Vrijdag 28 September. N°. 8627. A0. 1894. A. ch. t n v© er t i g- s t e Jaargang. Versch nt dage! ks, uitgezonderd Dinsdag, UIT0EVER: ,<T ODÉ. Bnitenlanflsclie Berichten. Abonnementsprijs, per kwartaal franco per pnsc, door het geheele Rijk Maimers t 1.85. 2.50. - 0.10. BUREAU: BOÏBRITR1AJ ff O. Advertentieprijs: van 110 gewone regels me inbegrip van eene Courant. f 1.10. Iedere gewone regel meer. - 0.10. Driemaai. geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. F R A N K R IJ K. Het rapport van den Hoogen Raad van Arbeid over de werkstakingen, dat eenige dagen geleden werd aangekondigd, is nu ver schenen, en bevat eenige belangrijke cijfers. In het jaar 1893 hebben 634 werkstakin gen plaats gegrepen, waaraan in het geheel 173,123 arbeiders deelgenomen hebben. Van deze werkstakingen liepen 24Vï procent gun stig af voor de grevisten, en 43 procent on gunstig; terwijl bij 32proeent het geschil door arbitrage bijgelegd werd. liet aantal vei loren arbeidsdagen bedroeg 3,170,000, hetgeen aan verlies aau arbeidsloon van minstens 10 millioen frs. vertegenwoordigt. De heer Robin, de afgezette directeur van liet opvoedingsgesticht te Cempius, heeft een aanschrijving ontvangen waarin hem gelast wordt, onmiddellijk de lokalen dezer inrich ting te verlaten. Is hq Zaterdag a.s. niet verhuisd, dan kan de sterke arm tegen hem gebruikt worden. Door het Journal officiel wordt een besluit openbaargemaakt, waarbij den gouverneur- generaal van Indo-China een raad van bijstand ier zijde gesteld wordt, de zaken van het pro tectoraat Annam-Tongkin betreffende. Sommige bladen, die den heer De Lanessan vijandig gezind zijn zien in de instelling van dezen raad een bewijs dat ook de regeering er op gesteld is, de handelingen van den te- genwoordigen gouverneur te doen controlee ren. Hiertegen wordt van andere zijde inge bracht, dat de heer Lanessan zelf verzocht heeft om dezen maatregel. DÜITSCHLAND. Volgens de Ostdeutsche Zeitung heeft de keizer, bij zijn afscheid in het station te Thorn, den burgemeester nogmaals voor de hartelijke ■ontvangst bedankt, en toen er bijgevoegd «Wat ik vandaag heb gezegd, mag wel in acht worden genomen. Ik kan ook wel eens zeer onaangenaam worden." ENGELAND. In liet Plioenixpark te Dublin is Zondag eene demonstratie gehouden ten gunste eener ■amnestie van politieke gevangenen. De bur gemeester van Dublin bekleedde het voorzit terschap en het parlementslid Redmond hield eene heftige rede, ter verdediging van motiën in overeenstemming met het door de mani festatie beoogde doel. Spr. beweerde dat geen afdoende regeling van de Iersche nationale kwestie zou kunnen bereikt worden, zoo lang een enkel Iersch politiek gevangene als een «slachtoffer in Engelands klauwen" vast gehouden werd, en dat de amnestie-kwestie de ziel was der nationale beweging. Hij hield vol, dat de verantwoordelijkheid in deze zaak berustte bij den minister voor Ierland en spoorde zijne hoorders van alle partijen aan om vereenigd op te treden, teneinde de in vrijheidstelling der gevangenen te bewerken. De Chatham-Dover-Docks hebben bevel gekregen, onmiddellijk den eerste-klasse-krui- ser Theseus in dienst te stellen, welk schip bestemd is om de Engelsche vloot in de Chineesclie wateren te versterken. ZWITSERLAND. Te Bern is Woensdag de internationale conferentie bijeengekomen, die ten doel heeft, de internationale verdragen te verzamelen en uit te geven. Zestien staten zijn vertegen woordigd. ITALIË. In een Dinsdag, onder voorzitterschap van den heer Crispi gehouden ministerraad zijn de maatregelen ter sprake gekomen, in