Gemengde Berichten. PEII TEL E Gli A AF. 's-GRAVENHAGE, 29 September. Van clen gouverneur-generaal van Nederl. Indië is hedenochtend bij het departement van koloniën het na volgende bericht ontvangen «Van verspreid gerucht dat onder handelingen met Baliërs zouden her opend zijn is mij niets bekend". vernement spreekt de geruchten omtrent onderhandelingen met de Baliërs tegen. De hulptroepen te Makassar zijn ontbonden. Het bestuur der vereeniging onder de zin spreuk »Moed, beleid en Trouw", voorzitter de oud-luitenant-generaal jhr. M. Verspijck, te 's-Gravenhage secretaris-penningmeester de oud-generaa!-majoor F, A. van Braarn Houckgeest, te Dordrecht, heeft de volgende circulaire verspreid Limdgmmicn Het is u bekend welke buitengewone krachts inspanning in de laatste maanden wederom van ons Indische leger en van de in Indie aanwezige zeemacht gevorderd wordt. De strijd op Lombok wordt door u met warme belangstelling gevolgd, doch ook de toestand in Atjeh eischt van land- en zeemacht niet alleen voortdurend de uiterste waakzaamheid, maar daarenboven telkens een actief optreden, zoodat bijna elke mail ons bet belicht brengt van doo- den er. gewonden bij ontmoetingen met den vijand. Onze vereeniging, in 1890 gesticht, heeft, dank zij de medewerking van velen, reeds krachtig kunnen helpen. Een groot aantal militairen be neden den rang van officier, met het ridder kruis versier® doch tengevolge van ziekte of verwen- drdgen niet langer in staat in lndió to blijven, werden aan betrekkingen geholpen. Vele brave ridders die niet meer bij machte zijn in hun levensonderhoud te voorzien, vele weduwen en weezen van rid Iers werden door ons geholpen. Maar Weldra zal het beroep op onze hulp toe nemen Het op Lombok vergoten bloed wordt door- ons leger gewroken. Onze trots op onze soldaten zal niet bc-chuamd wot den. Menig ridderkruis of eervolle vermelding zal worden verworven. Maar ook menigeen, al siert liet Wiliemskruts zijne borst, zal voor verdere militaire diensten ongeschikt worden en naar Ned et land terug- koeren. Stelt ons tijdig in de gelegenheid die braven te helpen, bet zou zoo hard zijn hen te moeten afwijzen Ge kunt dat doen door het storten eener bij drage voor eens, dan wel door ons een jaarlijks wederkeerend stoffelijk blijk uwer belangstelling te geven. "We doen dan ook een warm beroep op uwe sympathie voor de ridders van land- en zeemacht, die uitblonken onder de velen, welke geroepen werden in liet verre Oosten voor bun vaderland en hunne jeugdige Koningin te strijden. Aan de burgemeesters is door liet bestuur van liet centraal comité voor het bijeenbren gen van een nationaal fonds ter ondersteu ning van de nagelaten betrekkingen van in Intlië gevallen militairen van leger en vloot een beroep gedaan op hun steun en mede werking tot vorming in de plaats hunner inwoning van eene commissie, welke als sub comité wil werkzaam zijn. Mocht reeds eene Lombok-commissie er gevormd zijn. dan stelt het bestuur er hoogen prijs op, dat die com missie zich aansluite. De drukte bij bet koloniaal werfdepot te Harderwijk neemt met den dag toe. Gemid deld worden bij dat korps 35 a 40 personen per dag voor den Indischen militairen dienst aangenomen, hetgeen voor het gering aantal vaste kader bij dat depot eea verbazende drukte oplevert. "Van 's morgens vroeg tot 's avonds laat en zelfs' 's nachts is dat personeel aan tien arbeid teneinde tijdig rnet al het werk gereed te zijn. Hoewel nog velen der aangenomen mili tairen, wat ii.1 de Nederlanders betreft, niet verlof gaan, is toch de kazerne te Harderwijk reeds overvol. Op de kamers worden reeds meer personen gehuisvest dan in gewone tijden het getal is; scherm- en gymnastiek zaal en andere lokalen zijn reeds tot logies in gericht, terwijl bovendien, door gebrek aan ruimte in de kazerne, door het gemeente bestuur van Harderwijk tijdelijk het gym nastieklokaal in een der openbare lagere scholen tot nachtverblijf voor de militairen is afgestaan. De uitvoering der mannen-zangvereeniging nArti Sacrum" te Terborg, voor de nagela ten betrekkingen der gesneuvelden op Lom bok, heeft ruim f100 opgebracht. Bij het instructie-bataljon te Kampen zijn der. 20n dezer voor den dienst aangenomen 30 jongelingenditmaal werden er zelfs 17 afge keurd. De eigendommen der Rotterdamsche sui kerraffinaderij zijn in massa verkocht voor f221,912. De gemeente Rotterdam is koopster. Uit de Hoeksche Waard wordt