A". 1894. Zondag 7 en Maandag 8 October. N°. 8634. Derde Blad. Achtenveertigste .Jaargang1. Buitenlandsche Berichten. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag, UITGEVER: T. ODÉ. OMIT. Abonnementsprijs, per kwartaal franco per post, door het geheele Rijk Afzonderlijke nommers t 1.85. 2.50. 0.10. RURRAVi BOTERSTBAIT 7 O. Advertentieprijs: van 110 gewone regels me inbegrip ran eene Courant. 1.10. Iedere gewone regel meer. - 0.10. Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. F R A N K K IJ K. In den Donderdag gehouden ministerraad is besloten dat tegen het blad Le Parit mvrier een vervolging zal worden ingesteld, naar aanleiding van een op 26 September verschenen artikel over de herfstmanoeuvres, welk artikel beleedigend geacht wordt voor het leger. Met het oog op de veelbesproken sver- broedering" van Fransche en Duitsche sol daten in een herberg op de grens, aan welk feit door sommige bladen een zeer overdreven gewicht gehecht werd, heeft, volgens La Francede minister van oorlog nu gelast, dat de soldaten in de grens-garnizoenen zich zon der bijzonder verlof niet meer buiten de naaste omgeving der plaats mogen begeven. Het internationaal conares der werklieden bij de spoorwegen heeft zich Donderdag bezig gehouden met het onderzoek, van het regle ment. De wanden der vergaderzaal waren behangen met roode draperieën, waarop schil den met de Ivoorden^solidariteit, vereeni- ging der volken, vrede, arbeid, gerechtigheid". Op den schoorsteenmantel het borstbeeld der republiek om hetwelk een roode sjerp. Volgens het reglement, hetwelk aangeno men is, zal er eene internationale kas ge sticht worden uit bijdragen van de toegetre den lichamen, die jaarlijks van 50 tot 300 fr. hebben te storten. Voorts zal ieder lid maan delijks 5 centimes hebben bij te dragen. Die kas, zegt het reglement, strekt niet tot onder steuning van werkstakingenmaar indien er .zich eene werkstaking openbaart bij eene toegetredene vereeniging, dan zullen alle an dere haar moreel en financieel te hulp komen, indien door twee derden der vereeniging tot de werkstaking is besloten. Het vrij geheimzinnige incident van het zoogenaamde complot tegen het Italiaansche consulaat te Marseille is nog niet geëindigd In verband met deze zelfde zaak werden Don derdag nog vier personen in hechtenis ge nomen, Het gerucht loopt, dat te Marseille een uitgebreide anarchistische samenzwering met vele vertakkingen in het buitenland be staan zou. Te Toulouse zijn vier personen in hechtenis genomen, verdacht van betrokken te zijn bij ■de frauduleuse handelingen tijdens de ver kiezingen van 1893 gepleegd. DÜITSCIILAND. Dr. Haas, liet lid van den Rijksdag voor Metz, die zijn zoon op de cadettenschool van St. Cyr plaatste, is deswege door de regeering ontslagen als leeraar aan de kweekschool voor vroedvrouwen te Metz. Het meerendeel der onderofficieren, leer lingen der pyrotechnische school te Berlijn die ter zake van insuborjinatie gevankelijk naar Maagdenburg werden overgebracht, is weer a vrijheid gesteld. Geen hunner zal evenwel naar Berlijn terugkeeren, maar allen worden terstond weer bij hunne regimenten ingedeeld. Vermoedelijk zal de pyrotechnische school te Berlijn worden opgeheven en over gebracht naar eene provinciestad, waar de leerlingen minder blootstaan aan de voor den militairen geest zoo nadeelige invloeden eener groote stad. De Berlijnsche correspondent der N. 22. Ct. schrijft van gisteren In den loop van den avond kwamen alhier uit Weenen alarrneerende particuliere tele grammen aan, die mededeelden dat de czaar stervende, ja zelfs reeds dood was. Te gelijk ontving ik echter van welingelichte zijde een cijfertelegram uit St.