Duitsch- land bij den invoer van Italiaansche wijnen genomen. Er werd nadruk op gelegd dat van het nemen van represaille-maatregelen geen sprake behoorde te zijn, doch wel zal de re- geering bij liet Duitsche gouvernement aan dringen op een uitlegging der bepalingen van het handelsverdrag, welke meer in overeen stemming is met den geest van dat tractaat al begrijpt men dat de regeering te Berlijn de agrariërs moet ontzien, zoodat zjj voor een netelige kwestie gesteld is. De minister van binnenlandsche zaken heeft bevolen, de wapenen, die den Siciüanen tijdens den staat van beleg ontnomen waren, terug te geven, daar de orde geacht wordt op het eiland hersteld te zijn. Volgens berichten uit Massowah ontvangen, over den toestand waarin het leger van Osman Digna zich bevindt, moeten diens soldaten zijn ontmoedigd en er veie ziekten onder hen heerschen. De moerassen van Atbara zullen tot einde October ontoegankelijk blqven. De derwischen maken zich in den geheelen omtrek gehaat wegens hun rooverqen. Onder de dezer dagen veroordeelde anar chisten bevindt zich zekere Costadoni, een leermeester, naar het schijnt, van Caserio. Costadoni is tot drie jaar gevangenis veroor deeld. Een zelfde straf is opgelegd, bij verstek, aan den advocaat Pietro Gori, die zich te Lugano bevindt, en altqd gehouden is voor den per soon, die Caserio tot zqn misdaad aanzette. Te Rome hebben de clericalen besloten, het volgend jaar als contra-demonstratie tegen de viering van het 25-jarig jubilé van de inneming van de Porta Pia, monster-pelgrims tochten en een internationaal congres van Roomsch-katholieken aldaar te houden. PORTUGAL. Uit Lorenzo Marquez wordt van gisteren gemeld De toestand is kritiek. De teruggeroepen Portugeesche troepen werden door de inboor lingen onder Mahazula achtervolgd tot aan de stad. Zij hebben hun geschut en munitie in den steek gelaten. De gouverneur heeft per telegraaf te Lissabon geprotesteerd tegen de ontscheping van Britsehe zeesoldaten. Het totaal der Portugeesche strijdmacht wordt ge schat op 120 Europeesche soldaten en 200 zwarten, die van Mahazula op 7000 man. Het is onzeker of de stam van Maputa de Portu- geezen zal steunen. Men vreest een opstand van Gungunhama. Volgens een nader bericht zijn de Engelsche mariniers weder aan boord gegaan, naardien alle gevaar voor een aanval op bet Engelsche consulaat afgewend scheen. AMERIKA. Thans wordt weer gemeld, dat de bevoegde rechter te San Francisco, de lieer Morris, beslist heeft, dat de uitgeweken president van San Salvador, Ezeta, niet mag worden uitgeleverd, aangezien het hem ten laste ge legde niet tot gewone misdaden maar tot oorlogsdaden te rekenen is. Bijgevolg zijn al de vluchtelingen uit genoemde republiek op viije voeten gesteld op éen na, tegen wien bijzondere beschuldigingen waren ingebracht. T"'t Buenos-Ayres wordt gemeld dat Egus- quiza tot president van Paraguay is gekozen. Uit Nicaragua wordt gemeld: Zondag den 19n Augustus luidden te Leon alle klokken, niet alleen der kathedraal, maar ook die der andere kerken; het grootste deel der goed Roomsche bewoners spoedde zich ter kerke, waar de uitgever en de redacteur van het blad El 93 in den ban ge daan werden. Die personen wilden, dat er vrijheid van godsdienst zou zijn in de republiek en dat het protestantisme er toegelaten zou worden. De regeering deed de geestelijken, die den banvloek uitgesp—ken hadden, bin nen vier uur het land verlaten. AFRIKA. Aan een feestmaal, Dinsdag door den bur gemeester van Kaapstad gegeven, zeide de minister Sprigg, dat de regeering geen enkel