f E. A°. 1894. Vrijdag 21 September. N°. 8622. KENNISGEVING. ra m nt 9 Achtenyeertigste Jaargang-. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag, uiïgeverT j. odé. Kon. Ne&erl. Marine-Reserve. üenlandsclie Berichten. DENEMARKEN. tea 5or ter SI rdt en r»d. ie- 5 t y Abonnementsprijs, per kwartaal Franco per post, door het geheele Rijk Afzonderlijke nommers f 1.85. 2.50. - 0.10. BtfBRAOi BOTEBliPBAAT 9 O. Advertentieprijs: van 110 gewone regels met inbegrip van eene Courant. f 1.10. Iedere gewone regel meer- 0.10. Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal, berekend. De burgemeester van Schiedam, gezien de missive van den heer Commissaris der Koningin van den 7n September 1894, A, no. •3941 (2e afd.); doet te weten dut bij Koninklijk besluit van 25 Juli 1804 .zijn vastgesteld vooiloopige regelingen: a. van bet korps officieren, b. van hot personeel matrozen en torpedisten, c. van het personeel machinisten en stokers- der Koninklijke Nederlandsche marine-reserveen dat een exemplaar van de voorwaarden van dienstneming bij die reserve voor een ieder ter Inzage is nedergclegd ten raad huize dezer ge meente. En is hiervan afkondiging geschied, waar het behoort, den 20sten September 1894. De burgemeester voornoemd, VAN DIJK VAN MATENESSE. Dl'ITSCIflASE Naar de Deutsche Tage.szcitung verneemt, 20U de Russische maritieme attaché te Berlijn spionnage hebben gepleegd. Hij is zoo luidt het bericht overvallen bij liet opnemen van plannen en scheen reeds sinds lang nauwkeu rig te zijn nagegaan. Er wordt nog bij ver meld, dat de Duitsche regceiing zijne onmid dellijke terugroeping heeft geëischt. Het blad gelooft echter, het bericht slechts onder voor behoud te kunnen opnemen. De Berlijusche sociaal-democratie, niet meer bij machte de door het bier-boycott werk loos geworden brouwers voldoende te onder steunen, heeft nu eer. verzoek om hulp aan alle Duitsche arbeiders gericht. De Berlijnsche correspondent der N. Jl. Ct. schrijft van gisteren In diplomatieke kringen wordt betwijfeld, ■of nu reeds voor Europeesche staten het •«ogenblik gekomen is, om met kans op goe den uitslag in den oorlog tusschen China en Japan hunne bemiddeling aan te bieden, ofschoon de Europeesche regeeringen, die er het naast bij betrokken zijn, reeds vóór de laatste gebeurtenissen hunne goede diensten te Peking en te Tokio ter beschikking heb ben gesteld. De overwinning van Japan te Piugjang heeft voor China voorloopig nog maar de beteekenis van eene diepe vernede ring, niet van een doodelijken stoot, zoodat het sleepend houden van den oorlog door China waarschijnlijk is. Ook zou Japan op dit oogenblik onderhandelingen over eene bemiddeling slechts als een noodlottig op de lange baan schuiven van den oorlog beschou wen. De opduikende bewering, dat. de on genade gevallen Li Hung Chang eigenlijk de .ziel der oorlogspartij is, wordt onwaar ge noemd. Juist hij is het geweest, die nog voor het uitbreken der vijandelijkheden en altijd door eene vreedzame ondei handeling met Japan bepleitte. P li A S K It IJ K. De president, Casimir Périer, is gisteren te Chateauduu aangekomen," waar hem door den gemeenteraad een feestmaal werd aangeboden. Zijne geestelijkheid aan den president der republiek voorstellende, zeide de bisschop van Chartresliet is aller plicht zich eerlijk te scharen om den eersten magistraat der repu bliek. Het vaderland kan op ons rekenen. Ter wij! wij gewillig aan de leiding van den paus gehoorzamen, volgen wij het iand op de nieu we banen, welke de moderne tijd het opent. De president dankte den bisschop voor zijne vaderlandsliefde, en zeide dat de republiek bijzondere achting had voor de prelaten, die te gelijk de kerk en het vaderland wisten te dienen. Aan het feestmaal heeft Casimir Périer, in antwoord op een dronk van den burge meester, eene toespraak gehouden. Hij dankte den burgemeester voor zijne woorden en bracht het roemrijke verleden van Chateaudun in herinnering. In het vertrouwen, dat de regeering in de democratie behield zeide hij zou zij. in naam van