Beirostiai der intastea en tiilpra i 1 cms a. gemeente Schiedam, Fïm- de Oostenrijksch-Hongaarsche monarchie. De minis!er beschouwt het Rumeensche vraag stuk in Zevenbergen als een zaak van zuiver binnenlandsche Ilongaarsche politiek. ITALIË. De regeeriugscommissaris Bonasi is "Woens dagavond te Milaan aangekomen en heeft liet opperbestuur over de stad aanvaard. Men weet dat de regeering in den uitslag der gemeenteraadsvei kiezingen, overwegend in socialistischen geest uitgevallen, aanleiding heeft gevonden tot het nemen van uitzonde ringsmaatregelen. l)en '13n dezer zal te Perugia eene gr oote man i testa tic plaats hebben ten gunste der verbroedering onder de volken, en inzonder heid ouder de Latijnsche rassen. Daaraan zullen onder anderen deelnemen de Italiaan- sche afgevaardigden Bonghi en Cavalotti, de Fransche senator Trarieux, Menotti Garibaldi en verscheidene leden van de beide ltaliaan- sche Katners en voorts tal van vrienden des vredes. De president der vereeniging heeft aan den heer Champoudiy, voorzitter van den Pari]scla-n gemeenteraad, een brief gericht, waarin hij hem, zoomede zijne ambtgenooten in deri raad, uitnoodigt deel te nemen aan deze bijeenkomst. Twee volken van hetzelfde nis, schrijft hij, belmoren altijd vereenigd te blijven en als goede vrienden te leven. Dat is vooral in liet belaDg ia» den vrede, van de broederschap en van den vooruitgang. De Fransche gasten zullen in het oude en histo rische Perugia eene hartelijke en broederlijke gastviijheid vinden, want aldaar, evenals in geheel Italië, zullen de gevoelens van vriend schap en erkentelijkheid jegens Frankrijk altijd blijven bestaan. T It K IJ E. Op den verjaardag van den sultan heeft de politie een twintigtal Softa's in hechtenis ge nomen, die zich oproerige gezegden hadden veiooiioofd. De meeste zijn uaar hun vader land teruggezonden, de overige in de gevan genis gezel. Uit Jemen komen verontrustende berich ten er moet oen nieuwe opstand der Ara bische stammen ophanden zijn. E K V T E. De Italinansche regeering iieeft geweigerd den van slavenhandel beschuldigden voorzit ter van den wetgevemlen iaat!, als Italiaanse!! onderdaan te erkennen. Donderdag werden voor den jiiijg-maad te Ka'iro de als slavinnen verkochten SoüdaSesche meisjes als getuigen gehoutd. Gistoien werd e**n der kooplieden gehoord, die de meisjes gekocht en verkocht heeft heden is de andere aan de beurt, i f I! I A. Üe opstand tegen de Portugeezen in Mo zambique schijnt minder ernstig te zijn dan de eerste berichten deden vermoeden. Althans de autoriteiten te Lorengo Marquez vei zekeren, dat het opperhoofd Moveja alleen gestraft wordt wegens insubordinatie.De oproerige stam der Mahazalis zai getuchtigd worden, zoodra de gouverneur versterking heeft ont vangenandere stammen hebben den Portu geezen hunne hulp aangeboden. Twee Engel- sche kanonneerbooten zijn naar de Delagoa- baai vertrokken. Van de vloot hoort men bijna niets het heeft den schijn of deze, zich bewust van hare minderheid, den vijand steeds ontwijkt. Niet onmogelijk is het, dat de keizer haar zoo lang doenlijk wil sparen uit vrees dat iiij haar eer lang voor zijn eigen veiligheid zal noodig hebben. De vijandige beweging toch, welke zich vooral in zuidelijke provinciën van China tegen de vreemdelingen openbaart, geldt niet alieen de Europeanen, maar ook het vorsten huis. De Mantsjoes hebben nu 214 eeuw in China geregeerd, maar veroveraars en overwonnenen hebben zich nooit vermengd. De noordelijke provinciën waren eerst niet vijandig jegens de Tartaren gezind en doordien liet hof steeds te Peking was, is de invloed der Mantsjoeren in die gewesten verstrekt en uitgebreid. De midden- en zuidelijke provinciën hebben echter met de Ching-dynastie nooit onvoor waardelijk genoegen genomen. In 186-1 scheen de Taiping-opstand voorgoed onderdrukt, maar geheime genootschappen, volkomen gelijk aan die welke de beweging begonnen, misschien wei dezelfde, zijn in de buurt van Nanking even ijverig