A0. 1894. ondag 3(TSeptember en Maandag 1 October. N°. 8629. Eerste Blad A. cb. ten veertigste Jaargang*. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag, Biuneiilaiidsche Berichten. IJ IT G E YEÏXT ODÉ. Abonnementsprijs, per kwartaal franco per pose, door het geheele Rijk Afzonderlijke nornmers t 1.85. 2.50. - 0.10. r S>3 A W BOTKBf TUAAT 7 O. Advertentieprijs: van 110 gewone regels me inbegrip van eene Courant. f 1.10. Iedere gewone regel meer- 0.10. Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. Hit nummer bestaat uit drie bladen. Bij dit nummer worden aan onze geabonneerden in de stad gratis ver bonden Wlnterdfensten van het Post kantoor, den liollandschcn IJzeren- Spoorweg, den locaalspoorweg Schie damlioek-van-lloiland en deütoom- tram van liier op Rotterdam. Schiedam, 29 September 1894. Het is vreeselijke ernst in het oosten van Azië. De Japanners zetten alle zeilen bij om de Chiueezen, zoo verschrikkelijk en zoo snel mogelijk tevens af te mr.tten en te verzwak ken; tweemaal hebben zij een belangrijke «overwinning behaald, eenmaal te land, later ter zee. Beide malen is gebleken, dat de Japanners veel hooger staan, wat het krijgs wezen aangaat, dan hun tegenstanders. De viaag rijst nu: wat zal er verder gebeuren Dat Japan iets op zijn eischau zal laten af dingen, is wel niet waarschijnlijk, en als men ziet, hoe de invloed van de Japanners op den koning van Korea werkt, om wiens onafhan kelijkheid immers naar het heet de oorlog ■wordt gevoeid, dan kan men niet anders zeggen, dan dat er krachtig en snel door de alverwinnaars wordt gehandeld. liet binnenlandsch bestuur van Korea mocht nauwelijks den naam van bestuur dragen; 't was een chaos van ongerechtigheden daar te lande. Japan bemoeit erzichmede; 'tbe zet de hoofdstad van Korea, Seoel, en houdt den koning zoogoed als gevangen. En nu verschijnt daar eensklaps een procla matie van dien half barbaarschen vorst, waarin een reeks van hervormingen worden aange kondigd, die van grooten vooruitgang getuigen, en waarvan de slotbepaling luidt, dat de Japan ners met de invoering dier hervormingen zijn belast. Het Handelsblad meldt hieromtrent het volgendeDe ambten zullen voortaan in Korea niet weer erfelijk zijn; dat is een punt van bijzonder grooten vooruitgang, waar op er een volgt, dat niet minder diep ingrijpt. Tot nog toe was in het koninkrijk Koiea niet alleen een misdadiger verantwoordelijk voor hetgeen hij had bedreven, maar ook zijn familie, zijn vrienden zelfs; voortaan zal men alleen met den misdadiger rekenen. Men zal den rang van eenig persoon voortaan beoor- deelen naar diens eigen positie, en niet meer naar het aanzien, dat zijn familie geniet. Vrouwen, wier huwelijk ontbonden is, zal het voortaan vrijstaan, opnieuw een huwelijk aan te gaan. Het tijdstip waarop voor het eerst een huwelijk zal mogen worden aan gegaan, is voor de mannen op 2U, voor de vrouwen op 16 jaar bepaald. "Was he», tot heden in Korea wet, dat een mindere, een meerdere ontmoetende!, zich zoo voor dezen had te buigen, dat zijn voorhoofd den grond aamaakte, 'tzal in het vervolg voldoende zijn, dat de mindere op zijde gaat. Ieder onder daan zal voortaan het recht hebben klachten of bezwaren schriftelijk ter kennis van den vorst te brengen. Op het dijjven van handel in slaven is de doodstraf gesteld, en aan dei- eerste eischen in een beschaafd land zal wor den voldaanEr zullen gouden, zilveren en koperen munten worden geslagen. Eindelijk wensclit de koning van Korea dat de vijandige gezindheid tegen Japan ophoude, wijl Japan slechts het geluk van Korea bedoelt. 