SPORT. Letteren, Kunst en Wetenschap. Gemeiigdn Berichten. Post en Telegraphie. Land- en Tuinbouw. Uit den aard der zaak hebben de veront rustende telegrafische berichten, in de laatste dagen ontvangen uit Lorenzo-Marquez, in de eerste plaats de aandacht getrokken van rechtstreeks belanghebbenden in de handels kringen, endezen tot het inwinnen van nadere inlichtingen aanleiding gegeven. Zoo heelt, naar wij vernemen, eene der voornaamste handelsondernemingen te Rotterdam Donder dag getelegrapheerd aan haren hoofdagent te Lorenzo-Marquez. Het daarop gisteren ont vangen antwoord luidde, naar ongetwijfeld ook in ruimer kring zal geruststellen, dat 1 er geen reden is om zich bezorgd te waken. (gV. B. C(.) In de limb. Koerier van Donderdag leest men het volgende I Ons wordt uit Maastricht van gisteren j geschreven f In een heden hier ontvangen brief mt de omstreken van Mataram, gedag teekend den j -1 Sn Augustus en afkomstig van een der op 20 Augustus gevallen officieren, wordt als met 1 zienersgave de catastrophe voorspeld die eene week later inderdaad is gevolgd. Zoodra wij machtiging hebben verkregen, zullen wij dezen brief, die een schel licht over sommige personen en gebeurtenissen werpt, openbaar- j maken. De termijn van geldigheid der retourkaarten J van Xederiaudsche stations naar Antvvvipen j S dagen die oorspronkelijk was gesteld tot 30 dezer, is verlengd tot 5 November, datum dor sluiting van de tentoonstelling. j Te Haarlem zijn Donderdag de wethouder van openbare werken, de heer Joh. de Breuk, en de Opzicht® over de gemeentereiniging, de heer Verkoren, aan een groot gevaar ont snapt. Terwijl zij zich op de spoorwegbrug over het Spaavne bevonden, kwam zoowel van de richting Amsterdam als uit de richting Haarlem een trein aanstoomen, zoodat zij ernstig gevaar liepen overreden te worden. Gelukkig hebben de beide heeren door een koenen, gewaagden sprong zich aan het ge vaar weten te onttrekken. In de onlangs te Amsterdam gehouden vergadering van bakkersgezellen, waarin het Kamei lid Pijttersen zijn wetsontwerp inleidde, klaagde deze over de weinige belangstelling, welke de patroons, in tegenstelling met de gezellen, tot dusver hadden getoond. Om dit wetsontwerp nu aan het oordeel der patroons te onderwerpen, zal door den jNedetT. Brood-, Koek- en Banketbakkersbond" een openbare vergadering, toegankelijk voor alle mr. brood bakkers in Nederland, gehouden worden op Woensdag 3 October, des middags te éen uur iu ca ld »Krasnapolsky", te Amsterdam. De heer Pijttersen zal die vergadering bij wonen, om zijn wetsontwerp nader toe te lichten en de opmerkingen te beantwoorden. De burgemeester van Amsterdam brengt ter openbare kennis, dat gisteren in die ge- meerite twee personen zijn aangegeven als overleden aan Aziatische cholera. Op 26 dezer werd aan de Da-Costastraat te Amsterdam eene vrouw met haar kind ongesteld. Eene buurvrouw, die haar ging oppassen, werd eveneens ziek en ook hare vijf kinderen. Nadat da lijders naar het W'ilhelrnina-gasthuis waren overgebracht, bleek al vrij spoedig dat men met Aziatische cholera te doen had. De zes kinderen zijn sedert Woensdag alle overleden, terwijl de buurvrouw ook het slachtoffer werd-van hare hulpvaardigheid. Bij een der kinderen is nog niet zeker vastgesteld dat het leed aan cholera de waarschijnlijkheid beslaat er echter voor. In éen gezin te Idskenhuizen (Doniawer- stal) zijn vier door den geneeskundigen inspecteur te Groningen bacteriologisch geconstateerde gevallen van Aziatische chole ra voorgekomen bij kinderen, een van 