Koloniën. Land- en Tuinbouw. Armenzorg. V i s s c h e r ij, IC e r knie u w s. Marktberichten. De post is verminderd wegens het niet J meer 'op de begrooting brengen van het vroegere onderdeel van dien post: .bezoldiging van de arbeiders aan de pikkelschalenf 50.— en wegens het voor «Memorie" uittrek ken van het onderdeel van dien post «schouwioon van de rijtuigen' - 42. f 92.—' Op die posten hadden in de laatste jrren geen betalingen meer plaats. Art, 12. Jaarwedden van de sluiswachters, bruggen- ophalers en dergelijke f7121. 'Deze post is Verdeeld als volgt: Jaarwedde van den sluiswachter aan de buiten- •J sluis (behalve genot van vrije woning) f 604. Idem varr den tweeden sluiswachter aan die sluis - 450. Idem van den sluiswachter aan de varkenssluis en brugwachter aan de 1I> ofd- en Willemsbruggen (behalve genot van vrije woning)575. Idem van den sluiswachter aan de schutsluis, vviatonder personeele toelage van f 150, (behalve genot van vrije woning) - 850. Idem van den tweeden sluiswachter aan die sluis- 4i2. Idem van dor. eei sten brugwachter aan de Oranjebrug en de voetbrug over de Nieuwehaven500. Idem van den tweeden brugwachter san die bruggen 300. Idem van den eersten biugwacbteraan de Appebnarktbrug - 475. Idem van den tweeden brugwachter aan die brug 425. Idem van den eersten brugwachter aan de Ooievaars- en Mallebruggon (behalve vergoeding van f 13.'sjaais vooi vuur en licht)- *75. Idem van den tweeden brugwachter aan die bruggen 425.— Idem van den brugwachter a in de Spoe- lingbrug (behalve genot van vtije woning) - 500. Idem van den eersten bmgvvacbter aan de brug bij de Gei nt-Vel boonstraat (be halve genot van viije woning) - 400. Idem van den tweeden brugwachter aan die brug (behalve genot van vnje woning) - 350. Jaarwedde van den spmvvachter aan liet Spuihanaal (behalve genot van vrije woning) - 300. (Aan dezen spmvvachter vvoidt voor liet ia- en uitlaten van vvatei in slooten in het Frankeland f3.50 per week betaald, uit den post voorkomende onder volgnr. 90.) Toelage aan den schipper van de over- letpont aan de Buitenhaven, tot suppletie tan de opbrengst der ten zijnen vooideele komende over/etgelden, wanneer die gelden minder bedragen dan f5.per week - 50e f7121.— De post is veihoogd met f150, uitmakende het hediBg van de bij raadsbesluit van 6 Februari 1894 toegekende peisoneeie toelage aan N, van der Sluijs, Iste sluiswachter aan de schutsluis, en verminderd met f200, wegens het vervallen der jaarwedde van den tolgaarder aan den tol ot- den straatweg naaf Oveischie, nu deze tol vei pacht is. In zijn geheel is de post alzuo f50 lager voor gedragen. Art. 13. Jaarwedden van poortiers en dergelijke f100. Deze post is bestemd voor de jairvvedde van den poortier of bediende van de koopmansbeuis. Jaarwedde va.i den concieigo van het politie bureau Stoma ie Onder deze omschi ijving kwam een post voor op de begrooting voor l8'l3. De optiamo alhier geschiedt alleen ter vermelding van betgeen over dat jaar uit dien post betaald is. Art. 14. Schiijllooiieti f25. Art. 15. Reis- eu verblijfkosten f100. Deze post stiekt tot bestrijding van reis- en ver blijfkosten der leden van het bestuur en van de ambtenaren en bedienden der gemeente, wanneer dezen zich ambtshalve buiten de gemeente begeven. Art. 16. beis- en verblij kosten voor liet bijwo nen der zittingen van den mrittieraid. Art. 17.'Piesentiegeld van de leden der commis sie, bedoeld in ait. 19 der vei infilling op de heffing van een plaatselijke diiecte belasting naar liet in komen f 3i'0, Het uitgetrokken beding is vastgesteld bij art. 13 der veiordeninii, regelende de samenstelling en den vveikkring der hier genoemde commissie. Totaal der 1ste afdeeling f35756.