in de weer als ooit te voren. De oin wentelingsgeziiiden willen de Mïng-dynastie, die door de Mantsjoes verdreven werd, herstel len. Zij wijten China's ongeluk aan de vreem delingen, die er langzamerhand zijn gekomen. Het Mantsjoersehe leger, het sterkste bol werk voor de kroon, beeft gedurende 30 jaar van vrede veel van zijn tucht en geoefendheid verloren. Het conllict met Japan vermeerdert het gevaar. Wint China, dan zou de dynastie nogmaals kunnen slagen, de ontevredenheid te dempen. Maar blijken het verzwakte Mantsjoe- leger en de ongeoefende boeren, waarmede het inderhaast aangevuld werd, niet opge wassen tegen de goed geoefende Japanners, dan zou een groote opstand kunnen volgen, met niet weinig kans van slagen. De val van het tegenwoordige vorstenhuis zoti ongetwijfeld gevolgd worden door een poging oin alle vreemdelingen uit China te verdrijven. Uit Shanghai wordt van gisteren gemeld: Eene aanzienlijke Japansche macht zou een eiland bezet hebben in Society Baai, 40 mij len noordwestelijk van Port Arthur, om daar eene opeiatie-basis te vestigen. Tegen hunne landing hebben de Chineezen zich niet verzet. De Japanners rusten zich toe om een lang beleg te doorstaan. Een deel der Japansche vloot is naar Japan teruggekeerd orn nieuwe troepen naar Korea over te brengen. De Chi neezen zouden aldoor groote troepenafdeelin- gen over Mantsjoerije in Korea brengen. Volgens berichten uit Shanghai gisteren te Londen ontvangen, bestaat een ernstige wrij ving tussclien den Japanschen gezant te Seoel en liet Koreaansche hof. Eerstgenoemde moet, krachtens instruction uit Tokio, een geduchte pressie oefenen om den koning te bewegen allerlei belangrijke concession te verleenen aan de Japansche syndicaten, o. a. voor uitsluitend recht op den mijnbouw en den aanleg van spoorwegen in Korea. Tot dusverre is liet verzoek der Japanners afgewezen, maar de Japansche gezant heeft versterking ontvangen in een opzettelijk daartoe uitgezonden buiten- gewonen gezant, markies Saiondzji. Deze is reeds in Korea aangekomen met een aanzien lijk gevolg, kwansuis om een keizerlijke bood schap aan den koning van Korea over te btengen. Daarin zou deze, nota bene, gefeli citeerd worden rnet de onafhankeiijkheidsver- klating van Korea. Middelerwijl heeft men op het schiereiland alle oorlogsbedrijven moeten staken, omdat de rivieren door de gevallen slagregens buiten hme oevers zijn getreden. De vijandige ge zindheid der KoreanS tegen de Japanners schijnt toe te neraen. Vijftig Japansche foura- geurs weiden omsingeld en overmand door Koreaansche guerilla-benden die dertig hun ner gevangennameu en aan de Chineezen uitleverden. Von flanneken is aangesteld tot hoofd der Chineesche kustforten. JAPAN. Uit Jokohama wordt van 6 dezer gemeld: Maarschalk Yamagata is naar Korea ver trokken, waar hij het bevel zal aanvaarden over het Japansche leger, dat weldra 100,000 man zai tellen. Men denkt dat toebereidselen gemaakt worden voor een aanval op Peking. van de voor den dienst van 1§95. 1NKOMSTE N. Hoofdstuk V. Buitengewone ontvangsten. Art. 1. Opbrengst van den verkoop van gemeente- eigendommen, van boawien enz. Memorie De/.e post wordt voor memorie uitg'trokken, uit hoofde geen ontvangst te dier zake, met eeuigen grond geraamd kan woiilen. Art. 2. Tijdelijke geldleening, tegen eene rente van hoogstens 4°/0 'sjaars f75000. Veigelijk den rost onder de Uitgaven, voign. 158. Restant ad. f 118000.der geldleening, ingevolge raadsbesluit van 14 Mei 1892, met eene verhooging van f 68000. Onder deze omschrijving kwam een post voor in de begrooting voor 4893. De opname alhier geschiedt alleen ter vermelding van hetgeen over dat jaar op dien post ontvangen is. Art 3. Restant ad. f M8000 der geldleening, inge- volg - raadsbesluit van 14 Mei 4892 f 118'JOÜ. beze leening inoet strekken tot bestrijding der onder vulgu. '.16 voorgedragen kosten van liet maken van een strekdam in de rivier de Maas, terwijl voor die kosten een bedrag van f2000 uit de gewone inkom sten zal worden bestieden. Art. -4. Geldleening ter bestrijding der kosten, wegens het verleggen van de voorhaven, het maken van een loswal en spoorwegaansluiting aan de Maas Memorie. Deze post staat in verbind met dien vermeld onder voign. 