B innenlandsche B er icliten. ding der grenzen de gemoederen geducht in beweging gebracht, -waartoe nog bijdraagt de aankomst van generaal Ezeta, een broeder van den voormaiigen president van San Sal vador, die een beslist vijand van Guatamala is en aan een dagbladschrijver verklaard heeft, dat een eenvoudige militaire wandeling van een 10,000 man voldoende zou zijn om dat land tot zijn plicht te brengen. De dag bladen raden de regeering aan, het geschil aan een scheidsrechter te onderwerpen. Generaal Booth is in Canada met geest drift ontvangen. Te Pittsburg zijn al de blikfabrieken, tenge volge van geschillen over het loon, gesloten. Volgens te San Francisco ontvangen be richten is koning Malitoa van Samoa met een Engelscli en een Britsch oorlogsschip naar Aana gegaan, waar de tegenkoning Tatnasese zich aan hem onderwierp. CHINA. De Londensehe avondbladen van gisteren bevatten een telegram uit Shanghai, mel dende dat de gouverneur der Cbineesche provincie Kerin rapporteert dat eene Japansche strijdmacht in de buurt van Lanchun is ge land. Verdere bijzonderheden ontbreken. Naar Reuter uit Shanghai verneemt, gaat daar het gerucht dat de Chineezen die uit Pingyang zijn ontsnapt, stelling hebben geno men bij Ngau en dat zich daar de troepen die aan den mond der Jaloe zjjn geland en andere troepen, uit Shingking, daarbij hebben aangesloten. De Chineezen verschansen zich daar. Men gelooft dat de uitslag van den oorlog bij Ngan zal worden beslist. TWEEDE KAMER DER STATEN-GENERAAL. De Kamer heeft ontvangen eene nota van wijziging in liet wetsontwerp tot vast stelling van liet Vide hoofdstuk der staats- begrooting voor het dienstjaar 1895 (departe ment van marinel. De strekking daarvan blijkt uit de volgende toelichting: Toen de sterkte van de zeemacht in Nederl. Indië voor 1895, in overleg met den minister van koloniën vastgesteld, reeds als grondslag was genomen voor de becijfering der restitution, uit de be grooting voor Nederlsmdsch Indië aan het Vide hoofdstuk der staatsbegrooting te doen, en dienovereenkomstig de raming van de IHe afdeeling dezer begrooting was geschied, heeft genoemde minister, op advies van den gou verneur van Nederlandsch Indië, voorgesteld om de sterkte der Indische militaire marine met éen schip te vermeerderen. Als gevolg van de gewijzigde bepalingen be treffende de opleiding van het minder perso neel na de samenstelling der begrooting, zul len de bootsmansleerlingen vervallen, terwijl door wijziging van sommige bemanningslijsten, het getal benoodigde matrozen der 3e klasse kan verminderen. Ook de getalsterkte van de instructie- en logementschepen ondergaat, door dezelfde oor zaak, verandering, en wel: de vaste beman ning van het opleidingsschip te Amsterdam is verminderd, zoomede het getal jongens daar aan boord (330 in plaats van 1550). Het instructieschip Nautilus is thans met eene bemanning van 226 koppen, van de rubriek «binnenlandschen dienst" naar die voor «buiteniandschen dienst" overgebracht, nu die bodem 10 maanden buitengaats zal vertoeven; de instructieschepen Castor en Pollux komen niet meer in de getalsterkte voor, omdat zij bestemd zijn te worden toe gevoegd respectievelijk aan de Wassenaer te Amsterdam en het in April 1895 te Helle- voetsluis in dienst te stellen logementschip voor matrozen en jongens, uit de rol van welke bodems zij, zoo noodig, worden bemand. Na de samenstelling der begrooting is be hoefte ontstaan aan een nieuw loodsvaartuig, wegens het verlies, op 20 Augustus 1894, van een kotter in het 4e en 5e district, welke door het Engelsche stoomschip Diamond werd in den grond gevaren. Tegen de reederij is een eisch tot schadevergoeding ingesteld. De aangevraagde verbooging van 116,750 betreft de eerste helft der kosten van een tweeden loodsschoener zonder uitrusting, met het doel om alsnu twee schoeners tegelijk te doen aanbesteden, waardoor voordeeliger aan- nemingsprijs is te verwachten eu bovendien de afzonderlijke kosten van opzicht worden vermeden. SCHIEDAM, 4 October 1894. Vergadering van den raad der gemeente Schiedam spoedeischend geval, bedoeld bij art. 42 der gemeentewet) op Vrijdag 5 October 1894, des namiddags ten 7 ure. Eenig onderwerp Bespreking van een urgent gemeentebe lang. Ter aanvulling van het bericht betreffende den op Lombok gesneuvelden kapitein K. van Erpecum verdient nog vermelding, dat hij als 2e luitenant aan verschillende krijgs bedrijven in Atjeh heeft deelgenomen, en als le luitenant tot bataljons-adjudant werd be noemd. Hjj was drager van het eereteeken voor belangrijke krijgsverrichtingen en van het