Bimieiiliimlsclie Berichten. Letteren, Kunst en Wetenschap. Gemengde Berichten. Post en Teiegraphie. O n d e r w ij s. Armenzorg. Rechtzaken. "Wanneer zal die storm, die niets dan twee dracht stichten kan, vraagt men, tot bedaren komen EGYPTE. De Egyptian Gazette, een te Alexandrië verschijnend Engelsch blad, bevat een ge rucht, volgens hetwelk de Suez-kanaalmaat- schappij aan de Fransche regeering bescher ming van haar eigendom in Egypte heeft verzocht tegen de werkstakende baggeriieden. De bevelhebber Tan den Franschen kruiser Troude te Port Said moet maatregelen heb ben genomen tot ontscheping van troepen, ingeval zulks door daden der werkstakers wordt noodig gemaakt. CHINA. In een brief uit Tientsin, gedagteekend 1 October, wordt gemeld dat aldaar bericht ontvangen is van het uitbreken van een op stand in Mongolië. Uit Peking werden troepen afgezonden om den opstand te onderdrukken. Ernstige ongeregeldheden zouden ontstaan zijn in het keizerlijk paleis te Peking; een groot aantal Europeanen zijn te Tientsin aan gekomen uit de omringende districten. De Europeesche ingezetenen nemen voorzorgs maatregelen tegen een aanval. Een bericht uit Shanghai meldt dat vijf Japansche oorlogsschepen zijn aangekomen ter hoogte vati de Chusan-eilanden in de baai van Hangtsju, hetgeen groote ongerustheid wekte te Niogpo, aangezien daar slechts enkele Chineeseiie schepen van een oud stelsel aan wezig zijn. Eeu ander bericht meldt dat de generaal, die het bevel voerde over de Chineesche troe pen, die den Engelschen zendeling Wvlu hebben vermoord, in zijn rang hersteld, en tot hoofd der Tartaarsche politie in de pro vincie Fu Kien benoemd is. Aan de Times wordt uit Shanghai van 4 dezer gemeld Depêches uit Tientsin beweren dat Chineesche transportschepen vrijelijk in de golf van Petchili manoeuvreeven. De oor logsschepen te Port Arthur zullen weldra gereed zijn om weder in zee te steken. JAPAN. Uit Jokohama wordt gemeld De Duilsche kruisers Marie, Alexandrine en Arcona hebben Donderdag de haven ver laten om zich naar de Golf van Petchili te begeven. SCHIEDAM, 6 October 1894. Lombok. Aan een particulieren brief uit Indie ont leent de Ilaarl. Ct. het volgende omtrent den verraderlijken aanval op onze troepen te Tjakranegara. Van den nacht gebruik makende had de vijand ons verraderlijk overvallen. Langs den grond voortsluipende hadden ze plotseling alle schild wachten te gelijk overrompeld en gedood, waarna ze zelf alarm sloegen, waarop de soldaten in woeste vaart naar buiten vlogen om te zien wat er gebeurd was. Helaas tot zien was geen tijd, zoodra ze zich vertoonden, werden ze door de duivelsche Bailers afgemaakt. Van krijgstucht was geen sprake meer. De generaal beproefde op Mataram terug te trekken en zich te vereenigen met den aldaar bivakkee- renden troep, hij vond het bivak echter verlaten en stond nn tnsschen twee vijandelijke sterkten in. Zicb verdedigen was onmogelijkal vech tende trok men naar de havenplaats Ampenan, waar men, onder bescherming der oorlogsschepen en door vereeniging roet eenige andere troepen, stand kon houden. De troep, die het bivak te Mataram bezet had, was eveneens overvallen en had zich door de vlucht moeten redden. Een andere colonne, onder overste Bijleveld, was bij het overtrekken van een rivier met den vijand slaags geraakt, had dezen echter terug worpen en was met betrekkelijk gering verlies te Ampenan aangekomen. Een vreeseliik lot trof echter de 4e colonne, onder den luit.-kol. Van Lawick van Pabst, een hoofdofficier, zoo gezien bij den troep, zoo geëerd bij zijn chefs, als maar weinigen zijn. Ook hij werd overvallen, wist zich echter op Tjakranegara terug te trekken, denkende, dat de aanval kwam van den een of anderen vijandelijken stam, die met Tjakranegara niets te maken had. Aan het hoofd van den troep reed hij Tjakranegara bin nen, geen enkel schot werd gelost, de oversto vermoedde niets. Maar toen zij goed en wel bin nen waren, werd aan alle kanten uit doorboorde kïeimuren een moorddadig vuur geopend. Zij konden voor- noch achteruit, doch wisten zich tot den volgenden dag staande te houden, waarbij echter tallooze dooden en gekwetsten vielen. Een der eerste gesneuvelden was "Van Lawick van Pabst. Men kan zich de verbittering voor stellen van zijn soldaten, bij wie hij als een vader gezien was. Den volgenden dag bereikte ook deze troep Ampanan. Onder de gesneuvelden bevindt zich ook gene raal Van Ham. onderbevelhebber, die volgens zeggen op zijn bed in stukken is gesneden. Het