A". 1894, Zaterdag 6 October. N°. 8633 Feuilleton. Een verongelukt Huwelijk. Achtenveertigste Jaargang. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag, ITCr E V Er7 7 ODÉ. guitenlandsche Berichten. Abonnementsprijs, per kwartaal franco per post, door het geheele Rijlc Afzonderlijke nommers f 1.85. 2.50. 0.10. r n. E A BI r BOTBBSïKjIAT 7 O. Advertentieprijs: van 110 gewone regels me inbegrip van eene Courant. f 1.10. Iedere gewone regel meer. - 0.10. Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. F It X N K R IJ K. In den gisteren gehouden ministerraad heeft president Casimir Périer het besluit geteekend, waai bij baron De Courcel wordt benoemd tot gezant te Parijs, ter vervanging van den heer Decrais, die ter beschikking van den minister van buitenlandsche zaken blijft. Uit Port Louis wordt van gisteren gemeld Het "Woensdag na de aankomst van de mail boot uit Madagaskar verspreide gerucht be treffende de blokkade der ">avens van Mada gaskar schijnt te berusten op een misverstand van de door de Franschen genomen maat regelen om den invoer van wapens voor de Hova's tegen te gaan. De bladen van Mada gaskar melden, dat de Fransche resident de Fransche kolonisten heeft aangeraden zich naar de kust te begeven met het oog op het eventueel uitbreken van de vijandelijkheden. Vele personen hebben dientengevolge de stad verlaten. De minister van financiën heeft ter ver- bering van den toestand der staatswerklieden in de lucifers- en tabaksfabrieken met 450,000 frs. verhoogd. De heer "Waldeck-Rousseau, oud-minister van binnenlandsche zaken, en een der scherp zinnigste staatkundigen der republikeinsehe partij, doch die zich sedert eenige jaren uit het openbare leven had teruggetrokken, heeft zich laten overhalen een candidatuur te aan vaarden voor den zetel in den Senaat, waar voor Zondag a,s. in het departement Loire «en verkiezing plaats heeft. Volgens de Oaulois heeft het onderzoek tegen den Franschen kapitein Romani, aan de Italiaansche grens in hechtenis genomen, hoogst bezwarende feiten aan het licht doen komen de kapitein was in het bezit van tal van aanteekeningen, een kaart van den gene- ralen staf, en van berichten over de verdeeling der Italiaansche troepen in het grensgebied de meeste dezer papieren waren tusschen zijn kleederen en de voering daarvan verborgen. DIIITSCHLAMD. De Rei*hi -Anzeigar schiijft: De klacht van eenige dagbladen, dat de militaire auto riteiten het publiek niet snel en uitvoerig genoeg hebben ingelicht over het voorgeval lene in de pyrotechnische school, is niet gerechtvaardigd, en zonder grond. Tot den 30n September wist men nog niet met vol komen zekerheid alles aangaande het ont staan, den omvang en de bedrijvers der ongeregeldheden, zoodat het onmogelijk was er meer over mede te deelen dan in de Slaats-Anzeiger van den In October werd opgenomen. Het legerbestuur is er verre van verwijderd door opzettelijke geheimhou ding geringschatting aan den dag te leggen van de belangstelling der burgerij in hetgeen er in het leger voorvalt. Als het publiek, door avontuurlijke geruchten en niet beves tigde berichten over uitingen van hoogver raad, anarchisme en sociaal-democratie in het leger pijnlijk getroffen, zich verontrust, dan valt de schuld hiervan terug op degenen die die berichten in de wereld zonden. De juistheid van hetgeen in de Staats-Anzeiger en door WolfTs telegraafbureau gemeld is, kan slechts opnieuw gestaafd worden maar men heeft reden te verwachten, dat thans de genomen maatregelen in staat ïullen stel len spoedig degenen