onderscheidingsteeken van 15-jarigen officiersdienst. Behalve de bekroningen op de Antwerp- sclie tentoonstelling van de firma J A. J. Nolet alhier, vroeger reeds door ons vermeld, is aan de firma G. J. Vincent Co. eene eervolle vermeldiug ten deel gevallen. De Tweede Kamer der Staten-Generaal zal morgen te elf uur eene openbare vergadering houden. Omtrent de kwestie van de Costa Rica Packet wordt in het koloniaal verslagalleen gemeld, dat over de vordering van den ge zagvoerder, die door de Nederlandsclie regee ring is geweigerd, nog eene briefwisseling met de Engelsche regeering aanbangig is. Daar het contingent suppletietroepen, be stemd om dit jaar naar West-Indië te worden uitgezonden, bijna voltallig is, heeft de mi nister van oorlog bepaald, dat de werving voor de landmacht in West-Indië tot «ader order zal gesloten zijn. HetR.blad is van oordeel, dat het vraagstuk van de opheffiug van den Raad van Indië niet mag blijven rusten. Het breekt er nogmaals een lans voor, in overeenstemming met den oud-min. Van Dedem, wiens uitdrukking, indertijd, dat bij «voor eene oplossing van de strijdvraag bet oogenblik nog niet gekomen achtte", niet mag worden uitgelegd als een advies voor het behoud (gelijk de heer Pruys v. d. Hoeven oordeelt), maar als eene betui ging ik zie nog geen kans om er eene meer derheid voor te krijgen. Min. v. Dedem toch wenschte eene wijzi ging in de inrichting de uitbreiding met ten hoogste acht buitengewone leden, hoogstens voor de helft buiten den staatsdienst gekozen. Maar dit •palliatief heeft naar het oordeel van het H.blad noch in Nederland, noch in Indië veel bijval gevonden. Het H.blad blijft afschaffing bepleiten en vindt voor zjjn opvat ting nieuwen steun in een geschrift, door den heer P. van Swieten, «laatstelijk fungee- rend secret.-gen. bij het min. v. kol.", in 1850 uitgegeven. De heer Pruys van der Hoeven moge er van zeggen, dat «geen der argumen ten serieus kunnen genoemd worden", het H.blad hebben ze bevestigd in de overtui ging, dat de Raad van Indië als zoodanig weinig nut sticht. De gep. kapitein van het O.-I. leger, de heer H. P. M. W. van der Wedden, burge meester der gemeente Hurwsnen, die zich tot den minister van koloniën gewend had, zich beschikbaar stellende om in dien rang deel te nemen aan de krijgsverrichtingen op Lombok, heeft, naar wij vernemen, van den minister een zeer waardeerend schrijven ont vangen, waarbij hem, onder dankbetuiging voor zijn vaderlandsliefde, mededeeling wordt gedaan, dat zijn aanbieding voorshands niet noodig wordt geoordeeld. D Men meldt uit Utrecht "Voor Lombok is door de commissie nog in nagekomen giften ontvangen de som van f 185.60. In het geheel is ontvangen de som van f2653.3834; waarvan f1322.9434 is be stemd voor de nagelaten betrekkingen en f 1330.44 voor het «Roode Kruis" in Indië. Onder voorzitterschap van den heer K. E. Borger, burgemeester, is te Meppel een comité benoemd. De gelden zullen bijeengebracht worden bij inteekening en bij inzameling langs de huizen der ingezetenen. Door de afdeeling van het «Roode Kruis" aldaar zal f400 voor het hoofdbestuur wor den beschikbaar gesteld. Te Velzen heeft de Lombok-commissie f258 gecollecteerd, waarvan de helft aan het sRoode Kruis" en de andere helft aan den minister van koloniën is gezonden. Door den burgemeester der gemeente Lochern is gisteren aan het centraal comité van het Lombok-fonds te 's-Gravenhage over gemaakt de som van f 212.50, zijnde de opbrengst eener lijst, die in de gemeente Lochern is rondgegaan. Goede trouw Het Nieuws van den Dag, erkennende, dat een arbeider zijn loon waardig is, dat hij hoogt," loon mag begeeren en vragen, eu dat hij, als zijn wensch niet wordt ingewilligd, liet recht beeft zijn diensten verder te wei geren, keurt echter de wijze, waarop de zaak thans door de typografen te Amsterdam is behandeld, af. »Men heeft onmiddellijk hooger loon gevraagd en dus den patroons geen tijd gela ten om uit te cijferen of zij liet konden geven, om te berekenen welke verhooging van hunne prijzen daaruit moest volgen en om te ondei'- zoeken of hunne cliënten tot die verhooging bereid zouden zijn. »Men heeft medegedeeld, dat werkstaking van de werklieden onmiddellijk op een weige ring der patroons zou volgen een maat regel dus van dwang, en we! een, die strijdt met goede trouw. Waar goede trouw heerscht, zegt men zijn diensten niet onmiddellijk op: noch de patroon den typograaf, noch de typo graaf den patroon. Het gold hier vooral drukkerijen, waar dagbladen worden gereed gemaakt, drukkerijen dus, waar een stagnatie, ook maar van enkele uren, de grootste