Binnenlandse he Berichten. C H I 5 A. Uit Shanghai wordt van gisteren gemeld Prins Kling, oom des keizers, die sedert vele jaren uit den dienst was getreden en in ongenade was gevallen, is bij keizerlijk be sluit benoemd tot president van het ministerie van buitenlandsehe zaken (Tsungü Yamen), president van den admiraliteits-raad, en met Li Hung Chang, tot mede-leider der krijgs- operatiën, De schoonvader van den keizer, Sunghwei, moet met 5000 uitgezochte mand- sjoe's vertrokken zyn naar Shan-Hai-Kwan, aan den grooten kunstweg naar Peking. Bin nenkort wordt een legerkorps van 20.000 man van Kashgar te Peking verwacht 25.000 man, door Europeanen afgericht, zijn afgezonden ter bescherming van Peking en zijn te Tung Chow gelegerd. Het Japansehe leger dat noordwaarts op rukte na den slag bij Pingjang, heet Moekden snel te naderen. De Japanners hebben reeds Heitsjau, op de Mantsjoerijsclie grens, zonder tegenstand bezet. Het gerucht loopt, dat Sjing, de opperbe velhebber van Tientsin, uit die plaats verdwe nen of althans niet te vinden is. Men verdenkt hem van reeds sinds het begin van den oor log de Japanners ingelicht te hebben omtrent de bewegingen en de bestemming der Chi- neesche krijgsmacht, daarbij ook omtrent het vertrek van de Koio Shiny. riet Engelsche stoomschip Pathan, dat dooi de Cliineezeu op bepaalde voorwaarden was vrijgelaten, zal misschiea opnieuw een onderzoek moeten ondergaan te Shanghai, waarheen het zicli moet begeven. Li Hun Chang is nog niet naar het hoofd kwartier vertrokken. Men gelooft, dat hij te Tientsin zal blijven, zoolang zijn vijanden bij den keizer tegen hem intrigeeren. Berichten uit Peking waarschuwen de vreemdelingen om zich niet naar de hoofdstad te begeven, daar de weg wemelt van soldaten die de Europeanen vijandig zijn. Verscheiden Engelschen die te Peking wonen zijn aange vallen, onder anderen de tolk bij de legatie. De Times verneemt uit Shanghai, dat bij keizerlijk besluit een speciale commissie is ingesteld, bestaande uit prins Kung, oom van den keizer, en den president Tsunglijamen van de admiraliteit, die de oorlog zal leiden. De Pall Hall bevat een telegram uit Chefoo van '1 Oct., meldende dat de Engelsche vloot zich bevindt in de golf van Pechili, die open is; andere oorlogsschepen van vreemd mo gendheden worden verwacht. Er is bericht ontvangen van een opstand in de kust provincie Shantung, maar bijzonderheden ontbreken. JAPAN. Uit Jokohama wordt van 29 Sept. gemeld De publieke opinie spreekt zich sterk uit voorj het voortzetten van den oorlog en om trots alle hinderpalen den beraamden aanval op Peking te wagen. De betaiing der oorlogs kosten zal met bekwamen spoed door het parlement behandeld en goedgekeurd worden. Voortduiend worden versterkingen van troe pen uitgezonden, maar de bestemming blijft onbekend. De reserve der keizerlijke Japansehe garde is onder de wapens geroepen. Naar uit Tokio gemeld wordt, heeft de re geering verklaart dat lood als oorlogs-contra- bamle beschouwd zal worden. Uit Nagasaki wordt bericht dat de kalefatering der Japan sehe oorlogsschepen, die in den zeeslag bij de Jalu-rivier schade geleden hebben, met kracht wordt voortgezet. De scheepstimmerwerven zijn overvol. De Times verneemt uit Jokohama, dat het Japansehe leger in Korea met groote snel heid naar het noorden voorttrekt. Men ver wacht geen spoor van tegenstand aan de zui delijke grens van China. SCHIEDAM, 2 October 1894. In de hedennamiddag te kwart voor 2 uur gehouden zitting van den gemeenteraad waren IS leden tegenwoordig, afwezig de heeren Van