cn lot het aangaan eener 3 pCt. leening, groot nominaal f3,000,000, in serieën uit te geven. We achten dit voorstel van groot belang, en daar het op een bijzonder gunstig oogen- blik is ingediend getuige het succes eener dergelijke lem;ng te Rotterdam zal de gemeente waaischijnlijk hieruit een bate van pl. m. zes duizend gulden trekken. Wij laten het voorstel hieronder volgen. Met het oog op den tegenwoordigen lagen rentestandaard waardoor o. a. de gemeente Rotterdam dezer dagen eene 3 pCt. geldlee- ning gesloten heeft tegen een koers van onge veer 98'A pCt., achten wij het tijdstip thans gunstig om tot dekking van de uitgaven, verbonden aan verschillende buitengewone werken, eene geldleening aan te gaan tegen eene rente van 3 pCt. 's jaars, en de bestaande 3Vü pCti leeningen ten laste der gemeente af te lossen en te converteeren in eene 3 pCt. leening. Wij stellen daarom den raad voor in begin sel te besluiten de 3i/2 pCt. geldleeningen ten laste der gemeente allen geheel af te lossen en eene nieuwe 3 pCt. leening ten behoeve der gemeente aan te gaan tot een nominaal bedrug van f3,(JOO,OOü.— uit te geven in 30 seriën, ieder van f 100,000,waarvan aan stonds te negotieeren een bedrag van f 1.500.000, Tot toel c'iting en Dadere aanbeveling van ons voorstel zijn wij zoo vrij het volgende onder uwe aandacht te brengen Aannemende dat het dadelijk te leenen bedrag van f 1.500,000 tegen een koers van 98 pCt. vvoidt geplaatst en aan provisie V* pCt. moet worden betaald, geeft dit, fa aftrek van de 2 pCt, koersverschil, «en netto provenu van f 1,466,250, als: f 1,500,000 af i/j pCt. prov. - 3750 f 1.49i).'g50 af 2pCt koei sverschii - 30.000 Het totaal bedrag der op 1 Janu ari 1895 loop -rule leeningen is f 1.016,000 - 68,000 - 67,000 Blijft Uit de genoemde som van f stellen wij ons voor te betalen 1. de volgende reeds uitgevoerde buitengewone wei keu, waar voor geleend had mogen worden, als a. Uitbreiding school Brouwer f 5500.- - b. nieuw gebouw de school Tij 1 -13500. e.Sehoolmeubelen voor als boven - 750 2. Het aangekochte pand ïde Neder landen"' - 20100. f 1.466,250 - 1,151,000 "1 315.250 315,250.— 39,850. Blijft f275,400— "Verder zouden wij de f30.000 wegens verkoop van land aan Ant. Jurgens, en de f 25,096 40 voor vei kochten grond aan de firma Van Deventer en Zoon, te zamen in ronde cijfers f55,100 bedingende, vvenschen te beleggen in 2-/» pCt. In schrijving N. W. S., waardoor na aftrek dier genoemde som van- 55,100. beschikbaar blijft f 220,300. Dit beschikbaar bedrag zou kunnen strek ken om daaruit te voldoen de kosten, ver bonden aan de uitvoering van de volgende op de begrootingen voor '1894 en 1895 uit getrokken buitengewone openbare werken: Begroeting 1894: Volgn. 93, art. 6. Kosten schoeiing in het Spuikauaal buiten den Frankelandschen dijkf 4500- Idem. houten stortebed in het Spuikanaal binnen de schuiven - 3500. Idem, nieuw stoomwerktuig voor stoomgemaal aan gedempte Broersvest- 10000.— Begrooting 1895: Volgn. 96, art. 6. Kosten van het maken van kribben bjj het terrein verkocht aan de firma "Van Deventer en Zoon - 15000— Volgn. 97, art. 7. Kosten we- Transporteere. f 33,000. Transport, lijf 33,000. gens het verleggen van de voor haven, het maken van een los- wal en spoorwegaansi. aan de MaasMemorie. Te zamen f 33000.