N. v. d. D. voegt hieraan toe Wij! wij met zekerheid meenen te mogen zeggen, dat hier te lande nog geen schriftelijke berichten uit Lombok na den overval ontvangen kunnen zijn, volgt hieruit dat bovenstaande schets moet gegrond zijn deels op fantasie, deels op de reed» bekende telegraphische berichten en de daaruit op Java gemaakte gevolgtrekkingen. Van een oogetuige kunnen ze niet wezen. De Residentiebode bevat het volgende ver haal over het beleidvol optreden, waardoor de directeur der drukkerij van een der groote bladen hier te lande een werkstaking, welke onder de typografen dreigde, bedwon gen heeft Dezer dagen kreeg de directeur, de heer X., bezoek van een deputatie uit het bestuur van den ten zijnent een onzer groote steden gevestigden typografenbond. Ais doel van bun komst gaven de bestuurs leden aan het richten van een verzoek tot verheoging der zetloonen voor het personeel der maatschappij waarvan de heer X direc teur is. »Hé antwoordde de heer X., tikomen de heeren mij dat vragen? Dat verwondert mij. Zijn onze zetters dan op gespannen voet met mij, kunnen zij zeiven niet voor hun belan gen opkomen Of is 't den heeren bekend, dat er ernstige grieven bestaan bij ons per soneel tegen onze Mij of tegen hare directie Toen hierop een ontkennend antwoord volgde, ging de heer X voort ïHet blijkt dus, dat den heeren geen grieven bij onze zetters bekend zijn welaan, dan wil ik mij in hun bijzijn er van overtui gen, of die ook bestaan buiten het medeweten zoowel der heeren als van m\j." Hierop schelde de heer X. en gelastte, dat men het geheele personeel der zetterij zou binnenroepen. Na de zetters met het doel van het bezoek te hebben bekend gemaakt ver volgde de heer X.: ïHet zal wel buiten kijf wezen, dat deze deputatie hier niet geheel uit eigen beweging gekomen is. Op wiens of op wier aansporing zij kwam, doet niets ter zake en wil ik niet onderzoeken. Alleen ditZijn er ernstige grieven bij een uwer over de wijze waarop gij hier wordt behandeld?" Algemeene stilte. »Nog eens: zijn er ernstige grieven... men spreke Welnu, uit uw zwijgen maak ik op, dat die niet bestaan, en dan kan ik niet nala ten u mjjn verwondering uit te drukken, dat anderen mij over uw belangen in uw plaats komen spreken." (Op een photographic aan den muur wij zend) »Ziet, onlangs hebben wij te zamen een schoon feest gevierd. sBy die gelegenheid vereerdet gij mij deze groep, die mijn kamer siert. Ik was daar zeer gevoelig voor, maar hoe is het, was dat geschenk gemeend of niet? ïHoe is het vrienden, moet ik dat portret van den muur halen Een zetter (naar voren tredend)»Neen, wis en waarachtig nietBjjna allen: iNeen, zeer zeker niet 1" »Dan, vrienden", vervolgde de directeur, Jgeloof ik, dat de heeren (op de deputatie wijzend) bevredigd kunnen wezen. Hebt gij zaken, die gij gaarne gewijzigd zaagt, bespreekt die eens kalm onder elkander, ik vind dat zeer goed, en deelt mij den uitslag uwer bespre kingen mede, maar laat derden zich buiten onze zaken houden." (Tot de deputatie) j>Kan Ik de heeren nog met verdere inlichtingen ter wille zijn Geen antwoord volgde, en het hoofd een paar millimeter minder hoog dan by hun komst, verlieten de heeren het gebouw der drukkerij, door den hoflelijken directeur tot aan de deur vergezeld. Josef Lister, de ontdekker der nieuwe antisep tische behandelingswijze in de heelkunde, zal, naar men bericht, zijn cliniek opgeven en zijn professoraat aan het »King's College" te Londen neerleggen. Te Londen, Glasgow en Edinburg zijn com- missiën gevormd met het doel den grooten geleerde een eeregeschenk te geven. De tweede oud-Grieksche hymne, welke onlangs in de bouwvallen van de schatkamer te Athene werd gevonden, geeft niet alleen de noten voor den zang, maar ook die voor de begeleidende instrumenten aan. De vraag, of de ouden een harmonie kenden als de onze, wat men niet uit de vage mede- deelingen van Aristoteles en Plutarchus kan opmaken, zal nu waarschijnlijk opgelost worden, daar het instrumentaal notenschrift der oude Grieken eTengoed bekend is als hun zangnoten schrift. Ook deze hymne is een feestlied der naar Delphi trekkende Atheners, ter eere van Apoilo. Zij moet afkomstig zijn uit de tweede eeuw onzer jaartelling. De eerst gevonden liymne is uit de tweede eeuw vóór Christus. De millionnair Hugh M'Caimont, die in October 1887 te Londen overleed, had in zijn testament bepaalddat zijn geld zeven jaar lang met interest op interest uitgezet en daarna aan zijn achterneef Harry M'Caimont uitgekeerd moest