4, een van 0 (tends overleden), een van 8 en een van 13 jaar. Daar de uitwerpselen in de Idskenhuïzer vaart zijn geworpen, heeft de commissaris der Koningin in de provrincie Friesland, bij bekendmaking in de Leeuwar der Ct. en eenige andere bladen, de ingeze tenen gewaarschuwd, het water uit deze vaart en andere daarmede in verbinding staande vaarten en wateren, niet anders dan na te zijn gekookt te gebruiken. Een 22-jarige choleraijjder 4e Da Meern is overleden. Te Utrecht is in het gezin waarvan Donder dag j.l. de vader aan cholera asiatica is ovor- leden, Zondagmorgen een zijner kinderen, volgens verklaring van den arts, aan inge wandsziekte gestorven. Dinsdag werd een tweede kind onwel en stierf reeds den vol genden dag, onder cholera-achtige verschijn selen. Gistermorgen werd het tweede kind begra ven en thans verkeert ook hei derde kind in zorgwekkende omstandigheden. Te Borkelo heeft zich een commissie ge vormd om gelden iu te zamelen voor Lombok. Ook te Kuilenburg heeft zich eene com missie gevormd. Briello. De gemeenteraad heeft het voorstel van den minister van binnenland- sche zaken aangenomen om 2/3 der te maken kosten voor de restauratie van den toren voor rekening van de gemeente te nemen en heeft daarvoor een bedrag van f-12,000 uitgetrokken. Utrecht. Gistermiddag is alhier met eenige plechtigheid het weldadigheidsfeest ingewijd door eene redevoering van de presi dente der vereeniging »Neerlands Weldadig heid", waarin zij uitvoerig over het te Lombok gebeurde uitweidde en met woorden, van warme vaderlandsliefde getuigende, opwekte tot het lenigen van de gevolgen der ramp. Een dameskoor zong voor en na de rede van mevrouw Van Nederliasselt liederen. De' groote zaal van »Tivoli" is fraai ver sierd en voorzien van verkoop- em verrer- schingstenten. Hoewel Jaap Eden eerst had besloten, dit jaar niet meer mede te dingen in wielerwedstrijden, is hij daarvan in zooverre teruggekomen, dat hij a.s. Zondag zal uitkomen in den wegwedstrijd AmersfooitEde, waarbij het kampioenschap, op den weg, van Nederland wordt verreden. Het programma voor den wedstrijd in zake het gedenkteeken op te richten ter eere van Thomas a Kernpis, in verschillende talen gedrukt, is door het mtvoerond comité aan 400 R.-k. nieuwsbladen en tijdschriften in Europa en Ame rika verzonden met brieven aan de redactiën, om to verzoeken in hare bladen de aandacht daarop te willen vestigen. Bij het comité is gaandeweg ingekomen een groote en belangiijke verzameling van periodieke drukwerken uit binnen- en buitenland en uit Amerika, waarin die wedstrijd is aangekondigd en besproken. Het laat zich aanzien dat de deelneming aan dezen wedstrijd groot zal zijn. Althans de aan vrage om uitvoerige programma's en teekenin- gen van dat gedeelte der kerk van den H. Michael te Zwolle, waarin het gedenkteeken zal worden geplaatst, en om portistten van Thomas a Keropis tot heden bij het comité ingekomen, mogen bijzonder talrijk worden genoemd. Uit bet buitenland werden o. a. uit Gent, Luik, Namen, Brussel, Parijs, Keulen, Aken, Kempen, Weenen, Berlijn, Munster, München, Stuttgart, Rome, Vicaza, Milaan, Genua, Londen, York, Exeter, Hampstead, Plymouth, Leeds en Balti more, door beeldhouwers en architecten derge lijke aanvragen gedaan, die in het geheel nu reeds ien getale van 70 zijn ontvangen en nog steeds blijven inkomen. Omdat de in Nederland bijeengebrachte fond sen nog niet voldoende zijn om do zaak uit te voeren op den voet als zij door de commissie is ontworpen, en ook omdat de commissie gaarne zou zien dat de volvoering van haar pian warde een internationale hulde aan de nagedachtenis van den Augustijner kanunnik, worden pogingen aangewend, om ook in het buitenland steun te verkrijgen. Een der leden van het uitvoerings-comité had o. a. voor weinige dagen een audiëntie bij den bisschop van Luxemburg en hem werd door dazen kerkvoogd da stoffelijke en moreele steun in dezen welwillend toegezegd. Ccnlr De negende algemeene vergadering van de »St.