Jiet centraal comité tot hulpbetoon aan nage laten betrekkingen van gesneuvelue en ver miste militairen in Indië. B}j kon. besluit is aan jhr. mr. G. J. Th. Beelaerts van Blokland, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als referendaris bij bet departement van justitie. Tot rapporteurs over de Indische begroo ting voor 1895 zijn door de afdeelingen der Tweede Kamer benoemd de heeren Pijnacker Hordijk, Cremer, yE. Mackay, Veegens en Hintzen. De minister van financiën maakt bekend dat het saldo van 's rijks schatkist op 29 September bedroeg: bij de Nederlandsche Bank f 804,615.03 en bij de betaalmeesters- 1,595,490.98 Te zamea 2,400,106.01 Blijkens bericht van den consul der Neder landen te Durban zijn van 1 dezer de door- voerrechten voor goederen verzonden via Natal naar de aangrenzende staten belangrijk verlaagd en wordt een algemeen ad-valorem- tarief aan 5 percent geheven van alle goede ren, met uitzondering van wollen en katoenen dekens, katoenen lakens, geweren en andere vuurwapenen, cacao, halsdoeken (shawls), thee en suiker. Wijnen en gedistilleerd van welken aard ook en van eene waarde van 9 per gallon en daarboven zijn belast met G pence per gallon, terwijl wijnen en gedistil leerd onder de waarde van 9/- per gallon 5 pCt. per elke 100 pd. st. hebben te be talen. De lijst van vrije goederen, tot hiertoe van kracht, blijft gehandhaafd. Stct Ten behoeve van het centraat-comité van het «Roode Kruis" te Batavia, zijn bij liet departement van koloniën de volgende giften ontvangen: f242,55i/3 van het comité dat, naar aanleiding van het gebeurde op Lombok, in de kom der gemeente Winterswijk eene inzameling hield, en f 18 van de diie hoogste klassen der Spieghelschool te Amsterdam. (Stct-) Lombok. Zondag is bij het departement van kolo niën van den gouverneur-generaal van Nederl.-Indië het volgende telegram ontvan gen «Gisteren vier poeris (paleizen) te Mataram na heftigen tegenstand genomen. Een daarvan bezet en versterkt. Gesneuveld een officier en elf mindere militairen; zwaar gewond een officier en dertig mindere militairenlicht gewond drie officieren en vijftien mindere militairen (wier namen, voor zoover reeds bekend, later zullen worden gepubliceerd). «Teruggebracht een verloren veldstuk met voorwagen en twee sluitstukken. Van Baliërs groot aantal lijken bij kruispunt Mataram alleen 67 aangetroffen." DeïV. B. Gt. ontving Zondag van haren cor respondent te Batavia het volgende telegram Gisteren is Mataram veroverd na een hevig gevecht. Alle paleizen zijn nu in ons bezit. Wij heroverden een stuk geschut. De vijand heeft zware verliezen geleden. Aan orze zijde gevallen de luitenant Valken burg en 12 manschappen, terwijl zwaar ge wond zijn luitenant Broekman en dertig manschappen. Licht gewond werden majoor Blornmestein, luitenants Granpré Molière, Grootenboer en 18 manschappen. Uit Batavia werd Zondag aan het N. v. d. D. geseind Te vier uur begon de aanvalhet 2e batal jon ten Noorden, bet 6e ten Zuid-Westen, het 9e ten Zuiden van Mataram optrekkend. Bet 6e en liet 2e bataljon vonden heftigen tegenstand. Aan beide zijden werd onversaagd gevochtenmuur na muur moest genomen worden. Te twaalf uur gelukte het aan de 4e com pagnie van het 9e bataljon, onder overste A. H. W. Scheuer en kapitein W. G. A. C. Chris- tan, de eerste p o e r i (vorstenwoning) binnen te dringen. De Amboneezen van het zesde hadden de zwaarste verliezen. In het geheelnegen dooden, waaronder de 2e luit. H. Valkenburg. 7waar gewond vijf-en-dertig, waarbij de majoor A. A. van Blornmestein aan den voet, de 2e luit. H, G. E. Granpré Molière in de zijde, de le luit. W. P. Broekman ernstig in den ruggegraat. De verliezen des vijands ziju enorm. De vijand heeft de sterkten heldhaftig verdedigd na vrouwen en kinderen omgebracht te hebben. Zes compagnieën big ven als bezetting! Morgen volgt de aanval op de Oostzijde van Mataram. Bij het departement van koloniën is giste ren van den gouverneur-generaal van Neder- lansch Indië ontvangen het navolgend tele- graphisch bericht. «Yveikzaamheden tot versterking onzer I stelling in Mataram voortgezet; niet door i vijand verontrust. Alleen werd peloton bij ver- kenning munitie-magazijn in nauwe gang door j vijand beschoten, waai bij twee officieren en j twee Europeesche fuseliers gesneuveldéen officier en vier Europeesche minderen zwaar en vijf Europeesche minderen licht gewond. Weder uit Mataram een veldstuk met voor wagen teruggebracht." Bij het dep. van koloniën is gisteren het navolgende bericht