officieel bericht had van een overeenkomst tusschen de Nederlandsche spoorwegmaat schappij en Portugal, om het tarief van het goederenvervoer op den Delagoa-spoorweg te verlagen. Indien het bleek, dat de rechten van de Kaapsche regeering waren aangetast, zou de minister aar. het Kabinet te Londen verzoeken zijn invloed te doen gelden bij de Portugeesche regeering, om de rechten van de Kaapkolonie te doen eerbiedigen. CHINA. Uit Shangai wordt van gisteren gemeld: Het grootste gedeelte der Japansche sche pen zou van het eiland Hai Juntao (in de Baai van Korea) vertrokken zqn met onbe kende bestemming. De Chineesche agenten in Europa en Amerika hebben bevel ontvangen om alle oorlogsschepen te koopen, waarvan onmiddellijke levering kan worden verkregen. Volgens te Victoria (Hongkong) ontvangen mailberichten liggen te Moukden, de hoofd stad van Mandsjoerqe, aanzienlijke schatten van den keizer van China opgestapeld, om welke reden hij die heilige stad geducht versterkt en er eene aanzienlijke troepen macht iieengezonden heeft. De stad Moukden zelve is door een dubbelen muur omringd. De buitenste muur is 18 KM in omtrek en van pijpaarde; de binnenmuur is van bak steen, 5 KM lang en met torentjes bebouwd. Dat deze vestingwerken echter niet meer vermogen stand te houden tegen het nieuwer- wetsche geschut, waarvan ook de Japanners zicii bedienen, behoeft nauwelijks gezegd te worden. Van Moukden loopt een straatweg naar Wi Tjoe aan de monding der Yalu- rivier, welke door de Chineezen indertijd is aangelegd, toen Japan een dergelqken weg tusschen Wi Tjoe en Pingyang had gemaakt, zoo dicht mogelijk nabij de kust, teneinde de troepen in die onvruchtbare en weinig be volkte streek steeds van de zeezijde te kunnen proviandeeren. Het is echter de groote vraag of Japan voor het oogenblik werkelijk aan een tocht naar Moukden denkt; waarsclnjn- lijk zou liet daaraan dan wei geen ruchtbaar heid hebben gegeven. Veeleer gelooft men dat de toeleg van het Japausche legerbestuur geweest is, den vijand op een dwaalspoor te brengen en zijne strijdmacht aldus te ver- deelen, om met zooveel meer kans op succes hem op een geheel ander punt op het lijf te vallen. Niettemin is het vrij zeker dat Japan eerst zal trachten zich van de Koreaansche stad Wi Tjoe meester te maken, teneinde den verderen toevoer van Chineesche troepen van de zeezijde te kunnen beletten. Het eerst volgend groote gevecht wordt dan ook nabij die stad verwacht. JAPAN. De Londensche avondbladen van gisteren bevatten een bericht uit Tokio van gisteren, waarbij het gerucht, als zou door Engeland en Rusland een wapenstilstand zijn voorgesteld, officieel wordt tegengesproken. Het tweede legerkorps, dat te Hiroshama wordt gemobi liseerd, telt ongeveer 30,000 en niet 80,000 man. De inscheping der troepen ving Dins dag aan, na inspectie door den mikado. Er heerschte buitengewone geestdrift. De bestemming der troepen wordt geheimge houden. Veldmaarschalk, graaf Pyan, minis ter van oorlog, neemt het bevel op zich. Men gelooft dat dit legerkorps zal optreden onaf hankelijk van dat onder graaf Yamagata, die echter het operatieplan heeft opgesteld. De schepen waarmede deze troepen worden ver voerd, zullen tot de Gele zee worden geës corteerd door het tweede en van daar naar hunne bestemming door het eerste eskader. AUSTRALIË. Bq de dezer dagen in de kolonie Victoria gehouden algemeene verkiezingen heeft niet alleen de regeering de nederlaag geleden, maar ook de vrijhandelspartij. 65 protection- nisten en 14 vrqhandelaars zqn gekozen;

Schiedamsche Courant | 1894 | | pagina 1