Woensdag 3 October. Tw e ede Blad A0. 1894. N°. 8630 Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag, UITGEVER; J. ODÉ. [litfhenlandsclie Bericht e n. VERSLAG van het onderzoek der Letteren, Kunst en Wetenschap. iBONNEHENTSPHIJS, per kwartaal franco per post, door het gebeele Kijk Afzonderlijke nommers f 1.85. - 2.50. - 0.10. cwn"iW!MKWP" ra BVREJ1C: BOTRKSTRAAT 7 O SCHIEDAM, 2 October 1804. gemeentebegrooting voor '1895 in de afdeelingen van den gemeente raad. In de eerste afdeeling waren aanwezig do leden Van Dijk van Matenesse, Klein en rnr. Schuur man. Afwezig de heeren Elzevier Dom, Knappert, Van der Schalk en Van Westendorp. In de tweede afdeeling waren aanwezig de leden Visser, dr. De Bruijn, Brillenburg, Van Erpecum an Kranen. Afwezig de heeren Hoek en Roeiants. In de derde afdeeling waren aanwezig de leden Maas, Den Breems, Iloogendam, Van Buijsen en De Groot. Afwezig de heeren Loncq, nar. Poortman en Prins. Als rapporteur werd in de plaats van den lieer Prins aangewezen de heer De Groot. Algemeene beschouwingen werden in deze «die gehouden, doch niet uitsluitend vóór de behandeling der onderdeden. Meri stolde in t licht, dat de begrooting scherp geraamd is en dat tal van posten de blijken dragen van het ernstig streven van burgemeester en weti.ouilets naar bezuiniging. Naar het oordeel van de aan wezige wethouders is bezuiniging voorai moge lijk door het supprimenren, te gelegener tijd, van niet noodzakelijke betrekkingen en door scherper toezicht op leveringen bij de gemeentewerken. Wordt zoo langzamerhand een gunstig verschil geboren tusschen de inkomsten en uitgaven, dan kunnen maatregelen tol bevordering van handels- en nijverheidsbelangen spoorwegaansluiting havenveibetering, verlaging van havengeld, wel licht ook van de prijzen van gas en water, wor den ter hand genomen. Want vei hooging van belasting schijnt hun nagenoeg onmogelijk. Van andere zijde werd betreurd, dat die zeer wenschelijke maatregelen dan meerendeels nog we! jaren zullen moeten wachten, doch gelijk tijdig erkend, dat een andere politiek niet kon worden aangegeven. Van dezelfde zijde word er op gewezen, dat alle directe belastingen in belastbaar bedrag aanzien lijk achteiuitgaan. Een troost hij dit zorgwek kende verschijnsel is, dat het heffings-percen- tage niet is behoeven verhoogd te worden, zooals in zulk een geval meestal geschiedt. Nu sluit de begrooting, niettegenslaande de opbiengst der 3 belastingen: opcenten poisoneel, oude en nieuwe plaatselijke directe, samen voor f 6300.lager is uitgetrokken dan verleden jaar. Gevraagd werd of de staat der gemeente- eigendommen (art. 229 der gemeentewet) thans fesreed is. Uitgaven. Volgn. 59. In een der sectièn achtte men liet wenschelijk, dat buigerneester en wethouders zoodra mogelijk de aanbeveling zenden aan den raad, opdat ten spoedigste in de vacature van den ontvanger worde voorzien. Volgn. 01. De vei hooging der jaarwedden van 3 ambtenaren ter secretarie lokte bodenking uit. Ten slotte echter was men bereid er zich bij neder 'e leggen, waar door het vervallen van éeri be trekking f1200.wordt bespaaid en da wet houders verklaren, dat de verhooging door de billijkheid en het gemeentebelang wordt gemo tiveerd. Voign. 04. Men vroeg of liet gewicht en de omvang der betrekking van havenmeester niet een verhanging van salaris noo lig maakt, liet bleek, dat een der afdeelingen van die nood/, ike- lijlcheid niet overtuigd is. Volgn. 6G. Bij de concept verordening op het vloesch worden genoemd plaatsvon angeis. Zoo deze worden gesai u i»erd. weid 111 dn ie afleeling govraagd. uil welken begrooting-ipost wordt hun salaiis gekweten? De 3e afdeeling stelt voor het schou-vloon van de distilleerketels, helmen, stutten en rollagen in de branderijen en distilleerderijen te sclinijijien. Het schijnt haar toe, dat hier geen belang van zoo algemeonen aard in liet spel is, dat 't een uitgave door de gemeente wettigt. Moer het belang der verzekeringmaatschappijen is er mede gemoeid. Van de zijde van het dag. bestuur woidt mede gedeeld, dat er ernstig plan beslaat tot, stichting van een abattoir. In de 2e afdeeling werd, mot het oog op een te venvachten voorstel tot oprichting van een abattoir, op de voorgedragen sommen geen aanmeiking gemaakt. Volgn. 