Letteren, Kunst en Wetenschap. Greinengde Berichten. Koloniën. Post en Telegraphie. Land- en Tuinbouw. O n d e r w ij s. V i s s c h e r ij, Kerknieuws. Ned.-Herv. Kerk. Gereformeerde Kerken. Beroepen: te Sprang ds. A. Middelkoop, te Nijkerk o/d. Veluwe te Middelharnis ds. A. Vogel, te Dinteloord te Holwerd en te I 1 T Tn Den Haag (en misschien ook elders) schijnt tegenwoordig bij de jeugd een nieuw en zeer gevaarlijk spelletje te bestaan, om een fijn straaltje petroleum door een bran denden lucifer te blazen, waardoor dan een vuurstraal ontstaat. Op den Rijswijkschenweg aldaar heeft dat spelletje een ongeluk ver oorzaakt, dat betrekkelijk nog goed is afge- loopen. Eene juffrouw werd, hetzij met moed wil of bij ongeluk, door zulk een vuurstraal getroffen, waardoor haar haren eu wenk brauwen in brand geraakten. Gelukkig was een jongen nog verstandig genoeg om ter stond zijn boezeroen uit te trekken en dat de julïrouw over het hoofd te werpen, waar door grootere onheilen werden voorkomen. Den rijks-veldwachter jachtopziener Vink, gestationneerd te Oestgeest, is gisteravond nabij het station Sassenheim door de stoom tram een been afgereden. Het ongeval was aan eigen schuld te wijten daar de conducteur van de tiam den veld wachter nog waarschuwde daar ter plaatse niet op de in gang zijnde tram te springen. De gekwetste is naar het ziekenhuis te Leiden overgebracht. Als een bewijs hoe verregaand somtijds de spot wordt gedreven met alle vermaningen en wenken op geneeskundig gebied, diene het volgende: Een rijks-veearts hield in de provincie Noord-Holland een inspectie over het vee, lijdend aan mond- en klauwzeer. Hij waarschuwde op eene hofstede de boerin voorzichtig te zijn met het gebruik van de melk en die als voorzorgsmaatregel in ieder geval te koken. De boerin keek hem lachend aan en zei, dat zij wel wijzer zou zijn. Zij geloofde niets van al die kunsten, want dan zou haar zoontje zeker reeds lang ziek zijn. En wat bleek nu De kleine deed vaak zijn maal met brokken roggebrood, die uit den bek vielen der lijdende dieren en meestal met slijm waren overdekt. ïOch, hij houdt er zoo van," zeide de waar dige moeder, »en, ziet ge wel, hij groeit als 'n kool." (JV. v. d. D.) Te Buinerveen is door eenige industrieelen een onderzoek ingesteld naar de aanwezig heid van oer of ijzererts indut bodem. Daar dit onderzoek gewenschte resultaten heeft opgeleverd, zijn twee perceelen lauds aldaar aangekocht met het doel daaruit die oer te laten delven. Den 28n October a.s. zal te Utrecht een groote nationale vergadering gehouden worden van anti-sociaal-democratische werklieden. Te Amsterdam zijn sedert de laatste 24 uren weder 3 nieuwe cholera-gevallen gecon stateerd. In het gezin te Idskenhuizen, gem. Donia- werstal, waarvan de vier kinderen lijdende zijn aan Aziatische cholera, is thans ook de moeder door die ziekte aangetast. Te De Meern komen twee nieuwe gevallen van cholera voor. Er worden maatregelen genomen om te voorkomen, dat het water Twee in aanbouw zijnde perceelen van de Tweede Parkstraat te Amsterdam zyn gister avond ingestort met steigerwerk en al. Er waren werklieden op de half voltooide tweede verdieping aan den arbeid, toen het ongeluk plaats greep. Een hunner kwam met den schrik vrijde ander echter bekwam door zijn val kneuzingen, en moest naar het Binnen gasthuis worden vervoerd. De beide perceelen werden met muren van slechts een halven steen dik opgetrokken. Door de politie te Edam is een valsche gul den in beslag genomen met de beeltenis van Z. M. kouing Willem III en het jaartal 1865, welke bij den gemeente-o nti anger in betaling was gegeven. uit den Rjjn tot drinkwater of tot andere doeleinden wordt gebruikt. Beneden De Meern wordt door de Heijcop en bij Harmeien door de Bijlevelt water uit den Rijn afgevoerd en het zou dus kunnen zijn dat ook het water uit die rivieren was besmet. Te Scheveningen is een gehuwde vrouw, moeder van vier kinderen, vermoedelijk aan cholera overleden. De man en vier kinderen zijn naar de barak gebracht en de noodïge ontsmettingsmaatregelen genomen. 