worden. Die gelukkige erfgenaam, die luitenant bij de Schotsche lijfwacht en eigenaar van het ver maarde renpaard ïlsinglas" is, ontvangt nu in de volgende week 4,000,000 p. st. (48 millioen gulden). Waarschijnlijk heeft zelfs in het rijke Engeland niemand nog zulk een som gelds direct tot zijn beschikking gehad. Hij is 33 jaar oud en weduwnaar dus een mooie partij". Ingevolge het bepaalde bij art. 21 der wet van 25 Mei 1880 (Staatsblad no. 88), wordt ter algemeene kennis gebracht, dat gedurende de maand Aug. 1894 in de rijkspostspaarbank zijn ingelegd en terugbetaald de navolgende bedragen: Inlagenf 1,655,997.24'/} Terugbetalingen - 1,258,715.62 Meer ingelegd dan terug betaald f 397,281.62^ Aan het einde der maand Aug. was ten name der verschillende inleggers inge schreven 135,224,065.13 zoodat het gezamenlijk te goed op ultimo Aug. bedroeg f35,621,346.751/» In den loop der maand zijn 5618 nieuwe spaar bankboekjes afgegeven; 1897 zijn geheel afbe taald, zoodat er aan het einde der maand nog 432,3 il in omloop waren. (St.-Cl.) Aan de universiteit van Amsterdam zijn tot op heden door den rector magnificus 154 nieu we studenten ingeschreven, en we!bij de facul teit van godgeleerdheid 34bij die van rechts geleerdheid 36 bij die van geneeskunde 53 r bij die van wis- en natuurkunde 23 (waaronder 12 pharmaceuten) en bij die van letteren ei» wijsbegeerte 8. Aan de theol. school te Kampen waien bij den aanvang van den nieuwen cursus ingeschre ven 53 theologische en 67 literarische studenten. Door twee en twintig hoofden van christelijke scholen in de gemeente en provincie Groningen is een protest verzonden aan het hoofdbestuur der Vereeniging van Christelijke onderwijzers en onderwijzeressen in Nederland", waarin zij opkomen tegen de bewering van de heeren Husen e. s., dat zij ontslag uit het hoofdbestuur nemen omdat volgens hen de aangenomen wijzi ging van art. 12 waardoor ook onderwijzers- in bet hoofdbestuur zitting kunnen hebben in strijd zou zijn met de Heilige Schrift. Volgens de aftredenden is het genomen besluit revolu- tionnair. In de laatst te Rotterdam gehouden algemeen? vergadering is besloten, dat ook onderwijzers in het hoofdbestuur zitting kunnen hebben. Tengevolge van dit besluit hebben 5 leden van het hoofdbestuur ontslag genomen. Ged. Staten van Gelderland hebben geweigerd de verordening op het heffen van schoolgelden van de gemeente Zutfen, intredende 1 Januari 1895, goed te keuren, o. BS, omdat het schoolgeld op de school R/C per kind f32 'sjaars bedraagt en de kostende prijs van het onderwijs per kind slechts f30.92 'sjaars beloopt. Ingevolge de wet op het lager onderwijs mag het schoolgeld voor geen kind meer bedragen dan hetgeen voor het onderwijs van dat kind kan geacht worden voor rekening van de gemeente te blijven. Volgens het thans verschenen jaarverslag van de vereeniging ïBarriabas", gevestigd te Am sterdam, tot steun van weduwen en weezen van christelijke onderwijzers in Nederland, klom het ledental tot 541, en sloten zich 36 nieuwe leden bij de vereeniging aan. Thans worden reeds 46 weduwen en 64- weezen, waaronder 6 geheele weezen, door de vereeniging financieel gesteund. Het getal schoolbesturen die een jaarlijksche bijdragen schonken klom tot 128, terwijl boven dien de vereeniging nog werd gesteund door 13 kerkvoogdijen, 2 jongelingsvereenigingen en door eenige dames-comité's. Het getal donateurs en donatrices vermeerderde met 105, doch tegenover vermeerdering staat het feit, dat, zoo door overlijden als anderszins, de jaarlijkse!» contributiën slechts met f 45 80 ge;.,tegen zijn. Evenals het vorige jaar werd aan HU. MM. de Koningin en Koningin-Regentes een verslag aangeboden. Kort daarna ontving het bestuur een schrijven namens de Koningin-Regentes, waarin dank werd betuigd voor de aanbieding, en waaraan de mededeeling was toegevoegd dat het verslag met belangstelling door II. M. was ontvangen. De financieele toestand der vereeniging was niet ongunstig. Het vaste kapitaal is met f 1591.24Vs vtrmeerderd en bedraagt thans f 96,375,51 V3, welk bedrag rentegevend is belegd. Voor de c.hr, philantbropische inrichting te Doetinchem werden over het afgeloopen kwartaal mede tal van giften ontvangen, o. a. f 2000 van de dames N. N. te R. Door de arrondissements-rechtbank te Zutfen is een fabrieksarbeider uit Aalten, wegens op zettelijke beleediging, een lid van het koninklijk huis aangedaan, bij verstek veroordeeld tot zes maanden gevangenis.

Schiedamsche Courant | 1894 | | pagina 10