N°. 8637. A". 1894. Vrijdag 12 October. Achtenyeert gste Jaargang. uit gever? "ij odé. Bnitenlandsche Berichten. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag, GO II.. IT deovNBMENTspKns, per kwartaal granco per post, door het geheele Rijk Afzonderlijke nommers t i-85. 2.50. - 0.10. BUR EA Ut BOTBRKTBAAT 7 O. Advertentieprijs: van 110 gewone regels me inbegrip van eene Courant. f 1.10, Iedere gewone regel meer- 0.10. Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. F B A N K R IJ K. Dinsdag heeft de begrootings-commissie eene korte vergadering gehouden, onder voorzitterschap van den heer Rouvier. Besloten werd, de ontwerpen tot herziening der drankbelasting en der successiebelasting f-eerst na de afhandeling der begrooing van uitgaven te behandelen. Bij de begrooting van buitenlansche zaken zal ter sprake komen de vraag, aan welk ministerie de administratie van Tunis ver bonden zal wordendoor den rapporteur ï)oumer wordt daartoe het nieuwe ministe rie van koloniën aanbevolen. Ongetwijfeld zal een heftige discussie plaats hebben bij de behandeling der marinebegroo- ting, want verscheidene leden der begro tingscommissie hebben zitting in het extra parlementaire comité van onderzoek voor de marine, hetwelk in de vacantie reeds een groot deel zijner werkzaamheden heeft ver richt. Waarschijnlijk zal een belangrijke ver hooging van het budget der marine door -dit comité worden voorgestaan. Ook in de kwestie der stierengevechten ■schijnt de regeering voornemens, voet bij stuk te houden. In den gisteren gehouden minister raad is een besluit geteekend, waarbij de maire Dax, die op eigen verantwoordelijkheid een stierengevecht met doodelijken afloop had toegestaan, wordt afgezet. Te Marseille is in een meeting, die ook door den maire, dr. Flaissières, bijgewoond werd, een motie van afkeuring uitgesproken over het optreden der regeering tegen drie leden van den Algerneenen Raad, tevens .ambtenaren, die zich, volgens de regeering, op ongepaste wijze hadden uitgelaten tegen het gezag. De wensch is voorts uitgesproken, dat de socialistische afgevaardigde Carnaud in de Kamer de regeering over deze zaak zal in- terpelleeren. DUITSCKLAND. Keizer Wilhelm zal morgen naar Berlijn terugkeeren. Voor dien tijd zal de keizer zich -begeven naar Friesach in Braidenburg, ten einde de onthulling bij te wonen van een ge- dank teeken, dat daar is opgericht ter eere van den giooten keurvorst. Vervolgens zal de keizer zijn moeder, keizerin Frederik, een bezoek brengen en daarna naar Wiesbaden gaan, waar hij den 15den October bij de ■inwijding van het nieuwe operagebouw tegen woordig zal wezen. In eene te Eisenach gehouden vergadering van gemachtigden der verschillende antisemiti sche groepen is besloten tot samenstelling tot •éene partij, welke den naam van uDuitsch sociale hervormingspartij" zal dragen. Als huldeblijk der provincie Oost-Pruisen •aan vorst Bismarck wil men hem op zyn ver jaardag, 1 April, in het volgend jaar eene liefdadige stichting aanbieden, waarvoor reeds gelden worden ingezameld. De Berlijnsche correspondent der N. J2. Ct. meldt van gisteren: "oorloopig is bepaald, dat professor Leyden den geheelen winter bij den keizer van Rus land zal blijven en indien 'We naar Corfu gaat, hem daarheen zal vergezellen. De hoog- leeiaar heeft reeds een plaatsvervanger aan genomen. ENGELAND. Sir Edward Grey, onder-secretaris voor buitenlandsche zaken, hield Dinsdagavond in het graafschap Northumberland een rede, waarin hij zeide Ten aanzien van het conflict tusschen China en Japan moet de Engelsche regeering zich tot eersten plicht stellen het leven, da eigendommen en den handel zijner onder danen te beschermen. De regeering wilde echter ook het overleg en de eensgezindheid handhaven in het op treden van alle andere mogendheden, opdat de invloed van die mogendheden bij voort during zich zou doen gelden om, zooveel mogelijk, den loop der gebeurtenissen in de toekomst te verzachten, de bedreigde belangen te beschermen en de moeilijke verwikkelin gen te voorkomen, die konden voortvloeien uit deze of gene handeling, met het doel politieke voordeelen te behalen uit den tegen— woordigen toestand, ten nadeele van de be langen van andere mogendheden. Uit Glasgow wordt gemeld dat Maandag 40,000 van de 70,000 Schotsche mijnwer kers den arbeid hervat hebben. Uit Buenos-Ayres wordt gemeld, dat het voormalig parlementslid Jaber Balfour, wiens uitlevering aan de Argentij nsche regeering verzocht was ter zake van oplichting, heeft weten te ontsnappen. E U S L A N D. De Berlijnsche correspondent van de Tele graaf meldt van 9 dezer omtrent den toe stand des czaren het volgende: Heden had ik een onderhoud met professor Leyden. De hoogleeraar deelde mij mede, dat hij czaar Alexander zal vergezellen, wanneer deze zich van Liradia naar het eiland Corfu begeeft. Professor Lezden zal, indien tenminste de nu getroffen maatregelen niet veranderd worden, eenigen tijd te Corfu blijven. Komt er geen wijziging in de plannen, dan zal professor Leyden Woensdag of uiterlijk Donderdag van hier vertrekken. Tot dusver zijn bier nog geen nadere berichten uit Livadia ontvangen, hetwelk hier