heer Van Kol (een der vele sprekers) ge tel e- grapheerd aan de firma, die Van Kol's, ge durende zijn ambachtsloopbaan opgespaarde, nogal belangrijke kapitalen administreert, om die te verdeelen onder de opgezetenen van die gewesten, waar hij als ingenieur van den Waterstaat is werkzaam geweest. SoerIJbï.) De Westlandsehe stoomtramwegmaat schappij heelt aan de gemeente De Lier eene subsidie aangevraagd van f2000 voor het doortrekken van hare lijnen van Naaldwijk over De Lier naar Delft en Maassluis. De gemeenteraad van Delft heeft met 11 tegen 7 stemmen besloten twee bevolkings agenten aan te stellen, in de plaats van de 8 wijkmeesters, met ingang van 1 Januari -1895. Het buitenkansje is hun ongeluk Groote vreugde heerschte er in het gezin van den diamantslijper te Amsterdam. Hij had met vier vrienden in de loterij gespeeld en zij waren er Woensdag met een hoogen prijs uitgekomen. Spoedig snelde hij naar zijn vrienden en nam onderweg vast een slokkie, 't kou er nou best af. Kind olijk waren ze met hun vieren bij elkaar en ze hadden nog nooit zoo'n lol gehad, zongen ze al, voordat zij nog een cent van het gewonnene in hun zak hadden. Een van hen kwam op het idee vast aan een kastelein in de Joden-Breestraat geld op voorschot te vragen, b.v. zoo'n vijfhonderd guldentjes, en het loterijbriefje in pand te geven. Allen vonden het goed en de kastelein gaf het, terwijl ze in dien tusschentijd zich te goed deden aan velerlei dranken. Als je nou toch eenmaal zoo'n bom centen in jo zak hebt, .zei er een, dan moet je 't er eens fijti van nemen, en hij bestelde een rijtuig met twee paarden. Het viertal stapte in, reed door de stad, dronken hier en daar wat en aten goed kortom ze maakten zoo'n pret, dat de f500 's avonds laat op waren. Toen maar weer naar den kastelein om nog f500. Ecr.st wilde hij het niet geven, rnaar eindelijk kregen zij 't en vielen toen, nadat zij weer uit rijden geweest waren, in handen van verkeerde personen, die hun het loterij briefje dat ze van den kastelein terug hadden gekregen om liet geld te innen, afhandig maakten. Donderdagmorgen ontwaakten ze en misten het briefje. Gelukkig wisten ze in welk gezelschap zij den vorigen avond ge weest waren, zoodat zij alle mogelijke pogin gen zullen in het werk stellen, om hun kostbaar briefje terug te krijgen. (A. Ct.) Woensdag vertrok van IJmuiden, met be stemming naar Astrakan, een stoombootje, dat over zee naar St.-Petersburg gaat om van daar dwars door Rusland naar den mond van de Wolga te gaan. Het vaartuig moet daar dienst doen ais stoombaggermoien en zandzuiger en is vervaardigd op de werf Con rad te Haarlem. Een vermogend koopman te Astrakan heeft het zijn stad voor verbete ring van den Wolgamond aangeboden. Aan gezien deze heer juist overleden is, zal het vaartuig als het op zijne bestemming is, den naam van den schenker krijgen in plaats van Astrakan, zooals het nu heet. 2Z..D Uit Maastricht meldt men ons, dat in eene Woensdagavond gehouden vergadering van aandeelhouders in de «Maastricbtsche stoom drukkerij", waar Ons Zuiden wordt gedrukt, besloten is de vennootschap failliet te doen verklaren. Zooals men weet, werd dezer dagen de drukkerij met het blad te koop aange boden. NJR. Ct.) Ilbe de ijdelheid van eene vrouw een schat van tele millioenen opleverde De wereld heeft het bestaan der Sumatra- tabak aan den spiegel to danken. Zulks heeft althans volgens de Deutsche Talahsverein- Zeiturgeen Amerikaansch blad, zich laten vertellen. Het was, zoo heet het, in het begin van het jaar 1S70, dat een Amsterdamse!) koopman, E. Nienhtiis, na een tocht door Java te hebben gemaakt, ook Sumatra bezocht. Nienhuis was niet wat men gewoon!yk een marskramer noemt, doch een groot wereldhan- delaar, die in allerhande soort artikelen han del dreef; evenwel in het groot. Hij had zjjn zaken op Java afgedaan eu de reis die hij naar Sumatra ondernam, was meer voor zijn genoegen dan een handelsreis. Nienhuis landde in het rijk van Deli en werd door den sultan gastvrij ontvangen. De sultan was met de goederen van den vreemdeling zeer ingenomen doch wat bij hem, dat is te zeggen, voornamelijk bij zijne favorite, het meest in den smaak viel, was een spiegeltje. Als praetisch handelsman maakte Nienhuis van deze goede gelegenheid gebruik, en bekwam voor dit spiegeltje on geveer 500 bouws land in Medan. Nienimis was en is nog een heldere kop, en zag met een scherpen blik, welke voor uitzichten de tabakscultuur