A0. 1894 Woensdag 12 September. IN0. 8615. Eerste Blad. ■A. oilt en ve er tgrst e Jaargang Buitenlandsehe Berichten. Versuiljnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag, UITGEVER; Tg ODÉ. BiritKAüï bothkstraat ro. U R A I T. ^.bonncmentsprijs, per kwartaal Franco per pose, door het geheele Rrjk Afzonderlijke uonmers 2.50. - 0.10. Advertentieprijs: van 110 gewone regels met inbegrip van eene Courant. f 1.10. Iedere gewone regel meer- 0.10, Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. DTTITSCHLAND. De keizer, die nog steeds de manoeuvres jn Oost-Piuisen bijwoont, heeft aan 5 van ■de forten der vesting Koningsbergen de namen .gegeven der familien Auerswald, Donhoff, Dolina, Eulenburg en LehndoifT. De üeich&anzeiger deelde Zaterdagavond ile redevoering des keizers, Donderdag te Koningsbergen gehouden, onveranderd mee. Het schijnt dat de openbaarmaking is ver traagd doordien de redactie eerst den authen- Aieken tekst van het ministerie heeft afge wacht. De Kreuzzeitung komt in een hoofdartikel op de redevoering terug. Volgens haar is ■deze een hoogst belangrijke verklaring van 's keizers streven, een niet geheel onverdiende sstrafpredicatie, die evenwel voornamelijk ge richt is tegen de manier van opponeeren van de adellijke heeren. Dé heftigheid die in de redevoering doorstraalt zou echtereen gevolg zijn van de wijze waarop de rijkskanselier ■en andere verantwoordelijke dienaren des keizers zich tegenover de klachten en nooden van den landbouw gedragen. Maar terwijl de Jlreuzzeitung met veel omhaal van woorden betuigt dat de conservatieve partij gehecht •en nouw is aan den persoon des keizers, ilijlt ze er bij dat ook de trouwste adel het recht heeft oppositie te voeren tegen de ver antwoordelijke dienaren der kroon". Bij onze hoogconservatieven is de erkenning van een ministerieele verantwoordelijkheid en van het aecht tot oppositie tegen de regeering in het parlement wel iets splinternieuws Het hoofdorgaan van het centrumde Germania, begint met een hoop strijkages voor de redevoering van den keizer. Maar •daarna verdedigt ze krachtig het goed recht •der oppositiewat dat betreft, meent ze, zal •de rede onder de natie algemeen worden afgekeurd. Als de adel nooit »Neen mocht zeggen, zou hij niet meer thuis hooren in de volksvertegenwoordiging, die in zoo vele op richten nevens den monarch staat en met hem over het lot des vaderlands beschikt. De Heilige Schrift spreekt van de »overheid van God gesteld", maar ook het parlement is een overheid van God gesteld om binnen de per ken zijner competentie nevens het koningschap van Gods genade werkzaam te zijn. Tot zoover het oordeel der kranten. De algerneene indruk is deze: De liberalen zijn over het geheel veel te blij met de oneenig- heid tusschen den keizer en de hoogconser vatieven, om openlijk de gezegden in diens redevoering welke hun zelf niet aanstaan hevig te critiseeren. De pers van de sociaal-demo craten en het centrum is in dat opzicht rond- borstiger. Dehoogconseivatieven bepalen zich vooi loopig tot de verzekering dat ze den keizer persoonlijk vei kleeft zijn, maar ze geven er bij te vei staan dat ze niet afzien van de oppositie tegen de regeering in het Parlement. F R A N K R IJ K. Morgen wordt het lijk van den graaf van Parijs voorloopig bijgezet te Weybrulge bij Londen, om later waarschijnlijk naar Dreux te woiden overgebracht. Van koningin "Victoria en de koningin- regentes van Spanje zijn condoleantie-tele- grammen ingekomen. Het