geschreven, dat bijna alle besturen van gemeenten en polders zoowel concessie als subsidie ver leend iiebben aan de Rotterdamsche tram weg-maatschappij voor den aanleg erf^la exploitatie van de ontworpen stoointramlijn RotterdamNumartsdorpOud-Beierland. De Westlandsche stoomtrammaatschappij heelt voor het plan der verlenging van hare lijnen over De Lier, tot Maassluis en Delft, aan de gemeente Naaldwijk een subsidie van t 4000 gevraagd. Bij eene Donderdag te Pernis gehouden pi lieke verkooping van de ambachtsheerlijk heid sLangebakkersoord" is een manden- makersknecht eigenaar geworden voor de som van twee gulden. Donderdagavond werd door de politie te Dordrecht een goede vangst gedaan door de aanhouding van den schippersknecht P. B., 27 jaar, gedomicilieerd te Rotterdam, die door de justitie te Dordt sedert lang werd gezocht en tegen wien door de arrondisse- ments-rechtbank te Rotterdam rechtsingang met bevel tot gevangenneming was verleend wegens diefstal. B-, die verdacht wordt de hoofddader te zijn van de onlangs zoowel te Dordt als elders gepleegde diefstallen vtin op stroom liggende schepen, werd nog heden gevankelijk naar Rotterdam overgebracht. (D. O.) Een jongmensch, dat zich Donderdagavond bevond in een wapenmagazijn aan de Nieuw- straat te Leiden, waar bij zich een kamer buks wilde aanschaffen, liet dit vuurwapen bij ongeluk afgaan, waard,>or de lading terecht kwam in de borst van een daar voorbij komend '18-jarig meisje. De zaak is in onder zoek bij de politie. Het meisje werd, hoewel ernstig, niet levensgevaarlijk verwond. Door het gemis der scheepvaartrechten is Gouda een noodlijdende gemeente geworden. Nog dit jaar raamde men die rechten op f60.000, doch bij de uitkomst bleek, dat slechts even de helft werd bereikt. Daardoor wordt de burgerij op hooge lasten gesteld. De percentage der plaatselijke directe belas ting is reeds 4 pCt. en nu weer wordt het uitzicht geopend op verhooging der opcenten. Vandaar dat tegenwoordig de gemeenteraad elke uitgaaf van eenige beteekenis schrapt. (22, 2V22.) Pe gemeenteraad vaD Loosdrecht heeft be sloten de weduwen en weezen der gemeente veldwachters in een pensioenfonds te ver zekeren. De vereeniging voor den koffiehandel te Amsterdam heeft eene algemeene vergadering uitgeschreven op Dinsdag 2 October a.s., des namiddags te 2!/j uur, in het lokaal der ver eeniging ter behandeling van de voorgenomen verhooging van het uitvoerrecht op koffie. Uit een der betuchte huizen aan den N. Z. Voorburgwal te Amsterdam kwam in hoogst opgewonden toestand een meisje de stoep afhollen. In de haast iiad zij haar n-antel achtergelaten, dien zij niet zonder moeite en door bemiddeling van een voorbij ganger terugkreeg. Bedoeld meisje, dat een alleszins fatsoenlijken indruk maakte, was te Amsterdam gekomen om een dienst te zoeken. Van het station komende, lmd een heer een gesprek met haar aangeknoopt en haar ver teld, dat hij haar juist uitstekend helpen kon, daar zijn tante wel een dienst voor haar had. Zij liet zich bepraten om met hem mede te gaan, om het eens te onderzoeken. Hij bracht haar op den N. Z. Voorburgwal in een der beruchte huizen, dat er uitwendig geheel als een nette burgerwoning uitziet. Daar binnen gekomen begreep zij spoedig, dat zij bedrogen was, heeft zich met- alle macht geweerd en is er per slot nog ongedeerd uitgekomen. (A. C.) Van Terschelling wordt ons gemeld: Het plan bestaat om een wal met zakken gevuld met zand om bet wrak der Lutine te leggen. Hiervoor berekent men 10,000 zakken noodig te hebben. Bij aanbesteding heeft H. J. Stobbe aangenomen deze te vullen, dicht te naaien en aan boord te leveren tegen zes cent per zak. {N. B, Ct) De jacht valt in Noord-Brabant, niettegen staande het vochtige zomerseizoen, zeer mede. In de eerste dagen werden vee! hazen en patrijzen geschoten, hoewel deze laatste met het stroopersnet nogal kennis maakten. Voor hazen betaalt men f 1.80 a 2, voor drielingen f 1.40 en jonge (halfwas) f 1 patrijzen gelden van CO tot SO cents. Veel wild wordt naar België (vooral naar Antwerpen en Brussel) verzonden. Onder de gemeente Hapert (N.