merk 2EÏ -O. Vollenhovens Vollenhovens A G E R, Hup en irnniii oMmicM JOHs. PLOOY Jz„ Br. Retail's WILLEM T. SAUTES J.Ca, e l f b e w a r i n g. H.-O. is eeitig* co alleen HAVERIVSOUT! t A I? V E 11 T K 5 T I E X te beginnen 4 October, 3 avonden j>ei- week. li; Een ware schaf Aanbevolen door de grootste autoriteiten op geneeskundig gebied. meest versterkende drank. beste Bier voor dagelijks eb gebruik. VerJzrrjgbaar te Schiedam bij J.JET.C. VAN WAART, gebotteld en op fusten van 20, 40 en 80 liter, tegen brouwers- prijs. naar, zoodra hij den ouderdom van 70 jaar heeft vervuld." Deze bepaling laat aan duidelijkheid niets te ttenschen over. Als ik voor «ambtenaar" en dat mag i!c (loen °P grond van art. 2 lees jleefaar aan het gymnasium", dan krijg ik, zonder eenigermate geweld te doen aan de gewone be tekenis der woorden, zonder iets bij te voegen of weg te laten «Behoudens de bevoegdheid van andere mach ten dan de raad wordt ontslag verleend, in te gaan mot den aanvang van het eerstvolgend kalender-kwartaal aan den leeraar aan het gym nasium, zoodra hij den ouderdom van 70 jaar heeft vervuld". «Behoudens de bevoegdheid van andere mach ten' is er kennelijk ingevoegd met het oog op de benoeming en het ontslag van de politie ambtenaren en beambten welke benoemingen zijn opgedragen aan het Koninklijk Gezag, den Commissaris der Koningin en den Burgemeester; 't slaat ook op de beambten door Burgemeester en Wethouders te benoemen. Maar duidelijk, wanhopig duidelijk, lees ik in art. 7, dat de Raad iederen ambtenaardien hij bevoegd is te ontslaan, na 't volbrengen van den 7O-jarigen leeftijd, naar huis zal zenden. Waar zoo onweersprekelijk duidelijk geschre ven is, mag men alleen vragen: vvat staat er? Doch wil men den geest? Welnu in de 2e alinea van art. 7 is bepaald, dat de ambtenaar, die voor zijn 70e jaar niet vrijwil® gaat, zijn recht op pensioen (natuurlijk GE.MEENTE-pensioen en niet zooals sommigen, willen beweren rtljKS- pensioen) verliest. De 2e alinea is er aan toegevoegd omdat, wanneer gemeente-ambtenaren, die niet door den Raad worden benoemd en verzuimen ontslag te vragen, terwijl de betrokken autoriteiten niet door 't verleenen van ontsiag tegemoet komen aan 'sraads wenschen, om geen 70-jarigen in ge meentedienst te hebben, den Raad niets rest dan intrekking van het recht op pensioen. Waar hij geen recht heeft om te ontslaan, omdat die bevoegdheid aan anderen is opgedragen, daar bedreigt de Raad met verlies van aanspraak op pensioen. Ook daaruit spreekt 's raads ernstig bedoelen, om alle gemeente-ambtenaren van 70 jaar uit den dienst te verwijderen. Men heeft den geest der verordening willen verkrachtenmet het beweren, dat 't was een pensioenverordening en niet een verordening op het ontslaan van ambtenaren. 't Is waar, dat de verordening tot opschrift draagt: Verordening, regelende de pensioenen en wachtgelden voor de ambtenaren der ge meente Schiedam. Maar geldt dat nu als argu ment? We hebben in Nederland de gewoonte, om in den titel onzer verordeningen te noemen het hoofdonderwerp waarop zij betrekking heeft maar door dien titel is geen grens gesteld. De bepalingen zelf en niet de opschriften er boven geplaatst, vormen de wet. Laat me ter loops het sRubrica non est lex" hier in herinnering brengen. Da meeste artikelen hebben betrekking op het pensioen der ambtenaren, daarom heette het de pensioenverordening; maar wat het juist is, waarom alles draaitdat de pensioenverordening in de wereld is gekomen 't (Fas hei denkbeeld dal de gemecn'e zich moest ontdoen van te oude ambtenarenzonder af en toe al te groote gelde lijke offers to moeten brengen. Da ambtenaren vroegen om pensioen voor hun weduwen en weezendaarvoor wilden zij een offer brengen. AJs antwoord gaf de Raad hen een pensioen-verordening, waarin de 70-jarige leeftijd als eindpaal van de ambtelijke loopbaan werd gesteld. Een faveurtje voor de gemeente-ambtenaren werd die pensioenverordening niet genoemd aöch door de