't Is duidelijk, dat Japan hier den koning van Korea dicteert, wat het goed en noodig en noodzakelijk keurt, en er valt niets tegen in te brengen swat in deze proclamatie wordt afgekondigd, kan niet anders dan een land ten goede komen". En de bepaling «Japan wordt belast met de invoering dezer hervormingen", is een waarborg, dat ze tot Stand zullen komen, en bovendien, dat de regeering van Japan besloten is, haren invloed, haar gezag, zoo men wil, in Korea te blijven behouden. Het blijkt meer en meer, dat de strijd tusschen Japan en China een hoog ernstige, en dat vooral de strijd voor het I.'emelsche rijk een levenskwestie is. Als 'net plan van de Japanners gelukt, zich meester te maken van Mukden, de heilige stad der Chineezen, met de begraafplaatsen der keizers, of van Peking, de hoofdstad, dan kon de regeerende dynastie wel eens gevaar loopen. Sedert een paar eeuwen worden de Chineezen eigenlijk geregeerd door overheerschers, de Mansjoes, en de echte Chinees vergeet dat niet. Onder de talrijke opstanden ligt die van de zooge naamde Rebellen nog versch in het geheugen. Jaren heeft het geduurd, eer deze gedempt was, maar de wrok is blijven bestaan. En weiken weerstand kan een rijk, dat slecht bestuurd wordt en met vermolmde gebrui ken en tal van misbruiken bieden, als nieuwe denkbeelden zich een dooltocht banen. Opmerking verdient ten slotte, dat in den grooten zeeslag tusschen de Japanners en de Chineezen de groote pantserschepen der laat- sten van weinig waarde zijn bevonden. De beschrijving van dezen slag is allermerkwaar digst. De snelvarende Japansche kruisers draaiden, wendden, keerden, vuurden langs de lange rij der Chineesche monster vaartui gen en richtten overal de grootste verwoes ting aan. De strijd der Engelschen en Neder landers tegen de Spaansche Armada op negen- tiende-eeuwsche wijze vertoond! Allerwegen in ons vaderland vertoont zich belangstelling en deelneming in het lot van de strijders op Lombok en de slachtoffers van het verraad, aldaar door de Bahérs gepleegd. Elk bericht, van daar ontvangen, wordt gre tig gelezen en besproken. Daarom heeft een telegram, uit Batavia ontvangen, een zeer pijn lijken indruk gemaakt. Volgens dat telegram zouden er namelijk met de Bahérs op Lombok onderhandelingen zijn aangeknoopt, omdat de verovering vau Maiaram en Tjakranegara bezwaarlijk gaat. Reeds wordt door de bladen de inhoud van dit telegiam besproken, en deze genoemd het treurigste van hetgeen omtrent Lombok tot nog toe werd vernomen. In het Dagblad schrijft «Maestro"«Slechts éen wijze van onderhandeling zou ons kun nen doen berusten in de onverwachte wen ding, die de gang van zaken op Lombok ge nomen heeft. Het zou het geval wezen, dat de vijand onzen opperbevelhebber om genade gesmeekt had en dientengevolge ons gouver nement den verrader en zjjn geheele geslacht, zij" volgelingen en vazallen, die in het ver raad waren betrokken geweest, gevangen- nam en verbande van het eiland, waar zij nu reeds zoo lang de Nederlandsche vlag heb ben gehoond en op dien hoon het grofste verraad hebben doen volgen. Een voorbeeldige straf van de hoofdaanleggers van het verraad mag daarbij niet achterwege blijven. Laat ons nog hopen, dat in dien zin de laatste treurmare uit Lombok (droeviger nog dan de eerste) kan worden verklaard". Het Centrum wijst mede op het hoogst bedenkelijke van den inhoud van dit telegram. «Mocht het waarheid blijken, dat er onder handelingen met de Baliërs zijn aangeknoopt, welke zal de houding zijn der Sassaks, die van de Balische overheerschiug niets willen weten, en te wier bescherming immers de expeditie is uitgezonden 1" Wel mag het Centrum spreken van «Be denkelijke tijdingen". Doch hoe latere tijdin gen ook mogen luiden, laat het Nederland sche volk door daden toonen, dat het de strijders daarginder niet vergeet, en hen bij hun moeilijk werk wil te gemoet komen en helpen. Zou het tot stand komen van een Lombok comité hier ter stede een vrome wensch blijven SCHIEDAM, 29 September 1804. Onze geachte stadgenoot de heer A. H. E. Tijl, hoofd der openbare school voor lager onderwijs met uitgebreid leerplan voor jon gens, herdenkt Maandag 1 October a.s. den dag waarop hij deze betrekking gedurende 25 jaren vervult. Maandag 1 October a.s. zal de winterdienst langs den Hollandschen spoorweg aanvangen de treinen vertrekken alsdan uit Schiedam: Naar Amsterdam5.30, 7.11 (le en 2e kh, stopt alleen te 's-Hage), 7.46,10.45, 2.32, 3 44, 4 31, 6.45, 8.02 en 8.39.. Naar 's-IIage 8.13, 11.32 en 12.27, staan in verbinding met de treinen die te 9.04 en 1.07 uit 's-Hage naar Amsterdam vertrekken. Naar Leiden8.13, 9.28, staan in verbinding met dea trein, le en 2e klasse, die te 10.34 uit Leiden naar Amsterdam vertrekt, 1.35, 5.49, 10.11 en 11.20. Naar Rotterdam 5.58 (deze trein is tus- scbentijds aan verandering onderhevig), 6.33, 7, 8 08, 8.18, 9.09, 9.23, 9.46,10.56,11.24, 12.24, 12.42, 1.44, 2.15, 2.59, 3.45, 4.05, 4.43, 5 47, 0.43, 8, 8.30, 9.06, 9.34, 9.50 (le en 2e klasse) 10.15, 10.31 en 11.39. Naar Helder7.46, 10.45, 3.44, G.45 en 8.02. Naar Ylaardingen, Maassluis en Iloek-van- Holiand: 5.32', 7.37*, 8.20, 9 31, 10.14, 10.55, 11.29', 1.46*, 3.16, 4.49', 6 50', 8.06, 9 06', 9.53 (le en 2e klasse), 10.17 en 1!.40§. De met een geteekende treinen loepen naar den Iluek-vai,-Holland. Alleen des Zondags. De tijd van vertrek der tremen is aangegeven in den tijd van Greenwich, dat is: 12 uur Greenwich* tijd 12 uur 20 minuten Amsterdarasche of ge wone tijd. De Koningin-Regentes heeft aan den gou verneur der Kon. Militaire Academie te Breda het portret der Koningin in lijst geschonken als souvenir, en aan het cadettencorps een vergroot portret der jonge Koningin toege zegd. Ook de Cadettenschool en het korps cadetten te Alkmaar zullen dergelijke portret ten ontvangen. liet in enkele bladen medegedeelde bericht dat de Koninginnen in het begin van October den hoofdcursus te Kampen zouden bezoeken, mist allen grond. Tot dusver is daarvan geen sprake geweest. Staatsblad n°. 152 bevat een kon. besluit van den Ion September, tot vaststelling van buitengewone maatregelen tot afwending der Aziatische choleia en tot wering harer uit breiding en gevolgen. Lombok. Aangezien door den gouverneur-generaal van Ned.-Iudie lelegraphiscli aan den minister van koloniën gevraagd is om spoedige uitzen ding van geniesoldaten, is door den minister be paald, dat bij het detachement, dat heden van het koloniaal werfdepot verlrekt, alle bij dat depot beschikbare militairen van dit wa pen moeten worden ingelijfd. De N. JR. Ct. ontving van haren correspon dent heden het volgende telegramHet gou-

Schiedamsche Courant | 1894 | | pagina 1