op Sumatra hebben moest. liet land evenals het klimaat heeft overeenkomst met dat van Java, waar de tabak reeds te dien einde ©en hoofdproduct was. Met dit denkbeeld bezield, reisde hij spoedig naar zijn geboortegrond, Holland, terug. In Amsterdam aangekomen, deed Nienhuis een verhaal van zijn handel met den sultan van Deli en verhaalde eveneens, welke vooruit zichten tabakscultuur aldaar had. De heer Jansen, die te dien tijde in de koffie handelde, stelde belang in de zaak. Hij nam de risico op zich en het resultaat was de gronding van de bekende Deli-maat- Toen kwamen wij bij het altaar, dat mijn schoonvader met behulp van een grooie kisten eenen lap rood vlaggedoek verbazend kunstig geknutseld had. Eene beele vracht van bloemen en kransen stond er op ten toon gesteld. De brave dominee stond vóór ons, trok zijn plechtigste gezicht en stroopte de wijde mouwen van zijne toga een weinig omhoog, evenals een duizendkunstenaar wanneer hij gaat tooveren. Eerst een gezang vijf verzen vervolgens de preek. Deze was misschien heel stichtelijk maar ik hoorde er niets van. Want eensklaps steeg mij eene afschuwelijke gedachte naar het hoofd, die zich daar bliksemsnel vastzette en zich niet meer verdrijven liet «Zij zal neen zeggen En hoe meer het beslissende oogenblik naderde, des te meer schroefde de angst mij de keel dicht tot ik er eindelijk volstrekt niet meer aan twijfelde, dat zij feitelijk neen zeggen zon. Mijne heeren zij zeidej a 1 Als een misdadiger, die zooeven het «niet schuldig" had hooren uitspreken, verademde ik. En nu het meest curieuse van de zaak Nauwelijks was het woord gevallenen de angst, voor al die menschen geschandvlekt te worden, van mij weggenomen of daar was ook reeds de wensch in mijn hart «Ach had zij toch maar neen gezegd!" Na het amen brak het feliciteeren los Nu, ik hield mij dapper. Met voorbeeldige hartelijkheid drukte ik de eene hand na de andere«Dank je" links en »dank je" rechtsEiken hansworst was ik tot in het diepst mijner ziel erkentelijk, omdat hij mij voor het goede eten sn drinken, dat hem te wachten stond, wel genadiglijk veel heil en zegen geliefde toe te wenschen. Slechts éen ontbrak er nogLothar. En toch was hij ar. Ik zag hem. Hij stond heel achtera1,* en zag er uit als iemand die honger had, of die zich vrueseïljk verveelde. «Daar is hij, Jolantlie", zeide ik, en meteen kreeg ik hem te pakken«Hier heb je hem, schappij onder de leiding van den keer Jan sen. De waarde der Sumatra-tabak is op het oogenblik in doorsnee ongeveer f 30,000,000. Deze inkomsten heeft de Holiandsche natie te danken aan de jjdelheid eener vrouw en hare ingenomenheid met een spiegel. Dat by een werkstaking de zaken bij een dagblad wel eens in de war loopen, blijkt o. a. uit de volgende advertentie in een der bladen «Wasch vrouw, waarvoor wordt ingestaan, denzelfden prijs. Buitenland 5 c. per y, KG honger. Overtuigt u van de glanzige en fijne qualiteit en vraag monster a f 1,40 nette verpakking." 's-Gravcnhage. Den 30n Sept. is alhier de eerste algemeene vergadering gehouden van den «Nederlandsehen Vegetariürbond". Er v.j.ren reeds 33 ledenen 14 begunstigers toegetreden het bestuur is samengesteld als volgt De heer A. Verschoor, pres.mevr. C. v. d. Hucht, geb. Kerkhoven, vice-pres.de heeren M. Valk, le secret.H. W. Cornells, 2e secr.A. D. Ilolterman, penn., en mej. A. J. J. Ebeling, adj.-penn. De vereeniging heeft haren zetel alhier. Zij stelt zich ten doel de bevordering van de vegetarische leefwijze, in de overtuiging, dat deze strekt tot vermeerdering van gezondheid en levensgeluk eu tot toeneming van bescha ving en mensclielijklieid. Zij zoekt dit doel te bereiken o. a. door het bevorderen van de oprichting van vegeta rische hotels en gaarkeukens, het uitgeven van vegetarische geschriften en zoo mogelijk van een maandblad, het houden van open bare vergaderingen en verder door alle wet tige middelen, welke de bond dienstbaar acht. O Voorts zijn leden van den bond alle meer derjarigen, die reeds minstens 3 maanden zich uitsluitend voeden met voortbrengselen uit het plantenrijk, benevens desverkiezende met eieren, melk, zuivelproducten en honig, maar zich onthouden van zulke voedings- en genotmiddelen, tot welker voortbrenging of bereiding het dooden van dieren gevorderd wordt, en het vaste voornemen hebben bij dezen leefregel te volharden. leiden. Woensdag werd alhier de 320e gedenkdag van Leidens onzet op de gebrui kelijke wijze