IMEZOHEEN. bankinstellingen :het nDisconto-Gesellsehnft", het sHandelsgesellschaft" en het huis Bleieh- rödervoorts de lEffecten-Bank" en het huis Sulzbach te Frankfort, de Dresdener Bank en de Creditanstalt te YVeenen. een syndi caat gevormd hebben met het doel, in Italië een bank op te richten met een volgestort kapitaal van 20 millioen lire. De instelling zou reeds in de eerste dagen der volgende maand in werking treden en ge vestigd worden te Rome, Milaan en Genua. Bovengenoemde financieeie instellingen zijn reeds vrij sterk geïnteresseerd bij sommige Italiaansche zaken, zooals den eiectrischen spoorweg te Genua, en de omnibusmaat schappij te Rome. Het internationaal congres voor verzekering der arbeiders tegen ongelukken zal Maandag a.s. te Milaan geopend worden door den minister van koophandel, in tegenwoordig heid van vele autoriteiten. Tot heden hebben zich meer dan 500 deelnemers aan het con gres aangemeld, uit alle streken van Europa. In weerwil van de tegenspraak door de regeering gegeven aan alle geruchten betref fende een handelend optreden in Afrika, blijven de bladen zich met deze kwestie bezighouden. Zoo verzekert nu weer de Corriere di Sapoli, uit vertrouwbare bron te kunnen mededeelen dat de lands'.ieek, die met goedvinden van Enzeland ouder Italiaan-ch protectoraat zal worden geplaatst, zich uitstrekt van 20" NB tot den Evenaar. De prefect van Genua heeft den syndicus dier plaats van zijn ambt ontzet, omdat deze geweigerd had. op den gedenkdag van den intocht der troepen binnen Rome de vlag te doen lujschen op bet stadhuis. Het hof van ca^-aUe heeft het beroep van Lega, den dader van den moordaanslag op den heer Ciispi, verworpen. Naar gemeld woult, heeft de Raadkamer te Rome eene instructie bevolen ten behoeve van een proces tegen de personen, die geacht moeten worden de zoekgeraakte papieren m de zaak der sDanca Romana", ook volgens de verklaring van den heer Tanlongo, den gewezen directeur der bank, verduisterd te hebben in het belang van aanzienlijke per sonen, die er bij betrokken zijn. Gelijk men z>ch lieiinneren zal, werd deze zaak beschouwd als afgedaan, of beter gezegd, als van de bami geschoven. De Fi arische abbé Montennis, die in de Moniteur de Home heftig de velde trok tegen de regeeriug, zal over de grenzen gezet worden. In een huis in den omtrek van Florence, door een tuinman, Salai genaamd, bewoond, heeft de politie twee bommen gevonden, voorts lonten en werktuigen dienende tot het ver vaardigen van ontploffingsmiddelen. Salai, die vroeger vuurwerkmaker geweest is, en twee medeplichtigen zijn in hechtenis genomen. natuurlijk, ook daarnaar mocht niemand een vinger uitsteken. Och ja, mijne heeren dat bed!... Ver beeldt u eens! Op zekeren dag komt mijne zuster, die met de vernielers vrij wel onder éene deken Jag, bij mij in de kamer en wel met dat eigenaardig bitterzoete en verlegen glimlachje, dat oude juffrouwen allemaal plegen op te zetten. »Ik wou wel eens even met je praten,Herman," zeide zij, met een kuchje en een blosje. sZoo Komaar. dan Schiet maar los Zij kleurde tot achter de ooren en zeide ïlk heb bij mijne vriendinnen, mevrouw Höfer en gravin Fmkenstcin, slaapkamer-ameublementen gezien prachtigverrukkelijk 1 Zoo jets moet je je ook aanschaffen." sJawel daar zeg je zoo iets 1" Ge moet weten, aangezien ik wel gesnapt had dat mijn schoonvader, die oude schrafelaar, ook voor het uitzet liefst geen rooden duit wilde uitgeven, had ik tot hem gezegd dat alles reeds voorhanden was en daarop snel het noodige te 8 P A S J E. De regeering heeft de strenge voorzorgs maatregelen, te Valencia genomen uit vrees voor Zorilüstische en Carlistische onlusten, eindelijk opgeheven.Een maand lang warende troepen geconsigneerd, en hadden de officieren geen verlof den nacht in hunne woning door te brengen. E D M E B I E. Uit Bucharest wordt van 27 dezer gemeld Er heeft eene heftige botsing plaats gehad tusschen studenten, de menigte en de politie. Door een detachement troepen en gendarme rie werd de menigte uiteengedreven, waarbij verscheidene personen gewond zijn en tal van ai restatiën plaats hadden. De rust is hersteld. S E R V I E. De gewezen koning Milan heeft besloten zich voorgoed te Nisch te vestigen. Prins Peter Karageorgevitch heeft zijn rech ten op den troon van Servië afgestaan aan zijn broeder prins Arsene, die gehuwd is met prinses Demidofi. B U I 6 A E II E. De woelgeest Zankoff, die met groote meerderheid van stemmen tot