uit te vinden, die van al het voorgevallene de schuïd dragen. In een blijkbaar olficieus artikel zegt de Hamb. Corresp., dat er geen sprake kan zijn van de indiening bij den Bondsraad of den Rijksdag van een ontwerp tot bestrijding van het socialisme of het anarchisme door beper king van het recht van vereeniging en ver gadering, maar dat er veel kans bestaat op indiening van een ontwerp tot voorkoming van het boycot-stelsel en tot verscherping der strafbepalingen tegen ophitsing. Aan het ministerie van binnenl, zaken is heden <a begin gemaakt met de beraadsla ging over maatregelen, tot bestrijding van oneerlijke concurrentie en het verraden van fabrieks- en zaakgeheirnen. De geruchtmakende zaak-Von Kotze zou, naar gemeld wordt, een nieuwe phase zijn ingetreden. Von Kotze zou namelijk bericht hebben gekregen, dat de aanklacht tegen hem by den krijgsraad is ingetrokken wegens gebrek aan bewijs. Gebruik makende van zijn recht als officier hij is ritmeester tor beschik king zou hij nu de instelling van een raad van eer hebben gevraagd. ES G E I A 5 I). De ministerraad vergaderde gistermiddag en tuurde tot halftwee. Naar het iieet, heb ben de beraadslagingen 'geleid tot eene vol komen overeenstemming der ministers ten aanzien van het hun vooigelegde plan tot bescherming derBritsche onderdanen in China. Het vertrouwen is daar gedeeltelijk hersteld door de aankomst eener Britsche kanonneer boot. Tot lord-mayor van Londen is benoemd de alderman sir Joseph Renals. EÜSIAO. Er schijnt sprake van te zijn dat de groot vorst-troonopvolger tijdens de ziekte zijns vaders met het regentschap zal worden be last. De weer ingestorte grootvorst George gaat tot herstel van gezondheid naar Kaïro. Van officieele zijde wordt gemeld, dat de keizerlijke familie "Woensdagnamiddag te Yalta is aangekomen. GOSTENIUJ K-U OSGAEIJE. De zitting van het Hongaarsche Magnaten- huis is Woensdag heropend. Eene talrijke menigte was voor het gebouw bijeen, maar hield zich rustig. Bijna alle bisschoppen waren ter vergadering opgekomen. In behandeling werd genomen het ontwerp betreffende de vrije uitoefeniog van den gi. dsdienst. Kardi naal Schlauch bestreed het ontwerp, dat naar zijne meening zou leiden tot ondergang van staat en maatschappij. Ook de Servische pa triarch en de Rumeensche bisschoppen spra ken in dien geest, krachtig bestreden door den voormaligen minister van eeredienst, graaf Czaky. De calvinistische bisschop Stalz juichte de hervorming toe, maar verklaarde zich tegen het toelaten van godsdienstioosheid. Nadat het congres voor sociale politiek Zaterdag te Weenen was gesloten, werd een feestmaal gehouden, waaraan ook de minister Von Plener deelnam. Hij eindigde zijn toe spraak met deze woorden«Niet in veran dering der grondwetten, noch in staatkundige omwentelingen ligt de naaste toekomst van Europa, maar in het doordringen van de ad ministratie met denkbeelden van sociale staat kunde. Wij weten zeer wel dat die weg lang is, maar wij willen niet alleen maatschap- pelyken vooruitgang, doch wenschen ook de schatten der oude beschaving voor de toekomst te bewaren en daarom houden wij vast aan den ontwikkelingsgang die zich bij het oude aansluit. Wij hebben allen de roeping den vooruitgang tot hoogere vormen te bespoe digen en in de goede richting te leiden. Daartoe is, behalve krachtige overtuiging en grondige kennis, ook billijkheid en welwil lendheid van opvatting noodig. Deze denk beelden heeft de sVerein für Socialpolitik" steeds voorgestaan en wij verheugen ons over het feit, dat onze staatkundige