Een verongelukt Huwelijk, PC. 1894, ondag 30 September en fViaandag 1 October. N°. 8629 Tweede Blad. Feuilleton. A. c£l t enveertigste Jaargang. Biiitenlanclsclie Berichten. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag, UITGEVER: J. ODÉ. Abonnementsprijs, per kwartaal franco per post, dooreet geheele Rijk Afcondei'ij ke nommers f 1.85. 2,50. - 0.10. «rKKlCi BOTKI18TKAAT O. ^"Advertentieprijs: van 110 gewone regels me inbegrip van eene Courant. f 1.10. Iedere gewone regel meer. - 0.10. Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. F R A N K R IJ K. Het Journal ojficiel bevat liet besluit tot bijeenroeping van de Kamers op 23 October. De president der republiek keert den 4n October naar Parijs terug, om het voorzitter schap van den Kabinetsraad waar te nemen men gelooft dat bij daarna te Parijs zal blijven. Door de leden van den bij regeeringsbe- sluit ontbonden gemeenteraad van Toulouse is een collectief protest opgesteld tegen dezen maatregel, die onwettig en onbillijk genoemd wordt. Een beroep wordt gedaan op de kiezers, die over twee maanden te beslissen zullen hebben over de samenstelling van den nieuwen raad. Ook te Chdlons-sur-Marne zal een stand beeld van Carnot worden opgericht. De pre sident der republiek heeft ingeteekend voor 500 Ir., een cijfer dat hij zich tot regel heeft gesteld, behalve voor de standbeelden te Li moges, Lyon en Nolay. Het comité te Chalons kan nu reeds beschikken over eene som van 00,000 fr. Van de 063 gemeenten in het departement Marne hebben reeds 485 eene bijdrage toegestaan, gezamenlijk tot een cijfer van 18,000 fr. De nieuwe Spaansche pretendent naar den Franschen troon, generaal De Bourbon, »her- tog van Anjou", schrijft aan de Imparcial, dat door de Italiaansche rechtbanken destijds reeds is uitgemaakt, dat de tegenwoordige Orleansen volstrekt geen nakomelingen zijn van de authentieke koningsfomilie, maar van zekeren Chiappini afstammen. Ook wijst de generaal er op, dat Philippe Egalité in 1793 uitdrukkelijk erkend heeft, de zoon te zijn van een stalknecht. Dit als staaltje van de wijze waarop de Fransclie troonpretendenten met elkaar vech ten, en dat nog wel som 's keizers baard1'. Uit Rive-de-Gier wordt gemeld dat een aantal Zwitsersche werklieden, door de heeren Ricliarme in dienst genomen, te Zurich een bezoek hebben ontvangen van gemachtigden der werkstakers, die lien met mishandeling bedreigden. De Zwitsers hebben nu geweigerd, naar Rive-de-Gier te komen, ofschoon hun reeds voorschot gegeven was. De justitie heeft een onderzoek ingesteld. De prefect van het departement Gard heeft, op aanschrijving van den minister van binnen- landsche zaken, stierengevechten waarbij het dier ter dood gebracht wordt, verboden. De maire van Nimes zal bij de regeering verzet aanteekenen tegen dit besluit, daar de stierengevechten nooit tot een ernstig voor val aanleiding gegeven hebbenen veel vreemdelingen trekken. DUITSCHLAND. De reden, waarom de keizer in zyne toe spraak tot den burgemeester van Thorn zich eenigszins scherp over de Polen uitliet, moet voor een deel daarin gelegen zijn, dat de Pool- sche vereenigingen, welke zich bij zijne aan komst en haic hadden opgesteld, hem niet met het Duitsche shurrah I" maar, als bjj onderlinge afspraak, met Poolsche toejuichin gen verwelkomden. Prins Heinrich van Pruisen is Woensdag avond over "Vlissingen naar Engeland ver trokken, teneinde zijne grootmoeder te be