testament van den gtaaf zou gisteren te Stowe-House geopend woiden. In het katholieke blad l' Univers erkent Eugène Veuillot, dat door den dood tan den graaf van Parijs het tijdperk van liet koning schap in Frankrijk voorgoed woidt afgesloten. Allen die het wèl meenen, belmoren zich neer te leggen bij den repubhkemschen regeerings- vormhet land wil blijkbaar geen anderen. De meeste buitenlandsche bladen laten zich in denzelfden geest uitde Westminster Ga- zette voegt er bij Dit steifgeval is geel. politieke gebeurtenis, maar behoort onder de rubriek iGemengd Nieuws". De nieuwe candidaat naar den Franschen troon is niet de hertog van Marchena, maar de in 1853 te Toulouse geborene Frans Maria van Bourbou-Castelloi, tweede zoon van den hertog Hendrik van Sevilla. Het eenige gevolg zijner proclamatie zal wel dit zijn, dat de Spaansche minister van oorlog het voorne men schijnt te hebben, hem van het commando over een Spaansche divisie tc ontheffen. B E L G I E. Dat de breuk tusschen de Belgische liberalen als definitief kan beschouwd worden, in weer wil der aanvankelijk met succes bekroonde pogingen tot het vormen, zelfs van een drie voudig verbond, met inbegrip der werklieden partij, dit bleek Zaterdagavond voldingend bij de vergadering der radicale s Association". Een besluit werd hier niet genomen. Heden zal door de radicale en democratische ver- eenigingen uitgemaakt worden, of, en in hoever, een samengaan dezer beide groepen bij de verkiezingen mogelijk is. De regeering heeft de uitlevering verzocht van den pseudo-baron Sternberg, den ver- moedelijken dader van den jongsten anar- chistischen aanslag te Luik. Het is echter niet waarschijnlijk dat de Russische regeering deze aanvrage zal toestaan, daar de baron" ook in Rusland nog een en ander met de justitie te vereffenen heeft. ENGELAND. Volgens de Pall Mall Gazette ziet het er met de anti-parnellistische Iersche partij slecht uit. De heer Justus Mc. Carthy zou de eerste gelegenheid aangrijpen, de leiding neer te leggen; eenige zijner medeleiders zouden hem niet onduidelijk te kennen hebben ge geven. dat zulk een besluit niet ongewenscht zou zijn. Treedt de heer Mc. Carthy af, dan kan men een hardnekkig gevecht om de lei ding der partij verwachten De heer Mc. Cat thy is nu op zijn huwelijks reis naar Austialie met zijn jonge viouw, de vioegere miss Loftus, eene bekende zangeres uit de Londensche Music Halls. DENEMARKEN, Uit Kopenhagen komt het bericht, dat prinses Louise, de oudste dochter van den kroonprins, verloofd is met piins Frederik van Schaumburg-Lippe. De prinses is 19 jaar; de 26-jarige prins is luitenant in een Oostem ijkscu huzaren-regiment. RUSLAND. De berichten aangaande den gezondheids toestand van den keizer luiden gunstig. Professor Zacliarin, die zich nu ook te Grodno bevindt, blijft bij zijn oorspronkelijke mee ning, dat een rusttijd van eenige weken vol- d' -ode zal wezen om den czaar geheel te doen herstellen. OOSTENRIJK. Keizer Frans Jozef is Zaterdag te Lemberg aangekomen, waar hij door de ministers en de vertegenwoordigers van den adel aan het station verwelkomd en door eene talrijke menigte hartelijk toegejuicht werd. In ant woord op eene toespraak van den maarschalk van Galicie. vei klaarde de keizer met genoe gen te hebben vernomen hoezeer de nijver heid des lands is vooruitgegaan en met vol doening de bewijzen daarvan op de tentoon stelling te zullen bezien, terwijl hij de ver zekering gaf, de gemeenschappelijke pogingen der bevolking in