Binnenlandse lie Berichten. lieden Tan het Suez-kanaal te doen ophouden zijn mislukt. Zondagavond werd de hoofd ingenieur van het kanaal, de heer Lemapon, te Ismaïlia door twee geweerschoten aan het hoofd verwond, aan de gevolgen waarvan hij Maandag is bezweken. AFRIKA. De Transvaaische Volksraad heeft een voor stel verworpen, om op de scholen wat meer tijd aan het onderwijs in de Engelsche taal te besteden. De debatten waren zeer warm. De conservatieve boeren beschouwden het voorstel als eene poging om hunne taal en nationaliteit te doen verdwijnen. Als de Engel- sclien willen, zeiden zij, dat men hun taal zal steunen, laten z(j daarmede dan in Enge land blijven. Sinds de uitlandersvereeniging besloten heeft de zaak voor het hooggerechtshof en voor de Engelsche regeering te brengen, zijn geen verdere pogingen aangewend om de oorlogs-belnsting en boeten van Britsche onder danen te innen. C II I S A. Uit Shanghai wordt van gisteren gemeld Bij keizerlijke ukase is generaal Sung, die vroeger te Port Arthur bevel voerde, benoemd tot generalissimus van het Pei-Yang leger- korps, dat zich op het oogenblik in Mant- sjoerije bevindt. I.i Hung Chang wordt door de keizerin- moeder krachtig ondersteund. Te Peking neemt de vijandige stemming tegen de vreemdelingen toe, zoodat de over heid met moeite het uitbreken van rustvet- storingen verhindert. Toongevende Chineezen te Peking vree/en dat, ingeval deJapanueis I op de stad aanrukken, deze zal worden inge nomen, daar, tengevolge van ontevredenheid over het bestaande bewind, de soldaten niet te vertrouwen zijn. 1 Uit Tientsin wordt gemeld Volgens gerucht is de Japansche vloot den 28n September gezien op tien mijlen van Shanghaikvvan, gelegen op 200 mijlen van Peking. Een aanzienlijke Chineesche strijd macht is sedert eenige dagen naar die streek gezonden. Een officieel telegiam meldt, dat5000Japan- neezen zijn aangekomen in de nabijheid der Possiet-baai, nabij de Russische grens. j Aan de Times wordt uit Shanghai gemeld, dat 35000 man Japansche troepen aan de i kust van Shantung tusschen de Gele rivier en Tientsin zijn geland. TWEEDE KAMER OER STATEN-GENERAAL, Nieuwe bewapening van de landmacht. De regeering heeft eene suppletoirs begroo ting van oorlog voor 1895 ingediend, waarop uitgetrokken zijn f 2,097.800 als eerste ter mijn van aanschaffing of aanmaak van ge weren van 6.5 mM enz.; f 180,000 als eerste termijn van aanschaffing van nieuwe patroon- tasschen en gevveerriemonen f150,000 als eerste termijn van oprichting van een patroon- fabriek, alsmede van werkplaatsen voor draag bare wapenen en voor ernst-vuurwerk. Uit de memorie van toelichting blijkt, dat het nauwkeurig beproefde klein kaliber ge weer de uitstekende eigenschappen van het vuurwapen heeft aangetoond. Het stelsel Mannlicher. Het plan bestaat om de werkplaatsen van Delft binnen de stelling van Amsterdam te doen ovei brengen en daarin mede te begrijpen de overige werkplaatsen van ernst-vuurvver- ken, waardoor aan eene reeds lang erkende behoefte der defensie zal worden voldaan. In het geheel zijn er benoodigd 140,000 geweren en karabijnen, een eerste voorraad van 400 scherpe en 40 losse patronen per geweer of karabijn voor de dadelijke behoefte van het leger, en '116,000 patroontasschen en geweerriemen. Alles te zanten zal (voor zoover de kosten van de oprichting der nieuwe werkplaatsen voor rekening van OoiJog komen) f 9,000,000 