97. Art. 5. Subsidie in de verpleging van arme krank zinnigen a. van het Rijk f 080. l. de Provincie- 850. f1580.— Deze post wordt gebiaeht naar aanleiding vm het besluit der Provinciale Staten van "11 November 1874, no. '2, medegedeeld bij Provinciaal Had no. 122 van 1874. Subsidiën zijn toegekend (van het Rijk ten bedrage van f40 en van de Provincie ten bedrage van f 50) voor ieder der nav Igende krankzinnigen J. E. Post: A. M. .inske. echtgenoot van J. Koster A. M. Schikhof, echtgenoot van J. van Steenoven M. F. Witberg. G. van Oosten: M C. Witberg echtgenoot van G. Kuijteu; S. J. M. Engering; C. Vorborne, eelitgenoot van .1. H NeyenhnisII. M. Witberg M L. Kloos, eelitgenoot van I). Peek M. M. Luking; .1. van der Kijk, echtgenoot van W. van Scliie W. II. Reterink E. ZuidgeestJ. II. Huiken P. Visser; L. Schilperoord. Totaal van liet Vde hoofdstuk f194530. UITG A V E N. Hoofdstuk I. Huishoudelijk bestuur. Afdeeliug I, Bezoldiging, schrijjloonenpresentiegelden en reis- en verblijfkostente gemeten dour de personen in het dagelijksch lestuur der gemeente werkzaam. Art. 1. .Jaarwedde van den burgemeester f3500. Art. 2. Jaai wedden van de wethouders f3000. Deze post bevat de jaarwedden van drie wethoudeisv Art. 3. Jaarwedde van den secretaris f3000. Art. 4. Jaarwedde van den ontvanger f2800. Art. 5. Jaarwedden van de bouwkundigen en van de opzichter-, der gebouwen, der wegen en derge lijke f3700. Deze post is verdeeld ais volgt Jaarwedde van den directeur der ge meentewerken f2500. (behalve genot van vrije woning, alsmede van vuur, licht en vrijdom der betaling van personeele en pi. dir. belasting voor zijn kantoor in die woning). Idem van den opzichter over de gemeente werken - 1200 f3700.— Art. 6. Jaarwedden van de ambtenaren en be dienden der gemeente-secretarie f8000. Deze post ts verdeeld als volgt: Afdeeliug A, algemeene zaken Jaarwedde van den hoofdcommies f1500. v commies - 10UO adjunct-commies - SÜ0. I. -lsten klerk 300, 2den Memorie Afdeeling B, burgerlijke stand en bevolking .- Jaarwedde van den commies f1400. adjunct-commies - 9U0. 5 klerk- 300. i bode- 100. Afdeeling C, Comptabiliteit: Jaai wedde van den commies - 120Ü. s adjunct-commies - 500. f 8000.— Deze jaarwedden worden, met liet oog op de wijzi ging, welke de verschillende afdeeUngen der ge meente-secretarie hebben ondergaan, waardoor oolt in het personeel dier afdeelingeu verandering is ge komen, tot het uitgetrokken bedrag ter vaststelling voorgedragen. In verband met de overbrenging onder dezen post (zie afd. C) van de jaarwedden van de beide amb tenaren, vroeger vermeld onder voign 62 hieronder en aldaar toen uitgetrokken tot een bedrug van f 1700.en het verminderen van de jaarwedden verbonden ann enkele rangen van ambtenaren vair de afdeelingeu A en B, en liet verhoogen met f 100. van de jaarwedde verbonden aan den rang van klerk aan afd. B, woidt de post iu zijn geheel met f'JUO. verhoogd voorgedi agen. Art. 7. Jaarwedden van de beambten ten kantore van den gemeente-ontvanger f Zie toelichting op voign. 61. Ait. 8. Jaarwedden van den concierge en van de boden f"1200. Deze post is verdeeld als volgt: Jaarwedde van den bodef 800. o coneieige van het raadhuis, tevens adjunct-bode - 400. Art. 9. Jaarwedde van den kaai- en havenmeester f !ÜÓ0. Van de f'1050 geniet deze ambtenaar f150 om op te treden als ambtenaar bij de plaatselijke be lastingen tot het constateeren van overtredingen, het innen van havengeld en als tijdelijk belast met het houden van toezicht op- en het regelen van den dienst der ambtenaren bij de plaatselijke belas tingen aan de Hoofdstraat. Art. 10. Jatrwedden van dm klokkenisten klok luider f 4()0. Deze post is verd- eld ais volgt Jaarwedde van den klokkenist f300. klokluider (behalve genot van vrije woning)-100. f -kil). Art. 11. Jaarwedden van de keurders, wegers, meters, rooimeesters en dergelijke f1390. Deze post is verdeeld als volgt: Jaarwedde van den stads-waagmeester f 800. Jaarwedde van den keurmeester van het vloesch Jaarwedden van twee keurmeesters van de visch, ieder f20.