A0. 1894. Donderdag 20 September. N°. 8621. AchteEveertlgste Jaargang Buitenlandsclie Berichten. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag, UITGEVER: J. ODÉ. Abonnementsprijs, per kwartaal Fraseo per pose, door het geheele Rijk Afzonderlijke nominers t 1.85. 2,50. - 0.10. BïlKBAB: BOTBB8T8AAT Advertentieprijs: van 1—10 gewone regels met inbegrip van eene Courant. 1.10. Iedere gewone regel meer- 0.10. Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. F B A H K R IJ K. Gisteren, bij het déjeuner te Vaujours bracht -Casirnir Périer een toost uit op het Fransche leger, dat de jongelingschap vormt voor den vrede zoowel als voor den oorlog. Want vader landsliefde, eeihied voor de wetten, onderwer ping aan het wettig gezag zijn te gelijk deug den 7an den soldaat en den burger. Hij dronk op de generaals, die de soldaten voorbereiden •voor de verdediging en de burgers voor de vrijheid. Generaal Saussure verzekerde in zyn ant woord den president van de toewijding en de eerbiedige genegenheid van het Parysche ïeger voor diens persoon en sprak de hoop uit •dat niets hem zou verhinderen zijn schitte rende bestemming te vervullen. De algemeene raad der Seine, grootendeels ■uit socialisten bestaande, ligt weer overhoop met de regeering. Zij heeft, zooals te ver wachten was, liet regeeringsbesluit, waarbij •Je heer Robin als directeur van het opvoe dingsgesticht werd afgezet, niet bekrachtigd. Aangaande den uitslag van het conflict be staat wei-is-waar geen twijfel, maar er zal 4och weer een interpellatie in de Kamer het gevolg van zijn. Op het socialisten-congres dat dezer dagen te Nantes gehouden werd, is het merkwaar dige besluit genomen, in het vervolg nooit weer de algemeene werkstakingen aan te moedigen. Men ziet in, dat deze uitloopen op ■schade voor den arbeider. Wel zullen ge deeltelijke werkstakingen, zoo noodig, worden voorbereid, maar de heerschende meening der congresleden schijnt te zijn dat niet langs dezen weg verbetering der sociale toestanden kan worden verkregen. Te Macon is Maandag een feestmaal ge houden, waarbij de heer Numa Droz en andere voorstanders van het herstel der han delsbetrekkingen tusschen Frankrijk en Zwit serland aanzaten. Door de heeren Buchalet, Debiet en Jules Roche werden redevoeringen gehouden ter uiteenzetting van het belang, dat beide landen hebben bij het eindigen van den tarievenoorlog. Te Mont-sous-Vaudrey zal den 30n dezer een gedenkteeken onthuld worden voor den oud-president der republiek Jules Grévy. Het 2s een zeer bescheiden monument en bestaat slechts uit een steenen pyramide met het horstbeeld van den heer Grévy in brons. BUITSCKLAND. Als blijk van erkentelijkheid voor de vele diensten, welke de vorsten en prinsen uit het huis van Sleeswijk-Holstein ten tijde van den grooten keurvorst aan het vaderland en het leger hebben bewezen, heeft de keizer aan hertog Ernst Guntlier van Sleeswijk-Holstein •een schrijven gericht, meldende, dat hij aan een der forten van Koningsbergen den naam heeft gegeven van Hertog van Ilolstein. Gedurende het laatste bezoek van keizer Wilhelm aan Engeland werd dezen namens het sBiitsche Vereenigde Comité ter voor koming van ontaarding van inlandsche volken door spiritualiënhaudel" een adres ter hand gesteld. Daarop heeft het comité tl.ans een antwoord ontvangen, waarin gezegd wordt, dat Z. M. zeer ingenomen is met den inhoud van het verzoekschrift, de pogingen enz. van het genootschap ten volle waardeert en dat de rijksregeerïng, er naar strevende om de euvels van den handel in geestrijke dianken te keeren, bepalingen