—. Wordt vervolgd.) Batavia2 Augustus. Aan het Socr. Iland. wordt uit Batavia van 30 Juli geseind De directeur van onderwijs, eeredienst en nijverheid, Van der Kemp, heeft heden zijn ver zoek om eervol ontslag uit 's lands dienst inge diend. Zijn opvolger vvoidt de gewezen gottver- nements-seerrtarts, thans secretin ik van O. E. en N., jhr, Van der Wijck. Het Socr. Hand meldt dat de adsistent-resident van Seuajoe, Tvvijsel, op Imoger last zijn verzoek om pensioen heelt ingediend. Het blad teekent lueihi] aan: «Uit dit telegium bhjkt dat het onderzoek naar de handelingen van den adsistent-resident Sedajoe het door ons voorspelde gevolg, een ge dwongen onf-ltg uit 's lands dienst, heeft gehad en onze geachte resident btml en krachtig is op getreden om aan de Sedajoe-schandalen een einde te maken. «Administratief heeft de heer Tvvijsel dus af gedaan. Maar zou nu ook de justitie niet eens onderzoeken of er in het Sodajoesche onder Tvvijsels bestuur dingen zijn gebeurd, die hare tusschenkomst noodzakelijk maken? Aanleiding daaitoe bestaat er zeker genoeg. Met Tvvijsels heengaan zal echter de geest van demoralisatie nog niet dadelijk verdwenen zijn. Zijne beginselen vonden beoefenaars in de inlandsche ambtenaars wereld, bij den wedono van Pridjek bijv. Jaren zullen noodig zijn om weder goed te maken wat daar bedorven is. Daarom vertrouwen wij dat de regeering een door en door eerlijk, consciëntieus en fatsoenlijk ambtenaar zal benoemen om het bestuur van Sedajoe over te nemen. Alleen een eerlijk man kan het vertrouwen in het Euro- pBesch bestuur herstellen, dat door Tvvijsels ge drag verloten is gegaan." Up de ondei neming Roehmah Kinankong is de adsistent Peachy op gruwelijke wijze ver moord. Een van dien moord vetdachte Chi nees is gevat. De hoofddjaksa van den Landraad te Soera- baja is nu reeds een week lang bezig met het onderzoek in zake de valsche bankbiljetten van flüOO. Verscheidene Chineezen zijn reeds in verhoor genomen, doch nog worden er telkens personen opgeroepen, want uit het onderzoek is gebleken dat de bewuste biljetten door vet- tcheidene handen gegaan zijn. Ileel veel licht is echter tot dusver niet vet kregen en de hoofd djaksa zal dan ook moeten adviseeren dat er geen teimen zijn voor vei volging van het drie tal Chineezen, bij wie de eerste valsche biljet ten gevonden wet don. Dinsdagochtend word het doodvonnis, door ophanging, voltrokken aan de vijf Chineezen, moordenaars van den heer Zlehm, nadat een hunner Zondagnacht tevergeefs een poging tot zelfmoord had gedaan. Het gedrag der vijf moor denaars kenmerkte zich door eene ongehooide onbeschaamdheid. Men schrijft uit Padang-Stdsmpoean dat de reeds geheel gemonteerde ijzeren paraboolbrttg van 40 M spanning over de Si Itang en nood brug door een sterken bandjir verwoest zijn. Medan, 4-, Augustus. De berichten uit Tatntang, loopende tot 23 Juli, bevatten volgens dc Deh-Ct. weinig nieuws. De controleur ontving berichten, welke het af trekken vat, Nja Mohammad's bende bevestigden. Die ambtenaar begaf zich den 20n per Tjanllk naar Edi, om daar met het hoofd van bestuur te confereeren. Omtrent de van Telok Semawé gedeserteerde Europeesche sergeanten meldt inert aan de D.