kosten maar aanvankelijk heeft men slechts te rekenen, met inbegrip van eenige reserve, op de voorziening in het noodige voor 52,000 geweer- en karabijndragenden van het leger en op het vestigen van de werkplaatsen binnen de stelling van Amsterdam. De kosten daar van worden gesteld op f5,000,000, over 2 jaren te verdeelen, waarvan ten laste van 1895 het cijfer van f 2,427,800 en voor 1896 f2,572,200. De verdere aanschaffing van wapenen en patronen zal dan na 1896 gelei delijk zijn voort te zetten en over 2jarente verdeelen. SCUIEDAJI, 3 October 1804. Dat de zoo noodlottig gesneuvelde kapitein der infanterie IC. van Erpecum een meer dan gewonen aanleg had als militair, blijkt uit de schitterende carrière, op zoo jeugdigen leef tijd door hem gemaakt. 9 October 1856 te dezer stede geboren, gaf hij weldra blijken voor militair in de wieg te zijn gelegd, daar hij steeds een bij zondere belangstelling en toewijding voor het militarisme aan den dag legde. Zoo verwierf' hij reeds op elfjarigen leeftijd het brevet op den langen stok en drie jaar later dat van pré vut. Aanvankelijk sergeant bij het leger hier te lande, vertrok hij 6 Aug. 1875 als onder officier bij de infanterie naar Oost-lndië, daar de regeering hem wegens zijn jeugdigen leef tijd niet als officier wilde laten gaan. Reeds het volgend jaar werd hij bevorderd tot tweeden en in 1882 tot eersten luitenant. Acht jaar daarna gerepatrieerd zijnde, nam hij zijn ver loftijd waar orn aan de krijgsschool te's-Gra- venhage zijn examen af te leggen, waarop hij zich in 1892 als kapitein wederom naar Indië begaf en te Weltevreden in garnizoen kwam. Is het sueuvelen van den verdienstelijken kapitein een verlies voor het leger en zijne kameraden, door wie hij hoog gewaardeerd werd, in "t bijzonder smartelijk is het voor zijne familie alhier, die van zjjn vertrek raar Lombok onkundig bleef, alsmede voor zijn vrouw en vier kinderen, die in hem een lief hebbenden en zorgvollen echtgenoot en vader verliezen. Naar ons van bevoegde zijde wordt bericht, was bet aquarel, den heer Tij 1 j.l. Maandag aangeboden, niet van de oud-leerlingon, doch slechts van éen oud-leerling, den heer A. van der Schouw, tevens vervaardiger er van; de overige oud-leerlingen hadden bijgedragen in het stoffelijk aandenken. Dp gpwnne audiëntie van den minister van binnenlandsciie zaken zal Zaterdag 6 dezer niet plaats hebben. In alle afdeelingen der Tweede Kamer heeft de Lombok-expeditie het hoofdpunt der be schouwingen voor de Indische begrooting uitgemaakt. In enkele sectién is bet ouderzoek der staatsbegrooting aangevangen. Tegen hedenavond is in een der lokalen van de Tweede Kamer eene club-vergadering belegd van de leden der Kamer, die zich hebben aangesloten bij den rechtervleugel der anti-revoiutionnaire partij. De tractie der liberale Kamerleden, die tot nog toe onder voorzitterschap van den heer Goeman Borgesius vergaderde, heeft gister avond haar bureau opnieuw samengesteld uit de heeren Goeman Borgesius, Cremer err Yeegens. Te Rotterdam is aanbesteed liet maken van machinegebouwen enz. voor de water leiding aldaar. Laagste van de 25 inschrij vers was de heer A. de Neef, te Rotterdam, voor f 184,439, Door het comité te Kralingen zijn de heeren G. H. Lambert, H. J. Romeny en C. G. v. Gulden gemachtigd de gelden, zijnde een be drag van f390, opgebracht door eene gehou den collecte, op te zenden aan het centraal