1894. Zondag 7 en Maandag 8 October. N°. 8634. Eerste Blad. Achtenveertigste Jaargang. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag, ditgev~er7".t. odé. Binnenlandse he Berichten. QURANl, Abonnementsprijs, per kwartaal franco per post, door het geheels Rijk Afzonderlijke oommers t 1.85. 2.50. 0.10. «rïlKAB: BOTER«TRAiT 7 O. Advertentieprijs: van 110 gewone regels me inbegrip van aene Courantf 1.10. Iedere gewone regel meer. - 0.10. Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. Dit nummer beslaat uit drie Maden. Schiedam, 6 October 4894. In de algemeene vergadering van 1893 der ^Maatschappij tot Nut van 't Algemeen" werd aan het hoofdbestuur opgedragen om a. uit te lokken, aan te moedigen en te steunen bemoeiingen van departementen en anderen in de onderscheidene deelen des lands, ter bestrijding van de werkloosheid en haar nadeelen-, b. daarvoor, zoo noodig, ook de geldelijke medewerking van anderen in te roepen. In de toelichting tot het daartoe strekkend voorstel werd omtrent zoodanigen arbeid van wege de maatschappij gezegd 3)De tijdelijke werkloosheid in vele bedrijven is ook in menige streek en menige plaats van ■ons land een he; haaldelijk terugkeerende sociale ïamp, waarvan, al is zij een onbekende kwaal, de ellende steeds diepen indruk maakt. Dit is het harde, dat personen, die tot wer ken bekwaam en gezind zijn, bij hun beperkt weerstandsvermogen, door gemis aan verdien sten gebrek lijden en dat, door gemis aan weik, zooveel arbeidskracht ongebruikt blijft, -die, goed aangewend, aan de arbeiders - n aan de gemeenschap ten zegen kon zijn. De voorzitter der algemeene vergadering van 4893, professor mr. (4. A. van Hamel, sprak in zijn openingsrede met de grootste opgewekt heid over den nieuwen werkkring, die zich voor de maatschappij opende. O. a. zeide hij»Even wanhopig als zelfs de grootste utopist altijd zal staan tegenover liet pauperisme, even hoopvol wil ik staan tegenover het kwaad der werk loosheid. Tegenover dat kwaad zij het gemoed sneedoogend, het verstand gescherpt, de geest kracht gestaald, de wil bereid; hier moet het einde den arbeid kronen". Het voorstel •werd aangenomen; aan de departementen •werd een lijst van vragen ter beantwoording gezonden en in September kon reeds een overzicht van den toestand worden gegeven, voor zooverre het hoofdbestuur daartoe door de departementen werd in staat gesteld. Thans is in het jaaiboekje der maatschappij reeds een verslag uitgebracht, omtrent het geen in 4893/94 is verricht, tot uitvoering van het besluit in zake werkloosheid. Aangezien dit jaarboekje nu juist niet alge meen verspreid is, kan het zijn nut hebben in wijderen kring kennis te verspreiden om trent hetgeen op dit zoo hoogst belangrijk terrein voorvalt. Vroeger gaven we reeds een overzicht van hetgeen het departement Schiedam in zijn kring heelt verricht. Verscheidene andere departementen hebben in denzelfden zin ge arbeid, natuurlek met het oog op plaatselijke toestanden. Zoo b.v. wordt uit Steen wijk ge meld Het getal werkloozen te Steenwijk is ge middeld, gedurende een drietal wintermaan den per jaar, honderd en vijftig. Dit cyfer ziet alleen op hoofden van gezinnen. Deze 450 personen zijn bijna uitsluitend losse arbeiders. Zij die een bepaald beroep hebben vinden hier gewoonlijk hun kost. Zoodra de grond in voldoenden staat is en er in de veenderijen kan gewerkt worden, vindt ieder zijn werk. Gemiddeld bedraagt het loon hier 90 cents per dag gedurende de zomermaandenin de veenderijen wordt echter meer verdiend. De gemeente laat gedurende de winter maanden, zooveel maar immer kan, werk geven natuurlijk is een strenge vorst hierin het bizonder een onwelkome gast, want alleen productief werk wordt door de gemeente verschaft. Dezen winter is dagelijks aan een 40- tal arbeiders werk gageren door het bagge ren der stadsgrachten, liet graven van slooten, het vervoeren van mest naar de stadsweiden, het omspitten van boschgrond, eigendom der gemeente, enz. Drie dagen achtereen wordt werk gege ven aan dezelfde personen, zoodat een 80-tal arbeiders drie dagen per week werk hadden. Het loon bedraagt 60 a 70 cents per dag. Door de sVereeniging tot werkverschaf fing, en keering van bedelarwerd bij ingezetenen door inteekening een bedrag van f 1487.50 verkregen. Den 48n December 1893 begonnen onze werkzaamheden met het pluizen van touw. Drie it vijf personen hadden hierbij geregeld werk om touw te hakken, te koken, uit te geven, in ontvangst te nemen en het werk ver volgens op droogzolders geheel te drogen en in pakjes te binten. Aan ieder huisgezin werd zooveel gekookt touw gegeven als het verlangde, bij 6 of 12 kilo te gelijk. Het pluisloon was 6 cents per kilo, gedu rende de vorstdagen 40 cents per kilo. Gemiddeld werd door 34 huisgezinnen gedurende de vorstdagen touw gehaald, gedu rende de overige dagen gemiddeld door 19 huisgezinnen. Tegen 10 cents per kilo kon door een huis gezin van man, vrouw en twee kinderen 50 cents per dag worden verdiend. In de eerste week van Januari begonnen wij met een 10-tal personen werk te geven met het zagen van kachelhoutdit geschiedde in een daartoe bestemde schuur. De leverancier van het hout (eikenboom