lid der nieuwe Sob ra ri je is gekozen, beeft bekendgemaakt dat bij rustig te Belgrado zal blijven tot zijne vei kiezing wettig is verklaard en hij op de gebruikelijke manier is uitgenoodigd, zijn zetel in de Sobranje in te nemen. Volgens zijne schatting zullen niet minder dan '150 van de IG2 leden der nieuwe Sobranje voor eene verzoening met Rusland zijn. Van zijn eigen partij werden 10 aanhangers gekozen. De minister van buitenlandsche zaken heeft aan de vertegenwoordigers der vreemde mo gendheden verklaard, dat de regeering tegen over het buitenland dezelfde politiek zal blijven volgen als hare voorgangers. EGYPTE. Nu de voorzitter van den Wetgevenden Raad, Ali pacha cherif, de door hem gekochte slavinnen heeft in vrijheid gesteld en zijn ambt heeft neergelegd, is van eene verdere gerechtelijke vervolging afgezien, tegen den zin natuurlijk van den Britschen opperbe velhebber, generaal Kitchener. A X E It I K A. Uit New-York wordt van gisteren gemeld Volgens een telegram uit. Montevideo aan de World heeft admiraal Da Garna, op gezag van een telegram in cijferschrift, gerappor teerd dat al vijf dagen lang in Rio Janeiro bloe dige opstootjes en aanvallen op Portugeesche handelaars voorkomen. Peixoto zou soldaten in burgerkleedirsg tot die aanvallen hebben aangespoord. Er zouden 328 üooden en 213 gekwetsten zijn. De vreemdelingen die te Rio wonen zouden stoffelijke verliezen hebben geleden ten bedrage van anderhalf millioen Berlijn en te Kónigsberg besteld. Alleen het bed had ik natuurlijk vergeten. J Wat zou je verkiezen," begon mijne zuster opnieuw «Rosé zijde met witte tule er over, of hemeischblauw met Brusselsche kant Misschien kan de schilder, die bezig is de slaap kamer op te knappen, op hel plafond wel een paar asoouretten aanbrengen." Och, mijne heeren wat had ik een werk om mij goed te houden 1 Verbeeldt u eens Ik en amouretten «Ongelukkig," voer zij meedoogenloos voort, ïkan het ameublement nu onmogelijk bijtijds meer in orde komen." «Wat 7" riep ik »In zes weken geen ledekant?" »Maar Herman 1 Alleen met de teeke- ningen, de plannen, gaat eene maand heen." Ik keek eens weemoedig naar mijne oude, goede slaapstede. Daarvoor waren geens plannen of teekeningen noodig geweest. Die was op eenen achtermiddag van zes planken en vier spijlen in elkaar gezet. »Het beste zou zijn," meende zij, «aan Lotbar dollar. De Engelsche gezant zou een wacht hebben aangevraagd om het gebouw der legatie te beschermen. Het Braziliaansche gezantschap te Londen heeft geen enkele tijding ontvangen ter be vestiging van dit telegram. Aan het gezant schap gelooft men dat het gerucht geen ver trouwen verdient. AFRIKA. Uit Tanger wordt gemeld Te Fez zijn berichten ontvangen dat de oproerige stammen in het zuiden van Marokko rustiger schijnen te worden. Waarschijnlijk zal de regeering van den sultan niet tusschen beide komen, daar zij het beter acht dat die stammen onderling hun geschillen uitvech ten; na genoegzaam verzwakt te zijn.zullen zij zich aan de regeering moeten onderwerpen en dan een voor een gestraft worden. CHINA. Volgens gerucht is de onderkoning der provincie Petchili, Li Hung Chang, van zijn ambt ontzet en zal hij worden vervangen door Wu Ta Chang, oud-gouverneur van Hubeh. Ook de vertegenwoordiger van China te Tokio, Li, eer» aangenomen zoon van Li Hung Chang, moet van zijn ambt ontzet zijn. Bijna de gansche Chineesche koopvaardij vloot heeft eene vreemde vlag aangenomen. Een der groote reederijen, waarvan Li Hung Chang de voornaamste aandeelhouder is, heeft drie harer stoomschepen aan eene Duitsche maatschappij verkocht. Uit Shanghai wordt gemeld dat de Chinee sche kapitein Tom Ip.quori onthoofd is ter zake van lafhartigheid tegenover den vijand. Zijn schip, Kieong Kaihad gestooten op een klip nabij de monding der Yalu-nvier. Hij slaagde er in weer vlot te komen, maar vluchtte te midden van liet gevecht. De Japansche schepen zetten hem na en deden het vaartuig springen. De minister van Itntenl. zaken der Ver- eenigde Staten heeft bericht ontvangen dat het onwaar is dat de twee Japansche stu denten, die door den Amerikaanschen consul te Shanghai aan de Chineesche overheid zijn uitgeleverd, ter dood gebracht zouden zijn. Men gelooft dat het Engelsche stoomschip Parthan, dat door een Chineesch oorlogsschip in de straat van Formosa in beslag is ge nomen, hetzelfde is dat den 28n Juli van New-York vertrok met eene lading revolvers bestemd voor Kobe en kisten patronen voor