— zoodat voor den zooeven gemelden sMemoi ie- post" en tot eene zoo zeer gewenscbte ver sterking van de kas, zou overblijven een be drag van f187,300. Behalve het voordeel van V» pCt, rente besparing, verdient het voorstel ook hierom aanbeveling, omdat de opbrengst van de ver kochte gronden aan de heeren Jurgens en Van Deventer niet onder de gewone inkom sten wordt opgenomen waardoor ze langza merhand veismelt, doch het volle bedrag dier opbrengst als bezitting voor de gemeente behouden blijft, onder genot van jaarlijks afwerpende rente; terwijl de kosten ver bonden aan den koop van liet pand ïde Nedei landen" over tal van jaren zullen wor den verdeeld, waardoor de gemeente, zonder belangrijke geldelijke opoffering, uit de ge wone ontvangsten ook in het bezit van dit pand zal zijn gekomen. Mocht Uwe vergadering zich met ons voor stel kunnen vereenigen, dau zullen wij liet plan voor de aan te gane geldleening ont werpen en dit in eene volgende vergadering ter vaststelling aanbieden. Hier ter stede hebben zich reeds 14 per sonen aangemeld om dienst te nemen bij het Ned.-Oostindische leger. Hedenmorgen is een bakkersknecht aan het Overschiesche plein, doordrn hij licht- hoofdig werd, in de Schie gelooperi. Hij werd daaruit gered, zonder letsel te hebben beko men, door den zakkendrager A. Scheffer. Hedennamiddag is het 5-jarig zoontje van den heer Z. spelende in dè Schie geraakt. Hij werd door.J. Hoppe er uitgehaald. Letsel bekwam hij niet. H. M. de Koningin-Regentes schonk aan II. M. de Koningin op HDr. verjaardag be halve het reeds vermelde rijtuig (phaeton), een salon-schrijftafel, een gouden bijouterie doos en verscheidene kleine geschenken. Stsbl. no. 143 bevat een kon. besluit van den 17den Augustus, houdende bepalingen omtrent vrijstelling van accijns en invoer recht voor gedistilleerd, bij den invoer aau- wezig op naturaliën. De minister vanbinnenlandsche zaken heeft, gelet op het kon. besl. van 27 Juni 1892 (Stbl. no. 167); goedgevonden: in te trek ken zijne beschikking van 27 Juli 1.1., no. 3121, afd. M. P., opgenomen in de Stct. van 28 Juli daaraanvolgende, no. 174, waarbij het vervoer van herkauwende dieren en var kens verboden werd, uit een daarbij omschre ven kring in de genieenten Ketel, Overschie, Schiedam, Rotterdam, Hillegersberg en Schie- broek en evenzoo in te trekken zijne beschik king van 31 Juli 1.1. no. 3155, afdeeling me dische politie, opgenomen in de Stct. van 1 Augustus d.a.v. no. 177, waarbij het ver voer van herkauwende dieren en varkens verboden werd uit den kring in de gemeente Uitgeest. St.ct Van een ingezetene van 's-Gravenhage is bij het departement van koloniën ontvangen eene som van f 1000 ten behoeve van de militairen of gewonden van de Lombok-expe ditie. Dit bedrag zal, overeenkomstig de bedoeling van den gever, ter beschikking worden ge steld van liet centraal comité van het ïRoode Kruis" te Batavia. Door tusschenkomst van dit departement worden, met hetzelfde doel, naar Indië ver zonden 50 kisten, elk inhoudende 24 halve fles- schen pot twijn, aangeboden door den heer E. Emmen, wijnhandelaar te Rotterdam 20,000 sigaren, ontvangen van den heer L. Lange, sigarenfabrikant te 's-Gravenhage. Van de zijde van hen, die de in ons blad van 2 September opgenomen oproeping voor de Lombok-expeditie aan de gepensionneerde Aljeh-strijders deden, -wordt ons medegedeeld, dat tot heden ruim '170 aanbiedingen zijn ontvangen, waaronder die van vele gedeco reerden, o. a. een hoofdofficier en een kapitein. Mededeeling daarvan is gezonden aan den minister van koloniën. (N. B. üt.) Het Haagsche Dagblad deelt mede, dat aan de oproeping van den heer L. den Beer Poortugael om vrij willigers voor Lombok, reeds door ruim 200 personen is gehoor gegeven. Verschillende bladen deelen mede, dat dr. Kuyper, tengevolge eener ernstige ongesteld heid, eenige weken te Brussel moet verblijven. Wij kunnen echter uit goede bron verze keren, dat dit verblijf zich maar tot eenige dagen zal bepalen. Dan hoopt dr. Kuyper weer gezond en wel in Amsterdam te zijn, (Ned.) Tot lid der Provinciale Staten van Lim burg is in het district Roermond gekozen de heer J.M.Janssen, oud-kolonel-intendant. Lombok. OfficieelGisteren na vuur uit zwaar ge schut Aroeng mat borstweringen zonder tegenstand genomen. Vele geweren en andere wapens buitgemaakt. Vier schoten van Mata- ram uit onze (achtergelaten) veldkanonnen kwamen in zee. Hindoetempel te Aroeng door overste Swart bezet. Terug kapitein Lind- green, luitenant Van der Plank, gezondheids officier Ujlaki, sergeant-majoor Van der Wijst, sergeants VanLith en Wenteler, fourierSable- rolle, korporaals Michels en Frentzei, zieken oppasser Loverink (de als vermist opgegeven minderen) met 49 anderen. Lindgreen capitu leerde wegens gewonden en gebrek, onder beding vrijen aftocht, mits overgave van wa pens aan Aroeng, doch daarna gevangen en eerst thans vrijgelaten en naar Kali gebracht, alwaar sergeant Schar en 15 inlandsche min deren allen gewond achtergelaten. Bracht brief vorst waarin vrijlating voorgesteld als bewijs van vriendschap. Brief niet beantwoord, scheepsmacht versterkt. (Dit telegram, gisteravond ons geseind uit Den Haag te 6.50, Jcwam eerst te 8.25 in ons bezit, toen ons bind reeds teas afgedrukt.) De daad van den radja wordt door den in houd van het regeeringstelegrarn meer ver klaarbaar. Het blijkt nu, dat door kapitein Lindgreeri vrije aftocht bedongen was en dat de gevangenneming van hem en de zijnen dus eene daad van trouweloosheid was. De latere invrijheidstelling, waarschijnlijk ten gevolge van vrees door den radja bevolen, was dus slechts een terugkomen op deze trouwelooze handeling. Dat de brief, waarin de radja de vrijlating als een bewijs van vriend schap voorstelde, onzerzijds niet beantwoord werd, sprak vanzelf. Uit de mededeeling, dat vier schoten van Mataram uit onze achtergelaten veldkanonnen in zee kwamen, schijnt te moeten worden opgemaakt, dat het Woensdag door het Nieuws van den Dag ontvangen bericht, dat Mataram verlaten was minder juist is. (N. B. Ct.) VerbeteringIn het in ons vorig nummer medegedeelde telegram van het Nieuws von den Dag moet de laatste zin luiden De marine verhindert de vlucht van Djilan- tik naar Bali niet. Aan de N. B. Ct. wordt door haren corres pondent te Batavia geseind: De barisans te Bangkalan zijn gemobili seerd en ter beschikking van den opperbe velhebber der Lomboksclie expeditie gesteld. De barisans zijn inlandsche infanterie-korp- sen op het eiland Madoera, bestemd om in de behoefte aan gewapende macht te voorzien en in buitengewone omstandigheden voor mili taire doeleinden te worden gemobiliseerd. Volgens een bij de familie ontvangen tele gram, is de toestand van den zwaar gekwet sten ln luitenant der infanterie J. T. ter Bruggen Hugenholtz zoodanig, dat men hem als gered kan beschouwen. De 2e luitenant der artillerie J. E. Timmer moet, eveneens volgens een telegraphisch bericht aan de fa milie, een been missen. Het telegram over de invrijheidstelling van kapitein Lindgreen en de zijnen wordt, naar het Handelsblad mededeelt, uit Amersfoort, waar bloedverwanten van luitenant Van der Plank wonen, bevestigd. Ook dezen werden verheugd met een telegraphisch bericht, dat de luitenant gered en volkomen gezond is. Uit particuliere correspondenties zijn de volgende bijzonderheden betreffende Lombok, en zijne bevolking ontleend De natuur is op dit eiland over 't alge meen nog mooier dan op Java. De bevolking hier is zwaarder gebouwd dan op Java, doch verschilt overigens niet veel, behalve dat ze zindelijker is. Van de badplaatsen wordt veel werk gemaakt. Bij den vorst is een glas heldere zwemvijver, waarin 3 oorlogsschepen kunnen liggen. Velen der bevolking spreken Maleisch, zoodat ze ook wel te begrijpen zijn; Mataram bestaat uit een groot aantal huizen* die alle door hooge muren omringd zijn, zoo dat daardoor een verschrikkelijke doolhof van gangen gevormd wordt. De kampongs der Sasaks zijn echter geheel onbeschut. Op verscheiden plaatsen langs den weg van Mataram naar Tjakra Negara staan Hindoe tempels, gemaakt van een soort van rooden- baksteen, waarvan bijna elke steen bewerkt is met figuurtjes en drakenkoppen de gevels zijn voorzien van