Gemengde Berichten. ran kru gev get •wijken van het reglement van orde wat be treft de behandeling der gemeentebegrooting voor 1895. Door de aanneming toch van het plan der geldleening moest die begrooting eene geheelo wijziging ondergaan en kan dit eerst geschieden na de toewijzing dier leening. Hiertoe werd besloten, na ontkennende beant woording der vraag van den heer De Groot of dit niet in strijd was met de gemeent»- wet. Vervolgens deelde de voorzitter mede dat het antwoord van burgemeester en wethouders op de bemerkingen gemaakt bij het onderzoek in de afdeelingen van de gemeentebegrooting gereed was, maar nog moest worden gedrukt. Hierna werden de deuren gesloten. Na ruim een uur in geheime zitting bijeen te zijn geweest, werd de openbare vergade ring heropend om onmiddellijk daarna te worden gesloten. De vele belangstellenden die zich op de tribune hadden verzameld om te vernemen wat het urgente gemeentebelang was, konden dus teleurgesteld huiswaarts keeren. Bij kon. besluit is benoemd tot notaris binnen het arrondissement Rotterdam, ter standplaats de gemeente 's-Gravenzamle. N. G. Beausar, thans notaris te Wamel. H. M. de Koningin-Regentes heeft het geïllustreerd gedenkblad Holland-Lombok met eene bijdrage veieerd. Ter voldoening aan zijne toezegging heeft de minister van oorlog aan de Tweede Kamer doen toekomen do ontwerpen voor den aanleg van zoet watcn ij vers in de stelling van Am sterdam, bestaande uit: lo. eene algeineene besch rij ving 2o. acht teekeningen (calques); 3o. twee begrootingen van kosten en 4o. een nota betreffende de distributie van het water en de exploitatie der vijvers. De afdeelingen der Tweede Kamer hebben gekozen tot rapporteurs over de hierna te noemen hoofdstukken der staatsbegrooting voor '1895: buitenlandsche zaken, de heeren De Ram, Lieftinek, Royaards v. d. Ham, F. van Bylandt en Middels van Verduynen justitie, de heeren Willinge, Harte, Kolkman, Pynappel en De lvanter; binnenlandsche zaken, de heeren Mees, Van Gijn, Mutsaers, Hartogh en Scliaafsma, De Staatscourant bevat de volgende lijst van namen der vermisten bij den verken ningstocht, waarvan melding gemaakt werd. Het zijusergeant P. Thillfuselier E. Dekker; fuselier J. G. Vosfuselier A. Spin fuselier N. A. Dumoulin; fuselier A. F. Knipperfuselier F. Miggelsfuselier S. Brinks; fuselier T. Sipperis. Tevens deelt de Staatscourant mede, dat bij de bovenbedoelde verkenning gesneuveld zijn de kapitein der infanterie K. van Erpe- cum en de eerste luitenant der infanterie "W. van Oppen, en zwaar gewond werd de kapitein der infanterie C. J. van Griethuysen en dat aan de bekomen wonden overleden zijn de fuseliers A Guldemont en J. A. Eglofï. Men verneemt, dat de afdeelingen van de Tweede Kamer bij het begrootingsonderzoek niet trouw werden bezocht en dat inzonder heid de leden van de katholieke party slecht zijn opgekomen. Daaraan wordt toegeschre ven, dat in afdeelingen, waar de leden, die thans beschouwd worden, de meerderheid der Kamer uit te maken, het sterkst in aantal zyn, van de 5 rapporteurs over de algetneene beschouwingen der staatsbegrooting 3 leden gekozen zijn uit de groep der vooruitstre vende liberalen, benevens de heer De Savor- nin Lobman. De verhouding is nu zóo, dat, terwijl in de eerste aldeeling werd gekozen tot voorzitter de heer De Beaufort (Amsterdam), eenige dagen Jater tot rapporteur over