ontvangen Ten vervolge op het bericht van gisteren wordt medegedeeld dat bij de daarin bedoelde krijgsverrichtingen zijn gesneuveld: de tweede luitenant der inf. II. Valkenburgde sergeant II. Rer.eman de fuselier W. Bijkerk, zoomede 9 inland- sche mindere militairen zwaar gewondde eerste luitenant der inf. W. P. Broekman en 30 militairen bene den den rang van officier licht gewondde majoor der inf. A. A. van Biommestein en de tweede luitenants der inf. J. M. W. Grootenboer en II, G. E. Granpré Molière, zoomede 15 militairen beneden den rang van officier. De N. B. Ct. ontving gisteren van haren correspondent te Batavia het volgend tele gram, dat weder een droevig bericht bevat In eene hinderlaag zijn kapitein Erpecum en luitenant Oppen gedood, en kapitein Griet- huysen en 9 minderen gewond. Gisteren seinde men aan het N, v. d. D. uit Batavia «Door een valsch spionnen-bericht, als zou er een verborgen kruitmagazijn zijn gevon den, is (een detachement) in hinderiag ge vallen. Gesneuveld kapt. K. van Erpecum en le luit. W, van Oppen. Gewondkapitein C. J. van Griethuysen en 9 soldaten." De hier genoemde officieren belmoren allen' tot het in de eerste dagen van September vertrokken 2e bataljon, onder den luit.-kol. J. Swart. Vermoedelijk was kapt. Van Griet huysen commandant van het bedoelde deta chement. De genoemde kapt. Van Erpecum was toegevoegd aan den chef van dengene- ralen staf, overste De Moulin. Zoo hebben dus onze wapenen gezegevierd en is de vijand in zijn stellingen aangetast en teruggeslagen. Deze telegrammen spreken van een heftigen kamp, waarbij de moedige Baliërs bet terrein voet voor voet aan de onzen hebben betwist. Blijkbaar heeft de artillerie ditmaal niet de hoofdrol vervuld, maar is de vijand door herhaalde aanvallen met klewang, bajonet en sabel geweken. De bestoi ming is indea vroegen ochtend gedaan door drie bataljons, het 6e waarvan de vroegere commandant, overste H. F. C. Bijlevelt, zwaar gewond werd bij den overval op 25 Augustus; het 9e, dat in die dagen zulke groote verliezen leed en waarbij toen ook de commandant, overste Lawick van Pabst, sneuvelde; en het 2e bataljon, dat behoorde tot de aanvullingstroepen, welke «tot reconstructie expeditie" op 31 Augustus van Java vertrokken. Het is ons thans nog niet bekend of dit aangevoerd wordt door den luit.-kolonel A. H. W. Sclieuer, een offi cier, die in het leger den naam van groote onversaagdheid bezit (ook blijkens een alge meen bekenden bijnaam); men zou het den ken omdat hij evenals overste Frackers tege lijk met de twee bataljons scheep ging naar Lombok. Uit ons telegram blijkt echter, dat overste Sclieuer met kapitein Cliristan en een compagnie een der vier versterkte poeri's stormenderhand heeft bezet, waaruit men zou moeten opmaken, dat de overste het bevel voerde over het geteisterde negende. De hevigste verliezen leed het zesde batal jon, dat voor zoover het ïnlaudsche element betreft, uit Amboneezen is saaingesteld. Deze zinsnede in het telegram herinnert aan de onstuimigheid waarmede de Amboneezen den gevreesde bajonet-aanval uitvoeren. «Moekanja matjan" (tijgergezichten), zeg gen de Atjeliers, die reeds meermalen bloedig slaag zijn geweest met deze (geschoeide) inlandsche Christenen. (Men denke o. a. aan den Edriehen veldtocht in 1890. waar ditzelfde bataljon, hot zesde, onder majoor Halewijn, een roemrijke zege bevocht). Weder moeten we hierbij melding maken van een officier «gevallen zijn roeping vervuld". De 2e luitenant H. Valkenhuig, van het zesde, was eerst 2i jaar; hij genoot zijn opleiding aan de academie en werd 3 Augustus '91 tot officier benoemd. De majoor A. A. van Blommenstein, die aan den voet werd gewond, kommandeerde bij het begin der expeditie het 7e bataljon, de le luitenant W. P. Broekman behoort tot het 9c, de 2e luit. II. G. Granpré Molière tot het 6e bataljon. Dat onze troepen een hardnekkigen tegen stand hebben ontmoet kan niet verbazen, na hetgeen we reeds omtrent de rechtwijze der Baliërs en hunne doodsverachting hebben meegedeeld. De poeri's of vorstelijke verblij ven zijn met muren van steen of klei omgeven, waarin schietgaten worden geboord en waar achter de verdedigers goede bedekking vin den, zooals in den heilloozen nacht van het verraad, bij het bivak voor Tjakra Negara maar al te zeer is gebleken. Men herinnert zich bovendien hun bijzonder soort van aanval, depoepotan, waarbij de hoofden in het wit zijn gekleed, ten teeken dat zij zich ten doode hebben gewijd. Zij snijden daarbij de stelen hunner