takken) ontving voor ieder 1000 kachelhout jes f 1.50, terwijl de vereenigingvoor werkver schaffing het hout verkocht tegen f4 per 1000. Aan een viertal arbeiders werd werk ver schaft door hen keien te lalen kloppen bij een hier ter plaatse bestaande keienklopperij. De vereeniging gaf op iederen arbeider 22</a cent per dag toe. In de eerste week van Januari ontvingen eerst een 10-tal en later een 30-tal nibeiders werk door het omgraven van een slecht ge legen stuk weideland, stadseigendomde slechte grond werd uitgegraven en deze met de te voorschijn komende veldkeien verkocht. Gedurende de vorstdagen werden een 40- tr.i arbeiders geplaatst als baanvegers. Het verzoek werd daarbij aan het publiek gedaan niet te geven aan de baanvegers, naar uitsluitend in de daarvoor bestemde bussen. De inhoud de, bussen kwam ouze vereeni ging ten goede. In het laatst van December werd door om een zestal huisgezinnen aan het matten gezet, eene industrie die hier zeer inheemsch is en vooral vroeger goede resultaten gaf. Voor zoover een daghuur wordt gegeven, ontvangt ieder 7'/s ceut per uur; er wordt gewerkt van 812 en van 1—4 uur. .lij het landwerk, houtzagen en touwplui zen werd afzonderlijk een werkend opzich ter geplaatst, die 10 cent per uur geniet. Daar onze werkverschaffing niet anders dan niet gvoote finaucieele offers in hel leven kan gehouden worden, bevelen w(j ons aan voor een subsidie, dcor hat intermediair van het departement, voor het geval de ingestelde enquête er toe mocht leiden, dat de algemeene vergadering te eeniger tijdeen bedrag daar voor op de begrooting der maatschappij brengt. Het departement Steenwijk heeft blijk van goeden wil gegeven door aan het comité voor werkverschaffing een bedrag van f300 over 1893 uit te keeren, maar zal moeilijk tot vele zulke offers in staat zijn. De commissie voor werkverschaffing te Duurs w old te Slochteren merkt op, dat de werkloosheid in deze gemeente den verloopen winter gelukkig met die uit breiding heeft verkregen, welke in het najaar en den vóorwinter van 1893 verwacht werd. Toevallig had het dagelijksch bestuur der gemeente het terrein om en bij de nieuw gebouwde school en onderwijzerswoning te Slochteren in orde te maken, door omwoe ling en ophooging van den grond, dat be trekkelijk veel werk vereischte en alzoo aan 20 arbeiders 6 weken werk gaf. Dan heeft datzelfde bestuur langs den weg van Siddeburen naar Schildwolde een aantal van 500 boomen doen vellen en rooien en toppen en jonge boo men daarvoor in de plaats doen planten, wat aan 35 arbeiders ge durende 7 weken de verdienste gaf van 50 ets. per dag. Daarenboven heeft, wat evenmin vooruit verwacht wasd e familie Tichelaar uit Lop j.vr- s u m in haar. uitgestrekt hooiland, gelegen onder Slochteren, een kanaaltje doen graven, wat verscheiden weken wel 24 gravers bezighield en hun een goed dagloon schonk. Eindelijk, ook particulieren hebben zich niet onbetuigd gelaten in het verschaffen van werk, hetzjj binnen- hetzij buitenshuis, tegen een loon van 40 a 50 ets. per dag.*) Uit dit alles volgde, dat de taak der commissie veel vergemakkelijkt werd. Van de 7 minder gegoede landbou wers, die zich in de laatste helft van Nov. '93 bereid hadden verklaard om tegen eene vergoeding van een vierde der kosten lande rijen te doen ontginnen, woelen, verbeteren, hebben er slechts drie het werk uitgevoerd. De overigen waren in gebreke gebleven, omdat hun door de commissie geen defini tieve toezegging der vergoeding kon worden gedaan, daar zy eerst in de eerste helft van Febr. '94 van het hoofdbestuur de zekerheid kreeg, het subsidie van f 200 te zullen ont vangen. En daar, wegens de bovengenoemde min of meer toevallige werkverschaffing door anderen, zulks der commissie niet noodzake lijk scheen, heeft zij gemeend, de overige 4 landbouwers, tot de uitvoering van het be doelde werk voor dezen winter niet meer te moeten aanmoedigen. Een volgende maal geven we een uittrek sel uit het uitstekende verslag van het departement Vlaardingen. Hoe aangenaam voor commissie en Hoofd bestuur beide, dat particulieren hen het werk uit de handen namen. Zóo moet het gaan SCHIEDAM, 6 October 1891-. De gemeenteraad was tegen gisteravond ten zeven ure saamgeroepen voor een spoed- eischend geval, en wel ster bespreking van een urgent gemeentebelang", zooais het op roepingsbriefje vermeldde. Tegenwoordig waren 16 leden, afwezig de heeren Van Erpecum, Hoogendam, Knappert, Roelants en Van der Schalk. Daar de burgemeester voor een paar dagen de gemeente had verlaten, werd deze ver gadering gepresideerd door den oudsten wet houder, den heer Visser. De notulen der vorige vergadering konden, met het oog op 't bepaalde in het reglement van orde, niet worden vastgesteld; ook kwa men geen stukken in. De waarnemende voorzitter deelde mede dat burgemeester en wethouders het noodig oordeelden het onderwerp, waarvoor de vergadering was bijeengeroepen, te bespieken in eene besloten zitting; daarom zou hij gebruik maken van art. 43 der gemeeutewet om de deuren te doen sluiten. Alvorens dit te doen stelde hij aan den laad voor te besluiten burge meester en wethouders te machtigen af te

Schiedamsche Courant | 1894 | | pagina 1