in dien geest heeft uit gevaardigd voor de Duitsche protectoraten. Evenals in Zweden, zal ook in Saksen- Weimar het derde eeuwfeest der geboorte van den Zweedschen lieldenkoning Gustaaf Adolf, den vurigen strijder voor de zaak der hervorming, op 9 December a.s. feestelijk worden gevierd. EK GELAND. De regesring heelt een kapitein Jei artfi- lerie en een militairen arts naar het Japansche hoofdkwartier gezonden. De werkstaking in de Schotsche kolenmij nen is als geëindigd te beschouwen. Gister ochtend hebben 10,000 mijnwerkers den arbeid hervat. Het weekblad de Statute zal een prijsvraag uitschrijven van '1000 guineas (f12,000) voor liet plan van een tolverbond tusschen Groot- Brittannie en de Britsclie koloniën. ITALIË. Te Palermo is een geheime buskruitfabriek ontdekt. Een geheele wijk te Pianezza by Turijn is afgebrand zeer waarschijnlijk is de brand aangestoken door anarchisten. Toen de brand weer het vuur bijna meester was geworden, hebben kwaadwilligen de waterleiding on bruikbaar gemaakt. R D 51 E 8 I E. Yan de verkiezingen voor het parlement is de uitslag van 28 bekend. In 17 districten zijn de candidaten der conservatieven gekozen. T R K IJ E. Uit Konstantinopel wordt van gisteren ge meld: De troepen, naar Erzeroum gezonden om den opstand aldaar te onderdrukken, hebben 70 opstandelingen gedood. AMERIKA. Volgens de Central Hews heeft de president van Peru bevolen alle gevangengenomen officieren der opstandelingen, boven den rang van majoor, dood te schieten. Uit Lima wordt van gisteren gemeld Daar het uitstel van de amnestie-wet is verstreken, heeft de regeering een decreet uitgevaardigd, waarbij het verklaart dat haar tegenstanders schuldig zijn aan de muitery. Deze verklaren echter dat ze niet verant woordelijk zyn voor de handelingen van de aanvoerders der opstandelingen. Het Mexicaansche Parlement is Maandag geopend met eene presidentieele boodschap, waarin protest werd aangeteekend tegen de schending van grondgebied door Guatemala. Verder wordt daarin gezegd dat de oogst goed en de toestand der geldmiddelen be vredigend is. Eene door de regeering uitge lokte conferentie van Amerikaansche en Azia tische mogendheden tot beraadslaging over het muntvraagstuk en door den oorlog tus schen China en Japan vertraagd. CHINA. De Londensche bladen bevatten gisteren een telegram uit Pingjang, meldende dat het totaal verlies der Chineezen bij de gevechten van Zaterdag en Zondag 47,000 man bedraagt, waarvan ongeveer 44,500 man aan krijgsge vangenen. Onder deze laatsten behooren vijf generaals en bijna de gansche Chineesche staf. De krijgsgevangenen zullen bij troepen i.t, uizend map, onder behoorlijk geleide, naar Japan worden gezonden. Uit Shanghai wordt geseind, dat de Mercury telegrammen uit Korea bevat, die in hoofd zaak de overwinning der Japanners bevestigen. Bij vreemdelingen en Chineezen beiden wek ken die tijdingen groote ontroering. Nadere telegt ammen geven te verstaan, dat tijdens de panische vlucht der Chineezen ge heele rer, inenten zich zonder slag of stoot overgaven De Japanners namen ook nog vele Chineezen gevangen, die zich te Pingjang in de huizen schuilhielden. Men gelooft dat de Chineezen slechts 2300 man aan dooden hebben verloren, maar aanmerkelijk meer aan gewonden en gevangenen. Het stadje Ping jang heeft weinig van de beschieting geleden. De Japansche maarschalk heeft het eerste telegram van de overwinning aan den keizer te Hirosima gezonden, waarop de keizer hem per telegraaf heeft gelukgewenscht. De opper bevelhebber heeft tevens een dagorder uit