Jokohama. Uit Shanghai wordt van gisteren gemeld De Chineesche officieren werpen op elkan der de verantwoordelijkheid van de ramp van Yalu. Het onderzoek duurt voort. Een kapi tein is reeds ter dood gebracht wegens laf hartigheid. Men gelooft dat nog andere offi cieren zullen worden ter dood gebracht. Ad miraal Ting, die zich te Port Arthur beviudt, te schrijven, dat hij het mooiste en elegantste uitzoekt, wat er op dit oogenblik in de Berlijnsche magazijnen te vinden is." »Doe wat je wil en laat mij met vrede!" antwoordde ik korzelig en toen zij min of meer gebelgd heenging, schreeuwde ik liaar nog na «Maar breng vooral den schilder aan zijn ver stand, dat die aroourstten op mij gelijken moeten 1" Ziedaar, mijne heeren, een proefje van mijne bruidegoms-stemming. En hoe meer de bruiloft naderde, des te weeër werd het mij om het hart. Niet dat ik angstig wasof eigenlijk jx, ik was zoo angstig als een schoolmamselletjo voor haar examen. Maar, afgezien nog daarvan, plaagde mij het bewustzijn van eene schuld, een onrecht, eenhoe zal ik het noemen En als ik nu maar geweten had jegens w i e n Niet jegens haar: want zij had het zoo gewild. Ook niet jegens mij zeiven want ik was immers een zoogenaamde jgclukkigste aller stervelingen 1" brengt ernstige beschuldigingen in tegen som migen zijner officieren en verklaart dat zeven schepen zich op de Yalu-rivier schuilhielden gedurende hetzeegevecht. AUSTRALIË. Ex-koningin Liliuokalani zond een vertegen woordiger naar Washington, om de Veree- nigde Staten een proces aan te doen. De- koningin verlangt 200,000 dollars schadever goeding, omdat liet aan de houding destijds door den kapitein van het voor Honolulu; liggend Amerikaansche oorlogsschip is toe te schrijven geweest, dat de opstand hara- onderdanen tegen haar gezag gelukt is en zij van haar kroon werd beroofd. Mijnheer de Redacteur Met genoegen vernam ik,'dat de zaak «Koster" van de baan geschoven is en de Raad besloten- heeft, later eens kalm te gaan spreken over der vraagof de leeraren aan het Schiedamsche gymnasium op 70-jarigen leeftijd ontslag moeten nemen. Niet gaarne zou ik iets geschreven hebben, dat den heer Koster tot nadeel kon strekken thans maak ik gaarne van de gelegenheid ge bruik, over de vraag, die de Raad zich heeft voor gesteld te beantwoorden, mijn raeening uiteen- tezetten. 1°. Staat 't letterlijk in de verordening, dat de leeraar aan het gymnasium legen het eind van het kwartaal, waarin hij zijn 70e jaar be reikt, ontslag moet vragen Kan de geosr. der verordening hier worden ingeroepen tegen den letter? 2°. Is de raad bevoegd de onderwerpelijke be paling te maken Kan de bepaling in strijd zijn- met eenige wet? Ad lm. Staat 't letterlijk enz. (zie boven). Art. 2 zegt (in dezen beslist ten overvloede want niemand zal durven beweren, dat een leer aar aan het gymnasium, die benoemd wordt door den raad en bezoldigd uit de gemeentekas, ijeen gemeente-ambtenaar is): «Voor de toepas sing dezer verordening wordt als ambtenaar aangemerkt ieder, die, onder welke benaming: ook, in vasten dienst is van de gemeente of van een gemeentelijke instelling en wiens belooning direct uit de inkomsten der gemeente of uit die der instelling wordt gekweten." De leeiaars aan het gymnasium voldoen aan deze eischenze zijn in vasten dienst dor ge meente en hun belooning wordt direct gekweten uit de inkomsten der gemeente. Zoowel in aigemeenen zin, als met betrekking tot de pensioenverordening moeten de leeraren aan het gymnasium dus beschouwd worden als- gemeente ambtenaren. Art 7 zegt: vBehoudens de bevoegdheid van andere machten dan de raad wordt ontslag ver leend, in te gaan met den aanvang van het eerstvolgend kalender-kwartaal, aan den ambte- Jegens Lothar dan Ja, dat was het misschien Dien armen jongen, die op mij vertrouwd had ais op eenen tweeden vader, dien trok ik den grond onder de voeten weg, doordien ik met pak en zak naar zijne doodvijanden overliep 1Zoo hield ik dus de belofte, die ik den armen Putzlitz op zijn sterfbed gedaan had l Mijne heeren, wie ooit onder den invloed der omstandigheden het te kwaad gekregen heeft met zijn eigen geweten, die zal mij begrijpen, hoop ik. Ik brak niij dag en nacht over deze dingen het hoofd en beet mij de nagels aan bloed. En aangezien ik er geen anderen uitweg op zag, zoo besloot ik ten langen leste, het oude krakeel op mijne eigene kosten uit de wereld te helpen. (Wordt vervolgd,)

Schiedamsche Courant | 1894 | | pagina 6