een menigte beeldjes. Ook op- de deuren waren figuren en draken gesneden. De verblijven van de vorsten zijn bijzon der prachtig en het is niet te begrijpen hoe- deze halve wilden zulke gebouwen kunnen oprichten, als men hier vindt. Uit alles kreeg men den indruk dat in het vorstelijk paleis, omringd door zware muren van on geveer 8 M hoogte, die voorzien zijn van- poorten, enorme rijkdom is. O. a. werd de vorst uit zuiver gouden schalen bediend. De vorstelijke personen zelf zijn echter in het geheel niet te onderscheiden van het gewone volk; alleen door hun gevolg en door de ver gulde pajong, die voortdurend boven hun hoofd gehouden wordt. Hun kleeding bepaalt zich alleen tot het hoogst noodige, doch men ziet de meest schreeuwende kleuren bij elkaar! Alles wat men hier koopt moet betaald worden met rijksdaalders of kepengs, waar van men er 1500 (vijftienhonderd) voor eers rijksdaalder krijgt. Die vindt men dan hier ook bij duizenden het is eigenlijk een Ciii- neesche koperen munt, met een groot vier kant gat in het midden, zoodat men ze met de hand kan stukbreken. Het leger der Baüneezen is volgens be trouwbare berichten 20,000 man sterk en deel? met Snider-, deels met Minié-geweren- gewapend. Voor ruirn 10 jaar, toen dr. Jacobs het eiland bezocht, had de vorst juist 100 Beaumont-geweren uit Singapore ont vangen. De ai tillerie telt een 50-tal kanonnen,, meest oude stukken. Wij lezen in het N. v. d, D. van gisteren het volgende Gaarne geven wij plaats aan liet volgende, blijkbaar uit het hart opgewelde schrijven t Een woord aan ouders en voogden van minderjarige milicient. Zoodra 't tn het garnizoen bekend werd, dat wij werden geroepen om twee jaar naar de Oost te gaan, hoorden wij op de compagnie haast elkeen uitroepen: snou, maar ik schrijf naar huif om toestemming". Ja, een dichter onder ontf maakte dadelijk een versje En wij gaan naar Lombok toe En wij zijn den vrede moe. Wij schieten met kruit en lood De Balineezen dood. En dat zingen wij nou. Maar de toestemming, zou die komen Ik ben er erg bang voor. Ouders en voogden, gij zijt weer de kinderen van de oud-strijders van 1830; gij moogt ons niet tegenhouden het voorbeeld van onze groot ouders te volgen. Zij zouden zich in hun kist omdraaien. Heel Europa moet weten, dat het Nederlandsche bloed nog wel moed heeft, moed om in de bres te springen voor onze valsch ver moorde kameraden op Lombok. Dat moet ge wroken worden, en dat zal gewroken worden, wanneer gij ons uwe toestemming geeft I En gij, moeders, uwe zoons zuilen tot hui? spijt met eens in 't vuur komen. Onze luitenant heeft ons verteld, dat wij naar Indië gaan otn de soldaten daar in hun garnizoen af te lossen die soldaten kunnen dan allen naar Lombok, en wij blijven daar in reserve. U krijgt daarvoor van uw zoon 300 gulden, dat is een mooi som metje voor twee wintersik tenminste geef ze aan huis. Wij zien dan eens wat meer van de wijde wereld en komen over vier en twintig maandjes heel wat slimmer en knapper teiug dan toen wij heen gingen. Wij hebben daar een heel goed leven 'r vraagt 't maar aan oude soldaten uit Indië, Het traktement is ook groot, en daarom geef uwe toestemming als u straks een biief krijgt van uw zoon. De andere couranten willen dit zeker ook wel laten drukken. Ik ben maar zoo vrij geweest dit eens te schrijven; de courant zal er wel de fouten uithalen, want ik ben niet geleerd, maar toch een echte Hollandsehe jongen, die zijn Jaatsten druppel bloed over heeft voor Wilbelmina. Ik ben een milicien-scherpschutter van 894, 6e regiment 5e bataljon le compagnie. Hier hebben zich ook al 4 luitenants thans aangemeld. Ook te Kralingen worden pogingen aange wend tot liet houden eener fancy-fair ten behoeve van de nagelaten betrekkingen dei' gesneuvelden bij de Lombok-expeditie. De {air

Schiedamsche Courant | 1894 | | pagina 2