-Petersburg, volgens het welk aldaar tot den namiddag niets van over lijden bekend was en slechts een gerucht de ronde deed, dat de czaar de reis niet zeer goed heeft verdragen. Door het Russische gezantschap alhier wordt daareven ten stelligste verzekerd, dat noch eene doodstijding, noch berichten omtrent achteruitgang van den toestand zijn inge komen. Ook bij andere officieele lichamen alhier is tot nu toe evenmin eenige bevesti ging van de doodstijding ontvangen. Te Berlyn koestert men het vermoeden, dat Engeland zich de positie, waarin Rusland thans tengevolge van de ziekte des czarec verkeert, in Oost-Azië zooveel mogelijk ten nutte wil maken. Gisteren is Caprivi naar den keizer vertrok ken, die zich op het jachtslot »Hubertusstock" bevindt. ENGELAND. De Londensche bladen melden dat na den gehouden ministerraad de admiraliteit bevel gegeven heeft tot versterking van het Britsche eskader in de Chineesche wateren. Er zullen onverwijld twee kruisers en twee kanonneer- booten daarheen gezonden worden. De Daily News zegt dat er in de eerstvolgende weken geen nieuwe kabinetsraad zal worden belegd. Uit Londen wordt van gisteren gemeld: Aan de Russische ambassade te Londen is geen enkel bericht ontvangen, dat het gerucht omtrent eene wederinstorting van den czaar bevestigt. Men weet er van niets, wat de tijdingen, die de Europeesche beurzen heden met betrekking tot den czaar alarmeerea, zou rechtvaardigen. Reuters Office verneemt dat het ministerie van marine nog geen bevel heeft gegeven tot het zenden van versterkingen derEngel- sche zeemacht in de Chineesche wateren, maar men verzekert, dat er toebereidselen gemaakt worden tot dit doel. Officieel wordt erkend, dat de toestand in China elk oogen- blik een karakter kan aannemen, waardoor de versterking der krijgsmacht ter bescher ming van de belangen der Engelschen nood zakelijk gemaakt wordt. Ofschoon nog niet met zekerheid iets om trent de beraadslagingen van den gisteren gehouden kabinetsraad valt mede te deelen, is het toch meer dan waarschijnlijk dat die niet hebben geloopen over de betrekkingen met Frankrijk, want in dat geval zou zeker ook lord Dufïerin, die tot het eind dezer week in Ierland vertoeft, naar Londen zijn ontboden, maar over de bescherming der Britsche onder danen in de havensteden van China. Zooals bekend is, vreezen deze dat de verplaatsing der garnizoenen naar de bedreigde punten in de buurt der hoofdstad aan de fanatieke bevolking een welkome gelegenheid zal bie den om hunnen haat tegen de Europeanen te koelen en is de Chineesche regeering niet b machte voor de handhaving der orde in te staan. De minister voor Indië is in de laatste dagen dan ook voortdurend in telegraphische gemeenschap geweest met den onderkoning en den opperbevelhebber der troepen *n Indië over de te nemen maatregelen, waar van het gevolg zou zijn geweest het besluit tot aanzienlijke versterking van het garnizoen van Hongkong. Er is daar evenwel gebrek aan huisvesting, zoodat aan de Chineesche regeering verlof is gevraagd die troepen aan den vasten wal te doen kampeeren. Wel inziende dat zjj daardoor van eene groote verantwoordelijkheid wordt ontheven, heeft de Chineesche overheid daartegen geen be zwaar geopperd niet alleen, maar zou de Chineesche gezant te Londen in een lang durig onderhoud met den minister van buitenl. zaken hebben voorgesteld ook Rus land