zoeken. Naar het heet, zal de gouverneur van Oost- Afrika, kolonel Von Schele, die thans met ver lof hier te lande vertoeft, niet op zijn post terugkeeren. liet wetsontwerp betreffende den aanleg van het Dortmund-Rijnkanaal zal in de aan staande zitting van den Pruisischen Landdag niet weder ingediend worden. Het zal latei- in verbinding met een plan tot het graven van een kanaal naar het hart van Pruisen opnieuw in behandeling komen. De geheimraad Krupp heeft de rente van het fonds van 100,000 mark, dat hij bij ge legenheid van de verzoening van Bismarck en Wilhelm II gesticht heeft, bestemd voor een op te richten vakschool voor handwerks lieden. DENEMARKEN. Bij de verkiezingen voor de Eerste Kamer (Landsthing) hebben de radicalen 3 zetels veroverd op de vereenigde gematigde partijen en conservatieven, voorstanders van het in April tot stand gekomen vergelijk. Ofschoon de verhouding daardoor 55 tegen 11 wordt en het pas opgetreden ministerie-Reedz Thott dus nog verreweg de meerderheid bezit, is de uitslag dezer verkiezingen toch eene ernstige vingerwijzing voor het ministerie met het oog op de in het volgend voorjaar plaats hebbende verkiezingen voor de Tweede Kamer (Folkething). Blijft het ministerie, evenals zijn voorganger, uitsluitend samen werking zoeken bij de rechterzijde, dan zou het zeer wel mogelijk zijn dat het vergelijk werd opgezegd en een strijd uitbrak, heftiger nog dan te voren. RUSLAND. De Polit. Corr. deelt mede, dat in den toestand van den czaar in den. laatsten tijd een merkbare verbetering is gekomen. De zieke heeft een goeden eetlust, werkt 2 tot 3 uren per dag en neemt beweging in de open lucht. Als een bewijs dat de toestand van den lijder geen reden tot ongerustheid geeft, kau dienen, dat de grootvorst-troonopvolger binnenkort op reis zal gaan naar Darm stadt om zijn bruid te bezoeken. De Daily Chronicle verneemt uit Moskou dat professor Zacharjin weer van daar is vertrokken, daar hij bij den czaar was ont boden. Volgens dat bericht zou de toestand van den vorst weer ernstiger zijn geworden. Er wordt bijgevoegd dat hij aan steen lijdt. Volgens een telegram uit Wladiwostok zou een Chineesche rooverbende een station van de Ussuri-lijn (het eerste gedeelte van den Siberischen spoorweg, van Wladiwostok uit) geplunderd en acht Russische ambtenaren gedood hebben. Er zouden Russische troepen tegen de roovers zijn afgezonden, maar deze waren reeds weder de Chineesche grens over getrokken. Als het gerucht waarheid blijkt, zal een scherpe nota aan de Chineesche regeering niet uitblijven. De politie te Warschau is een geheim nihilistisch genootschap op het spoor geko men. Tal van letterkundigen, scheikundigen en studenten zijn gevangengenomen. O O S T E N R IJ K-H ONÖARIJE. De vereenigde commissiën van het Huis der Magnaten hebben het ontwerp op den godsdienst der kinderen aangenomen. Wel waren er verscheiden leden die bedenkingen haddenen Wekerle zelf gaf toe dat het ontwerp niet absoluut goed was, maar in de gegeven omstandigheden nog het bpstebehulp. Donderdag is ook ook het vierde ontwerp door de commissiën goedgekeurd. Niet alleen in Weenen, ook in Graz zijn Woensdagnacht in de drukste straten dui zenden roode biljetten verspreid, waarop onder anderen te lezen stond»Voor den dag met het algemeen gelijk stemrecht!" ITALIË. De Italia meldt dat de drie Beriijnsche 8. Natuurlijk kon ik de grooto gebenrtenis nu ook voor den zoon van mijn ouden