91. De 2e sectie stelt voor dat de raad besluite De opneming van een copie der door een of meer raadsleden schriftelijk ingediende voetstellen en der bijbehoorende memoiien van toelichting in het gedrukt verslag is verplichtend. Als de opneming van andere stukken, niet in het contract begrepen, door den raad wordt verlangd, dan moot dit geschieden tegen ex'ra vergoeding aan den uitgever van een vooraf te regelen bedrag voor ieder vel druks. Volgn. 93. Een lid vraagt of voldoende woidt toegezien, dat de pachters van landerijen der gemeente hun verplichtingen behooilijk nakomen, en geeft in bedenking in de pachtcontracten enn boete te bepalen voor plichtvei zuitn in dezen. In de 3e sectie deelen de wethouders mede, dat h. i. hij gemoenteweiken met het oog op bezuiniging, do dienst behooit te worden gei e ir- ganiseotd on het toezxht der commissie dom- vordeeling van den arbeid moet worden ver scherpt. Volgn. 96. Do Ie en 2a section stellen voor de kosten van aanleg van een strekdam, als met tol bat onderhoud van havens enz. behonrende, van dit aitikel naar een afzonderlijken post over te brengen. Bij volgn. 106 wordt op een desbetieffende vraag geantwoord, dat de opzichter der drink waterleiding thans meer arbeid piesleert dan vroeger. Volgn. '114. De 2e sectie stelt de volgende vragen lo. Be'aalt de gemeente 8 cent por M3 aan de gusfabiiek? 2o. Wio bepaalt het aantal geleverde M'. Alleen do gasfabriek, of wordt dit do-ti de gempente gecontroleeid en meent dat het de vooikeur vei dient om de som van f 23 000 te split-nn in •lo ui: gaven voor liet te vei bruiken gas en 2o ondeihoud der lantaarns en overige kosten van verlichting. Volgn. 116. De 3e afdeeling stelt voor de schrapping der f St) voor het onderzoek van hooi op den-zelfden grond als bij volgn. 60. Volgn. 131. Een lid acht het niet juist, dat hier de gelieeio bezoldiging van den leeraar in de gymnastiek is uitgetrokken, omdat daarin begre pen is de vergoeding voor hot onderwijs iun do lagere scholen mot uitgehteid leerplan. Hij vra.tgt, of ook voor de ondei wijzers in de gymnastiek een rijksbijdrage woidt verleend. Volgn. 139. Er vvoidl in 't licht gesteld, dat bij de begrooting van de kosten der vernieuwing van de school-Tijl is gerekend op een verhooging Advertentieprijs: van 110 gewone regels me inbegrip van eene Couiant. 1.10, Iedeiu gewone tegel meer. - 0.10. Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. de scholen met uitgebreid ireiphin, haai indeeling ten aanzie,i van liet schoolgeld en do opbrengst van dit laatste. Volgn. 23. In een der se< tien vv ijst men er op, dat aan de hondenbelasting slecht de hand wordt gehouden j; liet nieikteeken wordt lang niet altijd gedragen en do politie ziet niet meer toe. Do voorzitter dier sectie blijkt ook daaraan aandacht te hebben geschonken. Volgn. 26. Er wordt aangedrongen op het bevorderen eener spoedige beslissing nmtrent den strekdam, opdat ook de weiI' »do Nijverheid" kunne worden productief gemaakt. Volgn. 32. De 2do sectie stelt voor om een tarief vast te stellen voor liet gebruik van den onismcllimjsoven. De Rapporteurs SCHUURMAN. IC. J. VAN ERPECUM. M. C. M. DE GROOT. loco ra pp. Schiedam, 13 September 1894. der rijks- ubsidio met 1150.welke verinniging ecu!er met windt veil.iegen, omdat de over- •■aiigsbepaling van uit. 5 der wet van 8 De- rn.i,hei- 18 13 fel to-'staat een vm rdeeliger wijze van ti - eki-niug der rijkssubsidie te volgen. Daartegenover staat echter, dat do toelage aan den heet Van Si-Ine, tengevolge van oen recente benoeming, niet f 2UU.is verminderd; de 3 Je afdeeling stelt voor, de begrooting hiermee in overeenstemming te brengen. Volgn. 143. Do 3de sectie stelt voor de f 650. voor het verven van schoolbanken over te bren gen naar volgn. 144. Inkomsten. Volgn. 1 en 2. De 2de sectie stelt vast dat de al of niet goedkeuring der gerneenterekening over 1893 aan do behandeling der begrooting moet voorafgaan. Bij da behandeling dier rekening zal blijken, of de gemeenteraad in de begrooting voor 1895 wil beschikken over en batig slot zelfs al be staat dat alléén op papier on niet in de vveike- lijkli rid. Genoemde sectie meent dat de raad zijn met-ning zal uitspieken bij de behandeling der rekening en dus nu verdere discussie hierover met aan de orde is. Volgn. 