-B.) daalde Donderdagnamiddag een luchtballon neder, waaruit twee heeren te voorschijn kwamen, die te Parijs waren opgestegen. Een hunner was ais heer. de andere als matroos gekleed. Na de noodige hulp verkregen te hebben, werd de ballon op een kar geladen en naar het naastbijgelegen station vervoerd, van waar de luchtreizigers weder naar Parijs vertrokken. Te Amsterdam zijn weer 4 nieuwe geval len van cholera asiatica voorgekomen. Rotterdam. Hedenmorgen had hier wederom een recht vaderlandlievende betoo ging plaats. Een detachement aanvullingstroe pen, te balfelf uit Harderwijk gearriveerd, onder bevel van den kapitein der infanterie Hamerster en sterk 10 onderofficieren en 220 minderen, werd opgewacht door de muziek korpsen dar schutterij en der kk. scherp schutters, teneinde vergezeld te worden naar het stoomschip Laiooe, hetwelk hen naar Indië zou voeren. Na onder luide ovaties op het vaartuig te zijn aangekomen, werd successievelijk het woord gevoerd door den garnizoenscommandant Cadet, den majoor Roersch en den deta chementscommandant Uamersterwelke toespraken vee! indruk maakten en geest driftig werden toegejuicht. Vervolgens werd appèl gehouden, waarna omstreeks éen uur de Lawoe wegstoomde, in gezelschap van de Sumatra "VI, met de mu ziek. Nog geruimen tijd juichte mendever- trekkenden na. 's-Gravenliage. Dezelfde belangstelling welke de Koninginnen bij het publiek vinden wanneer zij zich in het openbaar vertoonen, en dat haar gedurende het veertiendaagsch verblijf alhier weer ruimschoots ten deel viel, mochten zij ook heden ontvangen bij haar vertrek naar het Loo. Aan het paleis, langs den weg en aan het staatsspoorwegstation, allerwegen stonden greepen menschen verza meld om de Vorstinnen nog eens te zien. De autoriteiten en leden der hofhouding waren in de Koninklijke wachtkamer vereenigd om HH. MM. uitgeleide te doen. Nadat de Ko ninginnen in dezen kring de afscheidsronde hadden gemaakt, begaven zij zich in den trein en bleven zij op het balkon, teneinde nog onder het wegrijden haar groet te brengen aan het uitgeleide en ook aan de menigte, langs welke de trein passeerde en uit wier rijen op het zien der Koningin een flink hoera en gejuich opsteeg, een groet van het volk welke zij met het toewuiven van de- hand beantwoordden. Dordrecht. Sedert 26 September dei- morgens is men begonnen met het aanbren gen van herstellingen aan de spoorwegbrug over de Oude Maas, gelegen in den spoor weg tusschen Zwijndrechi-halte en Dordrecht. Die herstellingen zullen gedurende circa 21/3 maand voortduren, zoodat gedurende dit tijdvak slechts éen der twee over de brug loopende sporen bij afwisseling kan worden bereden. Hierdoor zullen sommige treinen nogal eens vertraging ondervinden. Alkmaar. De Koningin-Regentes heeft mede namens de Koningin aan de armen een gift geschonken van f5(J0. Apeldoorn. De Koninginnen zijn heden middag ten 3.38 ure op het paleis het Loc- aangekomen. Er waren veel belangstellenden aanwezig. De begroeting had plaats door den burgemeester en verdere autoriteiten. Te midden van een zeer talrijk publiek reilen HH. MM. in een open rijtuig naar het paleis. Utrecht. Ook bier bestaat plan tot het oprichten van een kookschool, voornamelijk voor de eenvoudige kringen. liet initiatief hiertoe is geriorneu door liet bestuur van den Volksbond, vereeniging tegen drankmisbruik. Door dit bestuur zijn tot medewetking uit- genoodigd het departement van 't Nut en de vereeniging tot verbetering van armenzorg, door welke veroenigingen afgevaardigden naar een voorloopig comité zijn of worden uitge- noodigd. Breda. De burgemeester heeft namens de Koninginnen een bedrag van f800 ont vangen voor de armen. Donderdagnacht hebben kwaadwilligen stukken hout gelegd op de spoorlijn bij SoIre-sur-Sambre, niet ver van Charleroi, niet het doel, den expres- trein van Parijs te doen ontsporen. Dit is ook gelukt, maar er zijn geen persoonlijke ongevallen te betreuren, hoewel de materieele schade aan zienlijk is. Het parket uit Charleroi is naar Soke vertrok ken om een onderzoek in te stellen. Een Zweedsch geneesheer heeft telephoori- toesteüen bacteriologisch onderzocht en zeer be smet met microben gevonden. Hij meende to kunnen bewijzen, dat keel-, borst- en huidziek ten door het gebruik van die toestellen verspreid- waren. Het stadje Podu 'l.urcului, in Moldavië, is Woensdag geheel door brand vernield. 400 huis gezinnen zijn zor.der dak. Volgens de Magdalcna Star zijn te Magdalena in Columbië grooto salpeterveiden ontdekt. Te Salisbury, in Mashonaiand (Z.-Afrika), hoeft men goud ontdekt in den grond, waarop de stad is gebouwd. Het gemeentebestuur wil nu volstrekt geen terreinen meer verkoopen.

Schiedamsche Courant | 1894 | | pagina 2