gevaardigd, waarin hij de soldaten prees en verklaarde fier te zijn zulke troepen aan te voeren. De Japanners erkennen, dat zij in dezen slag driemaal sterker in aantal waren dan de Chineezen, en dat zij bovendien de meerderheid in geschut hadden. Eene vlie gende colonne van Japanners trekt nu het noorden van Korea in om de bergpassen te bezetten, waardoor de aanvoer der Chineezen in Korea over land wordt afgesneden. In eene proclamatie belooft de Japansche opperbevel hebber aan vreedzame Koreanenbescherming; daarentegen zullen vijandelijke Koreanen voor den krijgsraad worden gebracht. De Chineesche regeering heeft aan de buitenlandsche mogendheden een rondschrij ven gericht, gedagteekend van den 3den Augustus en gisteren te Berlijn ontvangen. Daarin wordt gezegd: ïJapan is het eenige land dat strijd met China heeft begonnen met de overige mogendheden waarmee China verdragen heeft gesloten zijn de vroegere vriendschappelijke betrekkingen onveranderd gebleven. Daarom is het voortduiend de plicht van China aan de in hel land wonende onderdanen, handelaars zoowel als zendelingen van onzijdige mogendheden de bescherming te verleenen waarop zy volgens de verdragen aanspraak hebben. Onze Jamen (bestuur van buitenlandsche zaken) heeft dan ook reeds per telegraaf aan den opperhandelsintendant der noordelijke havens bevelen gegeven, opdat deze weer aan alle baniergeneraals, algemeene landvoogden en provinciale landvoogden kunne seinen dat ze bijtijds waarschuwingen pu- blieeeren en daardoor het onverstandige volk verhinderen de oide te verstoren. Wij ver zoeken Uwe Excellentie dat zij al hare consuls in de by verdrag geopende havens aanspore de handelaars en zendelingen van hun land in te lichten dat ze als gewoonlijk hun werk zaamheden kunnen doen en niet bezorgd behoeven te zijn voor hun veiligheid." Het stuk is onderteekend door prins Tsjing en alle ministers van den Tsoengli Jamen. JAPAN. Reuters bureau te Londen heeft gisteren een officieel telegram uit Japan ontvangen, waarin het volgende wordt bericht. Het Ja pansche leger deed den 45n dezer een aanval op Pingjang. Na hevigen strijd behaalde het een volledige overwinning en nam Pingjang voor het aanbreken van den morgen vau den 16n. Het Chineesche leger bedi oeg meer dan twintig duizend man. Eenigen zijn ontvlucht de overigen gesneuveld, gewond of krijgsge vangen. Een groot aantal wapenen werden door de Japanners vermeesterd. Ze hebben driehonderd man dooden en gekwetsten. Volgens telegrammen uit Tokio gisteren te Londen ontvangen, veroorzaakte de tijding van der Japanners overwinning allerwegen bij het volk de grootste geestdrift. De klokken wer den geluid en vreugdeschoten afgevuurd. Het telegram van den keizer aan maarschalk Jama- gata werd den troepen voorgelezen. De meeste bladen achten hier met dezen slag het einde van deri oorlog nabij. De Standard, omtrent den omvang der overwinning nog twijfel toelatende, eikent, dat de nederlaag der Chineezen verpletterend is, en voorziet aller eerst, dat Li Hung Chang nu in volkomen on genade zal vallen, hetgeen voor de buitenland sche politiek van China ver leikende gevolgen kan hebben. De Times acht eene Japansche expeditie tegen Peking met een besiissenden zeeslag misschien nog voor het begin van den winter niet onwaarschijnlijk. De Daily Hews ooideelt nu het oogenblik gekomen, waarop de mogendheden hare pogingen tot herstel van den vrede kunnen hervatten. China zoude thans vermoedelijk geneigd zijn, het voldongen feit van hare nederlaag en Korea's onafhanke-

Schiedamsche Courant | 1894 | | pagina 1