gevierd. Allerwegen wapperde de driekleur. Des morgens te halfnegen werd het feest geopend met koraalmuziek in het park, door het muziekkorps der dd. schutterij, aangeboden door heeren officieren. Ten 10 ure deed het carillon in den stadhuistoren onze volksliederen en andere opwekkende melodieën hooren. Inmiddels had in het waag gebouw de uitdeeüng plaats van brood en de traditioneele haring aan omstreeks 2928 vrouwen, en in het gebouw der vereeniging «Nut en Genoegen" de uitdeeling van tabak, pijpen en bier aan omstreeks 2608 mannen, In de kerkgebouwen van verschillende ae- zindten werd het heuglijk feit godsdienstL» herdacht. Van de gelegenheid tot kostelooze bezichtiging van het stedelijk museum van oudheden in de Lakenhal werd weder ruim schoots gebruik gemaakt. Te 12 uren vino- eene harddraverij aan van paarden onder den man. Te halftwee had op het terrein der Doelenkazerne eene paardenversierings-wed- strijd plaats en te halfdrie werd een groote optocht gehouden. Op het schuttersveld den geheelen namiddag kermisvermakelijkheden en te halfacht groot avondfeest, opgeluisterd door drie muziekkorpsen. Het geheel werd met een vuurwerk besloten. Briolle. Door den heer Treffers, lid van den gemeenteraad alhier, is een voorstel inge diend tot heffing van eene plaatselijke pro gressieve belasting op het inkomen in die gemeente. Volgens dit voorstel is de minimum aanslag 1 van een inkomen van ten minste 400 gulden en de maximum-aanslag 5% van de inkomens van f 18,000 en daarboven. Amsterdam. In «Ons Huis" is "Woens dagavond de rij der wintervoordrachten ge opend door prof. II. Oort uit Leiden, die tot onderwerp gekozen hadde tempel van Herodes. Als gewoonlijk sprak de heer Tours, direc teur van «Ons Iluis", een kort woord tot in leiding. Hij herinnerde er aan, dat de voor drachten en lezingen altijd een goed onthaal hebben rnogrn ondervinden, ja dat zij zeifc- een zeker burgerrecht hebben verkregen. Dankbaar voor den steun van het publiek heeft de commissie voor voordrachten haar taak weder met genoegen aanvaard, en het is haar mogen gelukken zich van de mede werking van vele sprekers te verzekeren die een goeden klank hebben. De heer Tours wees er verder op, hoe nuttig deze avonden hebben gewerkt. Voor velen zijn zij een spoorslag geweest om zich in meerder mate te ontwikkelen door het lezen van boeken uit de bibliotheek en het volgen der verschillende cursussen. Zoo zal de heer Berlage op verzoek van eenige be zoekers van «Ons Iluis" binnenkort een cur sus van bouwkunst openen. Met de beste wenschen voor de toekomst, verklaarde de heer Tours deze eerste bijeen komst voor geopend. Breda. vereeniging Tot bestuursleden Alhier is eene afdeeling van de voor lijkverbranding opgericht, zijn benoemd de heeren G. A. van Ilouweninge van Sprang, rar. A, L. van Driel Krol, H. J. Knijff, L. van Ende en C. A. Ivoorevaar. Lothar von Putzlutz. Mijn besten vriend zijn éenige zoon. Een juweel van een jongen I Geef hem de hand, Jolantbe, en zeg Lothar tegen hem En toen zij nog aarzelde, drukte ik hare vijf vingers in de zijne en dacht bij mij zeiven «Goddank, dat hij er is Hij zal ons wel over menig kwaad uurtje heenhelpen Glimlacht maar niet, mijne heeren I Gij denkt er natuurlijk bet uwe van. Die twee jongeluitjes, denkt gij, zullen het wel spoedig met eikaar weten te vinden en dan den ouden heer leelijk bij den neus hebben. Maar neen Wacht een beetjeHet is heel anders komen te loopen. Nu dan wij gingen aan tafel. Bloemen, zilver, kristal alles in overvloed, en alles in de puntjes. Een glaasje sherry, om de maag te warmen, opende den dans. De sherry was goed, maar het glaasje was verduiveld kleinen meer er van kon ik niet ontdekken. «Je moet nu heel galant en teeder vóórhaar zijn ook reeds voor het oog van de wereld," zeide ik tot mij zeiven, terwijl ik eens rechts gluurde. Haar elleboog raakte even den mijnen aan. Ik voelde hoe zij sidderde. «Dat bomt van den honger," dacht ikwant ik had ook den ganschen dag nog geen brok gegeten. Hare oogen waren strak op den kandelaar gevestigd, die voor haar stond. Terwijl ik haar zoo aankeek, zag ik juist haar profiel. Haar profielHeer in den hemel, wat was dat mooi, dat profielEn dat zou mij toebehooren 1 Onzin En ik dronk een waterglas van den blonden rijnwijn uit, die mij in mijne ledige maag klokte als de blazen in eene eendenkom, (Wordt vervolgd.) led pai lev yie MS YiS hel zor Sp: me me

Schiedamsche Courant | 1894 | | pagina 6