comité voor de stichting van een nationaal fonds ter ondersteuning van de nagelaten betrekkingen van hen, die in en door den strijd in onze koloniën zijn gevallen. Naar wij vernemen, is bij enkele ingezete nen van Kralingen, by genoegzame deelne ming, een plan in bewerking voor een tram- omnibusdienst, waaraan behoefte gevoeld wordt, daar de bevolking aan den Nieuwen Plantage weg en Oudendijk zeer is toegenomen. Het plan is een dienst te openen langs Plan- tageweg, Oudendijk tot aan de Hollaan in aansluiting met de tram-Oostzeedijk. Met het oog op de ijsclub te Kralingen, gelooft men dat deze dienst levensvatbaarheid zal hebben. Reeds 1 November zal deze fijn geopend worden, indien voldoende deelneming gevon den wordt. (.ft. Nbl.) Het hoofdbestuur van de sVereeniging tot Bevordering der Homoeopathie in Nederland" heeft aan de afdeeling Gouda een jaarlijksche bijdrage toegezegd van f500 tot oprichting ran een centraal homoeopathisch ziekenhuis in Nederland. De heer P. Haverkorn van Rijsevvijk schrijft in de N. B. Ot.: Nu Rochussen begraven is, mag ik wel iets vertellen, dat ik niet zeggen mocht zoo lang hij leefde, en een bijdrage is ter kennis van zijn groote goedhartigheid. Vooraf dient herinnerd te worden aan iets, dat meer Rotterdammers weten, maar ook niet tot heden werd openbaar gemaakt. Op een der jaarlijksche feesten van de in 1882 ontbonden Yaclitclub, eindigde de voor zitter zijn heildronk op prins Hendrik, die eere-voorzitter was en steeds de jaarvergade ringen bijwoonde, met den wensch, dat de vereeniging het portret van Z. H. mocht laten maken. De prins gaf zijne toestemming en, gevraagd welken kunstenaar hij daarvoor koos, noemde hij Charles Rochussen. Deze weigerde echter, daar hij geen portretschil der was, en de eervolle taak werd aan C. Bisschop opgedragen. Het zal ongeveer tien jaar geleden zijn, dat ik op Rocliussen's atelier eene een voudig gemeubelde kamer met een paar tafels en een paar stoelen met rieten zittingen op een ezel een klein doek zag staan, met den rug naar voren, en daar naast op een tabouret eenige kinderkleeren zag liggen. Ik vroeg wat hij hiermee voor had, en hij vertelde Eergisteren kwam een burgervrouwtje bij mij. Zij was diep bedroefd en zeide huilende Och, mijnheer, mijn man en ik, we hebben ons eenig kind verloren, 't Was zoo'n lief, goed meisje, nog maar acht jaar oud. En we hebben niets van haar dan een photograph ie- tje, dat wel gauw verbleken zal. En nu zeiden de buren op den hoek daar woont een schil der, die maakt- wel portretten vraag hem of hij je dochtertje wil uitportretteeren mis schien doet hij 't wel voor een kleinigheid. En nu kom ik u vragen, of u't zoudt willen doen, en hoeveel dat zou kosten. Hier hebt u 't pbotographietje zie zelf maar wat een lief kiud 't was. Toen zei ik«Vrouwtje, ik zal 't voorjedoen, maar je mag 't niet vertellen en kosten zal 't je niets. Breng me maar de kleertjes van je kind, de daagsclie iioor, niet de Zondagsche. »En nu is 't bijna klaar, kijk maar." Men meldt uit Amsterdam Het is niet te verwachten, dat de parle mentaire socialisten, die zich onlangs consti tueerden als sociaal-democratische arbeiders partij, spoedig weer de gelegenheid zullen zoeken in aanraking te komen met hunne vroegere kameraden van den sociaal-demo- cratischen bond. Althans de vergadering Maandagavond in »Constantia" door het bestuur onder voorzitterschap van W. P. Gv