-Gregorius-Vereeniging" te Utrecht was ge wijd aan Paiestiina en Orlando da Lasso, beiden drie eeuwen geleden gestorven. De uitvoeringen en voordrachten maakten een diepen indruk. Uit liet jaarverslag, uitgebracht door pastoor Lans, van Schiedam, bleek, dat de vereeniging in het afgeloopen jaar 14 afdeelingen en ongeveer 200 leden rijker is geworden, zoodat zij no 154 afdeelingen telt met ongeveer 2G0Ü werkende leden. Als hoofdredacteur van het dagblad Dc Amster dammer zal optreden ds. J. van Loenen Martinet te Santpoort. Keizer Wilhelm blijft aan het componeeren. ilij moet nu een opera in éen bedrijf ondpr handen hebben, welker tekst aan een oud-Duitsche logende is ontleend. Op het congres van Duitsche natuurvorschers, to Weenen, heeft prof. E. Leyden een voordracht gehouden over «Gerard van Swieten en de moderne cliniek". Daarin hei dacht prof. L. niet dankbaar heid de werkzaamheid van dezen beroemden Ne derlander en leeiiing van Boerhave, die beschouwd kan worden als de grondlegger der Duitsche ciiniek, welker wieg te Weenen stond. Met Van Swieten toch on later met Anton de Uaen werd de Nedei- landsche cliniek naar Weenen ovetgebrachc. «Zijne organisatie," zei spr., sheeft tot de beste uitkomsten geleid en aan ile Weener cfiniek een grondslag voor vrije ontwikkeling gegeven. Maar zijn verdiensten strekken zich nog verder uit. Hij ii, als hervormer van het onderwijs in Oostenrijk, do overbrenger van vrijzinnige beschouwingen en denkbeelden geweest, welke op den gang van het openbaie leven merkbaren invloed geoefend heb ben. Daarin ligt zijn historische beteekenis. »Het nageslacht heeft den beroemden man recht doen wedervaren en op het gedenkteeken voor keizerin Maria Theresia hare trouwen geneeskun digen raadsman een waardige plaats gegeven. Eenige weinig bekende portretten van Luther en zijne vrouw zijn in de schilderijenverzaineling van Chr. Hammer (tot dusver te Stockholm), welke den 5n October te Keulen wordt vei kocht. Het eerste is Lulher als monnik op 24-jarigen en op 33-jarigen leeftijd en Luther dood (in éen lijst) door een ongenoetnden schilder. Voorts zijn er vier portretten van Lucas Cranach Luther in het zwart met zwarte baret, zijn jonge vrouw (1524) Luther in predikersgewaad (1533) en Katbarina in het zwart met een witte huif. Verder is er een levensgroot portret van Luthers vrouw en twee portretten van het echtpaar op gevorderden leeftijd, van ongenoemde schilders. Er zal een gerechtelijk onderzoek ingesteld worden naar de omstandigheden, waaronder mej. Ella von Salaraon, de dochter van een Hongaarschen grondeigenaar, overleden is tijdens een hypnotische proefneming. Een ooggetuige, dr. Von Bragasty, geeft van het voorgevallene het volgende verhaal, dat belangrijk afwijkt van het reiuas, dat eerst gegeven werd. Onwaar is, zegt dr. Von Bragasty, dat men het meisje suggereerde dat zij aan tering ieed. Evenmin als de ouders, zou ik, als geneesheer, dat hebben toegestaan. De hypnotiseur Neukom besloot liet meisje te vragen naar den toestand zijns broeders, die aan een borstkwaal leed. Iu ongeveer 12 minuten riep het medium