710. In de 3de sectie betoogde een lid de wenschelijkheid, de oude plaatselijke directe belasting af te schaffen en het bedrag der op brengst te vinden door verhooging der inkom stenbelasting en van de opcenten op het perso neel. Het juist gereedgekomen verslag der inkom stenbelasting geeft sprekende staaltjes van de allergrilligste wei king der oude directe. Terwijl de een daarin voor 0 °/0 van zijn belastbaar inkomen wordt aangeslagen, is dit veriioudings- eijfer bij een tweede 3 °/oi een derde 99 °/0, een vierde 273 enz. Kinderaftrek wordt bij de ou Ie belasting niet toegestaan. Bovendien zou de afschaffing een besparing aan inningskoston geven van ca. f500.en van een groote hoe veelheid arbeid, wat op den duur ook in een geldbesparing zal zijn om te zetten voor de bur gerij zou liet veel onaangenaams en oen f 200. aan belaslingzegels uitwinnen. Principieel word dit standpunt niet bestreden. Men meende echter, dat bij een jicrcentage van 4 a 5 °/0 de inkomstenbelasting te zwaar zou dmkken m de laagste klassen. Daai tegen werd weder aangevoeld, dat liet belastbaar percen tage voor dio kiit-sen zou kunnen worden ver ia.,gd zon Ier de opbiengst noemenswaard te si-li.idem Ten slot to echter werd men het daar over eens, dit eerst de vourgeschieven herziening der inkomstenbelasting kon worden afgewacht en daainu, wellicht, nog vóór 1895, de bedoelde hervorming kou worden voorgesteld met wijzi ging d--r begrooting. Volgn. 12. Men klaagt over Hinde ten aan zien van het havengeld der spoelingschuiten, die geert boete beloopen, als ze niet gebrand zijn of afs ze liet merk ecner andere schuit hebben overgenomen. Bij een herziening van liet havengeld zou ook voor deze vaartuigen de gelegenheid moeten worden geopend, per keer te betalen. Volgn. 15. De voorzitter der 3de sectie acht een herziening der verordening op de retribution der lioojmiansbeiirs gewenscht. D.tataan ware welbclit vast te knoopen enn benrsbelasting, die ook do uit wonende, hier hun zaken uitoefenende agenten d. raar btlhjkhei I zou kunnen treffen. Dit denkbeeld vond sympathie. Ook werd er op gowezen, dat de beurs wel productiever tu maken watts, d MS* ook gioentennmrkton enz. daar te hou lei). Volgn. 22. Op verzoek wordt toegezegd een overzicht van de beweging der bevolking van De Rotterdainsche tramwegrnaatschappij vervoerde in de maand September j.l. 585,710 reizigers met een opbrengst van f 46,271,691/2, tegen 555,154 reizigers met een opbrengst van f 43,473,651/2 in September 1893. Het totale vervoer over de afgeloopen maanden van 1894 heeft bedragen 5,083,415 reizigers met een ontvangst van f402,169,41, tegen 5,057,636 reizigers met een ontvangst van f 397,576,34'/s over datzelfde tijdvak in 1893gevende dit jaar een vooruitgang van 25,779 reizigers en een vooruitgang van f4,593.06 in ontvangsten. De buitengewone ontvangsten over de afgel. maanden beliepen f178,372,93. terwijl die over datzelfde tijdvak van 1893 f 162,740,12 bedroegen. De totale ontvangst over datzelfde tijd perk in 1894 beliep f 580,542,34, terwijl die over datzelfde tijdperk in 1893 f560,316,4672 beliep. Te Nijmegen is de oud--trijder van ■1830 32 J. van Ilarnmeren op 95-jarigen leef tijd overleden. Hij was drager van het Metalen Kruis en was de oudste der nog levende Nijmeegsehe oud-strijders. Te Rotterdam zijn de vorige week 5 nieuwe gevallen van pokken voorgekomen. Delft. De beer Van Marken is Vrijdag avond van zijne vacanticreis teruggekeerd, liet verblijf te Baden-Baden heeft onzen di recteur veel goed gedaan, zoodat zijne gezond heid gelukkig niets meer te wenschen over laat. Fabrieksbode In eene buitengewone algemeene vetgadering van den nHaag-jcben Kun-uki-ing" is door liet hoofdbestuur collectief ontslag genomen. Dat bi-stuur bestond uit de heeren: Th. de Bock. Jurigitn Kok, De J isselin de Jong, Boele van Hensbioek, Odé. Lange, Du Iiieu en Gottfried Mann. Als nieuwe leden van liet hoofdbestuur zijn reeds gekozenWouter Nijholf, ntr. Leon Entlioven en D. Jordens. liet niouwo bestuur zal in zijn streven gast"Utid worden door het oude.

Schiedamsche Courant | 1894 | | pagina 5