Buijsen met kennisgeving, en de heeren Van Erpecum en Hoogendam. Na goedkeuring der notulen van de ver gadering van 25 Sept. j.l. kwamen de vol gende stukken in, welke reeds voor de leden ter inzage hadden gelegen Van de Gedeputeerde Staten dezer pro vincie, missive ten geleide van de door hen goedgekeurde rekening der dd. schutterij over 1893; idem, missive ten geleide van het door hen goedgekeurde raadsbesluit van 11 Sept., tot betaling uit den post voor onvoorziene uitgaven der gemeentebegrooting voor 1894 idem, missive daarbij de ontvangst berich tende van de hun in afschrift medegedeelde, door den raad bij zyn besluit van 11 Sep tember j.l. vastgestelde, verordening regelende het toezicht op en de keuring van vleesch en visch idem, missive van 25 dezer, daarbij, voorzien van hunne goedkeuring, terugzen dende het raadsbesluit van 20 September j.l, tot het uitgeven der eerste 15 serieën ad f 1,500,000.nominaal, in de ten laste der gemeente aan te gane geldleening, groot nominaal f3,000,000.alle aangenomen voor kennisgevingbezwaarschriften van F. L. A. Alirens, M. van den Berg, W. Beu kers, H. van der Kraan, J. T. J. Melchers, C, J, F. Schlüter en wed. A. J. van de Ven ceg-m hunnen aanslag in de pi. dir. belasting naar het inkomen, dienst 1891/95, wordt ooi onderzoek en rapport gesteld in handen der commissie voor de plaatselijke belastingen. De later ingekomen stukken zijnvan bur gemeester en wethouders, afschrift van hun besluit van 20 Sept. j.l. houdende toekenning van pensioen aan den eervol ontslagen lan taarnopsteker en werkman aan de gasfabriek J. Maagenberg; idem. proces-verbaal der door hen op den 28n Sept. j.l. gedane opneming der boeken en kas van den gemeente-ontvan ger, waaruit blijkt dat alles in behoorlijke orde is bevonden, waarvan op verzoek van den heer De Groot voorlezing wordt gedaan beide aangenomen voor kennisgeving; ver slag van het onderzoek der gemeentebe- grooting voor 1895 in de afd. van den ge meenteraad, wordt ter visie gelegd om daarop bij de behandeling der begrooting te letten missive van regenten van het St.-Jacobs- gastlmis alhier, daarbij eene aanbeveling in zendende ter benoeming van een lid in hun college, op welke aanbeveling zijn geplaatst de heeren A. Bakker en dr. J. Endtz, ter visie ge legd om in eene volgende vergadering tot eene benoeming over te gaan adres van J. G. Door man om eervol ontslag als leeraar in ge schiedenis en aardrijkskunde aan de hoogere burgerschool alhier, met ingang van 1 Decem ber a.s., zich bereid verklarende, voor het geval hem ontslag mocht worden verleend tegen 1 Jan. 1895 gedurende de maand Dec. voor zijne rekening een plaatsvervanger te stellen, wordt ter line van advies in handen gestéld van de commissie voor het middelbaar onder wijs voorstel van de commissie ad hoe, be noemd in de raadszitting van 24 Juli j.l., om met het oog op de ontslag-aanvrage van den heer J. G. Doorman als leeraar aan de hoogere burgerschool en directeur aan de burgeravondschool: io. dadelijk op te roepen sollicitanten voor de betrekking van leeraar in geschiedenis en aardrijkskunde aan de hoogere burgerschool op eene jaarwedde van f '1900.2o. dadelijk op te roepen sollici tanten bij voorkeur practisch ervaren voor de betrekking van directeur der burgeravond school, tevens leeraar in het lijn- of hand- teekenen op eene bezoldiging als directeur van f 500. en als leeraar van f 50.voor elk wekelyksch lesuur, dat hem zal worden opgedragen, onder voorbehoud der goedkeu ring van deze bezoldiging door den minister van binnenlandsche zaken; 3o. het uur ge schiedenis en aardrijkskunde in de 2e klasse der burgeravondschool te vervangen door een uur teekenen, te geven door den nieuwen directeur en op dit besluit de kon. goed keuring te vragen. Dit voorstel wordt ter visie gelegd totdat omtrent het verzoek om ontslag van den heer Doorman zal zijn be slist. Adres van J. W. Kleiss alhier om behoud zijner wekelijksche toelage van f5.