Helsdingen samengeroepen, en waarop "W, H. Vliegen en mr, P. J. Troelstra als sprekers optraden, had een voor de nieuwe partij, aanlokkend verloop. Wel was de zaal smoorvol, maar behalve het bestuur op het tooneel, scheen er nauwe lijks een geestverwant der parlementairen tegenwoordig. Met zeer veel moeite gelukte het in den aanvang het allengs tot wraakgeroep over slaand gejoel in de zaal tot zwijgen te brengen,, opdat de sprekers van den avond hun stand punt konden uiteenzetten. Vliegen sprak over anarchisme en sociaal-democratisme, Troelstm over sonze tactiek". Hunne reden werden vr(j rustig, maar blijkbaar zonder instemming- aangehoord. Toen echter eenige sociaal-democraten als' Coltcfl' en Hermans tegen hen in het debat met scherpte waren opgetreden, nam het publiek tegenover de leiders der nieuwe partij eene zeer agressieve houding aan, die zich eerst uitsprak in de met woest gehuil aangenomen» motie van Hermans. In die motie sprak de- vergadering hare innige verachting uit voor de oprichters der sociaal-demociatische ar beiderspartij, wier eenig doel was en is de- organisatie der arbeiders te verbreken en dienst te doen als verraders der arbeider? tegenover de bourgeoisie. De vergadering weigerde verdere repliek aan te hooren van Vliegen en Troelstra en drong ten slotte naar het tooneel om op deze- beiden en hunne medebestuurders los te- stormen. Hoewel er eeriige klappen werden uitge deeld, loste het kabaal zich ten slotte op 'uv bedreigingen, welke betrekkelijk kalme afloop waarschijnlijk te danken is aan liet lumineuze denkbeeld van een der aanwezigen om het tooneelscherm te laten zakken. Voor het pu bliek in de zaal, dat nu niets meer te zien kreeg, was de aardigheid er toen af en op het- tooneel stonden de strijders zoo dicht op elkander, dat zij zich nauwelijks bewegen konden en den strijd maar opgaven. De firma De Bussy te Amsterdam heeft de» baar gestelde eischen afgewezen. De heer De Bussy wil wèl met zijn eigen personeelr doch niet met het loon-comité onderhandelen- Al vorens de staking te beginnen, hadden de- werklieden de persen onklaar gemaakt en- van een academische dissertatie, die voor het afdrukken gereed was, zijn de letters dooreen- geworpen. Gistermiddag duurde de staking nog voort, dus reeds twee dagen. Eenige zetters, die gisterochtend aan het werk wilden gaan, werden hierin met geweld verhinderd. De politie bewaakt het gebouw der druk kerij groepen werklieden wandelen rond over Kokin, Dam en Nes. Mattheus N., te Winschoten, verdacht van in den nacht van Donderdag op Vrijdag j.l, met een revolver op den marechaussee Jansen te hebben geschoten en sedert Vrijdagmorgen j.l. te dier zake vertoevende in het arres- tantenlokaal der kazerne der marechaussee, is gisteravond wederom op vrije voeten ge steld. N. moet hebben verklaard, gedurende zijn verblijf in de kazerne aan erge mishan delingen van de zijde der gewapende macht te hebben blootgestaan. Hij heeft eene klacht ingediend bij den officier van justitie. Zondagavond werd, naar aanleiding van de telegrammen betreffende de inneming van Mataram, het concert, dat in Musis Sacrum te Arnhem werd gegeven door de nArnh. Orkestvereeniging", geopend met het staande spelen van het sWien Neerlandsch bloed", gevolgd door het >iVVilhelmus". Staande aangehoord, werd deze demonstra tie door het publiek krachtig toegejuicht.

Schiedamsche Courant | 1894 | | pagina 2