ambtenaren, die over ieder voor stel tot bijdrage moord en brand riepen, nbch door den Raad, die 't terecht een gemeentebelang achtte en van de bestaande ambtenaren geen bijdrage vorderde. Dat die verordening pensioenverordenmg ge noemd wordt, sluit volstrekt niet in, dat zij geen bepaling mag bevatten, waarbij het iederen ambtenaar ten plicht wordt gesteld ook de rijkspensioen-trekkenden om op 70-jarigen leeftijd weg te gaan. Die bepaling is daar niet misplaatst en ook niet in strijd met den geest, het doel der geheele verordening. De vrome strijder in Cromwell's leger, die zich aanmeldde onder den naam If Christ had nol died for me, I would have been damned Iiarbonc, werd bij verkorting Damned Barbune genoapid, maar bleef toch een vroom strijder. Een braaf puritein was hij, en zijn vroomheid en moed achtte niemand misplaatst. Die naam deed er per slot niets toe, en dat doet ze ook niet bij onze verordening. Ad 2m. Is de Raad enz. (zie boven). In de wet op het II. O. lees ik »<le leeraren der gymnasia worden benoemd door den Raad", En verder «Zij worden ontslagen door den ge meenteraad, Burgemeester en Wethouders en den inspecteur gehoord." Waar den Raad hot recht is gegeven van be noemen en ontslaan, daar is die Raad toch be voegd, nopens het ontslaan, algemeene regelen te stellen, die niet strijden met do wet of het alge meen belang. Een dusdanige regel is in het bovengenoemde art, 7 vervatda regel toch, dat iemand op 70- jarigen leeftijd met gonot van pensioen den dienst moet verlaten, mag uitzonderingen toelatenals regel strijd ze niet met het algemeen belangze wordt er door geboden. Met welk wetsartikel de betrokken bepaling we! in strijd zou zijn, heb ik nooit gehoord; (mocht iemand mij met juistheid kunnen inlich ten, ik houd me beleefdelijk aanbevolen). Geen grondwet, geen gemeentewet, geen wet op hot hooger onderwijs bevat iets, dat met de Sciiie- daznsche verordening in strijd zou kunnen zijn. Misschien dan de wet tot regeling van burger lijke pensioenen? Daar zal 't wel schuilen, want men beweert, «Zoo beschikt de Raad over 's rijks kas." Gaan we die wet echter na, dan lezen we «Burgerlijke ambtenaren hebben, na bekomen ontslag, recht op pensioen, wanneer zij den ouderdom van 05 jaren hebben vervuld," (of onder zekere omstandigbedon vóór dien tijd aan den dijk worden gezet). Waar de Staat, die hier ongeveer de rol ver vult van pensioen-verzekeraar, reeds pensioen wil geven op 05 jaar, is het zeker niet in strijd met de wet, als de Raad tegen haar ambtenaren, die aanspraak op rijkspensioen hebben, zegt »op 70 jaar moet gij van Uw recht gebruik maken". Aangezien de pensioenwet eenvoudig zegt »na bekomen ontslag" en buiten art. 8 geen enkele restrictie maakt ten aanzien van dat ont slag, kan 't toch wel niet ernstg gemeend zijn, dat de hier gemaakte bepalingen zouden strijden met de wet. Het motief, dat zoo dikwijls geklonken heeft «Maar dan beschikt de Raad over 's rijkskas", klonk niet onaardig, maar had toch volstrekt geen waarde, al was 't gezegde volkomen waar. Het rijk moet, in de rol waarin zij ingevolge de pensioenwet optreedt, het gedoogen, dat ieder ambtenaar na zijn G5e jaar tot op zekere hoogte kan beschikken over 's rijks schatkist. Die be voegdheid heeft de wet uit vrijen wil en met volkomen weten gegeven aan de burgerlijke ambtenaren en ze heeft het den Schiedamschen Raad niet onthouden voor haar ambtenaren tot op zekere hoogte mede te beschikken. Hoe waar 't beweerde is, 't mag op de beslis sing der hangende kwestie even weinig invloed hebben als bijv. de mededeeling, dat z'ttvaler giet, terwijl ik daze zit te schrijven." Dat is ook een waarheid, maar 't doet niets ter zake. Ik meen, Mijnheer de Redacteur, voldoende te hebben aangetoond lo. dat in de onderwerp ilijke zaak de Raad volkomen bevoegdheid is tot regelen dat de ge stelde bepalingen niet strijden met eeriige wet en 2o. zij naar den duidelijken letter en den bekenden geest hier onbetwistbaar van toepassing