verdraagzaamheid en vrijheid, de wezenlijke rechten van het gezag oefenen en de zaak van vooruitgang en beschaving dienen. Hij had nooit andere eerzucht gekend dan voor zijn landhij was zich van zijn plicht en zijne zedelijke verant woordelijkheid bewust. Aan alle goeden bur gers vroeg hij, mede te werken om van de republiek eene instelling te maken, waar de onaanzienlijkeri en misdeelden verzekerd zouden zijn van de zorgen der openbare machten. Mocht men toch de oude veeten en twisten vergeten voor liet werk van vrede en maatschappelijken vooruitgang De woorden van den president maakten diepen induik en werden luide toegejuicht. De anarchist Tournadre is door de veilig heidspolitie aangehouden. B E L G I E. De vergadering der werkliedenpartij te Brussel, waarin de heer-en Eeron en Janson tevergeefs het samengaan der drie anti-cle- ricale groepen veidedigden, werd voor het grootste gedeelte ingenomen door een woor denstrijd tusschen de heeren Paul Janson en Emile van der Velde, beiden uitnemende redenaars. De motie, ten slotte door den Leer Serwy voorgesteld, was van den volgenden inhoud »De algerneene vergadering van denBrus- selsehen NVerkliedenbond, «Gehoord de heeren Janson en Feron, af gevaardigden der liberale «Association", bij hun uiteenzetting der beweegredenen voor een drievoudig verbond, «Overwegende de besluiten, door twee werklieden-congressen genomen, «Overwegende dat er een besliste tegen spraak bestaat tusschen programma's, begin selen en neigingen van de werkliedenpartij en van de «Ligue libérale", «Betreurt de weigering der liberale «Asso ciation", om een verbond te sluiten met de werkliedenpartij, »En voinardt bij de vroeger genomen be sluiten." Deze motie werd met algerneene stemmen en vervolgens bij acclamatie aangenomen. Onder het geestdriftig zingen der Marseillaise ging men uiteen. Tengevolge van de beslissing, door de werk liedenpartij genomen, hebben de Brusselsche afgevaardigden Grimard, Furnémont en Brunet ontslag genomen als lid der «Association", en hunne houding bij de verkiezing voorbehouden. ENGELAND. Het reglement voor de verkiezing van de Kerspelraden volgens de nieuwe wet is thans openbaargemaakt. De eerste stemming zal op den 4-n December, eventueele herstemming op den 17n daaraanvolgende plaats hebben. De verkozenen aanvaarden hun ambt respectieve lijk den 13n en den 31a van genoemde maand. De regeering is toegetreden tot de inter nationale overeenkomst van 15 April 189c tot bestrijding der cholera. net ministerie van buitenlandsche zaken heelt van den Engelschen gezant te Tientsin ambtelijk mededeeling ontvangen, dat er tus schen de Chineesche en Japansche vloten een belangrijke slag is geleverd. Van den uitslag wordt niets gezegd. Dij de gisteren plaats gehad hebbende ver kiezingen voor het Landsthing vielen van de 27 te bezetten zetels 16 ten deel aan de rechterzijde, 7 aan de gematigde linkerzijde en 4 aan de radicale linkerzijde Tot dusver waren die zetels bezet door '18 leden der rechterzijde, 8 der gematigde linkerzijde en '1 der radicale linkerzijde. OOSTEN ft-LEJK-II ONÖAR1JE. De reden waarom de door den Rijksraad aangenomen kerkelijk-poiitieke ontwerpen nog •Wi aan den keizer ter bekrachtiging zijn voorgelegd, blijkt te zijn, dat de regeering daarmede wil wachten tot het Magnaten huis in de volgende maand ook het ontwerp ra kende de kinderen uit de gemengde huwe lijken zal hebben aangenomen. De cleiicale partij stelt daarom alles in het werk ona ten minste dit ontwerp te doen mislukken, maar hare kansen schijnen in den laatstee tijd eer af- dan toegenomen te zijn, te meer, waar de vorst-primaat, kardinaal Vaszary, haar niet steunt. Uit Buda-Pest wordt van gisteren gemeld In de commissie voor buitenlandsche zaken uit de Oostenrijlcsche delegatie houden de sprekers zich bezig met de beweging der Rumenen tegen Hongarije. In de commissie uit de Ilongaarsche dele gatie heeft Kalnoky aangaande de Rumeen- sche kwestie verklaard, dat er wel teekenen zijn, welke Hongarije zouden kunnen ver ontrusten, maar dat men er te veel