bondgenooten Ge moet niet denken dat dit besluit mij licht viel want ge, weet, mijne heeren, wij grond bezitters zijn erg op onze penningen. Maar wat doet men al niet, wanneer men officieel seen goeje kerel" heet 1 Ik bezocht dus op zekeren middag mijn aanstaanden schoonvader in zijn zoogenaamd studeervertrek, waar hij juist in eenen luierstoel lag te ronken, en begon, na eenige vijven en zessen, een balletje op te gooien van nu ja, van eene verzoening. Zooals ik wel verwacht bad, kreeg hij terstond den kolder in den kop, hoestte, verslikte zich, werd pimpelpaarse!), en verklaarde zich bereid om mij de deur uit te gooien. »Maar," bracht ik in het midden vals da jongen nu, toch zijn onrecht inziet en het proces gewonnen geeft Mijne heeren, hebt ge we! eens een das den kop gekrauwd Ik bedoel een tammen, of half tammen. En hebt ge dan opgemerkt hoe hij u met zijne sluwe, kleine oogen half wan trouwig en half genoeglijk aangluurde, al zachtjes blazend onderwijl 1 Nu, volmaakt zoo deed de oude. nMaar dat doet hij niet!" bromde hij. ïEn als hij het nu wèl doet!" vroeg ik. tDan ben jij de man, Hanckel, die den heelen rommel betaaltvoegdo hij mij toe. jDat zou wel kunnen wezen 1" ïllahaha! Dacht ik 't niet Maar neeri, manneken daar kom ik niet in." sWaarom niet?" sNeen neen, vriendlief! Mijn proces win ik toch, al duurt het nog een paar jaar. Ik kan wachten. Houd jij maar je gald!" «Maar," zeide ik, ihet blijft toch in de familie. Ik betaal het nu en na je dood komt het toch weer aan mij terug." »Aha!" begon hij opnieuw te razen »je wacht dus al op mijnen dood Je zoudt zeker wel willen dat ik mij bij levenden lijve onder de kluiten liet stoppen, om je zeiven met Krakowitz te kunnen verrijken, niet waar Aangezien er tegen zooveel onverstand niet te redeneeren viel, besloot ik een paardenmiddel aan te wenden, ïHoor eens even, papa," zeide ik ïlk zal u eens wat vertellen. Vereffening en verzoening met Lothar Putzhtz is de eenige voorwaarde, op welke ik in uwe familie verkies te treden. Willigt ge niet in, dan moet ik Jolanthe verzoeken mij mijn woord terug te geven." Dit deed hem eieren kiezen voor zijn geld. ïOch wat 1" riep hij tmen kan met jou ook geen gemoedelijk woord praten 1 Bij de minste bedenking die ik opper, krijg ik der. wind voorin en kom je mij met zulke dooddoeners aanzetten 1 Ik voor mij, als ik ja daar dan een pleizier mee doe, laat het dan voor mijn part zoo wezen. Tegen Lothar Putzlitz persoonlijk heb ik niets; integendeel, hij moet een prachtige joDgen zijn verduivelde ruiter en een eerste liefhebber. Maar juist daarom, geachte schoonzoon, zou ik je wel een goeden raad willen geven. Je krijgt eene jonge vrouw in huis. Als zij niet mijne dochter was, en bijgevolg boven alle aanvechting verheven, dan zou ik je radenbreek liever met dien snuiter, geef hem de bons, laat hem geen voet meer onder je tafel zetten 1 De sekure weg is altoos de beste, weet je Mijne heeren, tot dusver had ik hem altoos nog met een humoristisch oog bekeken. Maar van nu af verfoeide ik hem Wacht maar! dacht ik Eerst de bruiloft en dan zal ik mij dit schoonvadertje wel van den hals weten te schuiven Nu bleef mij echter nog eene andere tas ia snede voor het mes, namelijk Lothar wijs te maken dat de oude Krakow zijn ongelijk eikend en van het voortzetten van het proces afgezien had. Maar ook dit kreeg ik er door. En verder vrijde ik er zoo goed mogelijk op los. Ik mag verklaren, wij beiden deden wat wij konden. Jolanthe deed eerlijk haar best om mij

Schiedamsche Courant | 1894 | | pagina 1