—, vergezeld van eene geneeskundige verklaring van den heer N. F. Elzevier Dom, arts alhier, ter visie gelegd ter behandeling in eene volgende vergadering. "Waren nog ingekomen: Verzoeken van Joh. Soeters en W. C. Theunissen, om ont heffing van hunnen aanslag in de plaatselijke directe belasting naar het inkomen, dienst 1894/95, waarop op voorstel van burge meester en wethouders afwijzend wordt be schikt op grond van het bepaalde in artikel 14 der verordening op de heffing dier be lasting; bezwaarschriften van J. Groenendaal, P. C. M. Jansen, J. Merten en J. Rijbroek, tegen hunnen aanslag in de plaatselijke di recte belasting naar het inkomen, dienst 1894 95, worden om onderzoek en rapport in handen gesteld der commissie voor de plaatselijke belastingen. Tot de behandeling der voor heden aan de orde gestelde onderwerpen overgaande, werd op voorstel van burgemeester en wethouders het le suppletoir kohier <ler plaatselijke di recte belasting, dienst 1894, ten bedrage van f 6S6.753, aaugenomen zonder discussie en zonder hoofdelijke stemming. Mede op voorstel van burgemeester en wet houders werd daarna eveneens zonder dis cussie en zonder hoofdelijke stemming afwij zend beschikt op het adres van de lirr.. Niedfeld en Co. om restitutie van betaalde plaatselijke dir. bel. over 1894, wegens het sedert 1 Juli j.l. niet meer in gebruik hebben van het pakhuis no. 62 aan de Schie, waar voor zij in die belasting is aangeslagen, zijnde dit adres niet ingediend binnen den termyn bepaald by art. 34 der verordening op de heffing dier belasting. Hiermede was de agenda afgehandeld. De voorzitter verleende nu het woord aan den heer Maas, wethouder van financiën, welke mededeelde, dat bij het leeningsplan was vermeld dat de coupon, die in Juni'95 zou verschijnen (leening '86) in betaling zou kunnen gegeven worden bij de stortingen der nieuwe leening. Daar er echter geen coupon van dien datum bestaat, kon aan dat bezwaar zeer gemakkelijk te gemoet worden gekomen door te bepalen dat in de plaats van die coupon in betaling zal worden aange nomen de talon, die op dat oogenblik nog aanwezig is. Goedkeuring van Gedepu teerde Staten behoeft daarop nier te worden gevraagd. Zonder discussie of hoofdelijke stem ming nam de raad dit besluit zonder resumtie. Vervolgens werd de openbare zitting ge schorst, en veranderd in eene met gesloten deuren. Te drie uur werd de openbare zit ting heropend, om onmiddellijk te worden gesloten. De dag van 1 October 4S94 is voor den heer A. H. E. Tijl een recht heuglijke ge weest, een dag waarop hij heeft kunnen ervaren dat nauwgezette plichtsbetrachtingen onverflauwde toewijding worden op prijs ge steld. Met de equipage van het hoofd der gemeente van zijne woning afgehaald, werd de jubilaris omstreeks 11 uur naar de net versierde zaal van riMusis Sacrum" gebracht, waar hem in den schoot zijner familie en opgewacht door feest- commissarissen, autoriteiten, collega's, per soneel, oud-leerlingen en leerlingen de eere- piaats werd aangewezen. Had onmiddellijk bij het binnentreden het klavier zijne jubeltonen doen hooron, 'poedig daarna gaven de scho lieren uiting aan hunne vreugde door