zijn. Terloops wil ik er nog bijvoegen dat m. i. prof. Oppenheitn niet zal beweren, dat hij in zijn ad vies (ten minste in het gedeelte wat aan den Raad is voorgelezen) heeft betoogd, dat een ontslag van den heer Koster in strijd zou zijn met den geest der verordening. Wel schijnt hij met een heenwjjzen in die richting wat clemen tie te hebben willen bepleiten bij hen, van wie hij mogelijk onderstelde, dat ze naar een uitweg zochten; maar te zeggen dat piof. Oppenheim zou hebben aangetoondwat hem eerst werd toe gedicht, schijnt mij bijna een beleediging voor den man, die, steeds ongezocht, helder on logisch in zijn betoog, leeraart, dat alleen dan de geest mag woiden gegist, als 'tden letter aan duide lijkheid mangelt. Van de rechtsvraag thans afstappende, nog een enkel woord over de zaak «Koster". Wat ook gezegd moge worden van de in deze genomen besluiten, gedane vooistellen enz ze getuigen over het algemeen van humaniteit en gematigdheid, die waardeering verdienen. En toen, te recht of te onrecht, de personenquaesiie in 't front gedraaid was, mocht 't een daad ge noemd worden van wijs beleid, om zonder be slissing ten principale een jaar respijt te geven. Voor mijn gevoel voor iedereen waarschijn lijk is do qnaestie daarmede losgemaakt van de personen en heeft 't gemeentebestuur een bewijs gegeven van welgezindheid tegenover den heer Koster, die me doet vei trouwen, dat het, waar het weder op de personenzaak terug moet komen 't zij door bestendiging der ontheffing, 't zij door een verhoogd pen-ioen, de haidbeid zal wegnemen, die onmiskenbaar voor den heer Koster in da overgangsbepalingen gelegen moot zijn. Als do Raad weer onthelling geeft, zou 't echter wel aanboveling verdienen, die onthclffng te doen eindigen, niet 1 September en niet met 1 October; dat is voor den gang van zaken aan het gymnasium beter. En hiermede, Mijnheer de Redacteur, mijn dank voor Uw hospitaliteit en voor het geduld van hen, die mijn wijdloopig geschrijf ten einde toe lezen. O. v. N. Mevrouw J. C. VAN DEVENTER— Cool vraagt tenen Kovemhcr een bekwame in liet geeft weder Baan 37, SBflfcB-vM, O-iimal bekroond wedstrijd voor hand werkslieden 1S91. Vaste prijs tot I ÏÈetober a.s. Franco rembours door geheel Nederland. lO M.CI f1241/2 rs.83; 3Va f3.35. Mei- en Jfunibolcr, waarvoor wordt in gestaan, dezelfde prijs. Buitenland 5 ets. per y2 KG hooger. Overtuigt U van de geurige en fijne kwaliteit en vraagt Monster a f 1 .If) per KG nette verpakking en vlugge verzending. ltijsnljkscheweg ï»/d. Haag. voor de ongelukkige slachtoffers dei- Zelfbevlekking (Onanie) en geheime uit spattingen is het beroemde werk Ilollandsche uitgave, met 27 nfb. Prijs 2 Gulden. Ieder, die aan de ver schrikkelijke gevolgen van deze ondeugd lijdt, moet het lezende oprechte lee ring, die het geeft, redt jaarlijks dui zenden van een zekeren dood. Te ver krijgen bij het Verlags-Magazin te Leipzig, Neumarkt 34, franco tegen inzending van liet bedrag (ook in post zegels), en in eiken boekhandel in Holland. "Wie er prijs op stelL de vruchten te plukken van hot dagelijksch gebruik van HAVËIl- BIOIJT, die bepale zich bij het liet eenige merk, dat geheel door stoom wordt gekookt en dientengevolge den hoogsten graad van bereiding heeft bereikt, doch ook liet EEA'IfSE merk dat niet EOS wordt ver kocht, maar uitsluitend verpakt. SfSÜF" Die onze ÏB.-O. verlangt, lette dus op de verpakking. Wat men in grootsprakige annonces of op andere cliarlatanachtige wijze voor Havermout aankondige, Koopt, kookt en proeft de ÏÏ.-O. en vergelijkt ze met de zoogenaamde andere soor ten, eerst dan zal men tot oordcelen in staat zijn. Is H.-O. voor groote gezinnen te kostbaar, dan vrage men OX25E HCIVDEE (ook verpakking van de H.-tï. fabriek) als de goedkoopste onder alle fiüaYer»oortcn. Ieder verbruiker kan reeds bevestigen dat BUIÜBEE oneindig veel beter is dan welk ander merk ook, dat werd ingevoerd na 31.-O. s r o u t,

Schiedamsche Courant | 1894 | | pagina 7