opgeëischt. De uitkomst heelt, zegt het KdbL, helaas bewezen, dat de Lom bokkers zeer goede geweren hadden en zich er niet minder goed van wisten te bedienen, daar zij blijkbaar de officieren als liet ware uit deu troep hebben weggeschoten. Eene in het officieele blad der Kaapkolonie geplaatste bekendmaking nopens een wijziging- in de heffing van doorvoerrecliten vau goe deren, welke transito genoemde kolonie naai de Zuidafrikaanselie republiek worden ver zonden, is opgenomen in de St.-Ct. no. 208, Jn de gisteravond gehouden vergadering van de vol kski es vereen iging «De Unie", af- deeling van den Ned. bond voor algemeen kies- en stemrecht, heeft men zich voor dc opheffing van genoemden bond verklaarden is in beginsel besloten, zich aan te sluiten bij den in de vorige maand te Zwolle gecon stitueerde sociaal-democratische partij. Door den raad der gemeente Oud-Beier land is afwijzend beschikt op een verzoek tan de vereeniging Hoekse! ie waards Belang", om een subsidie te verleunen aan de RoUerdam- sche tramwegrnaatsclmppij voor de totstand koming eener treinverbinding met Rotterdam. In de Tuinstraat te Amsterdam is op een zolderkamertje een man plotseling overleden, die, blind zijnde, met bedelen aan deu kost kwam. Toen Woensdagmorgen na de begra fenis bet meisje, dat hem doorgaans verge zelde, door familieleden eens onder handen werd genomen, kwam men tot de ontdekking, dal me 1 he pe: ha sc! du vei on- scl zot gei lie gel he< eei on lui iin kv ziji vei die de OPi ge' be: is

Schiedamsche Courant | 1894 | | pagina 2