- Schouwloon van de distilleerketels en helmen in de branderijen en distilleoidurijen - Idem van de stutten en rollagen der distilleerketels in de branderijen en dis tilleerderijen - Idem van de rijtuigen - 550.— - 40.— 400.- 100.— Memorie 1)390.- willen zien. die zich onder deze omstandigheden niet had aangesteld ais een gek I Tehuis was mijn ceiste gang naar den spiegelAlle kaarsen aangestoken, de blinden gesloten, de deur gegrendeld en nu voor het glas. Ik inspecteerde mij zeiven eerst van voren, daarna op zijde, en vervolgens, niet behulp van den scheerspiegel, ook van achteren. En het resultaat? Verpletterend, mijne heerenVernietigend! Een dikkekale schedel; een speknek; blazen onder de nogen een onderkin het geheet vurig bruinrood, als een steik verhitte koperen ketel. En wat het ergste was ziet ge, bij deze scherpe monstering van mijne zes voet lange en naar everuedigheid massive gestalte ging mij eensklaps een licht op omtrent de viaag waarom de menschen mij van den beginne af den goeden Hanckei genoemd hadden. In mijn regiment al heette het altoos: «Hanckei Een genie? Oneen! Maar een goejo kerel Wie eenmaal met dit Kaïnsteeken van goejig- heid gemerkt is, die is vooi bestemd om zijn leven lang eene soort vart wrijfpaal te zijn, aan wien iedereen zich maar krabt on bij wienJan Alleman maar eene hand in den zak meent te mogen steken. Waagt men dan eens eene schuchtere poging om zich daartegen te weien, dan is het terstond »Wat Jij wilt een goejs kerel heeten Men heeft dan mooi roepen nNeen Dat wil ik nietIk wil geen gooje kerel heeten!" Het baat niet. Men is het en men hiijft het, want men is a's zoodanig geijkt en gestempeld. En zoo iemand zou zich roet vrouwen willen inlaten Met vrouwen, wier phamasie immers naar het zoogenaamd sdemonischo" verlangt, en die, om teidege te beminnen, zelf bedrogen, vet laten, gebrutaliseerd en als voetwisschen behandeld willen zijn ïHanckel, wees geen ezel!" zeide ik tot nrij zeiven»Ga weg van dien spiegelblaas de kaarsen uit; zetje die malligheden uit het hoofd en kruip in bed." Mijne heeren, ik had een bed en ik heb het nóg een heel gewoon ledekant, zoo smal als een doodkist, van roodgebeilst dennenhout, op vier pooteti, vrij van veeren, met een strooien maltas en eene eiandshuid als onderlaag. Twee maal 's jaars wordt de stroozak versch gevuld en verder geen fratsen Mijne heeren, men hoort dikwijls veel drukte maken over de schamele veldbedden van door luchtige personen men ziet zulke dingen zelfs ten toon gesteld in paleizen en patriottische museums en als de bezoekers voorbijgerfieven worden, verzuimen zij nooit eon gat in de lucht te slaan en plichtmatig uit te roepen: ïWeik eene heroïsche zelfverloochening I Welk een Spariaanscise soberheid Niets dan humbug, mijne heeren I Ik kan u verzekeren, men slaapt niet lekkerder dan juist in zulk een nest. met dien verstande natuurlijk, dat men een flink dagwerk achter zich en een zuiver geweten in zich heeft. Ge legt u op den tug, go rekt u en strekt u totdat uwe teenen juist tegen het voeteinde stouten, ge bijt met de tanden een paar malen in don delten, trekt u het kussen stevig onder den nek, grijpt naar een goed boek, dat naast u op liet nachttafeltje ligt en dan kreunt en steunt ge vun louter welbehagen. Nu dat deed ik ook dien avond nadat de verzoeker van mij geweken was; eri teiwijl ik langzaam wegdoezelde, dacht ik nog bij mij zeiven sNeen neen! Aan je goeden, harden,smullen vrijgezellenstroozak maakt niemand jo ontrouw zelfs niet iemand die Johiiithe heet en als het edelste volbloed op Gods schoont! weide rondloopt." W'ordl vervolgd.)

Schiedamsche Courant | 1894 | | pagina 6