-C. De een was wachtcommandant en daardoor in de gelegenheid met den ander en een door hem in vrijheid gestelden Atjeher, die gevangenzat en als soldaat gekleed werd, des avonds te 11 uur de benting ongehinderd te vei laten, met medeneming van drie geweren en '110 patronen. De geheele bezetting van Telok Semawé wordt nu verwisseld. In de laatste dagen is het mond- en klauwzeer onder het rundvee, behalve in de reeds vropger genoemde gemeenten, uitgebroken in Zuid-Hol- land in de volgende gemeenten: Aarlanderveen, Alfen-a/d.-Rijn, Bleskensgraaf, Boskoop, Hazers- wottde, Kapelle-a/d.-IJsel, Krnlingen, Krimpen- a/d.-Lek,Leimutdeii,Meerkolk, Pernis, Rozenburg, Stein en Zoeterwoude. Nooid-Holland in Beets, Edam, Graft, Heems kerk en Zuid-Spierdijk. Utrechtin LinscliotenLoenen a/d.-Vecht Lopik Maartensdijk, Polsbroek, Snelrevvaard Vleuten, Wdlige-Langerak, IJselstein en Zegveld. Gelderland: lit Akkooi. Friesland in Abbtngavvier, Birstum, Nes. Noord-Biab.mtin Aalburg, 's-Grevelduin, Kapelle, Waspik. Het mond- en klauwzeer breidt zich te Schip luiden voortdurend uit, thans reeds vertoont zich de ziekte onder den veestapel van meer dan 50 veehouders. De besmettelijke varkensziekte heeft zich in de laatste dagen vootgedaan te Bleskensgraaf, Nieuwe 'l'onge, Hilversum, Zalt-Bommel, Dieren en Aanienburg. Ook op verschillende plaatsen op Walcheren doen zich gevallen dezer ziekte voor. Te Haastrecht is een rund aan miltvuur ge storven en daarna verbiand. In de Beemster worden pogingen gedaan om door de landbouwers aldaar oen request te doen teekenen en dat op te zenden aan den minister van binnenlandsche zaken, inhoudende een vei- zoek om wijziging of verbetering van de wet op de besmettelijke veeziekten, bepaaldelijk mond en klauwzeero. a. op grond dat in den tegenwoordigen toestand eer. aantal huurboeren niet in staat zullen zijn hunne huurpenningen te voldoen. Men hoopt, dat andere gemeenten dit voorbeeld zullen volgen of zich bij de Beemster aansluiten. Ook wordt in overweging gegeven het bedoelde adres door eenige landbouwers persoonlijk aan den minister te doen overhandigen. Men schrijft uit oostelijk Diente aan het A. u. d. D. Eene zeer belangrijke proefneming op het ge bied van cultuur van veldgewassen heeft de landbouwer II. Paas, te Drouwenerveen, dit jaar gedaan. Eene uitgestrektheid groenland ter grootte van 2 HA, die het vorige jaar aan een tweetal jonge koeien nauwelijks de noodige weide kon vprschalfen en waarvan de opbrengst zeer gering kon heeten, werd door hem omgeploegd en bemest met kunstmest. Vervolgens werd in dezen grond haver gezaaid, waarvan de vrucht' nu geoogst zijnde, 15 wagenvrachten of 247 hokken van 10 bossen bedraagt. Men schat de opbrengst van het zaad op pl. m. 50 HL haver. Neemt men nu aan, dat de prijs der haver tegenwoordig is van f3 tot 4 per HL, dan vertegenwoordigt in het ongunstigste geval