lansen voor een gedeelte af, om die te beter te kunnen hanteeren, en na hunne vrouwen en kinderen te hebben gedood, stor men zij ouder krijgsgeschrei als razenden op den vijand in, om te overwinnen of te ster ven. Zulk een algemeen amok heeft bij allen, die in de expeditie op Bali daarvan getuigen waren, een diepen indruk achtergelaten. Ten koste van smartelijke verliezen hebben onze troepen dus den eersten grooten slag geslagen, waarvan we de gevolgen nog niet kunnen overzien. Spoedig hopen we n.i van nieuwe operaties gewag te mogen maken, door welke de bloe dige strijd zal volstreden zijn. We weten niet wat de volgende dagen zullen brengen, weten niet of de sterkten van Tjakra Negara nieuwe offers zullen eischen. maar dit mogen we toch reeds vaststellen, dat van onze dapperen de grootste krachtsinspanning is gevorderd en het Indische leger naast Djagaraga, Sama- langa en zoovele andere krijgsbedrijven weder nieuwe lauweren heeft bevochten door deze bestorming van Mataram. (N.v.d.D) De commissie te Apeldoorn heeft na ge houden collecte ruim f 500 overgemaakt aan den thesaurier te 's-Gravenliage. Omtrent den gezondheidstoestand van dr. A. Kuyper verneemt de Stand, uit Brussel, dat de ingetreden beterschap ook deze week aanhield. De krachten zijn reeds merkbaar aangesterkt en van medische zijde wordt ge adviseerd, om, zoodra de weersgesteldheid zulks gedoogt, een zuidelijker klimaat op te zoeken. Gedurende de eerste 9 maanden van dit jaar kwamen den Nieuwen Waterweg bin nen 3983 schepen, waarvan 310 zeilschepen hiervan waren bestemd voor Rotteidam 3S63. Over hetzelfde tijdvak van 1893 kwamen binnen, bestemd voor Rotterdam, 3487 sche pen alzoo eene vermeerdering van 376 schepen voor de 9 maanden van 1894. Te Amsterdam bestaat sedert eenige dagen eene beweging onder de beoefenaars van het typografenvak. Donderdagochtend brak eene werkstaking uit onder het zetterspersoneel van den heer Van Megen, uitgever van het Vliegendllad ie Amsterdam. De inwilliging der gestelde eischen deed het werkvolk echter spoedig het werk hervatten. Zaterdagochtend is aan de drie grootste drukkerijen te Amsterdam werkstaking uit gebroken bij de fiima Holdert&Co., waar De Tijd, De Hor gen post, de Echo met Geïllustreerd Zondagsbladen de Familie- bode wordt gedruktbij de firma Roelufl'-en en Hübner, waar het Nieuws van den Dag, het Zondagsblad, het PretliMeui tenblad, Effectenblad en tal van andere couranten worden gedrukten bij de firma Ellerman Harms Co.. die het Weekblad, De Amster dammer, de Ned. Sport enz. drukt. De eischen die reeds voorloopig voor vier weken zijn ingewilligd, door de directies der drukkerijen «Exelsior", «Elsevier" en de electrische drukkerij, werden ook door het drukkerspersoneel der bovengenoemde firma's gesteld. Te 5 uur Zaterdagochtend weigerde in strijd met het daags te voren gepleegde overleg, volgens hetwelk het zetters- «rt drukkerspersoneel in elk geval des ochtends tot 11 uur zou arbeiden, de overgroote meer derheid der zetters op de drukkerij van de Tijd aan het werk te gaan. Een sterke sf- deeiing politie was tegenwoordig, teneinde hen die wilden werken (slechts 10 van de 120) tegen eventueel verzet van den kant der stakers te beschermen. Aan hen, die des ochtends aan den arbeid gingen, is door de heeren gebr. Koldert vrijwillig een loonsver- hooging van twee cent per uur toegestaan. Tengevolge van de werkstaking is er Zater dagavond slechts éen blad van de Tijd ver schenen, en moesten de effectenbeurs, de handelsberichten en een aantal advertentiën achterwege blijven. Do fit ma's Roeloffsen en Hübner en Eller man, Harms Co. hebben in de gestelde eischen voorloopig bewilligd voor den tijd van vier weken. Door eene commissie uit de w kstakende gezellen der Zuidholiandsche boek- encouiant- drukkerij te 's-Gravenhage wordt ons vei- zocht mede te deelen, dat Zondag in eene vei- gadering van leden van het «Algemeen Typo grafenbond" besloten werd om, in navolging van hetgeen in andere plaatsen geschiedt, aan te dringen op verhooging van loon. Toen gisterochtend der gezellen de «Zuidhol iandsche" bemerkten dat vanwege de chefs pogingen werden gedaan om te zorgen dat, bij eventueele werkstaking, in elk geval de cou rant behooilijk zou verschijnen, werd om 42 uur besloten terstond tot algemeene wei -ta king over te gaan. aangezien leeds lang ge klaagd was over te lage loonen en mots bleek van voornemens om aan die klachten te gemoet te komen. Gisterochtend was van de «Algemeene

Schiedamsche Courant | 1894 | | pagina 3