de algemeenebegroo- tingsbeschouwingen werd gekozen de heer Rink, in de derde nfdeeling tot voorzitter de heer Rutgers en tot rapporteur de heer De Savornin Lohmanin de vijfde afdeeüng tot voorzitter de heer Van Karnebeek en tot rapporteur de heer Tak van Poortvliet, verder is in de commissie gekozen de heer Kerdijk. De zeemiiiciens keeren 25, 26 en 27 dezer met onbepaald verlof naar hunne hanrdsteden terug. De afdeeling aanvullingstroepen, die ter sterkte van 6 onderofficieren en 100 min deren op 20 October a.s. van het kol. werf depot naar Amsterdam en van daar per Koningin-Regentes naar Batavia zal vertrek ken, moet gebracht worden op eene sterkte van 220 korporaals en manschappen, be nevens 12 onderofficieren. Door het werfdepot moeten nu in deze maand aan suppletie-troepen naar Indië wor den gezonden 37 onderofficieren en 620 minderen, terwijl reeds in het tijdvak van 1 Jan.1 Oct. j.l. van Ilarderwyk naar onze overzeesche bezittingen plm. 100 man meer vertrokken dan het voor 1894 gevraagde contingent van 1700 militairen. De oud-minister mr. W, IC. baron van Dedem aanvaardde gisterochtend zijn reis naar Britsch Indië. Zijne oud-ambtgenooten, de ministers Roëll en Bergsma, vele vrienden en hoofdambtenaren van het departement van koloniën waren aan liet staatsspoorstation te 's-Gravenhage, om afscheid te nemen. I.ombok. De N. B. Ct. ontving van haren corres pondent te Batavia onder dagteekening van heden het volgende telegram In Mataram zijn 300 vaten rookloos bus kruit, 4 kisten patronen voor repeteergeweren en een hoeveelheid ontplofbare stof gevonden. De Hollandsche en de witte vlag waaien te Tjakva. De verovering van Matai am heeft een kolossalen indruk op den vijand gemaakt. Eenige hoofden hebben zich met hunne volge lingen overgegeven. De directeur van binnen landse!» bestuur is teruggekeerd. De gezondheid der troepen verbetert. Volgens het laatste te Groningen ontvangen particulier telegram, is de toestand van luite nant Boerma, die bij den overval op Lombok ernstig werd gewond, zeer gunstig. Door eenige jongedames te Werkendam wordt eene collecte langs de huizen gehouden ten behoeve van het xRoode Kruis". De Lombok-commissie te Haarlem ontving van de leerlingen aan de hoogere burger- schoot voor meisjes aldaar een bedrag van f40. Door het plaatselijk comité van het »Roode Kruis" te Breda is een bedrag van f300 ter beschikking van het hoofdbestuur gesteld. Eerie soirée te Apeldoorn ten voordeele der nagelaten betrekkingen van gesneuvelden in onze koloniën bracht op, na aftrek van do geringe onkosten, f350. Ged. Staten van Noord-Holland moeten de kohieren, waarop de aanslagen der zooge naamde forensen voorkomen, hebben goed gekeurd. Daarmede is echter niet gezegd, dat Ged. Staten die aanslagen zelve wettig ach ten. Daarover kan worden beslist, indien zij in hooger beroep uitspiaak zullen hebben te doen over ingebrachte reclames. Van goederhand verneemt de Haarl. Ct. dat in de laatste dagen de toestand van dr. A. Kuyper weer ongunstiger is geworden. Vermoedelijk zal de winter door den lijder in Algiers of op Madera worden doorgebracht. De heer D. de Klerk, president van de smeden-vereeniging St. Eloy te Rotterdam, zal bij gelegenheid van het overhandigen van het huldeblijk aan den oud-minister Tak van Poortvliet op Zondag 14 dezer in het Werk liedengebouw te 's-Gravenhage, de feestrede