door sommigen als een ongunstig teeken wordt beschouwd. Met zekerheid is daarover nog niets te zeggen. Professor Leyden en professor Sacharin zijn het volkomen eens betreffende de wijze, waarop de czaar moet worden behandeld. Ook over den aard van de ziekte, waaraan de keizer lijdt, bestaat tusschen beide deskun digen geen verschil van meening. Het telegraafbureau Wolff te Berlijn ver neemt dat prof. Leyden gisteravond naar Livadia op reis zou gaan, ter geneeskundige behandeling van den czaar, dien hij vermoe delijk naar Corfu zal vergezellen. O O S T E N R IJ K-H O N G A R IJ E. Ofschoon niet toegevende aan den roep om algemeen stemrecht, zal het Oostenrijksche ministerie toch in een der eerste zittingen van den Rijksraad een ontwerp indienen, waarbij het stemrecht belangrijk wordt uit gebreid. Het voornemen bestaat namelijk om dat recht toe te kennen aan elk werkman, dit lid is van een ziekenfonds en om aan de arbeiderspartij 44 zetels in den Rijksraad toe te kennen, gelijkmatig verdeeld over de ver- s' '.iiiende provinciën. t Een vergadering van suikerfabrikanten, gisteren te Weenen gehouden, hechtte defi- nitief haar goedkeuring aan een plan tot be perking der fabricage. Men zegt, dat een daarop gegronde conventie betreffende de suikerproductie heden zal worden geteekend. Het Hongaarsche Magnatenhuis heeft bij derde lezing met bijna algemeene stemmen het derde der kei kelijke wetsontwerpen (betreffende de regeling van den gods dienst der kinderen uit gemengde huwelijken) aangenomen. Ook heeft het Magnatenhuis bij deide lezing het wetsontwerp op de registers van den burgerlijken stand aangenomen. Wanneer het Magnatenhuis de verworpen voorstellen ten tweeden male mocht van de hand wijzen, zal de liberale partij in het Iluis van afgevaardigden voorsteilen den cen- cus voor de magnaten uit Zevenbergen te verlagen tot 2000 floijnen grondbelasting, waardoor Zevenbergen, dat thans in het Magnatenhuis niet vertegenwoordigd is, meer dan 30 erfelijke zetels ter beschikking zou krijgen, welke alle door protestanten zouden bezet worden. Aan een deputatie van het gemeentebe stuur van Temesvar, die hem het eerebur gerschap dier stad kwam aanbieden, heeft de minister-president Wekerle verklaard dat de regeering hare denkbeelden, welke nederge- legd zijn in de kerkelijk-staatkundige ont werpen, ongewijzigd handhaaft en dat zij in die ontwerpen geen enkele wijziging zal toe laten en tot geen concession bereid is. ITALIË. Het gerucht dat een minder goede verstand houding zou ontstaan zijn tusschen den heer Crispi en baron Blanc, wordt tegengesproken. De heer Catalani, gezant te Konstantinopel, heeft bij den sultan gedineerd, en bij deze ge legenheid de Osmanjé-orde ontvangen. De sultan schonk ook aan mevrouw Catalani een decoratie en belastte den gezant met het overbrengen zijner oprechte vriendschapsbe tuigingen aan koning Humbert. Te Milaan is gisteren de Italiaansche han delsbank tot stand gekomen. Reeds zijn 20 millioen lire gestort. Te Milaan is een bom gevonden bij een der vensters van de prefectuur van politie. Aan het voorwerp was een brandende lont bevestigd, maar de ontploffing heeft niet plaats gehad. Verscheidene personen zijn in hechte nis genomen. Te Livorno is een bom ontploft voor de woning van een der voornaamste fabrikanten der stad, den heer Carsanti. Ernstige schade werd door de ontploffing niet veroorzaakt, hoewel het voorwerp was geladen met gekapt lood en spijkers. PORTUGAL. Gisteren is een oorlogskorvet naar Lorenzo Marquez vertrokken. CHINA. O'Conor, de Engelsche gezant te Peking, verkreeg Dinsdag eene audiëntie bij den kei zer. Het onderhoud duurde zeer lang en moet bijzonder hartelijk geweest zijn. Te Tientsin zijn de Engelsche en Russische gezanten aangekomen en begaven zich on middellijk naar Peking. Uit Shanghai wordt van gisteren gemeld Volgens gerucht, dat echter nog niet is bevestigd en dat ook niet als authentiek wordt beschouwd, zijn 40,000 Japanneezen nabii Shanhaikwan ontscheept. Zij sneden de telegraaflijnen af. Een ander gerucht verzekert, dat een andere troepenafdeeling bij Newchwang landde. Verschillende Japansclie ooilogsbodems zijn bij de haven van Takan gezien. Een derde depêche meldt, dat gisteren tusschen de Japansche en Chineesche voor posten ten noorden van de Yalu-rivier een gevecht plaats had en dat de Japanneezen teruggeslagen waren en genoodzaakt de ri vier over te steken. De herstellingen aan de Chineesche oorlogs schepen te Port-Arthur zijn voltooid en heden zal de vloot weder in zee steken. De Times verneemt uit Tientsin van 9 dezer, dat 5000 Russische soldaten aan de Koreaan- sche grens geposteerd zijn tegenover de Ja pansche krijgsmacht, bij Hunchung (grens plaats in het zuidoosten van Mantsjoerije, niet ver van Nougarod en de Passietbaai, Japansche zee). Uit Santiago verneemt de Timesdat het aanbod van China om een gedeelte van de vloot van Chili te koopen, ernstig overwogen wordt. JAPAN. Daar de meerderheid der ministers tegen een buitenlandsche leening was, werd beslo ten tot uitgifte \an een tweede binnenland- sche leening groot 50 millioen dollars. Dit

Schiedamsche Courant | 1894 | | pagina 1