's-Gravenliage. De minister van binnen- landsche zaken, mr. Van Houten, begaf zich hedenochtend voor eenige dagen naar Parijs. Bij de firma C. L. van Langenhuyzen te Amsterdam is verschenen »De II. Thomas van Aquino als wijsgeer", openingsrede bij de aan vaarding van het kerkelijk hoogleeraarsambt in de wijsbegeerte van den H. Thomas van Aquino, aan de universiteit van Amsterdam, door p. J. V. de Groot, Ord. Praeri. S. Theol. Magister. De brochure is voorzien van het kerkelijk imprimatur. Te Dordrecht is op 34-jarigen leoftijd over leden de kunstschilder C. E. v. d. Sande Lacoste, die in den vorigen winter de ziel was van de com missie voor de tentoonstelling in «Musis Sacrum'' aldaar. Te Marseille zijn twee Nederlanders, op reis naar Java, gevangengenomen als Duiische spionnen. Zij werden echter weder vrijgelaten, toen het bleek wie zij waren. In Minnesota zijn opnieuw boschbranden uit gebroken, In Crow Wiling Country zijn veel gebouwen verbrand en de oogst heeft aanzien lijke schade geleden. Drijvende wrakken in den Atlantischen Oceaan zijn thans zoo talrijk, dat het hydrographisch kantoor in de Yereenigde Staten dagelijks kaarten aanplakt, waarop de plaatsen aangeteekend zijn, waar de wrakken het laatst gezien werden. Een derde gedeelte dezer wrakken zijn van Britsclien oorsprong, en in het geheel zijn er 104. Aanvaringen met zulke wrakken zijn opgegeven als oorzauk van het totaal verlies van 10 en groote schade aan 23 andere schepen. De regeering der Vereenigde Staten heeft sedert 1887 reeds 73 zulke wrakken doen vernielen, en in 1893 heeft zij er 26 naar verschillende havens laten sleepen. Ook de Britsche regeering geeft zich veel moeite om dit groote gevaar voor de scheepvaart zooveel mogelijk te weren. Batavia, 31 Augustus. Mr. R. H. Kleijn uit Soekaboemi schrijft in de Java-Bode4. Hadden wij niet beter gedaan om dadelijk de Baliërs van Lombok te verwijderen dan om dit verraderlijk element te handhaven tegen den wil der bevolking in 1 Is dit het loon voor de den Baliërs betoonde hulp en genegenheid Zullen wij het thans gebeurde weer met den mantel der liefde bedekken en de Baliërs nog verder op Lombok blijven handhaven Dit mag en kan niet van onze regeering verwacht worden. Men kan het gebeurde niet vergoelijken en zeggen, dat het slechts enkele kwaadwillige Baliërs waren, die den verraderlijken overval (deze was ver raderlijk daar de pacificatie was tot stand gekomen, althans de onderhandelingen daartoe loopende waren) deden, want dat dit onjuist zoude zijn, blijkt uit de algemeenheid en den omvang van den aanval, welke ons op zoo'n groot verlies is komen te staan. Dit toont aan, dat alle Baliërs, dus ook het vorstenbestuur, in dezen in gemeen overleg hebben gehandeld, wat niet kan bevreemden, wanneer ik hier nogmaals herhaal hetgeen reeds meer malen door mij gezegd werd, dat de Baliërs per se ons vijandig gezind zijn, omdat wij ons gemoeid hebben in hun oorlog tegen de Sasaks en voor de laatsten partij hebben gekozen. Van den aanvang af zullen zij er op uit zijn geweest (herhaaldelijk reeds trachtten zijhoewel op geringer schaal, onze manschappen te overrom- rompelen) om ons een kool te stoven, waartoe zij thans het geschikte oogenbiik gekomen achtten. Zóo zullen Baüneesche hoofden er over gedacht hebben, zóo de mindere Baliërs, die zich evenals de Indische volken door hun hoofden laten leiden. Men sla slechts de geschiedenis van deze ge westen op om zich van de juistheid hiervan te overtuigen. Ik voor mij ben er van overtuigd, dat, ai moge hij misschien niet openlijk daaraan deelgenomen hebben, ook Goesti Djilantik in het geheim aan den overva! schuldig is. Waarom hem en zijn 1200 volgelingen niet, zooals toch besloten was, dadelijk van Lombok naar Bali overgevoerd Door ze op eerstgenoemd eiland te laten, gaf men den Baliërs