uitspreken. De besturen van anti-revolutionnaive kies- vereenigingen in het district Rotterdam hebben maatregelen genomen tot de oprich ting van een centrale anti-revolutionnaire vereeniging, teneinde bij de annexatie geor ganiseerd te zijn. Er is een commissie be noemd tot het ontwerpen van een regiement. Het hoofdbestuur der vereeniging West- land" heeft zijne instemming uitgesproken met het plan van de Westlandsche stoom tramweg-maatschappij tot den aanleg van eene lijn NaaldwijkMaassluisDelft, en beslo ten de subsidie-aanvragen aan de gemeente besturen van Naaldwijk en De Lier door een adres van adhaesie te ondersteunen. In verschillende wijken van Den Haag wer den Donderdagavond couranten-rondbrengers van jDa Avondpost aangevallen door onbe kende personen, die hun hunne couranten afnamen. Na de bladen verscheurd of in het water te hebben geworpen, kozen de aan randers het hazepad. Een socialistisch troepje maakte nogal be- wegitig voor de drukkerijen, waar het werk was gestaakt. Het Centrum ineldt, dat een couranten- rond brenger van He Avondpost, wien Don derdagavond op het Wagenpiein in Den Haag zijne couranten werden afgenomen, onmid dellijk nieuwe exemplaren haalde, die toen onder bescherming van de politie werden bezorgd. Het stout van de bierbrouwerij en azijn- makerij sDe Gekroonde Valk", voorheen Van Vollenhoven Co., te A msterdam, is weder om een hoogste onderscheiding (gouden medaille) te beurt gevallen, n.l. op de ten toonstelling te Antwerpen. Vrijdag 28 Sept. overleed te Arnhem een dame op leeftijd. Althans men meende het. Tot dusverre echter is men nog niet tot de teraardebestelling overgegaan, omdat zich nog geen afdoende kenteekenen van den dood vertoonden. Het kerkgebouw der hervormden te St. Anna-parochie zal Zondag a.s. weder door de socialisten in gebruik worden genomen. In eene meeting tegen de «bloedwet" treden daar op L. M. Hermans en Tj. Stienstra. Het comité noodigt allen uit «den Rooden Duivel" en »den Boef" te hooren preeken. De gemeenteiaad van Amersfoort heeft be sloten tot heffing eener plaatselijke directe belasting naav het inkomen, met ingang van 1 Januari 1895 en het heffingspercentage bepaald op 3 pCt. Uit goede bron kan de Prov. Nlr. Ct. mede- deelen, dat te 's-Hertogenbosch het gezamen lijk bedrag der thans opgemaakte kohieren van de bedrijfsbelasting ongeveer f 2000 hoo ger is dan wat de patontbela3ting daar in de laatste jaren heeft opgebracht. Gisteren deed zich te Kralingen weder een geval van Aziatische cholera voor, en wel in de barak aldaar, bij een 4-jarig knaapje, wiens vader 4 dagen geleden aan die ziekte is overleden. Het kind was met zijne moeder en 2 zusjes na het overlijden van zijn vader ter observatie in de barak opgenomen. Te Amsterdam zijn 2 nieuwe gevallen van cholera atiatica voorgekomen. 's-Gravenhage. H. M. de Koningin- Regentes heeft benoemd tot dame du palais honoraire mevrouw de douairière Van Hall, geb. H. M. J. baronesse Schimmelpenninek van der Oye, vroeger grootmeesteres van H. K. H. prinses Hendrik. Van goederhand kwam ons opnieuw een edele daad van II. M. de Koningin-Regentes ter oore. H. M. toch zou hebben bepaald, dat de ambtenaren en het personeel, beboerende tot de hofhouding, die vóór 1 Juli j.l. zijn aangesteld, restitutie zullen erlangen van het bedrag, waarvoor zij in de bedrijfsbelasting zyn aangeslagen, opdat, aldus luidde de