moei lijkheden na zich sleept. Van deze omstandig heid hebben de typografen partij getrokken, en daardoor wordt hunne vraag om onmid dellijke loonsverhooging en hun besluit tot onmiddellijke werkstaking, in andere omstan digheden reeds een onwaardige handelwijze, dubbel onwaardig. «En dan zij hebben anderen afgevaar digd, om voor hen het woord te doen. Op zich zelf is daar niets tegen. Toch is deze manier van doen geen bewijs van hartelijk heid en vertrouwen. In den regel geeft men de verdediging van eigen belangen niet aan anderen over, voor en aleer eigen pogingen zjjn mislukt. En in dat stadium verkeerden, voor zoover wij weten, vele typografen niet. Integendeel: ons is een drukkerij bekend, waar drie jaar geleden het personeel loons verhooging vraagde bij eigen monde, en op die vraag ook verhooging ontving, welk zelfde personeel thans een ander voor zich heeft laten spreken. «Eindelijkeen menigte heeft den toegang tot de werkplaatsen, aan wie geen deel wilden nemen aan de beweging, moeilijk of zelfs onmogelijk gemaakt. Onmiddellijke loonsver hooging gevraagd, onder bedreiging van on middellijke werkstaking, bij monde van ande ren en gesteund door een volksoploopeo, dat alles zonder dat vooraf was gegaan een in goeder minne gedaan verzoek zulk een handelwijze zij wat zij wil maar zij is geen goede trouw." Tot heil des volks. Van het slot der vergadering te Amsterdam, waarin de twee sociaal-democratische partijen van ge dachten zouden wisselen over de beste wijze om de volksbelangen te bevorderen, geeft het Handelsblad de navolgende beschrijving; De verwarring neemt toe. Eenige personen springen op het podium en dringen zich om Schaper en Cohen Vuisten boven hun hoofden, terwijl zij, bleek, zich tevergeefs verdedigenHet podium raakt vol Er valt een klap Plotseling gedrang naar Troelstra op het tooneelDe zaal zingt liet Vrijheidslied, terwij! alles dooreen krioelt Op het podium hoe langer hoe meer gedrang om Troelstra, Schaper en vooral om Cohen Vloeken, gebalde vuisten Stompen du wen Troelstra wijkt achter de coulissen Iemand iaat het tooneelseherm zakken Woest gebrulCohen wordt gestompt, gesleurd, geslagen Schaper en Troelstra gestompt en geduwd onder vreeselijke bedrei gingen Onder het scherm door wordt deze en gene in de zaal gedrongen, van het podium af.... Anderen kruipen onder liet scherm door op het tooneelDaar ontstaat een algemeene vechtpartij Het doek gaat weer op Schaper en de zynen worden de zaal ingedrongen Cohen wordt nog eens afgeranseldOnder het geroep van slli-liaHi-liaworden zij uit tal geduwd. Het laatste moment is zoo: Set Sper. blootshoofds, bleek, gesticuleerend en puttend, midden in een wilde, schreeuwende, dreigende horde met vuisten en stokken Zoo eindigde de eerste openbare vergade ring der Sociaal-Democratische Arbeiders partij in Nederland. Naar aanleiding van de werkstaking onder de typografen had gisteravond in het Alge meen Verkooplokaal te Rotterdam een bij eenkomst plaats, ter bespreking van den toe stand van het oogenblik en van de te volgen gedragslijn. Deze vergadering, welke door een paar honderd zetten werd bijgewoond, werd geopend door den tijdelijken voorzitter van den Ned. Typografenbond, den heer Kuijper, die herinnerde aan de agitatie in Den Haag en Amsterdam, waaraan weldra zal worden deelgenomen door Nijmegen en Den Bosch. Breedvoerig werd gediscussieerd over de strike aan de Zuidhollandsche drukkerij, waarbij de wenschelijkheid tot oprichting eener loons- commissie werd in 't licht gesteld en de hou ding van den beheerenden vennoot werd ge laakt. Ten slotte werd by acclamatie besloten tot de vorming eener loonscorarnissie, waarin een twintigtal typografen gekozen werden, die zich met de regeling der eischen belastten. De firma De Bussy moet besloten hebben hare drukkerij te liquideeren, daar zij niet verkiest te werken met een personeel dat niet te vertrouwen is. Aan een andere druk kerij is besloten het loon wel te verhoogen, doch dan niet meer te laten overwerken, zoodat het personeel daar minder van conditie is geworden. Vanwege de afdeeling Rotterdam van de vereenigirig voor vrouwenkiesrecht zullen in den loop van dezen winter, op nader aan te kondigen avonden, als sprekers optreden, met het doel de vrouwenkwestie toe te lich ten en te wijzen op het belang dat ook de maatschappij er bij heeft, wanneer de vrouw het kiesrecht verkrijgt, de heeren mr. Pb. H. de Kanter, lid van de Tweede Kamermr. J. C. Overvoerde, archivaris der gemeente DordrechtLouis Frank, advocaat aan het gerechtshof te Brussel.

Schiedamsche Courant | 1894 | | pagina 2