een krachtigen steun in hun plan tot verzet tegen ons, maar waarlijk hadden wij niet van noode om onzen vijand sterker te maken. Wel wordt niet uitdrukkelijk gemeld, dat het vorstenbestuur en Djilantik de hand in den verraderlijken overval gehad hebbenmaar men mag met reden aannemen, dat de Baüérs niet tot den overval zouden zijn overgegaan, indien zij zich niet overtuigd hielden van daar mede een hun vorstenbestuur en Djilantik welgevallig werk te verrichten. Waartoe toch dat getalm van Djilantik met het overgaan naar Bali en zijn edele vriendschapsbetuigingen jegens ons, als 't niet geweest is, om tijd te winnen en ons te bespieden en om den tuin te leiden, om dan eindelijk zijn slag te slaan Het is mogelijk, dat ik mij in dit ongunstig oordeel bedrieg, maar ik geloof, dat ik mijn pappenheimers op de juiste waarde heb geschat. Men heeft ons in slaap gewiegd door da bonne mine a mauv.iis jeu der Baliërs wij waren te ingenomen met de z.g. pacificatie, die slechts, zooals ik te voren reeds waarschuwde, in schijn bestond, maar niet daadwerkelijk onze waak zaamheid verflauwde begrijpelijkerwijs, ofschoon ten onrechte, en de gevolgen daarvan zijn niet Uitgebleven. De overval is ook een waarschuwing voor ons, dat wij, zooals ik voormaals betoogde, er niet aan mogen denker, om, ingeval wij de Baliërs op Lnnibok handhaven, een handjevol soldaten ter bescherming onzer belangen op het eiland achter te laten: een zeer sterke bezetting zal noodzakelijk zijn, willen wij niet blootstaan aan een herhaling van liet gebeurde. Was het vreemd, dat de Sasaks zoo pertinent weigerden om zich weder aan de verraderlijke Bailors te onderwerpen Men vergete toch in Indië niet dat inlaridsche vijanden elkaar onderling beter naar waaide weten te schatten dan wij hen dit kunnen doen. en daarom was het minder juist van uns, do Sasaks toch te dwingen zich weder te buigen onder de Baliërs. Op het gebeurde wijzende zullen de Sasaks, en niet geheel ten om echte, het hoold schudden en ons toevoegen: tu l'as vouhi, George Datldin. Maar het is dan ook thans gebiedend noodig om nu eens vooral met de Baliërs op Lombok af te rekenen ert hen voorgoed van dat eiland te verwijderen. De controleur Liefrink, die juist op den dag dat de ramp van Lombok to Batavia bekend werd, belast werd met de batrekking van assis tent-resident voor de politieke aanrakingen met het inlandsch zelfbestuur op dat eiland, bevond zich op het oogenbiik van het gebeurde te Boeleleng, waarheen bij wegens ziekte vertrokken was. De resident van Bali en Lombok zou volgens particuliere berichten licht gewond zijn, doch de regeeringstelegraturnen maken daat van geene melding. Aan het Bat. llbld. is uit Soerabaja geseind dat het vaandel van het 7de bataljon in handen van den vijand is gevallen. Dit vaandel is ge decoreerd. De regeeringsberichten zwijgen hier omtrent. Te lekenen van 4 October a.s. worden de brie ven en andere stukken naar Noord-Amerika langs den weg van Southampton per Duitsclie paket- boot verzonden des Dinsdags en Zaterdags, en bovendien den 1Sn en 25n October, den 13n De cember en den 10a Januati a.s. De brieven en andere stukken, bestemd voor Noord-Amerika, welke van eene daartoe strek kende aanwijzing zijn vooizien, zullen bij voort during met de eerstvolgende gelegenheid via Queenstown per Britsche paketboot verzonden worden. De longziekte blijft in België onder het rund vee voortdurend heerschen. In 1884 was het aan tal gevallen tot 544 gedaald, maar sinds dien tijd nam de ziekte gaandeweg weer toe, tot in het jaar 1890 963 gevallen en in 1891 1193 gevallen werden geconstateerd. In 1892 daalde het aantal gevallen weer tot 940 en in 1893 tot 730. Sinds 1852 wordt de preventieve inenting tegen de longziekte toegepast. In de maand September werden uit Nederland langs het grensstation Rozendaal naar het bui tenland verzonden 2270 stuks vee, tegen 9700 in Sept. 1803. Berekend tegen 140 gulden per stuk vee, bedraagt dit