be weegreden daartoe, de eenmaal vastgestelde traktementen geen vermindering zullen on dergaan. (H. Hgll) Amsterdam. De heer H. Pij ttersen Tzn, heeft zijn gefingeerd wetsontwerp «houdende bepalingen tot het tegengaan van overmatige^ arbeid in brood-, beschuit- en koekbakke- rijen", reeds meer dan eens alhier toegelicht en verdedigd. Geschiedde dit tot nu hoofdzakelijk voor gezellen, Woensdagmiddag trad de heer Pe tersen in Krasnapolsky op in een openbare vergadering, belegd door den »Ned. Brood-, Koek- en Bakketbakkersbond", waar zeer vele patroons aanwezig waren. Nadat de voorzitter de opgekomenen hacf welkom geheeten, kreeg de heer Pijttersen het woord en gaf hij een overzicht van de hoofdpunten van zijn ontwerp, die hij korte- lijk toelichtte. Spreker deelde in zyn inleiding o.a. mee, dat hij zijn ontwerp op de Kamers van arbeid had ingetrokken in 't belang der zaak, nadat- hy van den minister van justitie de uitdruk kelijke verzekering had gekregen, dat dooi de regeering een ontwerp zou worden inge diend, geschoeid op ongeveer denzelfden leest als het zijne en ook uitgaande van het be ginsel gemeenschappelijke vergaderingen van patroons en gezellen. Van de zijde der patroons had inleider een voorstel ontvangen tot wijziging van art. 5, 6 en 7 betreffende den arbeidsduur van jongens en volwassenen. Voorts hadden zij, zoowel als de gezellen zich verklaard voor geheele- afschaffing van den nachtarbeid, met nitzonde- ring van den nacht van Zondag op Maandag. Ook voor de Zondagsrust was aan spreker een wijziging voorgesteld, n.l. om allen ar beid te verbieden tusschen Zaterdagnacht 12 uur en Maandagmorgen 3 uur, uitgezonderd de voorbereidende werkzaamheden. Naast den maximalen arbeidsduur heeft men gevraagd een minimum-loon en spreker was er niet tegen een bepaling op te nemen, dat het loon niet minder mocht zijn dare tot nu toe betaald was. Op de staalgieterij van Krupp to Essen had voor eenige dagen een nieuwe telling van het aantal arbeiders en hunne familieleden plaats. Daaruit bleek, dat op deze inrichting arbeiden 17176 personen en het aantal hunner familie leden 43658 bedraagt. Te zanoen dus eene be volking van 50834 zielen. Daarvan wonen 31018 te Essen en 23887 te Altendorf. De overigen zijn over verschillende gemeenten verdeeld. Op verscheidene plaatsen in den Hartz is in de laatste dagen sneeuw gevallen. Op de Broe ken was de koude 2°, de sneeuwlaag lag 15 cM. hoog. Uit Turijn komt bericht dat het in geheel Piemont gesneeuwd heeft, vooral te Cuneo. De gewassen in de bergstreken hebben veel geleden. Te Dortmund zijn Dinsdagmorgen eenige schokken van aardbeving gevoeld. Zij veroor zaakten in de Liebfrauen-school, waar een ge metselde kachel inviel, een paniek onder de kinderen, van welke velen bij het haastig vluch ten onder den voet geraakten en meer of minder ernstig gewond werden. Groote overstroomingen worden uit geheel Midden-Italie gemeld, die een gevolg zijn van aanhoudende sterke regenbuien en overal groote schade aanrichten. Bij Bologna dreigt de spoor brug in te storten. Te Ancona staan hoofdstra ten onder water. Brandweer en militairen wer ken geregeld door om het verbroken verkeer te herstellen. B schc «en de renc van ems E gog' gene ook brei ondi som en i bijei E vooi insc stek ning Hud lelvi den (bij waai voet kabe hun De Vai Net dej gen 31

Schiedamsche Courant | 1894 | | pagina 2