de opbrengst van het zaad een bedrag van f 150. Bovendien heeft de proefnemer nog zijn stroo, dat in elk geval wel f 100 waard is. Da geheele opbrengst van deze 2 HA mag men dus veilig vaststellen op 100 rijksdaalders. Vele landbouwers in deze omgeving zijn voor nemens het volgend jaar liet vooi beeld van Paas te volgen, en het is te vooi zien, dat de cultuur der haver op bovenvermelde wijze hier zeei be langrijk zal worden. Van de VHuvve meldt men, dat sedert 18S4 in geen jaar zooveel honing gewonnen is, als dit jaar bet geval zal zijn. Het gunstige weder dezer dagen komt niet alleen den landman maar ook den bijenhouder ten goede. De prachtig in bloei staande heide levert dezen nijveren diertjes meer dan men hoopte. Op enkele mooie dagen haalden zij tot 4 a 5 pond honing jierkotf. De kot ven zijn reeds zeer zwaar. liet fruit is in Limbuig zoo overvloedig ais men het ooit gezien heelt. Dientengevolge ztjn de prijzen dan ook zoo laag mogelijk. Voor f 1 koopt men een HL schoone pet Pit, voor f 1.25 a '1 50 een HL goede tipjielen. Geen wonder dat vele landbouwers daarom van het vetkoopen afzien en er eenvoudig stroop van iaten persen. Het is dus te voorzien, dat appelen- en peren- stroop bijzonder goedkoop zullen worden. Het bestuur van de vereeniging tot christe lijke verpfcging van bedelaars en landloupers (bestaande uit de heeren Joh. van 't, Lindenhout, te Neerbosch J. J. Verbrtigh Hz., te Velp mr. J. P. A. graaf van Limburg Stirum, te Oosterbeekjhr. dr. L. de Geer, te Velp;L R. J. A. Roosmale N"pveu. te Doom; H. J. Koper, te Hees; dr. E A. G. van Hoogenhuyze, te NijmegenC. W. graaf van Limburg Stirum te ArnhemM. 3. Chpvallier, te Ertuelo; J. G. Stllem, ta Amsterdam en J. L. Zegers, te Heemstede) heeft een citculaite verspreid, waarin zij mededeelt, dat de vereeniging titans in het bezit is van eene boerderij met cttc.i 18 hectaren bouw- en weiland en heidegrond te Beekbergen op de Veltnve dat de boerderij door aanbouw is ingelicht tot opneming van een dertigtal verpleegden, henevens woning voor den directeurdat bij eventueels uubteiding der stichting aankoop van land en heide gemak kelijk zal kunnen geschieden, en dat op 15 Sep tember de vetbutivving in baar geheel zal alge- wet kt zijn. Vetder deelt hot bestuur mode, dat half Octo ber de stichting zal worden geopend met oen zeer bepetkt getal verpleegden, uit degenen, die reeds opname hebben verzocht, teneinde op kleine schaal de practiseho ervaring op te doen, die nog zoo zeer noodig is om bij verdere uitbrei ding den juist en weg te kennen, die tot het doel der veteeniging zal kunnen leiden, en dat de aankoop der bezitting te Beekbergen en de verbouwing, tot zoover die op lieden is gevor derd, ten volle is betaald, doch dat tot albetaling der bouwsom het aan-clulfen der nog ontbre kende inrichting der boerderij on het aanknopen van huisiaad voor een bepetkt aantal personen alsnog zal noodig zijn een bedrag van 3000, Met dank voor dert steun, dien de ve eenïging reeds heeft ondervonden, roept zij de medewer king in van goedgezinden tot het bijeenbrengen van het ontbrekende aan bot sticlitingsfonds, opdat de inrichting althans schuldvrij haren ar beid zal kunnen beginnen. Het bestuur wenscht nog bij dezen het ge rucht tegen te spreken, dat