het zingen van een feestlied, getuigende var; achting en toegenegenheid voor hun leer meester. Zoodra deze feestgalm verstomd was, nam de heer S. A. Maas, als voorzitter der feestcommis sie, het woord, teneinde den verdienstelijkere onderwijzer namens alle aanwezigen geluk te wenschen met het groote voorrecht dezen dag te mogen beleven, hem de verzekering te geven van de sympathie van hen, die zich voor deze feestviering hebben geïnteresseerd, hem bovendien lust en opgewektheid toe- wenscliende om nog lang aar zijne nieuwe schooi tot welzijn der jeugd werkzaam te zyn. Deze hartelijke toespraak werd dooi vele gevolgd, waaronder sommige vergezeld van geschenken. Zoo ontving de jubilaris vare de feestcommissie een stoffelijk aandenken' met fraai bewerkt album, bevattende de namen der gevers, van zijne scholieren een sierlijke- mand bloemen, van de leerlingen der nor maallessen een zilveren theeservies en van de oud-leerlingen een aquarel, een landschap voorstellende; deze huldebewijzen werden met enkele waardeerende woorden over handigd, Voorts werd het woord gevoerd door den oud-schoolopziener dr. C. J. Vaillani, den arrondissements-schoolopziener J. H, Kramers, den wethouder van onderwijs, den heer J. W. J. van Harwegen den Breems, uit naam van den burgemeester die verhinderd was tegenwoordig te zijn, den lieer M. C. M.de- Groot, lid der plaatselijke commissie van toe zicht, den heer J. C. Sander als directeur der Normaalschool en den heer B. de Maar, plaats vervangend hoofd der school; al deze toe spraken getuigden van hooge waardeering van het onderwijs, door den feestvierende ge geven, van wiens oud-leerlingen vele een eervolleen zelfs schitterende positiebekleedea. Door zooveel huldebetoon aangenaam getroffen, nam de heer Tijl het woord, teneinde zijn erkentelijkheid te betuigen voor de vele pogingen, welke in 't werk waren- gesteld om dezen dag zoo recht feestelijk voor hem te doen zyn, tevens zijne ingenomenlieid te kennen gevende met de belangrijke uit breiding, welke zijn school heeft ondergaan,, en zulks in de dagen, waarin men op bezui nigingen ziet en moet zien een spoorslag te meer om daarin naar zijn beste vermogen werkzaam te zijn. Nog gaf de lieer Tijl een beschouwing over de idealen en illusies, den- verschillenden perioden van het leven eigen, en toonde de groote contrasten daarvan aan- Deze woorden werden met applaus en brave's begroet, terwijl de scholieren nog eenmaal een lied aanhieven en de piano zich wederom deed hooren. Nadat de zilveren jubilaris nog verschei dene gelukwenschen had ontvangen en onder gezelligen kout nog eenige oogenblikken te midden van groen en bloemen vertoefd had -gedurende welke eenige versnaperingen werden rondgediend werd hem uitgeleide- gedaan op dezelfde wijze als hij ter feestzaal was opgegaan, en nam de offlcieele viering een einde, In den loop van den dag mocht de heer Tijl nog zeer vele bewijzen van belangstel ling en sympathie ontvangen. Bij zijn familie te dezer stede is gisterere het treffend bericht ontvangen dat de verdien stelijke kapitein der infanterie bij het leger in Ned, Indië K. van Erpecum in den strijd tegen Lombok gesneuveld is. HII. MM. de Koninginnen schonken als blijk van tevredenheid over de diensten van het personeel, aan de Kon. Mil. Academie- te Breda verbonden, een bedrag van f 109 aan de compagnie oppassers, terwijl ieder onderofficier, daarbij werkzaam, f2 gratifi catie ontving. De prinses van Wied, geboren prinses Maria der Nederlanden, heeft f1000 gegeven aan

Schiedamsche Courant | 1894 | | pagina 2