gewicht aan hechtte. Ilij voor zich is geen voorstander van eene krasse houding, en verzoekt vrij gelaten te worden om liet oogenblik en de middelen tot handelen te kiezen. In de commissie voor buitenlandsche zaken uit de Hongaarsche delegatie zette de rap porteur uiteen dat do jongste gebeurtenissen in Servië geene verandering hebben gebracht in de verhouding, welke hartelijker geworden is. Hij hoopte dat de minister bevestigen zal, dat de richting van het nieuwe Bulgaarsche Kabinet geen reden van bezorgdheid is ge worden voor Oostenrijk. De Oostenrijksche dagbladen uiten hun levendige voldoening over de verklaring van graaf Kalnoky dat de betrekkingen met Frankrijk hoogst vriendschappelijk zijn. In verband met de verklaring van graaf Kalnoky dat koning Alexander van Servië Oostenrijk vriendschappelijk is gezind, is niet van belang ontbloot bet thans bevestigde bericht dat Alexander vóór zijn bezoek te Ber lijn Frans Jozef te Buda-Pest zal bezoeken. ITALIË. Yolgens bericht uit Rome behelst de Trihuna een onderhoud van Crispi met een boezemvriend, waarin de eerstgenoemde zou verklaard hebben dal hij nimmer zal buigen voor het Vaticaan en dat eene verzoening van Italië met den paus onmogelijk is. SEETIE. Gevolg gevende aan eene uitnoodiging van den Oostenrijkschen keizer zal koning Alex ander dezen op zijn reis naar Berlijn een be zoek breDgeu te Buda-Pest. De voormalige aanvoerder der radicale party Pachitet, die met eene vervolging be dreigd werd wegens deelneming aan eene samenzwering ten gunste van prins Kara- georgewitch, is naar Abazzia vertrokken. AMERIKA. Te Valparaiso zijn een twintigtal personen gearresteerd, wegens deelneming aan eene Balrnacedistische samenzwering. AFRIKA. De Times verneemt uit Kaapstad dat de tolconferentie te Bloemfontein vermoedelijk in November geopend zal worden. De Kamer van koophandel te Kaapstad is bezig eene oppositie tegen den Engelschen reedersbond te organiseeren, teneinde vrachtverlaging te verkrijgen. De Kamer te Port Elizabeth be sloot deze beweging te steunen. CHINA. Uit Siianghai wordt van gisteren gemeld Tusschen de Japansche en de Chineesche vloot is het in de baai van Korea tot een treffen gekomen. Terwijl transportschepen bezig waren met het ontschepen van troepen aan de monding van de rivier Yalu onder be scherming van het eskader, kwam de Japan sche vloot opdagen. Een zeer verwoede strijd ontstond daarop, waarbij de Chineesche krui ser Chi-yen in den grond werd geboord en twee andere schepen strandden. liet geruent loopt, dat nog een Chineesche kruiser en drie Japansche kruisers zouden ver loren zijn. De Chineesche admiraal Tragen de Duitsche majoor Hanneken werden gedood. Volgens de jongste berichten wordt het verlies der Chineezra bij het gevecht te Ping Yang geschat op 6600 man. Volgens de jongste nieuwsberichten zou het zeegevecht in de baai van Korea ten gunste van de Chineezen afgeloopen zijn. De Japansche vloot heeft zicii teruggetrokken, na een verlies van vier schepen, vele ge sneuvelden en gewonden. Het vierde Chi neesche schip, dat verloren zou zijn, is de kruiser Kingyaen de rest van de Chineesche vloot keerde naar Wei-IIai-Wei terug. De Chineesche admiraal Ting en de Duitsche majoor Hanneken zouden gewond maarniet gesneuveld zijn. Andere bijzonderheden ont breken nog. De Londensche avondbladen van gisteren be vatten een telegram uit Shanghai van gister namiddag 1 uur 50 min., meldende dat de geheele Chineesche vloot uit Pujang, ver sterkt door verscheidene «diepen van het eskader uit Foochoo, aan den zeeslag in de baai van Korea hebben deelgenomen. De Chineesche oorlogsschepen werden door ge brek aan ruimte in hunne bewegingen be lemmerd. Naar men gelooft, zou het Japansche eskader, dat aan den strijd heeft deelgenomen, niet talrijk zijn geweest. Yolgens de Chinee zen duurde liet gevecht 6 uur. Aan beide zijden moeten Verscheidene duizenden mau- schappen gedood of gewond zijn. Uit Shanghai gisteien te Londen ontvangen telegrammen melden aangaande den zeeslag

Schiedamsche Courant | 1894 | | pagina 1