do vereeniging aan do eigenaren van «het Iluts te Meteien als afkoopsom zou hebben betaald een bedrag van t'3000. De eigenaren hebben aan het bestuur do meest mogelijke futiliteiten bewezen, o. a. door hunne bezitting gedutende geruimen tijd kosteloos in handen te geven. Het bestuur stelt er prijs op, dit ook in het openbaar dankbaar te erkennen. VLAARDINGEN. Gisteren kwamen alhier binnen 5 loggets, gezamenlijk aanbrengende 114 last pekelharing, en 1 Scheveningsche bom met 290 kantjes pekelharing. MAASSLUIS. Gisteren kwamen alhier binnen 8 loggers, gezamenlijk aanbrengende 2278 ton pekel- en 25 kantjes steurharing, alsmede 2 Scheveningsche bommen met 579 kantjes pekel haring. PERNIS. In geen jaren is de zoutevisch zoo duur geweest als thans het geval is; er wordt tot f 44 per ton betaald. KRAL1NGSCHE "VEER. Gisterochtend werden aan de markt alhier aangevoerd 145 zal men, dte voor f 0.95 tot 1.35 per Vü kilo werden verkocht. Jied.-Hcrv. Kerk. Beroepen: te Kamei ik ds. P. Brongers, te Zevenbergente Zandeweer (toez.) ds. L, Meeth, te Ureterp. Bedankt: voor W.iddtnxveen c. a. dv. P. Kvujlman Jr., te Bunmk en Vechten voor Woubrugge ds. P. G. Daterna, te Delits- haven. De kerkvoogdij te Amersfooit heeft een gift ontvangen van 15000, voor de inwendige tes- tauratie van liet kerkgebouw. Door het provinciaal kei kbestunr van Overijsel is tot de evangeliebediening toegelaten de heer L. W. Bruins, kweekelmg van de vereeniging tot bevordering van inwendige zending te Doetm- cheni. Gereformeerde Kerken. Beroepen: te Medembhk de heer C. J. Kapteijn, cand. te Amstelveen te Breda de heer N. G. Kapteijn, cand. te Amstelveen. .Va Schiedam, 8 September. Kogge en Gerst zonder handel. Moutwijnnoteering der makelaars f 5'A. Jenever: Amsterd. proef f9'A per heet. Ct. zonder fust en zonder belasting. Spoeling1 0.30 per ketel. NOTE E RING BEAN DER SB O ND. Moutwijn s f 47/s—5 per heet. Ct. zon der fust en zonder belasting. Leiden, 7 September. De aanvoer en prijzen ter veemarkt van heden waren als volgt: 40 stieren f45 a 210, 180 vette ossen en koeien f120 a 203, of 02 a 70 c. per kilo, 02 vare dito f115 a 200, 32 gras kalveren f 13 a 3S, 42 vette dilo f42 a 95, ot 00 a SO c. per kilo, 14 nuchtere duo f0a 19.715 vette schapen f i 7.a 32.of 40 a 45 c. per kilo, 451 weide dito tl2.a 23.150 lammeren f7.a 13.172 magere varkens f 17 a 37, 310 biggen f4' a 11.9 veulens f 75 a 105, paarden f a S3 kalf- en melkkoeien fllS a 250. Amsterdam, 8 September. Rogge op levering tiaag; per October f95, per Maart f 101, 100. Mastenbroek, 0 September. Hooi en stroo. Voor prima Kamjiei eilandsch hooi wordt besteed f 15.a 16.50, birmen- veldsch uit Mastenbroek, Genetmnden en Graf horst le qual, f 13a 15.2equnl. f JO a 13stroo f13,a 15.alles per 1000 l/ü KG vrij spoor of scheep. Daar het weder de laatste dagen wat gunstiger was, ging er nog al iets om. Langstraat, 5 September. Hooi. In dit artikel gaat zeer weinig om. Wel worden nog enkele kleine partijtjes vet kocht, doch over 't algemeen is de handel slap. De prtjs bedraagt f 12.50 per 500 KG. Antwerpen, 8 September. Petroleum prijsh.; Amenk. per Sept. fr. 12Vs laatste 3 tnd. .fr. '12%, eerste 3 md. fr. 12ö/4; Russische in loco fr. 11 Va-

Schiedamsche Courant | 1894 | | pagina 7