het belang der nijverheid steeds te zullen steunen. Bij zijn bezoek aan de tentoonstelling sprak de keizer zijné inge nomenheid uit over de ontwikkeling van den landbouw, 's Avonds werd een groote fakkel optocht gehouden. Aartshertog Karl Stephan begeeft zich de volgende week, in zijne hoedanigheid van schout-bij-nacht der Duitsche vloot, op uit- noodiging van keizer Wilhelm naar de vloot- manoeuvres in de Oostzee. SPANJE. De uitslag der provinciale verkiezingen, welke in volmaakte kalmte hebben plaats ge had, verzekert eene meerderheid aan de ministerieele partij. Te Madrid zijn tot dusver 9 minislerieelen en 3 republikeinen verkozen. S E R T I E. Het gerechtshof te Belgrado heeft rechts ingang wegens hoogverraad met bevel tot gevangenneming verleend tegen den voorma- ligen minister Tauschanowitch, twee profes soren en twee dagbiadschrijvers, wegens het onderhouden van geheime verbindingen met den kroonpretendent Karageorgewitch. Eerst genoemde heeft de wijk genomen naar Agram. E6ÏPTE. De drie slavinnen, welke door den voorzit ter van den wetgevenden raad, Ali pacha, gekocht waren en als getuigen in diens proces moesten optreden, zijn, met den tuinman van den pacha, spooi loos verdwenen. Naar de Times uit Kano verneemt, ver wacht men morgen het vonnis der rechtbank n zake het slavinnen-proces. De anti-Engel- sclie bladen slaan munt uit dit proces, bewe rend dat de Engelschen daarmee minder het doen van lecht beoogen, dan den ondergang van eenige daartoe in eene hinderlaag ge lokte onwelgevallige hooggeplaatste inlandsche beambten. Het Journal Egyptien betoogt dat er tot dusverre vele slavinnen aan het re- geerings-slavenbureau te Kaïro werden afge leverd maar dit bleef onopgemerkt, omdat de heeren beambten ze onderling verdeelden. De ^Tunes-correspondent zegt dat deze aan vallen kwaad bloed zetten en den haat der Moslem tegen de Christenen aanwakkeren. AMERIKA. Het bureau van landverhuizing heeft aan den kapitein der haven van New-York het signalement gezonden van 26 anarchisten, wien onlangs het langer verblijf m Frank rijk ontzegd is en die, naar men gelooft, op weg zijn naar de Vereenigde Staten. De kleermakers te New-York hebben alle eischen hunner stakende werklieden ingewil- ligd. Het congres der Trade Unions in Canada heeft eene deputatie naar de legeering gezon den, met verzoek om indiening bij het Parle ment van een ontwerp tot wettelijke invoering van den achtuurs werkdag. De Chiieensche regeering logenstraft het geiucht als zou zij een deel harer vloot aan China hebben verkocht. AFRIKA. Aan de Times wordt uit Kaapstad bericht, dat Kruger, die jgemtervieuwd" is, verklaard heeft, dat de crisis betreffende Swazieland onveiwijld opgelost dient te worden, teneinde bloedvergieten te voorkomen. Een krachtige Transvaalsche bond uit burgers, die alle partijen omvat, is bezig eene nationale partij kern te vormen. De Times verneemt uit Zanzibar dat twee Duitsche kanonneerbooten naar Kilma steven den, hetwelk de inboorlingen bedreigen, evenals Lindi. Een deel van het garnizoen van Iulma is op expeditie afwezig. CHINA. Uit Shanghai wordt van gisteren gemeld De Chineesche troepen moeten in het noorden van Korea door de Japanners omsin geld zijn. Zij hebben volslagen gebrek aan leeftocht, waarom zij hunne paarden tot voed sel slachten. Men verzekert dat de Mikado met zijne ministers gait naar Hiroshima, de nschepingsplaats voor de naar het oor- logstooneel bestemde troepen.

Schiedamsche Courant | 1894 | | pagina 1