tijt»Ik ben vast in slaap". Het meisje gaf teektnen van groote opgewondenheid, die bij vorige pi oever..Sliet waargenomen was. Neukom vraagde het tmditinj zijn broeder te gaan bezoeken en te zeggen van welken aard zijne ziekte was en welk geneesmid del toegepast moest worden. Wat nu volgde is bijna ongeloofelijk. Het meisje, dat nooit een geneeskundig werk had geiezen, noch in de medicijnen had gestudeerd, begon een weten schappelijke beschrijving der longen, waarbij de- ziekteverschijnselen zeer nauwkeurig opgesomd werden met tal van technische bijzonderheden, die zelfs eene gewone dokter niet zou geven en slechts te verwachten waren van een specialiteit. Met eene bewonderenswaardige juistheid in de technische uitdrukkingen, gaf zij een volledige diagnose van de ziekte. Zij verklaarde dat de toestand zeer ongunstig was, daar de geneeskun digen tegenover deze ziekte machteloos waien. Ten slotte beschreef zij het overhjden van dpn patiënt in de gewone Latijnsche termen. «Onmiddellijk hierop uitte het medium een doordringenden kreet. Ik wendde dadelijk alle- mogelijke pogingen aan om haar tot bewustzijn te brengen, maar tevergeefs. Na acht minuten hield de polsslag op en kort daarna was de dood ingetreden." Bij een lijkschouwing cp verzoek van den vader, is ais oorzaak van den d,od vastgesteld hersen schudding. Bij Schóuecken in den Eifel is een fiaaie- druipsteengrot ontdekt. Twee ingangen vueieti naar een hol, dat een lengte heeft van 20 M. Een kleinere grot, die met de eerste in verbinding staat, bevat eveneens piachtige druipsteenvoi- mingen. In beide holen vond men veie beenderen van dieren. De wapenrusting van Jeanne d'Arc, welke koning Karei Y1I haar schonk, wordt nog nnge-- schonden bewaard in den toien van het kasieet Pinon, in het I'ransehe departement Aisne. Op Lyriford-Ilall, in het Engelsche graafschap Norlolk, is overleden mevr. Lyne Stephens, die eens ais danseres vermaard was onder den naam Mile. Duvernay. Zij werd beschouwd als een der rijkste dames van Engeland. Alleen de inkomsten van hare landgoederen te Rochatnpton werden op f250,000 geschat. Zij bezat een kostbare verzameling CUineesch en Sèvres-porselein, historische tapijten, enz. Te Cambridge liet zij een groote Roomse'; katholieke kerk bouwen, welke haar f 1,750.000 kostte. Te Stockholm zijn thans 14,000 woningen verbonden met het telephoonnetdat is ongeveer 1 op de 18 inwoners. Do 318 KM iange spoorweg tusschen dat? Atlantischen en den Grooten Oceaan over de landengte van Tehuantepec is den 11 n dezer door den eersten trein boreden. De afstand werd afgelegd in 10 uur 20 minuten, 1 uur 40 min, oponthoud inbegrepen. "Door den cycloon in Minnesota zijn 75 men- scben om het leven gekomen. De schade bedraagt een millioen dollars. Het aantal slachtoffers van de groote boscli- branden in Minnesota en Wisconsin moet nmo 600 bedragen. In de Algerijnsche provincie Constantino duren tl.» boschbranden nog steeds voort, Onlangs kwamen weder verscheidene menschen daardoor om het leven. Men heeft er onlangs een brand stichter op heeter daad betrapt en gevangen- gengenomen. China heeft nieuwe postzegels laten maken voor de haven Chinkiang en de stat Kuwkuttig. Dia postzegels werden gemaakt naar model dor Amerikaansche. Er is een pagode aan den oever van een rivier op afgebeeld. In het Westland doet zich het verschijnsel voor, dat de aardbeziënplanten, welke voor de vroege bakken zijn uitgepoot, vrij algemeen biueimi en vruchten dragen, soms zeer schoone.'Deze vrueh-

Schiedamsche Courant | 1894 | | pagina 10