en Frankrijk tot zoodanigen maatregel uit te noodigen. Zooals de telegraaf overigens reeds heeft gemeld, zou de kabinetsraad ge heel eenstemmig zijn gebleken ten aanzien der te nemen maatregelen. De twee pas gebouwde snelvarende krui pers St. George en Gibraltar, schepen van 7700 ton, worden bewapend en zullen ten spoedigste van Portsmouth vertrekken tot versterking van het Britsche eskader in de Chineesche wateren. ZWEDEN. De protectionistische meerderheid in de Eerste Kamer is door de jongste verkiezingen met eenige stemmen versterkt. In Zweden is thans ook een nationalitei- tenstrijd uitgebroken. Toen de koning bij gelegenheid der inwijding van den nieuwen spoorweg Gelliwara bezocht, heeft hij tot de aldaar wonende Finnen gezegd>Denkt er aan, Zweedsch te leeren en dat de koning dit zegt." De Kaihu, die te Ulea- borg in Finland wordt uitgegevenver klaart, dat sdeze woorden eene uitdrukking zijn van het reeds lang in Zweden heerschende streven, om de bevolking van 12 Finsch sprekende gemeerten te dwingen, eene haar vreemde taal te leeren." Ook wordt er gezegddat het vooral de geeste lijken zijn, die deze oorlogspolitiek tegen de Finsche nationaliteit zijn begonnen. De Finnen waren er reeds tegen in verzet gekomen, dat op de scholen, die onder Zwaedsche heer schappij staan, da Zweedsche taal verplichtend is, terwjjl de Finsche bevolking vasthoudt aan bare eigene taal. Onder aanvoering van zekeren Kirikas eischen zy dientengevolge nu verschillende concussiün. RUSLAND. Een bericht uit Warschau gisteren te Parijs ontvangea behelst, dat de laatste tijdingen omtrent den gezondheidstoestand van den czaar te St.-Petersburg ontvangen, alle spre ken van eene gevoelige afneming van des lijders krachtig, doch niettemin tevens van eene volkomen afwezigheid van onmiddellijk gevaar. Uil St.-Petersburg vernoemt do Kreuziei- tung dat men daar in officieele kringen over het optreden van Engeland in de Koreaansche wateren zeer ontstemd is. Da bevalhebber van het Russische eskader zou thans het strikte bevel ontvangen hebben om, zoodra eenige Europeesche mogendheid de belangen der Russen schade toebrengt of de meest stipte onzijdigheid schendt, dadelijk aan de hoofden der overige eskaders kennis te geven, dat hij zich door de daad van dis mogendheid ge noodzaakt ziet zulk onwettig gedrag als casus belli te beschouwen. Voor het geval, dat een dergelyk feit zich voordeed, zou er eene speciale overeenkomst tusschen Frankrijken Rusland getroffen zyn. O O S T E N R IJ K-H O N G A E 1J E. Het Hongaarsche Magnatenhuis heeft gis teren met 113 tegen 112 stemmen het wets ontwerp betreffende de vrije uitoefening van den Israëlietischen godsdienst aangenomen. Ook het wetsontwerp op de godsdienstvrij heid werd met 113 tegen 112 stemmen door het Magnatenhuis aangenomen. SPANJE. De ultramontaansehe bladen roepen ach en wee over de inwyding eener Anglikaansche kerk te Madrid, en de Anglikaansche bisschop wordt met hoon en smaad overladen. En die zelfde bladen jammerden over het miskende, het met voeten getreden recht van de gods dienst- en gewetensvrijheid, toen in het voor jaar de bedevaartgangers, naar Rome optrek kende, te Valencia door de socialisten en republikeinen aangevallen werden. De primaat van Spanje, de grijze aartsbis schop van Toledo, heeft zijnerzijds opnieuw een doemvonnis uitgesproken over ahvat naar ketterij riekt, en in de ultramontaansehe krin gen is de hoop levendig, dat de andere pre laten zich hietbij zullen aansluiten.

Schiedamsche Courant | 1894 | | pagina 9