in de afgeloopen maand een minderen uitvoer ter waarde van f 1,048,600. De heeren Pinto c, s., veehandelaren te Win schoten, die niets onbeproefd laten om afvoer- plaatsen voor vee te bekomen, hebben thans een bezending vee naar Zweden verzonden, om die aidaar aan den man te brengen. In Zweden moet veel vraag zijn naar eerste soort fokvee. Niettegenstaande October is ingetreden, ziet men in Friesland nog gras maaien en hat bijna droge hooi op hoppers staan, om bij droog weer binnengehaald te worden. Het hoofdbestuur van liet Ned. Onderwijzers genootschap heeft zich van de opdiacht dor alge- meene vergadering te Deventer gekweten duor het zenden van onderstaand adres aan den minister van bimienlandsche zaken Excellentie Het kan de opmerkzaamheid van Uwe Excel lentie niet ontgaan zijn, dat gedurende de laatste jaren overal in het land stemmen opgaan uit de onderwijzersweichl, die ernstig en krachtig aan dringen op verbetering der onderwijzers-jaarweil- den dat de onderwijzers eener zelfde streelt of provincie afzonderlijk vergaderingen beleggen, om in tegenwoordigheid van daarbij uitgenoodigde leden der Stilten-Generaal, niet hunne wenschen, maar hunne beboetten te openbaren. Wanneer de onderwijzers zich aldus uiten, allen schroom, alle aarzeling overwinnend, dan is voorzeker de nood hoog gestegen. En toch aarzelde het hoofdbestuur van liet Neuerlanilsch Onderwijzersgenootschap zich tot Uwe Excellentie om verbetering der onderwijzers-jaarwedden te wenden, omdat liet zich overtuigd hield, dat Uwe Excellentie, in dezen het voetspoor der vmign Regeering Tolgend, hare aandacht aan deze zaak zou wijden. Echter het hoofdbestuur mag niet zwijgen. De vele stemmen, die op verschillende pltat- sen in ons land weerklonken, hebben zich up de jongste algemeene vergadering van het Neder - landsch Onderwijzersgenootschap te Deventer vereenigd tot éen noodkreet, en aan het hoofdbe stuur werd opgedragen dien kreet te vertolken voor de Regeering, door bij haar met glooien ernst aan te dringen op eene betere regeling der jaarwedden, ja zelfs Uwe Excellentie te vragen hiervan te doen blijken bij de behandeling der Staatsbegrooting van 1895. Voor de meeste schoolhoofden ten plattelando en vele klassenonderwijzers, hoofden van gezin nen, is het wettelijk minimum ten eenenmale on voldoende. Zeer vele onderwijzers zien reikhal zend uit naar een inkomen in overeenstemming met de verworven bevoegdheid en dc behoeften van hunnen stand en leeftijd. De nood kweekt klimmende ontevredenheid. Moge de ernst van den toestand Uwe Excel lentie bewegen, eene regeling voor te stellen, waarbij de minima worden verhoogd en eene ge regelde opklimming van jaarwedde worde ge waarborgd. Hetwelk doende enz. Het Hoofdbestuur van het Nod. Ond.-Gen. G. Kappenbürg Pz., voorzitter. C. Abels, le secretaris. Amsterdam, 25 September 1894. Eerstdaags zal een deputatie uit het hoofdbe stuur dit adres mondeling bij den minister toelich ten en daarbij tevens opnieuw onder de aandacht der regeering btengen liet verzoekschrift, waarin indertijd aangedrongen werd op de opneming der onderwijzers in het pensioenfonds voor weduwen en weezen van burgerlijke ambtenaren. KRALINGSCilE VEER. Gisterochtend werden aan de markt alhier aangevoerd 31 zalmen, die voor fl.30 tot 2,per i/s kilo wer den verkocht. Nug werden aangevoerd 2 wintei- zalmen. Beroepen: te Lutten (toez.) ds. G. B. Fijn- vandraat, te Nieuwerkerk (Duiveland) te Grootegast, te Oude en Nieuwe Wetering en te Leeuwen de heer M. A. van Rhijn, cand. io Katwijk te Rittem ds. J. J. van den Broek, te Noordwijkerhout. Bedankt: voor Boxmeer door ds. F. II. Moorrees te Gennep voor Wolsum en West- hem door den heer M. A. van Rhijn, cand. te Katwijk voor Rossum door ds. v. Heiningen, te Huizen (N.-IL). Een lidmaat van de Ned.-herv. gemeente te Thamen a/d. A. heeft voor eigen rekening het kerkgebouw dier gemeente geheel doen restau- F! I

Schiedamsche Courant | 1894 | | pagina 3