vriend niet langer onder stoelen en banken steken. Ik schreef Lothar een langen brief, verzocht hem quasi om vergiffenis, dat ik in het huis van zijnen erfvijand uit vrijen was gegaan, en sprak Je hoop uit, dat co deze wijze de oude veete nog zou worden bijgelegd. Het antwoord liet lang op zich wachten een paar stroeve woorden bij wijze van felicitatie, sn voorts de verklaring, dat hij zijnen terugkeer zou uitstellen tot na mijne bruiloft, aan welke hij wegens zijne vijandige verhouding tot immers toch niet zou den huize Krakow kunnen deelnemen. Dit, mijne heeren, zat mij dwars in den krop, want ik hield werkelijk innig veel van den jongen. Ach ja, en ook mijne aanstaande veroor zaakte mij hoofdbrekens veel hoofdbrekens, mijne heeren Er was namelijk, weet ge, geen rechte vroolijkheid in haar. Wanneer ik binnentrad, vond ik een bleek, koud gezicht en een paar doffe, half gesloten oogen. Eerst als ik haar onder den arm nam en er eens flink op los babbelde, fleurde zij van lieverlede wat op en toonde mij zelfs een zekere kinderlijke tecderheid. Maar, mijne heeren hoe sprong ik ook met haar om? Als met een popje van kraak porselein, kan ik u verzekeren of, liever nog, van geblazen glas. Ik was jegens haar éen en al kieschheid en keurigheid. Nooit had ik geweten dat ik zoo ontzettend fijn in den mond, zoo voorbeeldig net en proper wezen kon. Ik verbaasde mij over mij zeiven. Dit eeuwigdurende op den mond passen en opzitten en pootjes geven, ziet ge, dat spande mij geweldig in. Ik heb, Goddank, een warm en gevoelig hart, dat zich ook tamelijk wel naar de behoeften en wenschen van een andermans hart weet te schikken. Maar deze exercitie viel mij toch wel wat zwaar. Ik had zoo de gewaar wording van eenen koorddanser, die geblinddoekt zijne kunst vertoonen moet. Eén misstap rechts of éen misstap links en paf, daar ligt hij En als ik dan thuis kwam in mijne groote, holle woning, waar ik naar hartelust brommen, kuchen, stampen, fluiten, vloeken, rooken en de hemel weet wat al méér kon doen, zonder dat er zich een sterveling aan stootte of ergerde kijk, dan kriebelde het oude gevoel van welbehagen mij nog eens weldadig den rug, zoodat ik tot mij zeiven zeide: «Goddank je bent nog altoos vrij man 1" Vrij man Maar voor hoe kort nog maar De bruiloft niets stond haar in den weg zou binnen zes weken gevierd worden. Ondertusschen moest ik mijn lieve, arme Ilgenstein overleveren in de handen van eene bende werkvolk timmerlui, ververs, behangers en meubelmakers, die alles ten onderstboven haalden en aan al mijne tegenkantingen en bedenkingen eenvoudig met een «Heer baron, dat is niet smaakvol," of «Heer baron, dat behoort zoo niet" den kop indruktenIn 's hemels naam ik moest hen laten huishouden. Want voor den zoogenaamden vgoeden smaak" had ik destijds nog kolossaal veel respect. Eerst later ben ik tot het inzica; gekomen, dat in de eerste gevallen niets dan heisenlooze naaperij, of ook wel eene soort van heel dun vergulde armoede zich achter dat fraaie woord verbergt. Nu, kort en goed onder de leus van moderniseeren en mooi maken ging mij dit volkje zoo schromelijk te keer, dat er in mijn brave, oude slot eindelijk niets meer ongeschonden bleef dan mijn jachtvertiek en mijne studeer kamer. Hier wees ik den «goeden smaak", toen hij er wilde binnendringen, beleefd maar onver biddelijk de deur. En mijn oude, harde, smalle veldbed? Wel,

Schiedamsche Courant | 1894 | | pagina 5